Skip to main content
4.9
(144)

XRP, označovaný aj ako Ripple, získava na sile ako jedna z vedúcich kryptomien vôbec. V tomto článku vám poskytneme prehľad o Ripple Labs, spoločnosti ktorá stojí za Ripple, kryptomenou XRP a zoznam rôznych spôsobov, ako ho kúpiť online.

Čo je Ripple?

Ripple je globálna sieť, ktorá umožňuje jednoducho preniesť takmer akúkoľvek menu komukoľvek na svete za pár sekúnd. Platforma Ripple „zrenderovala“ zastaralý archaický systém odosielania peňazí prostredníctvom SWIFT alebo cez Western Union. V tomto momente sa spoločnosť Ripple zameriava výhradne na prácu s bankami a ponúka efektívnejší a nákladovo ekonomickejší spôsob posielania platieb v reálnom čase po celom svete.

ako kupit ripple

Pozrime sa spolu na jeden hypotetický príklad. Priamy prevod meny z Japonska do Nikaraguy je lacný, avšak JPY / NIO nie je všeobecne možné obchodovať. Namiesto toho bude jednotlivec alebo banka zvyčajne obchodovať JPY / USD a potom USD / NIO.

Pri každom kroku sa zvyšujú poplatky, čo spôsobuje nákladný spôsob zasielania peňazí na medzinárodnej úrovni. Použitím platformy Ripple môžete obchodovať JPY / XRP (Ripple mena) pomerne lacno, poslať XRP príjemcovi buď osobe, ktorá má peňaženku Ripple, alebo banku v Nikarague a odtiaľ obchoduje XRP s NIO. Inými slovami, XRP je spojenie, ktoré umožňuje jednoduchú výmenu akejkoľvek meny za akúkoľvek inú menu na platforme Ripple!

Zatiaľ čo banky všeobecne pomaly prijímajú Ripple, nie je pochýb o tom, že celosvetové platby v reálnom čase sú budúcnosťou. Platforma Ripple dáva bankám obrovskú výhodu nad ich konkurenciou. Ripple sa zameriava na „hodnoty internetu“, čo znamená, že prevody peňazí by sa mali pohybovať tak rýchlo ako informácie. S Ripple sa nestane, že platíte a potom čakáte kým sa platba zpracuje.

Kto stoji za Ripple projektom?

Ripple je skutočne globálna spoločnosť s pobočkami po celom svete. Kancelárie sa nachádzajú v San Franciscu, Londýne, New Yorku, Indii, Sydney, Luxemburgu a Singapure. Vedenie spoločnosti spája skúsenosti s finančnými službami, dodržiavaním predpisov a technológiami, ktoré trvajú desaťročia.

Do tímu patria CEO Brad Garlinghouse, Global Head of Strategic Accounts Marcus Treacher, Chief Compliance Officer Antoinette O’Gorman, Chief Cryptographer David Schwartz atď. Správna rada má skúsenosti v oblasti politiky, regulácie a financií.

ripple tim

Aké problémy sa pomocou Ripple vylepšia pri súčasnej platobnej infraštruktúre?

Medzi rôznymi problémami spojenými so súčasnou platobnou infraštruktúrou sa Ripple zameriava na riešenie niekoľkých závažných problémov. Federálny rezervný systém, Inštitút medzinárodných financií a Svetová obchodná organizácia odhadujú, že infraštruktúra má hodnotu 1,6 bilióna USD. Je to neuveriteľne pomalé, pričom platby sa uskutočňujú v rozpätí až 5 dní. Aby sme to ešte viac zdramatizovali, existuje vysoká miera zlyhania. Ripple prichádza ako reakcia a riešenie na tieto problémy, ktoré je plynulé, nákladovo efektívne a spoľahlivé.

Čo je RippleNet?

