Na konci roka 2016 upútal Bitcoin (BTC) veľkou pozornosťou, pretože strmým rastom atakoval hodnotu 1000 USD. Ihneď na začiatku roka 2017 ju dokonca prekročil a dosiahol tzv. parity so zlatom. Pre rad priaznivcov aj nepriaznivcov kybernetického sveta sa dostala téma Bitcoin a všeobecne kryptomien viac do povedomia. Pre nás predstavujú kryptomena digitálny majetok, ktorý nám pomáha rozširovať slobodu.
Aktuálne v 13. januára 2020 má hodnotú okolo 8 110 USD. S tým, že najvyššiu hodnotu mal 18. decembra 2017 a to viac než 18 000 USD.
Bitcoin je prvou decentralizovanou digitálnou menou. Všetky bitcoinové transakcie sú zdokumentované vo virtuálnej knihe s názvom blockchain, ktorá je prístupná pre všetkých. Bitcoin vám poskytuje úplnú kontrolu nad vašimi peniazmi, na rozdiel od iných aktív, ktoré vlastníte a ktoré regulujú banky a vlády. S rastúcou popularitou Bitcoinu stále viac miest akceptuje ich ako spôsob platby.
Čo je Bitcoin?
V októbri 2008 dokument bol zverejnený online anonymnym chlapom, ktorý sa volá Satoshi Nakamoto. Či je to reálna osoba alebo sa jedná o určitu skupinu ľudí sa asi nikdy nedozvieme. Dokument, ktorý sa tiež nazýva whitepaper, navrhuje spôsob vytvorenia systému pre decentralizovanú menu zvaného Bitcoin.
Tento systém tvrdil, že vytvára digitálne peniaze, ktoré riešia problém dvojitého utrácania bez potreby centralizovaného orgánu. Vo svojom jadre Bitcoin je transparentná kniha bez ústredného orgánu, čo však táto mätúca fráza znamená?
Dobre, porovnajme si Bitcoin s bankou. Keďže väčšina peňazí je dnes už digitálna, spravuje banka v podstate svoju vlastnú knihu zostatkov a transakcií. Účtovná kniha banky však nie je transparentná a je uložená v hlavnom počítači banky. Do hlavnej knihy banky nemôžete nahliadnuť a iba banka má nad ňou úplnú kontrolu. Bitcoin je naopak priehľadná kniha. V ktoromkoľvek okamihu dokážem nahliadnuť do knihy a vidieť všetky prebiehajúce transakcie a zostatky. Jediná vec, ktorú nemôžete zistiť, kto vlastní tieto zostatky a kto stojí za každou transakciou.
To znamená, že Bitcoin je pseudo-anonymný resp. všetko je otvorené, transparentné a sledovateľné, stále však nemôžete pozrieť kto posiela komu.
Vysvetlime to na príklade. Skôr než uvidíte určité riadky z Bitcoin knihy. Vidíme, že určitá Bitcoin adresa vyslala 10. mája 2010 na inú bitcoínovú adresu 10 000 BTC.
Táto špecifická transakcia je prvým nákupom, ktorý sa kedy uskutočnil s Bitcoinami a bol použitý na kúpu 2 pizza kúskov od chlapa menom Laszlo. Laszlo uverejnil príspevok v roku 2010 so žiadosťou o to či mu niekto predá 2 pizze výmenou za 10 000 BTC. Niekto to urobil a teraz cena týchto dvoch kúskov pizze má hodnotu vyše 100 miliónov USD.
História
Bitcoin bol spustený osobou alebo skupinou ľudí nazývajúcou sa pod pseudonymom Satoshi Nakamoto 31. októbra 2008 do mailing listu Cypherpunk ako white paper s názvom “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.”. Totožnosť Satoshi Nakamota. je stále neznáma, napriek mnohým pokusom o zistenie, ktore pretrváva dodnes.
Blok genézy – spustenie bitcoinovej siete – sa ťažil 3. januára 2009 s odmenou 50 BTC (symbol tickera bitcoínu) a textovou správou vloženou do transakcie Coinbase.
“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”
Správa bola titulom vytiahnutým z britských novín The Times po globálnej finančnej kríze v roku 2008, kde banky dostali pomoc od svojich príslušných vlád (t.j. USA a Veľkej Británie) po tom, čo boli hlavnou príčinou samotnej krízy. Táto poznámka je odvodená od nestability bankového systému s čiastočnými rezervami vo všeobecnosti. Titulok symbolizuje všeobecne akceptovanú koncepciu bitcoínu, nemenného, necenzurovaného a decentralizovaného média výmeny hodnôt bez endemických problémov v rámci tradičných finančných systémov a vlád.
Satoshi Nakamoto
Satoshi Nakamoto bol aktívny v e-mailových vláknach, komunitných fórach a open-source bitcoínovom repo o niečo viac ako rok potom, čo pôvodne vydal white paper až sa úplne „stratil“. Nakamoto inštitút poskytuje komplexnú kompiláciu e-mailov, príspevkov na fóre. , aktualizácie kódu a ďalšie interakcie, ktoré ľudia mali so Satoshi Nakamoto. Ak hľadáte ďalšie pochopenie Satoshiho vízie, je to vynikajúce miesto na začiatok.
Po Satoshiho zmiznutí bola hlavnému vývoju bitcoínového protokolu odovzdaná skupina vývojárov. Najmä Gavin Andresen bol hlavným jadrovým vývojárom a v roku 2012 založil nadáciu Bitcoin Foundation na podporu rozvoja siete.
V priebehu rokov zažil Bitcoin nespočetné množstvo príspevkov od open source komunity a členov hlavného vývojového tímu. V súčasnosti vedie proces uvoľňovania Wladimir J. van der Laan a iniciatíva digitálnej meny MIT financuje časť vývoja Bitcoinu.
Adopcia Bitcoinu
Adopcia bola pomalá a metodická. V roku 2011 spoločnosť WikiLeaks začala používať bitcoiny po nedostatku možností na prijímanie iných mien, ktoré vyplývajú z tlaku vlády USA na spracovateľov platieb a iné finančné subjekty. Satoshi Nakamoto bol proti myšlienke WikiLeaks používajúcej Bitcoiny, pretože by priťahoval nežiadúcu pozornosť vlád k sieti, ktorá bola stále v počiatočných fázach a bola náchylná k útoku.
V priebehu rokov 2012 a 2013 sa Bitcoin rozhodol používať BitPay – spracovateľ platieb bitcoínov a WordPress ako spôsob platby za službu. Prvý trh s BTC v roku 2012 klesol o viac ako 40% na približne 4 USD za jednotku.
Rok 2013 bol pre Bitcoin veľkým prínosom, pretože populárna burza Coinbase začala získavať trakciu v tom čase, keď bola založená v roku 2012. Medzi významné udalosti v roku 2013 bol taktiež čin zo strany Číny, ktorá zakazovala finančným inštitúciám používať Bitcoin, FBI zabavila približne 26 000 BTC na čiernom trhu Silk Road a vláda USA si začala všímať Bitcoin, pretože zabavila niekoľko účtov na Mt. Gox zmenárni. V roku 2013 taktiež bola založená digitálna platforma Shapeshift.
Vo februári 2014, najväčšia BTC zmenáreň toho času – Mt. Gox – skončila kvôli technickým problémom. Čoskoro nato burza požiadala o bankrot po strate zhruba 744 000 BTC, ktoré boli ukradnuté rozšírenou technickou hacku.
Coinbase získala v roku 2015 vo finančnom kole 75 miliónov USD, ktoré boli použité aj na napr. spustenie platformy smart kontraktov od Ethereum a počet obchodníkov, ktorí akceptujú BTC, presahujúci 100 000.
Hlavná burza kryptomien Bitfinex bola v roku 2016 hacknutá o takmer 120 000 BTC. Spolu s Mt. Gox, hack Bitfinexu svedčil o väčšom trende v hackerských burzách, ktoré pokračovali do roku 2018 a očakáva sa, že len v tomto roku prekročili ukradnuté prostriedky 1 miliardu USD. Bitcoin začal získavať viac ťahu medzi bežnými používateľmi v roku 2016, pričom populárna platforma na distribúciu hier Steam akceptovala platby BTC a rýchlosť hashovania siete presahovala 1 exahash / sec.
Udalosti v roku 2017 uviedli Bitcoin do hlavného prúdu a spolu s ním aj širší priemysel krypta. Cena BTC sa koncom roka 2017 prudko zvýšila spolu so širšími trhmi podporovanými rozsiahlymi špekuláciami o ICO, ktoré sa začali v sieti Ethereum. Cena bitcoínov dosiahla najvyššiu hodnotu približne 20 000 USD, čo je najvyššie all time hight až do teraz.
Bitcoin Cash Hard-Fork
Bitcoinova prvá veľká polarizačná udalosť sa uskutočnila v auguste 2017, nastal tak tzv. hard-fork teda z Bitcoinu vznikla dalšia kryptomena s názvom Bitcoin Cash , a dôvodom bolo sledovanie inej vízie ako bol pôvodný reťazec BTC. Jednoducho Bitcoin už nezvládal určite nároky, čo predpovedalo k zvýšeniu veľkosti blokov ako mechanizmu pre škálovanie v reťazci. Nárast v bežnej činnosti BTC viedol k množstvu problémov so zálohovanou pamäťou, vysokými poplatkami a všeobecnou frustráciou pri používaní siete na platby. Toto zdôraznilo problém škálovania bitcoínov a viedlo k zrýchlenému vývoju riešenia škálovania druhej vrstvy, Lightning Network (LN).
Na úrovni protokolu bol na konci roku 2017 predstavený aj SegWit ako metóda na zvýšenie efektívnosti ukladania digitálnych podpisov v rámci blokov a na zmiernenie niektorých problémov týkajúcich sa škálovania. SegWit tiež vytvoril protokol pre plánovaný prechod z digitálnych podpisov ECDSA na podpisy Schnorr.
Technicke zázemie
Bitcoin je neoprávnená, open source kryptomena udržiavaná komunitou prostredníctvom systému návrhov BIP. Sieť je zabezpečená prostredníctvom konsenzuálneho mechanizmu overovania práce (PoW) proof of work – známeho ako Nakamoto Consensus, je decentralizovaná, kryptograficky zabezpečená prostredníctvom schémy digitálneho podpisu ECDSA a využíva schému transakcií nevyžiadaných transakcií (UTXO). Mechanika teórie hier tiež zohráva významnú úlohu v sieti a jej technický dizajn sa premieta do väčšej dynamiky motivačného systému.
Analýza technického dizajnu BTC vyžaduje samostatné oddelenie a vyhodnotenie primárnych komponentov siete.
Bitcoin je decentralizovaný
Neexistuje počítač, ktorá drží účtovnú knihu. Každý počítač, ktorý sa zúčastňuje na systéme, uchováva aj kópiu knihy, známej tiež teda blockchain. Ak teda chcete odstrániť systém alebo prelomiť účtovnú knihu, budete musieť odstrániť tisíce počítačov, ktoré si uchovávajú jej kópiu a neustále ju aktualizujú. Takže je to nereálne.
Bitcoin je digitálny
To znamená, že v Bitcoine sa nemôžete dotknúť ničoho fyzického. Neexistujú žiadne skutočné mince, existujú iba riadky transakcií a zostatkov. Keď „vlastníte“ BTC, znamená to, že vlastníte právo na prístup k určitému záznamu Bitcoin adries v knihe a môžete tak posielať z nej prostriedky na inú adresu.
Prečo je Bitcoin taký populárny a obľúbený?
Hlavnú unikátnosť Bitcoinu je jeho princíp decentralizácie. V praxi to znamená, že jeho získavanie a distribúcia je navrhnutá tak, aby ju nemohol autor ani iný jednotlivec ovplyvňovať. Neexistuje tu žiadny centrálny bod, ktorý by menu riadil a ovládal. To je totiž dnešný problém FEDu, ECB, ČNB, NBS a ďalších inštitúcií (rozhodnú sa, že natlačia peniaze, tak ich natlačia a pustia do obehu).
Digitálny majetok patrí medzi Teóriu vlajok (tzv. flag theory). Jedná sa o poslednú pridanú siedmu vlajku. Cieľom vlajkovej teória je umožniť jednotlivcovi väčšej slobody.
Po prvýkrát od vzniku digitálnych peňazí máme teraz alternatívu k súčasnému systému. Bitcoin je forma peňazí, ktorú nemôže ovládať žiadna vláda ani banka.
Zamyslite sa nad obdobím keď nebol internet, aký centralizovaný bol tok informácií. V podstate, ak by ste chceli získať informácie, mohli by ste ich získať od niekoľkých významných hráčov v tej dobe. Dnes sú informácie vďaka internetu decentralizované a môžete komunikovať a využívať vedomosti z celého sveta. Bitcoin je internet peňazí – ponúka decentralizované riešenie peňazí.
Bitcoin v porovnaní s bankami
Preto je Bitcoin iný ako súčasný bankový systém.
Úplná kontrola nad vašimi peniazmi
S Bitcoinami máte vy sami prístup k svojim finančným prostriedkom. Žiadna vláda ani banka sa nemôžu rozhodnúť zmraziť váš účet alebo skonfiškovať aktíva na ňom.
Odrezanie sprostredkovateľov
To znamená, že v mnohých prípadoch je BTC lacnejší ako tradičné bezhotovostné prevody. Na rozdiel od fiat mien bol Bitcoin svojou podstatou navrhnutý tak, aby bol digitálny. Neexistuje tam žiadny sprostredkovateľ, ktorý má kontrolu nad vašimi peniazmi.
Zadarmo pre všetkých
Bitcoin otvára digitálny obchod pre 2,5 miliardy ľudí na celom svete, ktorí nemajú prístup k súčasnému bankovému systému. Je to veľký krok pre globalizáciu a sprístupnenie pre všetkých.
Avšak dnes s mobilným telefónom, ktoré môžu začať obchodovať pomocou BTC, nie je potrebné žiadne povolenie.
Často kladené otázky
Kto prijíma Bitcoiny?
Dnes existuje niekoľko obchodníkov online a offline, ktorí akceptujú BTC. Dneska už je možné objednať si napriklad let alebo objednať hotel. Existujú dokonca aj debetné karty s BTC, ktoré vám umožňujú platiť v takmer každom obchode so zostatkom BTC.
Ako funguje Bitcoin?
Stručne povedané, Bitcoin funguje prostredníctvom aktualizácie hlavnej knihy transakcií (Blockchainu). Každý počítač, ktorý sa zúčastňuje v tejto sieti, má kópiu tejto knihy a overuje všetky transakcie, ktoré ňou prechádzajú.
Je to ako keby sme si navzájom uchovávali karty a každá nová transakcia bola oznámená všetkým, aby mohli aktualizovať svoju vlastnú kópiu knihy.
Prečo má Bitcoin hodnotu a ako sa určuje?
Bitcoin má hodnotu jednoducho preto, že ľudia sú ochotní ho obchodovať za peniaze. Znamená to, že to niekto považuje za cenné a rozhodne sa ho kúpiť od niekoho iného. V tom okamihu získal Bitcoin hodnotu.
Vždy, keď ľudia hovoria o „cene“ Bitcoinov, v skutočnosti hovoria o cene posledného obchodu uskutočneného na konkrétnej obchodnej platforme (napr. Bitstamp, Binance, Coinbase).
Napríklad na rozdiel od amerických dolárov neexistuje žiadna jediná globálna cena BTC, ktorú všetci nasledujú. Napríklad cena BTC v niektorých krajinách sa môže líšiť od ceny v USA, pretože hlavné zmenárne v týchto krajinách zahŕňajú rôzne obchody.
Vo všeobecnosti platí, že čím viac ľudí chce kúpiť Bitcoin (t. j. dopyt stúpa), hodnota Bitcoinu stúpa.
Ak chce bitcoin kúpiť menej ľudí (t. j. pokles dopytu), nebudú ochotní platiť toľko. V takom prípade klesne hodnota Bitcoinu.
Dá sa bitcoín previesť na hotovosť?
Áno. Niekoľko stránok ako HodlHodl vám umožní nájsť predajcov BTC, ktorí prijímajú aj hotovosť. Okrem toho existujú bankomaty s BTC, ktoré akceptujú faktúry a vydávajú Bitcoin zato.
Ak hľadáte spôsob ako zameniť BTC za cudziu menu, nájdete online množstvo dôveryhodných Bitcoin zmenárni. Podrobnejšie informácie nájdete v článku: Najlepšie Bitcoin burzy a zmenárne – exkluzívne porovnanie.
Kde kupovať Bitcoin?
Najľahší a najrýchlejší spôsob je nákup Bitcoinu. Vyberiete si platformu, cez ktorú budete nakupovať, vytvoríte si účet, pošlete peniaze a Bitcoin nakúpite za stanovený kurz EUR / USD.
Bitcoin musíte mať tiež niekde uložený (ako napr. peniaze máte uložené v banke). Služieb, metód a spôsobov existuje nespočetné množstvo.
Tu je rýchly sprievodca:
Krok 1 – Nájsť vhodnú Bitcoin peňaženku
Krok 2 – Vyhľadajte svoju Bitcoin adresu
Krok 3 – Prejdite na stránku Coinmama a vyberte množstvo BTC, ktoré chcete kúpiť
Krok 4 – Zadajte svoju Bitcoin adresu a informácie o platbe
Bitcoiny sa odošlú do vašej peňaženky v priebehu niekoľkých minút. Ak vám Coinmama nevyhovuje, tu sú niektoré ďalšie osvedčené možnosti:
CEX.io | eToro | Coinbase |
Trading platforma | Trading platforma | Trading platforma |
Prejsť na recenziu | Prejsť na recenziu | Prejsť na recenziu |
Prejsť na web | Prejsť na web | Prejsť na web |
Disclaimer: eToro je platforma s viacerými aktívami, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptmien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 71% retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu ako CFD fungujú a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.
Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.
Kryptomeny sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD nie sú regulované obchodné kryptomeny a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.
Kde obchodovať Bitcoin?
Bitcoin je mena, takže to môžeme prispôsobiť obchodovaniu na Forexe. Výber platformy je dôležitý nielen kvôli poplatkom (áno, tie samozrejme hrajú úlohu), ale predovšetkým považujem za dôležitú dôveryhodnosť a stabilitu platformy.
Obchodovať s Bitcoinami ale aj inými kryptomenami môžete na sociálnej platforme eToro. Jediný rozdiel, že nie ste držiteľom BTC ale fiat meny ale ich rást ovplyvňuje samotná hodnota BTC. Viac o eToro v našej recenzii.
Disclaimer: eToro je platforma s viacerými aktívami, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptmien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu ako CFD fungujú a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.
Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.
Kryptomeny sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD nie sú regulované obchodné kryptomeny a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.
Ďalšou možnosťou je CoinMate.io. Veľmi jednoduchá a pre začínajúcich obchodníkov perfektné riešenie, pretože máte rýchle a jednoduché pokyny na nákup a predaj a zadanie hodnoty, za ktoré chcete predávať alebo kupovať.
Poprípade Kraken. Nemáme čo vytknúť, sme s ňou veľmi spokojní a pre stredne a viac pokročilých môžeme len odporučiť. Možno obchodovať aj z mobilných telefón (Android aj iOS aplikácie).
Obrázok vyššie zobrazuje web BitcoinCharts, kde nájdete aktivitu na jednotlivých obchodných platformách pre kryptomeny, nielen Bitcoin, ale tiež napr. Ethereum, Litecoin, DogeCoin, atď.
Možno využiť aj portál BitcoinWisdom, kde po rozkliku konkrétnej platformy vidíte pekné grafy a možnosti pohybu hladiny Bitcoin. Pre obchodovanie a technické analýzy ale využívajte iné nástroje (pozri nižšie).
Vývoj Bitcoinu a jeho kurz
Na obchodných platformách, kde Bitcoin obchodujete, nájdete veľmi často základné grafy. Pokiaľ chcete ale preniknúť hlbšie, musíte využiť ďalšie služby.
My osobne máme radi TradingView. Nájdete tam všetko, čo potrebujete. Môžete si navyše kreslet vlastné krivky a čítať analýzy druhých investorov a špekulantov.
V praxi nie je nutné obchodovať Bitcoin po jednotkách. Môžete kúpiť, predať, obchodovať len časť Bitcoinu. Investícia (špekulácia) teda nie je obmedzená na minimálny vklad ekvivalentu 1 BTC.
Kedy je vhodný čas na nákup ?
Jednou z hlavných otázok, ktoré sa nas ľudia pýtajú, je „ Je správny čas kúpiť Bitcoin? “
Problém je v tom, že na túto otázku neexistuje správna odpoveď, a záleží to na tom, prečo kupujete Bitcoiny.
Ak hľadáte obchodnú príležitosť (čo znamená kúpiť nízko a predávať vysoko) a ste v ňom na krátkodobý zisk, pravdepodobne sa budete musieť zoznámiť s rôznymi technikami obchodovania s BTC (osobne sa im vyhýbame a preferujeme tzv. hodl).
Ak sa na druhej strane nachádzate v bitcoíne pre skutočnú technológiu a veríte, že bitcoín má svetlú budúcnosť, existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť:
Odporúčame prečítať taktiež článok, kde sme sa tejto problematike už venovali: Ako investovať do Bitcoinu: Kompletná príručka
Priemerovanie USD nákladov (DCA)
DCA znamená, že Bitcoiny kupujete v určitom termíne v určitom termíne opakovane bez ohľadu na cenu. Týmto spôsobom spriemerujete výkyvy výmenného kurzu.
Kúpiť bez ohľadu na cenu
Dlhodobí veriaci tvrdia, že nezáleží na tom, či si kúpite teraz alebo keď je cena o 100 USD alebo dokonca o 1 000 USD nižšia. Z dlhodobého hľadiska sa cena zvýši a tieto rozdiely sa zdajú byť nepodstatné.
Ak práve začínate, navrhujeme vám ísť s DCA, pretože vám to pomôže ľahšie sa zapojiť do procesu a potom sa rozhodnúť, či chcete zmeniť svoju stratégiu.
Čo sú a kde sú Bitcoin automaty
Dokonca dnes už existujú špeciálne Bitcoin bankomaty, tzv. bitcoinmaty. Tie umožňujú ako nákup Bitcoinov, tak jeho predaj, teda predáte svoj Bitcoin a vyberiete české koruny.
Existuje ich viac (v Bratislave, Prahe, Brne atď.), ale my máme osobnú skúsenosť s BTC bankomatom v Prahe na ulici Na Příkopě alebo v Bratislave na ulici Laurinská. Poplatky za výber nie sú žiadne, len je ovplyvnený kurz BTC / CZK. Milo nás prekvapil stanovený kurz, pretože sa príliš nelíšil od toho, ktorý zverejňujú medzinárodné aplikácie XE Currency (vrelo odporúčame pre cestovateľov).
Ak budete chcieť predať Bitcoin a vybrať české koruny z bankomatu, nechajte si približne 30 minút časovú rezervu. Podľa skúseností totiž chvíľku trvá než dojde k potvrdeniu transakcie, že ste BTC zaslali na požadovanú adresu.
V najbližšej dobe môžeme očakávať nárast obchodov, ktoré sa pripoja a začnú príjmať bitcoin!
Kde sa informovať ohľadom Bitcoinu ?
Podľa nášho skromného názoru sú najlepšie zdroje následovné:
Oplatí sa do Bitcoinu teda investovať ?
Asi najčastejšia otázka kolujúca internetom. Bohužiaľ ani najväčší odborníci nevedia predpovedať a predikovať ako sa bude trh tradične vyvíjať a nikto z ních nevlastní veštiacu guľu. Ale zhodujú sa v jednom. Dlho tu nebol tak potenciálny nástroj na relatívne rýchle zbohatnutie!
Aktuálne má Bitcoin hodnotu niečo cez 10000 USD. Dôležité nerobiť unáhlene iracionálne kroky a neinvestovať peniaze, ktoré si nemôžeme dovoliť inestovať ale len volné prostriedky, ktoré nepotrebujeme v dlhodobom horizonte. Investovanie je tiež o trpezlivosti. Aktuálne hodnoty a obchodované kryptomena môžete sledovať na CoinCap.io.
Ak vás investovanie do kryptomien aj iných oblastí láka vyskúšajte obchodovanie s nimi najprv na demo účte napr. na eToro.
Ja som kupil na Coinbase a fajn 🙂
Google chrome je istota. Zadarmo, len stiahni si špeciálny Chrome a surfuj.