Čo je Bitcoin a oplatí sa do neho investovať? | Socialtrading.sk
BitcoinKryptomenyRady a tipy

Čo je Bitcoin a oplatí sa do neho investovať?

Čo je bitcoin ? Investovať do bitcoinu ?

Na konci roka 2016 upútal Bitcoin (BTC) veľkou pozornosťou, pretože strmým rastom atakoval hodnotu 1000 USD. Ihneď na začiatku roka 2017 ju dokonca prekročil a dosiahol tzv. parity so zlatom. Pre rad priaznivcov aj nepriaznivcov kybernetického sveta sa dostala téma Bitcoin a všeobecne kryptomien viac do povedomia. Pre nás predstavujú kryptomena digitálny majetok, ktorý nám pomáha rozširovať slobodu.

V súvislosti s nedávnym veľkým nárastom hodnoty Bitcoin a súčasne jeho nepatrným pádom by sme radi k téme venovali pár odsekov a priblížili náš pohľad na túto kryptomenu.

Čo je bitcoin

Čo to sú kryptomeny a Bitcoin?

Kryptomena je typ digitálnej meny, ktorá funguje na princípe P2P siete a decentralizácie. Bitcoin je aktuálne najznámejšiou a najrozšírenejšiou kryptomenou. Video vám vysvetlí, ako že to vlastne celé funguje.

Prečo je Bitcoin taký populárny a obľúbený?

Hlavnú unikátnosť Bitcoinu je jeho princíp decentralizácie. V praxi to znamená, že jeho získavanie a distribúcia je navrhnutá tak, aby ju nemohol autor ani iný jednotlivec ovplyvňovať (zaisťuje tzv. blockchain). Neexistuje tu žiadny centrálny bod, ktorý by menu riadil a ovládal. To je totiž dnešný problém FEDu, ECB, ČNB, NBS a ďalších inštitúcií (rozhodnú sa, že natlačia peniaze, tak ich natlačia a pustia do obehu).

Digitálny majetok patrí medzi Teóriu vlajok (tzv. flag theory). Jedná sa o poslednú pridanú siedmu vlajku. Cieľom vlajkovej teória je umožniť jednotlivcovi väčšej slobody. S našim strategickým prístupom sme schopní nastaviť svoje občianstvo, cestovné pasy a víza, bankové účty, daňovo zaťažiť, výdavky, menovú konverziu a ďalšie faktory tak, aby sme využili všetky výhody, ktoré nám rôzne štát ponúka.

Kde získať Bitcoin?

Najľahší a najrýchlejší spôsob je nákup Bitcoinu. Vyberiete si platformu, cez ktorú budete nakupovať, vytvoríte si účet, pošlete peniaze a Bitcoin nakúpite za stanovený kurz  EUR / USD.

Bitcoin musíte mať tiež niekde uložený (ako napr. peniaze máte uložené v banke). Služieb, metód a spôsobov existuje nespočetné množstvo. My fungujeme na peňaženke Coinbase.com. Dnes peňaženka umožňuje nielen držanie, ale aj nákup BTC. Ak nemáte v úmysle Bitcoin obchodovať, nemusíte hľadať inú platformu.

Kde obchodovať Bitcoin?

Bitcoin je mena, takže to môžeme prispôsobiť obchodovaniu na Forexe. Výber platformy je dôležitý nielen kvôli poplatkom (áno, tie samozrejme hrajú úlohu), ale predovšetkým považujem za dôležitú dôveryhodnosť a stabilitu platformy.

platformy pre bitcoin

Obchodovať bez rizika s Bitcoinami ale aj inými kryptomenami môže takmer bez rizika na sociálnej platforme eToro.

Registrácia do eTora

Ďalšou možnosťou je CoinMate.io. Veľmi jednoduchá a pre začínajúcich obchodníkov perfektné riešenie, pretože máte rýchle tlačidlá na nákup a predaj a zadanie hodnoty, za ktoré chcete predávať alebo kupovať.

Poprípade Kraken. Nemáme čo vytknúť, sme s ňou veľmi spokojní a pre stredne a viac pokročilých môžeme len odporučiť. Možno obchodovať aj z mobilný telefón (Android aj iOS aplikácie). To znie skvele, ale dôležité je si pripomenúť, že by ste v obchodovaní mali mať konkrétnu stratégiu, inak s najväčšou pravdepodobnosťou dlho nevydržíte (teda váš účet v kladných číslach nevydrží).

Obrázok vyššie zobrazuje web BitcoinCharts, kde nájdete aktivitu na jednotlivých obchodných platformách pre kryptomeny, nielen Bitcoin, ale tiež napr. EthereumLitecoin, DogeCoin, atď.

Možno využiť aj portál BitcoinWisdom, kde po rozkliku konkrétnej platformy vidíte pekné grafy a možnosti pohybu hladiny Bitcoin. Pre obchodovanie a technické analýzy ale využívajte iné nástroje (pozri nižšie).

bitcoin wisdom graf

Vývoj Bitcoinu a jeho kurz

Na obchodných platformách, kde Bitcoin obchodujete, nájdete veľmi často základné grafy. Pokiaľ chcete ale preniknúť hlbšie, musíte využiť ďalšie služby.

My osobne máme radi TradingView. Nájdete tam všetko, čo potrebujete. Môžete si navyše kreslet vlastné krivky a čítať analýzy druhých investorov a špekulantov.

ako vyzerá trading view

V praxi nie je nutné obchodovať Bitcoin po jednotkách. Môžete kúpiť, predať, obchodovať len časť Bitcoinu. Investícia (špekulácia) teda nie je obmedzená na minimálny vklad ekvivalentu 1 BTC.

Čo sú a kde sú Bitcoin automaty

Dokonca dnes už existujú špeciálne Bitcoin bankomaty, tzv. bitcoinmaty. Tie umožňujú ako nákup Bitcoinov, tak jeho predaj, teda predáte svoj Bitcoin a vyberiete české koruny.

Existuje ich viac (v Bratislave, Prahe, Brne atď.), ale my máme osobnú skúsenosť s BTC bankomatom v Prahe na ulici Na Příkopě alebo v Bratislave na ulici Laurinská. Poplatky za výber nie sú žiadne, len je ovplyvnený kurz BTC / CZK. Milo nás prekvapil stanovený kurz, pretože sa príliš nelíšil od toho, ktorý zverejňujú medzinárodné aplikácie XE Currency (vrelo odporúčame pre cestovateľov).

Ak budete chcieť predať Bitcoin a vybrať české koruny z bankomatu, nechajte si približne 30 minút časovú rezervu. Podľa skúseností totiž chvíľku trvá než dojde k potvrdeniu transakcie, že ste BTC zaslali na požadovanú adresu.

Bitcoin a jeho využitie

Často sa stretávam s otázkami typu:

A k čomu ako teraz ten Bitcoin využijem?

V žiadnom prípade si ho nemusíte do nekonečna sporiť alebo s ním len obchodovať (špekulácie, predaj, nákup). Bitcoin je virtuálna mena, sú to elektronické peniaze, takže s nimi môžeme už v rade obchodov zaplatiť.

Áno, ako by ste platili českými korunami, tak budete platiť Bitcoinom.

My sme platbu Bitcoinu využili napríklad pre:

WEDOS registrácia či predĺženie domény a hostingu webových stránok
Práškové jedlo MANA, rýchle a zaujímavé riešenie stravy pre cestovateľov
Nákup v Alze!
S Bitcoin môžete platiť napr. V Pararelní Polis v Prahe.

V najbližšej dobe môžeme očakávať nárast obchodov, ktoré sa pripoja a začnú príjmať bitcoin!

Kde sa informovať ohľadom Bitcoinu ?

Podľa nášho skromného názoru sú najlepšie zdroje následovné:

Oplatí sa do Bitcoinu investovať ?

Asi najčastejšia otázka kolujúca internetom. Bohužiaľ ani najväčší odborníci nevedia predpovedať a predikovať ako sa bude trh tradične vyvíjať a nikto z ních nevlastní veštiacu guľu. Ale zhodujú sa v jednom. Dlho tu nebol tak potenciálny nástroj na relatívne rýchle zbohatnutie!

Aktuálne má Bitcoin hodnotu okolo 2200 USD. Prvý rýchla korekcia z hodnoty 2700 USD bola až na hranicu 1600 USD a opäť sme pár stoviek vystúpali. Teraz sa špekuluje o ďalšie prichádzajúce korekcii (k hodnote 1800 USD, možno aj hlbšie). Skôr by sme odporučili vyčkávať ako robiť unáhlené kroky. Hoci veríme Bitcoinu, že v dlhodobom horizonte pôjde cez hodnotu 3000 USD, zatiaľ sú správy pozitívne, že pôjde nakúpiť pod 2000 USD, takže prečo pár týždňov nepočkať? Investovanie je tiež o trpezlivosti. Aktuálne hodnoty a obchodované kryptomena môžete sledovať na CoinCap.io.

Ak vás investovanie do kryptomien aj iných oblastí láka vyskúšajte obchodovanie s nimi najprv na demo účte na napr. na eToro!

Chcem vyskúšať demo!

Čo je Bitcoin a oplatí sa do neho investovať?
4.9 (97.84%) 37 hlas[ov]

Zanechaj koment