RippleNet je sieť stojáca za Ripple-om, ktorá spája poskytovateľov platieb, banky, spoločnosti a digitálne burzy aktív. Prináša riešnie, vďaka ktorému môžete posielať a prijímať peniaze na celom svete. RippleNet poskytuje pripojenie cez rôzne platobné siete s okamžitým uskutočnením na vyžiadanie. Vždy existuje istota, pretože prostriedky môžete sledovať v reálnom čase. Okrem toho má nízke prevádzkové náklady a nízke náklady na likviditu.

co je ripplenet

Ripple a blockchain

Ripple je lepšie ako iné systémy blockchain, ktoré nájdete, pretože je postavené na najpokrokovejšom type technológie blockchain. To umožňuje škálovateľnosť a bezpečnosť pri interoperabilite rôznych sietí. Ripplne dokonca umožňuje používateľom voliteľný prístup k najrýchlejším a najrozšíriteľnejším digitálnym aktívam používaným na platby na svete, XRP.

Čo je XRP?

XRP bol zostavený špeciálne pre podniky ako voľba na vyžiadanie pri získavaní likvidity pri cezhraničných platbách. Banky môžu používať XRP na získavanie likvidity v reálnom čase na vyžiadanie. Poskytovatelia platobných služieb ho používajú na to, aby sa dostali na iné trhy, zlepšili rýchlosť zúčtovania platieb alebo znížili náklady zámenu cudzích mien. 

V porovnaní s inými kryptomenami sa XRP neuveriteľne rýchlo uskutoční a trvá iba štyri sekundy. Na porovnanie, Ethereum trvá viac ako dve minúty, kým BTC trvá jednu hodinu. Tradičné systémy sú ešte horšie, trvajú tri až päť dní. XRP je tiež vysoko škálovateľný a spracováva 1 500 transakcií každú sekundu. XRP možno dokonca škálovať tak, aby zvládol rovnaké množstvo  aké má Visa. Na porovnanie, ETH má len 15 transakcií za sekundu a Bitcoin spracováva iba tri až šesť.

xrp-rychlost-transakcie

Ďalšou výhodou XRP je, že je distribuovaný po celom svete vďaka svojej open-source technológii. Sada validátorov neustále rastie a vylepšuje systém. Spoločnosť XRP preukázala svoju stabilitu a správu už päť rokov, čo je dosť času na to, aby podnikom poskytla dôveru. Od roku 2012 XRP spotrebúva zanedbateľnú energiu. Tím vývojárov sa snaží starať o udržanie tohto trendu. 

Prečo banky používajú Ripple?

Niekoľko bánk už prijalo platformu Ripple, medzi inými aj napr. Santander, Axis Bank, Yes Bank, Westpac, Union Credit, NBAD a UBS. Podľa spoločnosti Ripple banky môžu ušetriť v priemere až 3,76 USD za platbu prostredníctvom ich protokolu. Vzhľadom na to, že banky ročne vykonávajú tisícky alebo možno milióny transakcií ročne, predstavuje to významnú úsporu.

Ak existuje jedna vec, ktorá zachycuje pozornosť bánk je to ako zarobiť viac peňazí a šetriť viac peňazí. To je dôvod, prečo spoločnosť Ripple má pred sebou jasnú budúcnosť, pretože ponúka nový spôsob podnikania, ktorý prináša finančným inštitúciam veľkú výhodu.

prečo banky využívajú ripple

Ripple vedie Brad Garlinghouse, zatiaľ čo hlavou projektu je David Schwartz, hlavný kryptograf. So sídlom vo San Franciscu a rozvetvením po celom svete tím Ripple neustále zdokonaľuje protokol a zároveň sa pripája k medzinárodným bankám. Spoločnosť Ripple naďalej zamestnáva špičkové talenty z celého sveta a má za cieľ uľahčiť väčšiu väčšinu medzinárodných platieb na celom svete. V súčasnej dobe je spoločnosť Ripple jednou z najzaujímavejších organizácií spoločnosti Fintech s ich inovatívnou finančnou platformou, keďže Forbes dokonca zahŕňa Ripple vo svojom Fintech 50 rebríčku.

Ako investovať do Ripple?

Zatiaľ čo veľkí investori môžu investovať priamo do spoločnosti Ripple, väčšina ostatných menších investorov a špekulantov je obmedzená na investovanie do XRP. XRP je menou spoločnosti Ripple a začala v roku 2017, keď sa pohybovala od menej ako 0,01 USD do viac ako 0,30 USD za jednotku. Tento obrovský nárast hodnoty je spôsobený adopciou bánk a špekulatívnym záujmom. V súčasnosti má Ripple tretie najvyššie trhové zastúpenie a kapitalizáciu za Bitcoinom a Ethereum. Ku dátumu 5.8.2019 má Ripple hodnota na úrovni 0,32 USD.  Avšak je high bolo až na hodnote 3 USD!

XRP umožňuje bezproblémové finančné transakcie z ľubovoľnej danej meny do akejkoľvek inej meny so zanedbateľnými poplatkami. V istom zmysle je XRP rezervnou menou na platforme Ripple, ktorá umožňuje používateľom obchodovať takmer akúkoľvek menu podľa voľby do XRP a posielať XRP globálne komukoľvek. Jednotlivec, ktorý dostane XRP ho potom môže obchodovať za menu podľa vlastného výberu.

Pri každej danej mene sa obchoduje na XRP, zvyšuje sa likvidita, rovnako ako aj hodnota XRP v dôsledku väčšieho dopytu. Inými slovami spoločnosť Ripple sa pokúša dostať XRP na celosvetovú rezervnú menu, aj keď sa to môže zdať veľmi náročné. Chce jej zabezpečiť pevné miesto na trhu.

Avšak prenos XRP je najjednoduchší a najlacnejší spôsob posielania hodnoty cez protokol Ripple. V určitom okamihu nemusí mať zmysel presunúť sa do akejkoľvek inej meny, zatiaľ čo namiesto toho jednoducho používať XRP výlučne na globálne platby. Ak sa ľudia a banky z celého sveta rozhodnú preniesť svoju fiat menu do XRP a kolektívne sa rozhodnú, že sa nebudú vraciať do fiatu, cena XRP bude nepochybne rásť „raketovou rýchlosťou“.

Cieľom je zmeniť XRP na stabilnú menu, ktorá sa neodchyľuje v hodnote tak, aby sa banky do ňej pohodlne presúvali bez strachu z volatility.

Koľko XRP (Ripple mien) existuje?

Zo 100 miliárd existujúcich tokenov XRP má Ripple 61 miliárd vo svojom vlastníctve. Ripple je v podstate držiteľom väčšiny XRP. S cieľom vybudovať dôveru investorov Ripple uzatvoril 55 miliárd XRP so 55 smart zmluvami. Jeden po druhom, každá zmluva s 1 miliardou XRP vyprší mesačne v priebehu 54 mesiacov.

V súčasnej dobe spoločnosť Ripple za posledných 18 mesiacov utratila približne 300 miliónov XRP za mesiac, aby dorovnali výdavky. Táto operatívna transparentnosť by mala dávať skeptickým investorom dôvod domnievať sa, že Ripple bude na kryptomenovej „scéne“ veľmi dlho.

Aké sú výhody Ripple?

Existuje niekoľko výhod, ktoré má XRP voči iným kryptomenám. Asi najväčšou je, že Ripple pracuje priamo s bankami. Zatiaľ čo niekto, kto je proti monopolnému bankovému kartelu, nemusí chcieť investovať priamo do Ripple. Nie je pochýb o tom, že spoločnosť Ripple sa zameriava na inteligentné obchodné rozhodnutia tým, že vytvára vzťahy so samotnými spoločnosťami, ktoré kontrolujú globálne financie.

Investori, ktorí chcú využiť ťažkú ​​prácu Ripple venuje svojmu globálnemu zúčtovaciemu systému pravdepodobne budú svedkami trvalého zvyšovania hodnoty v dlhodobom horizonte jednoduchým držaním XRP. Jednoducho povedané, nákup XRP a zabúdanie na to by mohlo viesť k 10x alebo dokonca 100x zisky v dlhodobom horizonte.

Ripple je rýchly, svoje transakcie potvrdzuje za menej ako štyri sekundy. Inými slovami, môže byť použitý na zakúpenie každodenných predmetov za predpokladu, že ich prijali obchodníci aj používatelia na celom svete. Ripple je okrem toho škálovateľný, pretože pravidelne spracováva 1000 transakcií za sekundu. Dokonca sa ukázalo, že spracováva toľko transakcií ako Visa, viac ako 50 000 transakcií za sekundu.

Aké výhody má Ripple pred Bitcoinom?

Bitcoin je skvelý, ale nie je to tak rýchla cesta k výmene hodnoty, zatiaľ čo Ripple je. Navyše náklady na odoslanie Bitcoinu výrazne vzrástli, keďže stále viac a viac transakcií prebieha cez blockchain, zatiaľ čo prenos XRP je stále relatívne lacný.

Pôvodným cieľom spoločnosti Ripple bolo vyvinúť platformu, ktorá nespotrebuje obrovské množstvo elektrickej energie, ako si väčšinou proces ťažby kryptomien vyžaduje. Aby sa celkom zabránilo miningu, všetky 100 miliárd XRP boli „instamínované“, čo má vo svojej podstate nevýhody pre každého, kto oceňuje výhody ťažby.

Mnohí tvrdia, že spoločnosť Ripple je centralizovaná, ale spoločnosť intenzívne pracuje na tom, aby to zmenili. Ripple sa čoraz viac decentralizuje prostredníctvom diverzity uzla validátora na Ripple Consensus Ledger (RIP). Aktuálne Ripple tvrdí, že je v tomto okamihu viac decentralizovaný než samotný Bitcoin.

Jednou z najväčších výhod, prinajmenšom z hľadiska investora je to, že spoločnosť Ripple nadväzuje kontakty s bankami na celom svete, zatiaľ čo mnohí vnímajú Bitcoin a iné kryptomeny ako konkurenciu voči finančnému sektoru. Inými slovami, je oveľa pravdepodobnejšie, že banky prijmú protokol ako je Ripple a jeho natívnu menu XRP ako podporu Bitcoinu alebo inej kryptomeny. Pre viac informácií v porovnaní Ripple vs Bitcoin si prečitajte článok.

Ako kupovať Ripple v 3 jednoduchých krokoch

Krok 1 – Získať peňaženku pre Ripple (XRP)

Dôležitá vec, ktorú je potrebné si uvedomiť, keď používate peňaženku pre XRP, zapísať si jej tajný kľúč a uložiť ho na bezpečnom mieste. Ešte lepšie bude si ho aj zapísať na rôzne miesta. XRP peňaženky vo všeobecnosti fungujú rovnako ako Bitcoin peňaženky, takže ak nie ste oboznámení s rozdielmi, odporúčame prečítať náš článok: Aké Sú Najlepšie Bitcoin Peňaženky V Roku 2017

Najlepšie je udržiavať XRP na hardvérovej peňaženke pre maximálnu bezpečnosť. Treba poznamenať, že každá peňaženka Ripple musí byť spočiatku financovaná s rezervou 20 XRP na ochranu proti spamovým útokom na nízkej úrovni.

Ledger Nano S je v súčasnosti jedinou spoľahlivou hardvérovou peňaženkou na uloženie XRP a niekoľkých ďalších kryptomien.

Edge – Doteraz známy ako Airbitz, Edge je mobilná peňaženka (iOS, Android ), ktoré môžu uchovávať niekoľko kryptomen, vrátane XRP.

TREZOR Model T je hardvérová peňaženka so zabudovanou dotykovou obrazovkou, ktorá umožňuje ukladať XRP a viac ako 1 000 ďalších kryptomien. Momentálne je kompatibilný iba s desktop.

Keď budete mať Ripple peňaženku, je čas si vytvoriť svoju XRP adresu, ktorú budete neskôr potrebovať. Adresa XRP je reťazec 25 – 35 znakov, ktorý začína písmenom r a rozlišuje veľké a malé písmená. Napríklad: rPspuKM5rCw5EkRDD9vGL816V15DwtSa3L

Ledger Nano X Trezor Model T Edge
edge
Typ: Hardware Typ: Hardware Typ: Software
Mobil & Desktop Desktop Android & iOS
Prejsť na web Prejsť na web Prejsť na web

Krok 2 – Nájsť Ripple zmenáreň

Existuje niekoľko možností pre nákup Ripple. Môžete si ho kúpiť buď v hotovosti (napr. za USD, EUR atď.), alebo môžete obchodovať s Bitcoinami na konkrétnych burzách alebo do XRP môžete investovať nepriamo prostredníctvom fondu.

eToro Coinmama CEX.io Coinbase
cexio logo coinbase logo
Fiat podpora: Kreditná / debetná karta, bankový prevod Fiat podpora: Kreditná / debetná karta, SEPA prevod Fiat podpora: Kreditná / debetná karta, SEPA prevod Fiat podpora: Debetná karta, bankový prevod
Prečítať recenziu Prečítať recenziu Prečítať recenziu Prečítať recenziu
Prejsť na web Prejsť na web Prejsť na web Prejsť na web

68 % účtov retailových investorov pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom stráca peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Investujte do Ripple prostredníctvom obchodného fondu

Platformy ako eToro vám umožňujú investovať do XRP nepriamo, nechcete však ‚ Nemáte prístup k vašim XRP a nemôžete ich posielať z eToro iným ľuďom. Jediné, čo sa dá s platformou urobiť, je kúpiť a predať Ripple za cudziu menu (t. j. USD, EUR atď.). Je to však veľmi jednoduche.

Prečítajte si našú recenziu: eToro – recenzia, demo účet, skúsenosti

Jednoducho povedané, eToro je dobrá voľba iba vtedy, ak chcete špekulovať o cene.

POZOR! Ak používate eToro,  môžete preskočiť krok 1 – nemusíte skutočne mať Ripple peňaženku, pretože vám neposkytujú skutočné coiny.

Ako kúpiť Ripple kreditnou kartou

Coinmama vám tiež umožňuje kúpiť XRP debetnou kartou, kreditnou kartou alebo bankovým prevodom. Spoločnosť je dobre zavedeným sprostredkovateľom, ktorý začal svoju činnosť znova v roku 2013. Založiť účet môžete tu.

CEX.io vám umožňuje rýchlo kúpiť XRP prostredníctvom kreditnej karty alebo bankového prevodu. CEX.io je zmenárňa kryptomien v Londýne a existuje od roku 2013. Môžete si prečítať plnú recenziu o CEX.io tu.

Binance je kryptomenná burza, ktorá umožňuje nákup určitých kryptomen (medzi nimi je aj XRP) pomocou kreditnej karty. Môžete si prečítať plnú recenziu o Binance tu. 

Nezabúdajte, že zatiaľ čo nákupy Ripple pomocou kreditných kárt sú rýchlejšie, sú z hľadiska poplatkov ale drahšie. Ak teda máte možnosť platiť bezhotovostným prevodom a máte možnosť si počkať, môžete z toho vyťažiť viac.

Môžem si kúpiť Ripple na Coinbase?

Ripple môžete kúpiť aj na gigante Coinbase, ktorý netreba nejako moc predstavovať, ale podporujú iba debetné karty a bezhotovostné prevody. Kompletnú recenziu o Coinbase si môžete prečítať tu.

Ako kúpiť Ripple Bitcoinami (obchodovať z BTC na XRP)

V celej komunite Ripple sa väčšina zhodla, že najlacnejším spôsobom, ako kúpiť XRP, je nákup najprv Bitcoinov a následne zameniť za XRP teda Ripple.

Najjednoduchší spôsob, ako obchodovať zameniť resp. obchodovať BTC za XRP, je jeho rýchla zámena na burze Binance.

Krok 3 – Presunúť XRP do peňaženky

Neodporúčame ponechávať XRP na burze. Pretože ak máte prostriedky na burze nie ste ich majiteľom. Burza je vlastníkom vášho súkromného kľúča.

Bez ohľadu na to, aká burza to je nezabudnite ich previesť do vlastnej Ripple peňaženky, na ktorú máte súkromný kľúč. Po potvrdení transakcie ste úspešne dokončili proces nákupu Ripple. Odporúčame napr. Ledger Nano S či český Trezor!

Obchodovať Ripple na eToro

68 % účtov retailových investorov pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom stráca peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Záver – je Ripple hodný investície?

Ripple sa pravdepodobne bude odvolávať na väčšie banky počas nasledujúcich pár rokov, pretože ponúka globálnu sieť, ktorá umožňuje platbu v reálnom čase na medzinárodnej úrovni a zároveň znižuje transakčné poplatky.

Každý, kto nakupuje cudzí digitálny majetok, XRP má potenciál získať obrovskú návratnosť na ich investíciach. Ripple sa pokúša dosiahnuť pokrok v celom bankovom sektore. Zatiaľ čo sa termín „XRP“ sa stane zavedenou globálnou rezervnou menou, ide o ideálny scenár pre investorov.

Nezabudnite zodpovedne investovať!


 

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 144

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Join the discussion One Comment

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: