Skip to main content
4.9
(58)

Príchod Bitcoinu do mainstreamu resp. do veľkého povedomia bol sprevádzaný rozsiahlym zvýšením hodnoty altcoínov, krátkodobým šialenstvom okolo ICO a mnohými nedorozumeniami o vízii a potenciáli Bitcoinu. Za posledný rok tak vznikol zaujimavý vývoj, ktorý ma za výsledok väčší prístup k investíciám do Bitcoinov a interakciu s kryptomenovým svetom ako kedykoľvek predtým.

Ako investovať do Bitcoinu: Kompletná príručka pre začiatočníkov

Aj keď prístup k Bitcoinu ešte zďaleka nie je ideálny, možnosti investovania do neho sú výrazne väčšie ako pred niekoľkými rokmi. Od šírenia burz po alternatívne spôsoby ich získania. Zvyšenie rôznych spôsobov ako investovať do Bitcoinu stojí určite za vášu pozornosť.

Bitcoin Cena & Trh

Cena Bitcoinu je od svojho vzniku volatilná. Počnúc prvým nákupom tovaru alebo služby, ktorý bol za kúpu pizze za neuveriteľných 10 000 BTC, sa hodnota Bitcoinu stala jazdou na horskej dráhe. Cena Bitcoinu prudko stúpala ku koncu roku 2017 a vrcholila na približne 20 000 USD v januári 2018, čo spôsobilo nával bežného mediálneho pokrytia a otázok o tom, čo presne nová digitálna mena znamená a kam až môže zajsť.

Investovanie do Bitcoinu má vlastné riziká, ktoré si investori musia byť vedomí pred tým, ako ho začnú nakupovať a dnes nájdete na internete rozsiahle informácie o pôvode kryptomeny. Ak vás zaujíma Bitcoin, uvážlivý prístup spočíva vo vykonaní vlastného prieskumu a zistení, či ste ochotní vstúpiť na stále vznikajúci trh digitálnych aktív, ktorý nemá precedens. Začat s malými investíciami je skvelý spôsob ako začat a dozvedieť sa na vlastnej koži ako ten trh funguje.

Ak hľadáte investície do kryptomien vo všeobecnosti, vaša prvá voľba by mala byť určite do pomyselného kraľa kryptomien Bitcoinu. Jeho robustnosť je v priemysle jedinečná a jeho zmeny ovyplyvňujú vývoj dalších kryptomien.

Všeobecným príbehom o Bitcoine, ktorý sa formoval v priebehu rokov, je „digitálne zlato“, kde jeho predurčená miera emisie – kontrolovaná úpravou ťažobných problémov a decentralizovanou sieťou – poskytuje významné výhody oproti klasickým fiat menám s vedomím, že vaša investícia nebude riedená svojvoľnou infláciou.

Ak ste nováčikom v Bitcoin a kryptomenovom svete, hľadáte peňažné útočisko pred hyperinflačnými ekonomikami alebo ste pokročilým používateľom, ktorý verí v ideologické aspekty Bitcoinu, musíte pri investovaní do Bitcoinov zhodnotiť niekoľko faktorov.

Viac informácií o samotnom Bitcoine: Čo je Bitcoin a oplatí sa do neho investovať?

Long-term investovanie alebo „Hodling“

Mnoho long-term „hodlerov“ považuje Bitcoin za najvýhodnejšiu taktiku a rozhoduje sa ukladať veľké množstvo svojich aktív v kryptomene. Ak tak urobí, predstavuje riziko, ale je to z hľadiska ich pohľadu jedna z najväčších investičných príležitostí v histórii a legitímny prostriedok na uchovávanie a prenos hodnoty mimo tradičného finančného sveta.

Ich viera v Bitcoin ako digitálne zlato s vysokým pomerom zásob a tokov je opodstatnené jeho pokrokom. Bitcoinov Lightning Network môže prípadne umožniť škálovanie siete a môže sa tak stať digitálnou hotovosť P2P, ktorú pôvodne predpovedal samotný zakladateľ Satoshi Nakamoto.

Bitcoin peňaženky

Ak chcete skladovať Bitcoiny ako dlhodobú investíciu, najlepšou metódou zabezpečenia sú hardvérové peňaženky. Medzi tie najznámejšie patria TREZOR a Ledger a ponúkajú podporu aj pre iné kryptomeny. Tzv. cold úložisko sa dá ešte vylepšiť pomocou multisig služieb, ako je Casa, kde sa na odomknutie uloženej kryptomeny vyžadujú podpisy z viacerých fyzických zariadení.

Viac informácií o hardware peňaženke Ledger: Ledger Nano S – Recenzia a jednoduchý návod 2019 a o TREZOR: TREZOR One – recenzia a porovnanie 2019

„Hodleri“ so software peňaženkami sú tiež životaschopnými pre vývoj kryptomeny na dlhodobé uchovávanie avšak neni to tak bezpečné riešenie ako s „cold“ peňaženkou. Okrem čistého investovania do Bitcoinu môžete podporiť decentralizáciu a konektivitu siete spustením celého uzla, ktorý sa začlení do základného protokolu Bitcoinu, v ktorom sa ukladá celý blockchain.

Krátkodobí „hodleri“, ktorí investujú do Bitcoinov v malom množstve zo zvedavosti alebo na experimentovanie s ich odosielaním / prijímaním môžu používať aj software peňaženky. Tretie strany kontrolujú tieto peňaženky, takže nie sú ideálne ohľadom bezpečnosť, ale sú vhodné na používanie a ponúkajú vynikajúce používateľské rozhrania pre jednoduché a intuitívne používanie. O tích najlepších sme sa už rozpísali: Aké sú najlepšie Bitcoin peňaženky v roku 2019

Mining Bitcoinu

Na počiatku Bitcoinu mohli používatelia ťažiť BTC na notebookoch a stolových počítačoch a generovať pomerne veľké množstvo Bitcoinov za drasticky nižšie hodnoty, ako sú dnes. Ako také sa ukázalo, že skorí Mining v Bitcoine bola jednou z najlukratívnejších investícií v histórii. Mining sa však vyvinul v obrovský priemysel, kde na trhu dominujú nadrozmerné spoločnosti ako Bitmain a veľké „mining pooly“ ako F2Pool a BTC.com.

ASIC „mineri“ sú v súčasnosti jediným možným spôsobom. Hosting vlastného ASIC zariadenia je drahá investícia, ktorá si vyžaduje vysoké náklady na hardvér, náročná prevádzka a vysoká spotreba elektriny. Malý nezávislí mineri používajúci domáce „útočisko“ musia často počítať so stratami počas oneskorenia okamžitej ceny BTC, pretože marže sa znižujú. Ak si však chcete vyskúšať mining, existuje množstvo informácií na internete, ktoré vám vysvetlia aký hardvér a softvér je potrebný a akým rozpočetom je dobré disponovať.

Cloud mining služby tiež umožňujú používateľom kupovať zmluvy na ASIC mining a umožnovať tak im ťažbu v podmienkach spoločností tretích stran. Tieto spoločnosti ponúkajú pravidelné výnosy na základe vašej investície a môžu byť výhodné, ak chcete ťažiť BTC, ale nechcete riešiť veci okolo toho ako obstarávanie vhodného hardwaru atď. Hashflare a Genesis mining sú dve populárne cloud služby tohto typu.

Bitcoin mining trh je fascinujúcou súčasťou jeho širšieho ekosystému a primerané pochopenie toho, ako funguje, ako aj sledovanie jeho budúceho vývoja nevyhnutné na pochopenie väčšej ekonomiky najrozšírenejšej kryptomeny.

Burzy pre investovanie do Bitcoinu

Zmenárne a burzy sú najpriamejšou a najobľúbenejšou metódou na nákup Bitcoínov. Celosvetovo existuje viac ako 100 operatívnych burz, ale najrozumnejším krokom je vyhýbať sa tým pofidérnym, kde hrozí, že péru špinavé peniaze a držať sa tých osvedčených.

Na trhu kryptomien existuje niekoľko druhov burz, vrátane centralizovaných, decentralizovaných (DEX), P2P platforiem, crypto-to-crypto a fiat-to-crypto burz. Primerané porozumenie výhod a nevýhod každého z nich je rozhodujúce.

Nákup Bitcoínov pomocou Fiat meny

Po prvé, rozdiel medzi burzami crypto-to-crypto a fiat-to-crypto vyplýva z ich regulačných jurisdikcií a toho, či môžu ponúknuť priame obchodné páry BTC s fiatovými menami. Coinbase je najobľúbenejšia fiat-to-crypto a vyžaduje, aby používatelia prešli regulovanými procesmi KYC / AML.

Viac informácií o Coinbase: Coinbase recenzia – tie najdôležitejšie informácie

Ďalej sú burzy ako Coinbase centralizované a depozitné platformy, čo znamená, že keď sú vaše BBitcoíny uložené na platforme, technicky nie sú vaše, pretože môžu byť zmrazené ako pri bankovom účte. Medzi ďalšie populárne burzy fiat-to-crypto patrí Kraken, Gemini a Bitstamp.

Naše recenzie burz, kde je možný nákup Bitcoinov:

Crypto-to-crypto zmenárne

Crypto-to-crypto burzy ponúkajú obchodovanie výlučne s rôznymi kryptomenami a mimo nich, pričom ceny altcoínov sú viazané na Bitcoiny alebo stabilné coiny ako Tether alebo USDC. Tieto burzy sa označujú ako „altcoinové kasína“, pretože v podstate hazardujú s výkyvmi cien mnohých najzreteľnejších dostupných altcoínov. Tieto burzy však niekedy ponúkajú vynikajúce obchodné skúsenosti a umožňujú tak prístup k iným kryptomenám, ktoré nie sú bežne k dispozícii na bežných fiat burzách. Binance je jednou z vedúcich burz na svete a je centralizovanou platformou .

Decentralizované zmenárne

Rozdiely medzi centralizovanými a decentralizovanými burzami sú nevyhnutné z niekoľkých dôvodov. Po prvé, centralizované burzy si uschovávajú vašé Bitcoiny, rovnako ako si banka ponecháva vaše finančné prostriedky. Po druhé, tieto zmenárne sú náchylné na útoky hackermi a samotná škála hackov na burzách v roku 2018 bola ohromujúca. Najlepšie je nikdy neukladať svoje bitcoíny na burze, ani na decentralizovanú a využívať tak hardware peňaženky ako je TREZOR či Ledger.

Recenzie na hardware peňaženky:

Naopak, DEX sú užitočné pre priame výmeny medzi zmluvnými stranami bez sprostredkovateľa. Nezabezpečujú finančné prostriedky a nevyžadujú od používateľov procesy typu KYC / AML. Bohužiaľ, mnoho DEX nemá dostatok obchodného objemu, aby boli rovnako likvidné ako ich centralizovaná konkurencia a nedávne smernice SEC voči EtherDelta môžu odradiť prevádzkovateľov od nepretržitého prevádzkovania DEX mimo zákonných jurisdikcií. Väčšina DEX navyše umožňuje obchodovanie iba medzi Ether a altcoinami, ktoré sú kompatibilné s ERC-20 a neponúkajú Bitcoínové funkcie.

P2P burzy

Medzi ďalšie decentralizované možnosti obchodovania s Bitcoinami pre fiat alebo altcoiny patria P2P burzy ako Bisq, Paxful, HodlHodl a OpenBazaar. OpenBazaar a Bisq sú open-source burzy bez registrácie a dôrazu na súkromie a bezpečnosť. OpenBazaar tiež umožňuje používateľom vytvárať obchody elektronického obchodu na zaznamenávanie fyzického a digitálneho tovaru / služieb s platbami priamo medzi protistranami v krypte. Tieto platformy ponúkajú obyvateľom krajín ako Venezuela cestu pre cenzúru.

Môžu si tak kúpiť krypto a devízové meny, ktoré sú oveľa stabilnejšie ako ich miestne meny.

Bitcoinové bankomaty

Na Slovensku existuje už viacero spoločností, ktoré prevádzkujú svoje bankomaty cez, ktoré môžete vkladať do Bitcoinu. Jeden z popredných je Bitcoinmat. Súčastne disponujú 26 bankomatmi v Slovenskej a Českej republike dohromady.

Peknú prehľadnú mapu aké bankomaty nájdete v naších končinách nájdete: https://coinatmradar.com/country/193/bitcoin-atm-slovakia/

Lightning Network

Pokročilejším používatelom Bitcoinu, ktorí sú oboznámení s druhou vrstvou – Lightning Network – majú tiež budúci potenciál zarobiť sna BTC prostredníctvom poplatkov za prenos tzv. Watchtowers. Watchtowers sú služby, ktoré sledujú Bitcoinové blockchainy pre svojich klientov, aby identifikovali porušenia transakcií na LN a vydávali tak penále. Poplatky za prenos môžu získať uzly LN, ktoré sa pripájajú k mnohým rovnocenným počítačom a pomáhajú smerovať platby cez sieť pre používateľov, ktorí nie sú priamo spojení s kanálom, s ktorou si chcú zameniť BTC. Tento vývoj je ešte stále v počiatočnom štádiu, ale ponúka užitočné mechanizmy pre používateľov, ktorí sú ochotní poskytovať služby používateľom LN na akumuláciu BTC v poplatkoch.

Utrácanie Bitcoinu

K dispozícii je tiež mnoho spôsobov, ako môžu obchodní akceptovať Bitcoiny ako platbu, vrátane Coinbase Commerce, ktorá je integrovaná s hlavnými platformami elektronického obchodu, ako sú Shopify a WooCommerce. Obchodníci sa môžu rozhodnúť ponechať si svoje BTC ako investíciu alebo ich priamo zameniť za fiat menu.

Open-source projekt, ako napríklad Lightning Charge – sú obchodníkom k dispozícii aj na prijímanie platieb LN BTC pomocou riešenia typu drop-in. Obrovský priestor spoločnosti LN a jej rastúci počet aplikácií by mali ďalej pomáhať sieti rásť ako prostriedok platby online nákupov v nasledujúcich rokoch.

Tradičné finančné nástroje pre investovanie

Okrem rozvíjajúcich sa alternatív pre investovanie do Bitcoínov je zbližovanie tradičných financií a blockchainov nastavené tak, aby vytvorilo viac príležitostí na zvýšenie expozície voči aktívu.

Bitcoin Futures

Už to bude rok čo máme k dispozícii Bitcoinové Futures a investori, ktorí majú záruku alebo skrátenú pôvodnú kryptomenu na regulované burzách vrátane futures vrátane CBOE a CME. Bitcoin futures a ETF sú vynikajúcimi možnými výhradami, ako bežné investičné špekulácie o cene Bitcoínov a možnou pravdepodobnosťou vašej priamej interakcie s kryptomenami, ako aj častejšie technické údaje na bezpečné uloženie a použitie.

Rastúca regulácia Bitcoinu vo vyspelých krajinách bude pravdepodobne pokračovať zrýchleným tempom a otvorí sa širší prístup pre investorov, ktorí váhajú nad kryptomenami pomocou alternatívnych prostriedkov alebo neregulovaných burz. Naopak, váhanie mnohých ďalších krajín prijať regulačné rámce pre digitálne aktíva naznačuje, že alternatívne prostriedky investovania do Bitcoínov musia získať rozsiahlejšie prijatie, aby sa zabránilo akejkoľvek cenzúre prístupu k aktívu.

Binárne opcie a iné

Veľký počet maklérov teraz ponúka binárne opcie a kontrakty na rozdiel v rôznych kryptomenách vrátane Bitcoinu. Ak ste už obchodovali pomocou jedného z týchto typov, môžete ich tiež použiť na obchodovanie s BTC. Rozdiel medzi nimi a typickou burzou je v tom, že nevlastníte podkladové aktívum, obchodujete iba na základe cenových rozdielov.

Nami preverené platformy, kde je možné jeden z týchto druhov obchodovať praktikovať sú: eToro, Pepperstone.

Zhrnutie

Pri pohľade späť na skromný začiatoku Bitcoinu sa ukazuje, ako ďaleko sa kryptomena dostala. Prístup k investíciám do BTC nebol nikdy jednoduchší, hoci sa spája s inherentnými rizikami a vysokou bariérou vstupu na trh, pomaly sa však spája ako životaschopný prostriedok prenosu a uchovávania hodnôt mimo tradičnej finančnej ríše.

Investovanie do Bitcoínov si vždy vyžaduje, aby ste urobili svoj vlastný prieskum a obozretné vyhodnotili možností na základe vašej vlastnej situácie aby ste tak spravili optimálnu voľbu a pripojili sa tak ku rastúcej komunite používateľov, podnikov, investorov a vývojárov.

Viac informácií o Bitcoine: Čo je Bitcoin a oplatí sa do neho investovať?


 

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 58

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Join the discussion One Comment

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: