Skip to main content
5
(36)

Čo je ethereum

Vznik Bitcoinu v roku 2009 vytvorilo novú formu meny, ktorá sa zvykne nazývať kryptomena, ktorej existencia je úplne digitálna. Nie je prekvapením, že sa rýchlo objavili ďalšie takéto meny a jedným z najnovších je práve Ethereum – druhá najväčšia kryptomena (tabuľku môžeš vidieť na portáli Coinmarketcap). Podobne ako v prípade Bitcoinu, aj Ethereum je decentralizovaný, a preto je viac odolný voči zmenám na devízovom trhu. Teraz je možné obchodovať s Etherom cez CFD napriklad na platforme eToro.

Chcem obchodovať Ethereum na eToro

DisclaimereToro je platforma s viacerými aktívami, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptmien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu ako CFD fungujú a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.
Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.
Kryptomeny sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD nie sú regulované obchodné kryptomeny a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.

Čo je Ethereum ?

Vznik sa datuje v roku 2015, Ether vznikol ako mena opierajúca sa o technológiu zvanú Ethereum. Podobne ako Bitcoin, Ethereum je systém založený na blokoch tzv. blockchain. Na rozdiel od meny Bitcoin, ktorá bola vytvorená výlučne na účely slúžiace ako alternatívna mena, by sa Ethereum mohla použiť na vytvorenie rôznych decentralizovaných aplikácií. Z obchodného hľadiska sa zameriava na menu Ether, pretože slúži ako alternatíva k tradičným menám.

Ether vznikol v auguste roku 2015. Spočiatku bola cena 1 Etheru okolo 2,8 USD a odvtedy zaznamenáva neustále zvyšovanie (sleduj naše pravidelné analýzy kryptomien). Celosvetová cena meny Ethereum bola 21,5 dolárov a v súčasnosti sa obchoduje okolo 270 dolárov, pričom trhová hranica je len o niečo viac ako 1 miliarda dolárov. Na rozdiel od Bitcoinu, Ethereum ešte stále upevňuje svoj status potenciálnej meny a preto je väčšinou ovplyvnený udalosťami, ktoré sa bezprostredne týkajú jeho vývoja.

Ethereum vs. Bitcoin: Hlavné rozdiely

  • Ethreum nebol vytvorený, aby nahradil meny: Zatiaľ čo bol Bitcoin koncipovaný ako alternatívna platba. Kryptomena Ethereum bola pôvodne vytvorená tak, aby slúžila používateľom platformy ako peňaženka Ethereum, ktorá sa používa s aplikáciami, ktoré vyvíjajú.
  • Ethereum je nekonečná mena: Napriek tomu, že objem Bitcoinov je obmedzený (predikované vytaženie v roku 2140), Ether nemá hornú hranicu a ponuka meny je poháňana jeho tvorcami a tými čo menu ťažia.
  • Bitcoin je pomalší: Transakcia Bitcoinu trvá približne 10 minút, kým sa dokončí a Ethereum transakcie sú spracované v priebehu cca. 15 sekúnd, čo prispieva k jeho likvidite a volatilite.
  • Vlastníctvo: Zatiaľ čo takmer všetky Bitcoiny, ktoré existujú, boli vyťažené prvými adoptívcami. Ethereum bol fundovaný, čo znamená, že väčšinu meny vlastnia ľudia, ktorí si ich zakúpili. Predpokladá sa, že rovnováha sa posunie v prospech „minerov“ resp. ťažičov Etheru do piatich rokov.

Čo ovplyvňuje cenu Etheru

Cena Etheru je spôsobená zmenami v platforme Ethereum. Ethereum neustále pokračuje a pravidelne dosahuje míľniky známe ako „hard forks“, ktoré menia spôsob, akým platforma funguje spôsobom, ktorý ju robí spätne nekompatibilným. Každý „hard forks“ je navrhnutý tak, aby dodávala stabilitu a zlepšoval celkovú funkčnosť platformy. Avšak tretí „hard forks“, známy ako DAO, ktorý začal v júni 2016, neúmyselne otvoril dvere k hackingu, ktorý prevzal kontrolu nad Etherom v hodnote 50 miliónov dolárov. To viedlo k havárii v éterových cenách, čím stratilo 30% svojej hodnoty. Platforma bola odvtedy upravená a hack bol riešený a spôsobil návrat cien späť k zisku.

Z vonkajšieho hľadiska je jedným z najvplyvnejších faktorov vedúcich k éteru ceny Bitcoin. Vzhľadom na to, že Bitcoin je najväčšou a najpopulárnejšou kryptomenou, keď jeho cena vykazuje významné zvýšenie, ostatné kryptomeny sú tiež vnímané ako životaschopné investičné možnosti a podľa toho sa zvyšujú. Samozrejme, keďže Ether je druhou najväčšou kryptomenou, mohol by byť tiež ovplyvnené takmer identickými udalosťami vo svete.

Obchodovanie Etheru

Od svojho zavedenia Ether vykazoval vysokú volatilitu.  Najväčšou jednodennou zmenou o 30% po bolo práve po „hard forks“ DAO. Preto prilákala množstvo obchodníkov, ktorí chcú profitovať z takých výkyvov. Alternatívne sa Ether stal hedgingovým nástrojom pre obchodníkov Bitcoinu. Na rozdiel od Bitcoinu neexistuje horná hranica množstva Etherov, ktorý by sa moholi uviesť na trh prostredníctvom „miningu“  od Ethereum-u a používatelia systému Ethereum, ktorí prispievajú výpočtovou silou k platforme, by mohli vymeniť menu, čo má za následok vytvorenie 5 Etherov každých 15-17 sekúnd.

Ether by mohol byť vhodný na denné aj dlhodobé investície. Traderi sa pokúšajú profitovať v čase vysokej volatility, zostať aktuálny ohľadom „hard forks“, ceny Bitcoinu, graf Ethereum a iné udalosti, ktoré by mohli ovplyvniť cenu Etheru. Dlhodobí investori to môžu považovať za „ďalší Bitcoin“ a investovať do nej dnes s nádejou, že to bude znamenať významné zisky, ako sa stalu u  Bitcoinu už v začiatkoch.

Zavedenie Etheru na platforme eToro dáva obchodníkom a investorom nový spôsob, ako diverzifikovať svoje portfólio. Vzhľadom na to, že na platforme eToro nie sú žiadne poplatky za Ether, dlhodobí investori by mohli z toho zobrať výhodu na podržanie tejto meny na čo najdlhšiu dobu.

Chcem získať 100 000 USD na demo účte

67% účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí

Kryptoassety sú vysoko volatilné neregulované investičné produkty. Žiadna ochrana investorov v EÚ.

Ďalšou skvelou alternatívou je peňaženka Coinbase.com.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 36

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Join the discussion 2 komentáre

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: