Skip to main content
4.9
(63)

Kryptomeny zaznamenávajú obrovský nárast popularity. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi priťahovali len veľmi úzku skupinu ľudí, dnes sa chce naučiť investovať takmer každý. Pravdepodobne sa nevyhnete tomu, aby ste nenarazili na článok alebo správu v médiach o najnovšej cene Bitcoinu alebo nenarazili na investičné rady na sociálnych sieťach.

A rast sa ešte ani zďaleka neskončil. Celosvetový trh s kryptomenami mal v roku 2017 hodnotu 332 miliónov USD, v roku 2020 vzrástol na 3,67 miliardy USD a do roku 2028 by mal dosiahnuť 394,60 miliardy USD.

Čo to všetko znamená?

Mali by ste sa zapojiť?

Ako začať investovať do kryptomien?

Ak chcete lepšie pochopiť čo sú kryptomeny, ako fungujú a ako investovať do nich, potom je tento rozsiahlý článok určený práve vám. Čítajte ďalej a dozviete sa ako fungujú kryptomeny, aké sú vaše možnosti a aký je najlepší a najbezpečnejší spôsob investovania do nich.

Čo sú kryptomeny

Kryptomena je široký pojem pre digitálne aktíva s transakciami, ktoré sú overované a zaznamenávané decentralizovaným systémom blockchain využívajúcim kryptografiu a nie centralizovaným orgánom ako je kreditná karta Visa alebo banka. Bitcoin je v súčasnosti najpopulárnejšia kryptomena, ktorá funguje ako uchovávateľ hodnoty. V jednej štúdii z roku 2019 sa odhaduje, že Bitcoin v súčasnosti vlastní viac než 100 miliónov ľudí.

Na rozdiel od tradičných peňazí resp. fiatu, ktoré sú vytlačené a kryté centralizovanou vládou, kryptomena nemá fyzickú podobu a existuje digitálne na blockchaine v podobe napríklad tokenov či coinov.

Kryptomena zatiaľ nie je všeobecne akceptovanou formou peňazí, ale niektorí prví používatelia ju začínajú uznávať ako reálnu účtovnú jednotku. Mark Cuban, majiteľ klubu NBA The Dallas Mavericks, oznámil, že Mavs teraz akceptujú kryptomenu Dogecoin pri online nákupe vstupeniek a tovaru. A niektorí poskytovatelia centralizovaných platieb ako napríklad PayPal, už akceptujú Bitcoin a ďalšie kryptomeny ako formu platby.

Podobne ako akcie a dlhopisy aj kryptomeny môžu zvyšovať a znižovať svoju hodnotu v závislosti od dopytu po nich na trhu. Preto sa mnoho ľudí zaujíma o špekulácie a investície do kryptomien.

Čím sa kryptomeny líšia od fiatových peňazí?

Fiat peniaze – peniaze ako americký (USD) alebo kanadský (CAD) dolár – sú emitované vládou, čo znamená, že existuje centrálny orgán, ktorý kontroluje ich hodnotu, úrokové sadzby a ponuku (koľko je ich v obehu). Mnohí považujú tento stupeň zapojenia vlády do mechanizmu voľného trhu za manipuláciu a za archaický (a márny) pokus o riadenie rozsiahleho a zložitého ekonomického systému. V lepšom prípade ide o ušľachtilý zámer, v horšom o katalyzátor hyperinflácie, ktorá priemernému človeku veľmi sťažuje budovanie bohatstva.

Kryptomeny sú na druhej strane decentralizované – všetky transakcie sa uskutočňujú peer-to-peer alebo prostredníctvom smart kontraktov a neexistuje žiadna autorita, ktorá by na ne dohliadala. Mnohí ľudia to považujú za obrovskú výhodu oproti tradičným peniazom, pretože im to dáva plnú kontrolu nad ich majetkom.

Ako fungujú kryptomeny?

Keď sa uskutoční nová transakcia pridá sa do digitálnej knihy všetkých ostatných transakcií v decentralizovanej sieti počítačov nazývanej blockchain. Počítače alebo „nody“ blockchainu môžu mať rôzny stupeň centralizácie a decentralizácie a môžu byť rozmiestnené po celom svete. Pred pridaním novej transakcie do blockchainu tieto nody skontrolujú nové údaje, ktoré sa majú pridať alebo „zablokovať“ so záznamami ostatných nodov, aby ich overili.

Vďaka tomu je blockchain neuveriteľne bezpečný a prakticky ho nie je možné hacknúť. Ak by chcel niekto sfalšovať transakciu, musel by v podstate hacknúť 51 % nodov v sieti, čo by bolo neuveriteľne časovo náročné a drahé, aby sa to vôbec oplatilo.

Investovanie do kryptomien

Skôr než sa pustíme do toho, ako investovať do kryptomien je dôležité pochopiť, že existujú dobré dôvody, prečo sa do toho pustiť a existujú aj dôvody prečo nie. Nezabúdajte, že na každého človeka, ktorý tradingom s Bitcoinom cez noc zbohatol, pripadá niekto, kto prišiel o celé svoje celoživotné úspory, takže ak nie ste ochotní alebo schopní tolerovať vysoko rizikové a extrémne volatilné investície s potenciálom vysokých výnosov a strát, investovanie do kryptomien nemusí byť pre vás.

Ak ste však skutočne zvedaví na možnosť, že kryptomeny navždy zmenia spôsob, akým narábame s financiami, a ste ochotní učiť sa a schopní riadiť riziko, potom čítajte ďalej.

Dobré dôvody na investovanie do kryptomien

  1. Veríte, že kryptomeny sú cestou budúcnosti a pravdepodobne nahradia tradičné fiat peniaze – ak sa tak stane, chcete byť vzdelaní, pripravení a skúsení.
  2. Podporujete sociálnu víziu kryptomien – že mena by mala byť decentralizovaná a plne pod kontrolou ľudí, ktorí ju používajú.
  3. Chápete a oceňujete ako technológia blockchain funguje – ceníte si peer-to-peer aspekt transakcií, ich bezpečnosť a dôvernosť.

Sú kryptomeny dobrou investíciou?

Trhy s kryptomenami sú oveľa volatilnejšie ako akciové trhy. Vďaka nižšej likvidite a väčším špekuláciám ako na tradičných finančných trhoch môže hodnota ktorejkoľvek kryptomeny v priebehu jedného dňa vzrásť aj klesnúť o 30 % alebo viac. A nielen to, trhy s kryptomenami sú otvorené na obchodovanie 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku. Neexistujú tu žiadne voľné večery alebo víkendy ako na burzách NASDAQ alebo LSE

Ak ste v posledných dňoch veľa počuli o kryptomenách, možno máte pocit, že je to dobrá príležitosť na rýchly zisk. Ak však na túto vlnu len naskočíte a nepodniknete žiadne kroky, aby ste sa poučili o tom, ako táto technológia a trh fungujú, riskujete, že prídete o peniaze.

Pozrime sa napríklad na Bitcoin – prvý a zďaleka najdominantnejšie kryptoaktívum.

Prví investori do Bitcoinu dosiahli miliónové zisky. V priebehu jediného roka sa cena Bitcoinu zvýšila zo 7 000 USD v apríli 2020 na viac ako 60 000 USD v apríli 2021! A teraz si predstavte, aké zisky išli do vreciek ľuďom, ktorí Bitcoin kúpili v roku 2013, keď stál len 100 USD.

bitcoin all time vyvoj cena

Hoci to znie veľmi vzrušujúco, určite to nie je celý obraz na vec. Pozrite si celý graf, ktorý zobrazuje výkyvy ceny Bitcoinu od októbra 2013 do konca mája 2021. Nie je to priamy vzostup.

Cena Bitcoinu sa z 18 000 USD v decembri 2017 dostala na 3 000 USD v decembri 2018. A tu je ešte rýchlejší pokles: ak by ste patrili k ľuďom, ktorí sa nadchli pre všetok rast, ktorý Bitcoin zažil na začiatku roka 2021, videli by ste jeho pokles zo 64 000 USD v apríli na 35 000 USD len o mesiac neskôr v máji 2021.

Ide o to, že ceny kryptomien môžu byť extrémne volatilné a z krátkodobého hľadiska sa nedajú predpovedať. Stačí oznámenie veľkej spoločnosti alebo tweet Elona Muska a hodnota meny môže v priebehu niekoľkých hodín prudko vzrásť alebo klesnúť.

Preto by ste mali vždy riskovať len toľko peňazí, koľko si môžete dovoliť stratiť. Ako to zhrnul Wence Casares, generálny riaditeľ spoločnosti Xapo, v AMA na stránke Bitcoin.com:

„Vždy im [svojej rodine] hovorím, že druhá najväčšia hlúposť, ktorú by teraz mohli urobiť, je vlastniť množstvo Bitcoinov, ktoré si nemôžu dovoliť stratiť a najväčšia hlúposť, ktorú by mohli urobiť, je nevlastniť žiadne.“

Pred investovaním do kryptomien je absolútne nevyhnutné, aby ste sa vzdelávali, aby ste boli pripravení urobiť správne rozhodnutie v správnom čase. Alebo ako sa hovorí: DYOR – urobte si vlastný prieskum!

Do akej kryptomeny by ste mali investovať?

Po prvé, Socialtrading.sk neposkytuje finančné poradenstvo a po druhé, nikdy sa nikoho iného nepýta, čo má robiť s vašimi peniazmi a už vôbec nie spoločnosti Google! Vždy sa vzdelávajte, pochopte riziká, všetky možné výsledky a nerobte žiadne investície, ak nie ste so svojím rozhodnutím na 100 % spokojní.

Bitcoin však zostáva nesporným kráľom kryptomien – existuje najdlhšie a má najväčšiu trhovú kapitalizáciu vo výške viac ako 674 miliárd USD (k máju 2021). Trhová kapitalizácia je celková hodnota všetkých dostupných tokenov alebo cena každého tokenu vynásobená počtom tokenov v obehu.

Na výber sú však aj ďalšie kryptomeny, napríklad Ethereum, Cardano, Litecoin a tisíce ďalších. Všetky sa líšia cenou, dostupnosťou, dopytom, rýchlosťou transakcií a poplatkami a technológiou, ktorá ich podporuje.

Na webovej stránke CoinMarketCap je uvedených viac ako 5 000 možností v poradí podľa klesajúcej trhovej kapitalizácie. Tu je 10 najväčších z pohľadu trhovej kapitalizácie.

top 10 kryptomien

Nezáleží na tom aká je cena danej kryptomeny, vždy si môžete kúpiť zlomok tokenu či coinu. Ak napríklad 1 Bitcoin stojí 35 000 USD, vždy si môžete kúpiť 0,0001 Bitcoinu za ekvivalent 350 USD.

Pri skúmaní tokenov alebo coinov do ktorých chcete investovať sa môžete pozrieť na CoinMarketCap alebo Coingecko, aby ste získali prehľad o najvýkonnejších kryptomenách, ale váš prieskum by sa tam nemal zastaviť. V skutočnosti sa tu začína skutočná práca.

Čítajte ďalej a dozviete sa ako správne investovať do kryptomien a vyhodnotiť, či sa do danej kryptomeny oplatí investovať a ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa dostali do rizikových alebo podvodných situácií.

  1. Prečítajte si Whitepaper danej kryptomeny

Keď nájdete kryptomenu, ktorá sa vám pozdáva, najprv by ste si mali prečítať jej whitepaper.

„Whitepaper je autoritatívna správa alebo príručka, ktorá stručne informuje čitateľov o zložitej problematike a prezentuje filozofiu orgánu, ktorý ju vydal. Jej cieľom je pomôcť čitateľom pochopiť danú problematiku, vyriešiť problém alebo prijať rozhodnutie.“ (Wikipedia)

Prečítanie Whitepaperu vám prinesie dve obrovské výhody:

  • Ako potenciálny investor sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomene a hodnote, ktorú prináša do ekosystému
  • Zle napísaný whitepaper je často znakom toho, že sa do projektu neoplatí investovať. Ak tím, ktorý stojí za kryptomenou, nedokáže primerane vysvetliť skutočnú užitočnosť svojho tokenu alebo coinu, pravdepodobne sa ho neoplatí podporovať

2. Premýšľajte o hodnote, ktorú projekt prináša

Preverte si, či projekt prináša do krypto ekosystému nejaké praktické využitie. Dokonalým príkladom toho je Ethereum. Jeho ekosystém sa reálne využíva a funguje tam veľke množstvo projektov. Vývojári po celom svete mali vôbec po prvýkrát platformu, ktorú by mohli použiť na vytvorenie svojich vlastných dapps resp. decentralizovaných aplikácií na blockchaine.

Zároveň majte na pamäti problémy, ktoré sa kryptosvet zúfalo snaží vyriešiť – súkromie, škálovateľnosť a interoperabilita. Dobrým spôsobom ako investovať je vyhľadať projekty, ktoré konkrétne pracujú na riešení týchto problémov.

Od roku 2021 však Ethereum nie je jediným projektom, ktorého cieľom je vytvoriť ekosystém, ktorý by mal byť „domovom“ pre projekty nevyuživajúce vlastný blockchain:

3. Vyhodnoťte tokenomiku projektu

Ako zaistíť, aby ste obdržali kvalitné coiny alebo tokeny ?

William Mougayar predstavuje skvelý rámec pre hodnotenie tokenu a coinu na základe troch princípov:

  • úloha (poslanie)
  • cieľ
  • funkcie

Každá rola tokenu alebo coinu má svoj vlastný účel, ktorý je uvedený nižšie:

Právo: držiteľ tokenu alebo coinu získa určité množstvo práv v rámci ekosystému, napríklad volebné právo.

Hodnota zmeny: token alebo coin pomáha kupujúcim a predávajúcim tradovať s hodnotou v rámci ekosystému.

Poplatok: token alebo coin slúži ako mýtna brána, aby držiteľ mohol využívať určité funkcie systému.

Funkcia: token alebo coiny umožňuje držiteľovi obohatiť užívateľský zážitok v medziach ekosystému.

Mena: token alebo coin uchováva hodnotu, ktorú je možné použiť na vykonávanie transakcií vo vnútri aj mimo ekosystému.

Príjmy: token alebo coiny poskytuje spravodlivé rozdelenie ziskov alebo iných súvisiacich finančných výhod medzi investorov.

Ako to teda všetko pomáha pri hodnotení utility tokenov alebo coinov?

Ak chcete maximalizovať množstvo užitočnosti, ktorú token alebo coin poskytuje, je potrebné zaškrtnúť viac ako jednu z týchto rolí. Čím viac rolí sa stotožní s projektom, tým viac užitočnosti a hodnoty prináša token či coin do ekosystému. Ak úlohu nie je možné jasne vysvetliť alebo ak neslúži aspoň dvom rolám, potom má malú až žiadnu užitočnosť a najlepším riešením by bolo zvážiť inú možnosť.

Prečo by ste teda mali dávať šancu tokenom bez užitočnosti ?

Aby sme na to mohli odpovedať, musíme pochopiť koncept velocity tokenu. Velocita tokenu je údaj o tom ako veľmi ľudia rešpektujú hodnotu konkrétneho projektu. Ak sa ľudia držia token, má nízku velocitu. Na druhej strane, ak ľudia rýchlo predajú token za inú menu alebo fiat, potom má tento token vysokú velocitu.

Token velocita = celkový objem transakcie / priemerná hodnota v sieti

To vedie k dvom záverom:

  • Vyššia velocita tokenu znamená nižšiu priemernú hodnotu siete
  • Vyšší objem transakcií znamená vyššiu velocitu tokenu

V ideálnom prípade budete chcieť investovať do projektu s tokenmi, ktoré majú veľa užitočnosti, čo dáva ľuďom dôvod držať sa ich. To zníži velocitu tokenu a následne zvýši priemernú hodnotu siete.

4. Dávajte pozor na zjavné podvody

Dobré coiny majú priehľadnú technickú víziu, aktívny vývojový tím a živú nadšenú komunitu. Zlé coiny nie sú transparentné, propagujú fuzzy technické výhody bez vysvetlenia a ako ich dosahovať. Azda najhorším druhom kryptomien sú MLM coiny ako dnes neslávne známy podvod Bitconnect.

O Bitconnect si povieme niečo viac. Tu sú zatiaľ niektoré očividné príznaky podvodného projektu.

  1. Tím

Je viac než samozrejmé, že úspech projektu priamo súvisí s dôveryhodnosťou tímu. Povedzme to takto: ak investujete svoje peniaze do spoločnosti, nechceli by ste vedieť, že spoločnosť je v dobrých rukách a že sa vaše peniaze budú značne zhodnocovať?

Jedným z najúspešnejších nových projektov súčasného trhového cyklu 2020 – 2021 je Uniswap. Aj keď ho v roku 2018 vytvoril bývalý inžinier spoločnosti Siemens Hayden Adams, Uniswap zaznamenala neuveriteľný úspech neskôr v rokoch 2020 – 2021. V marci 2021 generovala poplatky vo výške približne 2 – 3 milióny USD denne pre poskytovateľov likvidity, ktorí vytvárajú trh pre nákup a predaj na platforme.

Teraz to porovnajte s týmto tímom:

Áno, vidíte dobre.

Zlé investičné rady samozrejme nebudú väčšinou také ľahké odhaliť. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť na dôkladné preskúmanie tímu projektu a zaistenie jeho dôveryhodnosti.

Najskôr si vygooglujte mena tímu. Najčastejšie budú mať profil na socialnej sieti LinkedIn. Preverte si čo najviac o každom členovi tímu a položte si nasledujúce otázky:

  • Boli už predtým súčasťou nejakého úspešného podniku alebo projektu?
  • Boli zapojení do renomovanej spoločnosti?
  • Sú alebo je podporovaný/í dôveryhodnými ľuďmi?

Teraz je potrebné si pospájať mená tímu s reálnymi fotografiami, takže posnažiť sa čo najviac venovať času googleniu mien či sa naozaj nachádza dostatok na rôznych častiach internetu a nesnažia sa len zneužívať meno iného úspešného človeka, poprípade tvár.


Vedeli ste, že ?

TOKEN VS COIN
Pojmy „coin“ a „token“ sa často používajú navzájom zameniteľné aj napriek ich zásadným rozdielom. Kryptomena, ako napríklad Bitcoin, Ethereum, Ripple alebo Waves má vlastnú nezávislú distribuovanú knihu alebo blockchain. Kryptomeny si navzájom zachovávajú podobnosť. Nezávisle vytvorené kryptomeny majú v porovnaní s tokenmi obmedzenú funkčnosť. Tokeny majú oveľa širšiu funkčnosť. Generovanie tokenu nevyžaduje vytváranie blockchainu od nuly. V oveľa ľahšom procese môžu firmy sledovať štandardný pattern na blockchaine a vytvárať si vlastné tokeny. Programovateľné počítačové kódy nazývané smart kontrakty umožňujú tokenom pracovať bez potreby tretích strán.

2. Podobnosť s pyramídovou schémou

Podľa Wikipédie „Pyramídová schéma je obchodný model, ktorý regrutuje členov prostredníctvom prísľubu platieb alebo služieb za zaradenie ostatných do schémy a nie za poskytovanie investícií alebo predaja produktov alebo služieb. Keď sa počet znásobí stáva sa to trvalo neudržateľné a väčšina členov nedokáže profitovať. Pyramidové schémy su dokonca často krát nezákonné “.

ICO, ktoré sľubujú „zaručené výnosy“ z ich investícií sú väčšinou podvody. Každý kryptoinvestor, ktorý stojí za to vám narovinu povie, že vo svete kryptomien neexistujú žiadne záruky.

Jedným z najznámejších exemplárnych príkladov podvodu v krypto svete je Bitconnect.

Na obrázku nižšie je tabuľka, ktorá ilustruje ako prebiehal ich odmeňovací systém. Každému človeku, ktorý už sa nejakú dobu orientuje na obchodných trhoch je viac než jasné, že to nie je trvalo udržateľné. Trh funguje tak, že keď niekto zarobí tak niekto na druhej strane zase prerobí. Tu by to muselo ist donekonečna a nakoniec by sme skončili všetci utopicky bohatí, čo je jasný nonsens.

bitconnect podvod

Takto to vyzerá keď podvodný projekt dosiahne level nasystenia a najvyššie štruktúry sa rozhodnú sabotovať vlastný projekt a najväčšie časti aktív zamienať do iných aktív aby si zabezpečili zisky.

3. Neaktivita v rámci kódovania projektu

GitHub je dobrým indikátorom toho či v projekte prebieha skutočný vývoj. Dole je kvalitný príklad „aktívneho úložiska GitHub“ – s 1 014 záväzkami.

Ako nakupovať kryptomeny na centralizovaných burzách (CeFi)

  1. Nájdite centralizovanú burzu, ktorá akceptuje miestnu nekrytú menu (tj. Coinbase, Kraken, Binance atď.)

2. Vytvorte si účet a podľa potreby nahrajte svoj doklad totožnosti

3. Počkajte niekoľko dní, kým bude totožnosť overená podľa predpisov KYC a AML

4. Pošlite fiat zo svojej banky priamym vkladom, elektronickým prevodom, prevodom SWIFT alebo kreditnou kartou (možnosti sa líšia podľa zmenárne) na burzu

5. Nakúpte kryptomenu (dostupnosť sa líši podľa zmenárne)

Burza slúži ako jedna z najdôležitejších funkcií v krypto ekosystéme. V zásade funguje ako portál medzi fiatovým svetom. Centralizované burzy vám pomôžu kúpiť kryptomeny výmenou za fiat peniaze (EUR, USD, CZK atď). Coinbase je dokonalým príkladom tohto druhu zmenárne. Coinbase vám umožní zameniť fiat za krypto pomocou svojej ľahko použiteľnej aplikácie.

Ak si kladiete otázku, prečo musíte pri nakupovaní kryptomien prejsť zdĺhavým a namáhavým procesom prihlasovania a overovania, odpoveď spočíva v rôznych zákonoch Know Your Customer (KYC) a Anti-Laundering (AML), ktoré centralizované burzy legálne musia spĺnať podľa aktuálných regulácií. Niektoré burzy sa tomuto procesu vyhýbajú tým, že vám jednoducho neumožnia vložiť svoje fiat peniaze na burzu a obmedzia transakcie na kryptomeny, na rozdiel od fiat-to-krypto, ktorá vyžaduje, aby burza dodržiavala zákony AML.

Ako nakupovať kryptomeny na decentralizovaných burzách (DeFi)

  1. Najprv si vytvorte účet na centralizovanej burze (pozri vyššie)
  2. Vytvorte si „hot wallet“ (napr. Metamask, TrustWallet) pridaním ako rozšírenia do svojho prehliadača (Chrome, Firefox)
  3. Nezabudnite si fyzicky zapísať svoju prístupovú frázu na papier a uchovávať ju v bezpečí!
  4. Preneste krypto z peňaženky na centralizovanej burze do svojej hot walletky
  5. Vyhodnoťte a vyberte si ekosystém blockchainu, ktorý chcete používať (napr. Ethereum, Polygon, Binance Smart Chain, Polkadot)
  6. Nájdite decentralizovanú burzu (DEX), ktorá má požadovanú likviditu a aktíva v požadovanom ekosystéme
  7. Nakúpte krypto, ktoré chcete mať vo svojom portfóliu

Otázka, aký typ zmenárne použiť, závisí od mnohých faktorov.

Aká je vaša tolerancia voči riziku?

Aké sú vaše investičné ciele a časový harmonogram?

Aká je vaša investičná alebo obchodná stratégia?

Ako dôležité sú pre vás bezpečnosť, súkromie alebo decentralizácia?

Nákup bitcoinov … bez vlastníctva BTC

Kým pred niekoľkými rokmi bol nákup kryptomien veľmi náročný proces, dnes existuje celý rad možností, niektoré jednoduchšie, niektoré ťažšie.

Nákup Bitcoínov na akýchkoľvek burzách CeFi, o ktorých sme hovorili vyššie je samozrejme najpriamejším spôsobom, ale riziko je vyššie, existujú aj iné spôsoby ako sa vystaviť kryptoasetom s menšou priamou expozíciou.

Dnes môžete teraz získať nepriamu expozíciu voči BTC investovaním do verejne obchodovaných kryptoasetov, ako je Greyscale Investments, veľký správca digitálnych, ktorý má v správe približne 46 miliárd USD (AUM).

Prvé kryptomenové ETF sa začínajú sprístupňovať aj vďaka Galaxy Bitcoin a Ethereum ETF a Purpose Bitcoin ETFs na kanadskom trhu.

Môžete si kúpiť časti akcií (prostredníctvom spoločnosti Robinhood alebo lokálného obchodníka s cennými papiermi) verejne obchodovaných spoločností, ktoré majú vo svojej súvahe významné postavenie Bitcoinom, ako sú Tesla (TSLA), Square (SQR) a najmä Microstrategy (MSTR), ktoré k dátumu júna 2021 má vo svojej súvahe 91 326 BTC, ktoré kúpil za 2,21 miliardy USD alebo v priemere 24 214 USD za BTC.

Poprípade sa môžete rozhodnúť investovať do verejne obchodovaných spoločností na ťažbu BTC, ako sú Riot a Hive. Tieto spoločnosti generujú zisk ťažbou a vydávaním nových Bitcoinov do blockchainu.

Je vhodný čas nákupu?

Neexistuje žiadne všeobecné pravidlo, kedy nakupovať kryptomeny. Obvykle nie je dobré nakupovať na vrchole bubliny a zvyčajne nie je ani dobré kupovať ho, keď sa ceny rútia. Nikdy nechytajte padajúci nôž, ako hovorí múdrosť tradera. Najlepší čas môže byť, keď je cena stabilná na relatívne nízkej úrovni.

Umenie obchodovania s kryptomenami je samo o sebe rozsiahlou témou a presne určiť, kedy je kryptomena v bubline a kedy sa dostala na miestne dno, nie je exaktná veda. Čo je ľahké povedať retrospektívne je náročne sa opýtať a zároveň odpovedať v prítomnosti. Coiny niekedy začnú stúpať potom čo prejdú kľúčovou líniou historickej rezistencie a mnohí veria, že je na vrchole bubliny, skutočná rally však môže práve začínať.

Mnoho ľudí napríklad nekupovalo keď BTC stál 1 000 USD alebo Ethereum 100 USD, pretože sa zdalo, že sú predražené. O niekoľko rokov neskôr sa však tieto ceny javia ako neuveriteľná výhodná ponuka, ktorá sa na trhu už nikdy neobjaví.

Rozhodne nejde o finančné poradenstvo, ale niekoľko všeobecných zásad, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, kedy investovať, zahŕňa:

  • Neporovnávajte kryptomeny s tradičnými bublinami z tradičného trhu. Desaťpercentné zvýšenie alebo zníženie ceny na krypto trhoch môže byť jednoducho denná volatilita. 100% hore môže byť bublina, ale často je to len začiatok. 1 000% môže byť zvyčajne bublina, ale neexistuje žiadna záruka, že niekedy vôbec praskne
  • Nenakupujte len preto, že došlo k prepadu. Môže nastať ďalší prepad, venujte nejaký čas pozorovaniu grafov v dlhodobejšom horizonte danej kryptomeny
  • Nenakupujte, pretože sa bojíte, že cena zajtra exploduje. Informujte sa a nakúpte, keď vo svojom vstupnom bode pocítite silné presvedčenie
  • Nepodľahnite reaktívnemu predaju alebo „paper hands“. Predčasný predaj oslabuje váš plán a môže sabotovať vašu ROI. Majte tzv. diamond hands

Kde bezpečne uchovávať kryptomeny?

Dobre, takže ste si kúpili nejaké kryptomeny, kde presne by ste ich mali uložiť?

Centralizované burzy sú dnes oveľa spoľahlivejšie, bezpečnejšie ako pred niekoľkými rokmi. Väčšina retailových investorov viac ako pohodlne dôveruje centralizovanej burze kryptomien, ako sú Binance alebo Coinbase. A pretože hromadné prijímanie kryptomien sa ešte len začína, je to najľahšia a najpriamejšia možnosť ako ich nakúpiť a rovno si ich tam aj ponechať.

Ak však držíte väčší objem kryptomien, čo môže byť veľmi subjektívne tak odporúčame držať na hardware peňaženke. K ním sa dostaneme ešte nižšie.

Hot peňaženky vs. Cold peňaženky

Poďme si povedať aký je základný rozdiel medzi týmito dvoma peňaženkami na príklade zo skutočného sveta. Hot storage je ako peňaženky, ktoré nosíte vo vrecku. Cold storage je v zásade podobný vášmu účtu v sporiteľni. Majte na pamäti tento rozdiel, aby sme sa mohli posunúť ďaľej. V zásade, ak chcete často používať svoje krypto, musíte použiť hot storage. Na druhej strane, ak chcete svoje peniaze uložiť na dlhší čas, odporúča sa použiť cold storage.

Hot peňaženka (uložisko)

Horúca peňaženka alebo uložisko, zjednodušene povedané, je to, keď uchovávate svoju kryptomenu v zariadení, ktoré je priamo pripojené k internetu. Toto pripojenie robí zariadenie „hot“.

Peňaženka na burze, desktop klient a mobilná peňaženka by mali byť považované za hot peňaženky. Prostredníctvom hot peňaženky je ľahký prístup k prostriedkom a ak žijete niekde, kde prijímajú kryptomeny na mikroplatby, nie je nič zlé na tom, použiť ich na každodenné výdavky. Predstavte si to ako fiat menu. Na hot peňaženke by sa mali nachadzať prostriedky, ktoré keby nám su odcudzené tak nás to nezlikviduje. Mali by tam byť prostriedky s ktorými ideme aktuálne špekulovať alebo ich utratiť za bežné životné výdavky. Takže maximálne 1-5% z portfólia.

Aj keď je transakcia s hot peňaženkami veľmi jednoduchá, existuje v nich obrovská nevýhoda. Sú ľahko hacknuteľné. Celý kryptopriestor v poslednej dobe získava veľkú hodnotu a tam, kde je hodnota, zločin nikdy nie je pozadu. Nedávne ransomvérové útoky na viacero burz by mali byť varovným signálom.

Aj keď vo svojej hot peňaženke neuložíte veľkú hodnotu portfólia, je dôležité, aby ste postupovali podľa krokov zálohovania v sekcii obnovy peňaženky, aby ste predišli strate finančných prostriedkov v dôsledku ľudskej chyby. Ak je váš súkromný kľúč a seedphrase neporušený, mali by ste byť schopní obnoviť akúkoľvek peňaženku.

Výhody hot peňaženky

  • rýchly a jednoduchý prístup k prostriedkom
  • veľký počet možností a podpora pre rôzne zariadenia
  • užívateľsky prívetivé používateľské rozhrania uľahčujú odosielanie a prijímanie

Nevýhody hot peňaženky

  • vystavený počítačovej kriminalite. Sofistikovaní hackeri, ransomware a ďalší zlomyseľní hackeri sú neustálou hrozbou
  • poškodenie zariadenia by mohlo zničiť peňaženku. Bez starostlivého zálohovania súkromných kľúčov a seed words by ste mohli natrvalo prísť o kryptomeny
  • stále môžete stratiť/poškodiť/ukradnúť podrobnosti o obnove

Teraz sa pozrime na rôzne druhy hot úložných peňaženiek s ktorými sa môžeme stretnúť:

  • online alebo cloud peňaženka
  • mobilná peňaženka
  • desktop peňaženka
  • multisig peňaženka

Cold peňaženka

Keď uchovávate svoje kryptomeny v zariadení, ktoré je úplne offline, nazýva sa to aj ako cold storage. Pre tých, ktorí hľadajú najbezpečnejší spôsob ukladania sú studenou cestou peňaženky. Tieto sú najvhodnejšie pre dlhodobých držiteľov, ktorí nevyžadujú prístup k svojim coinom ihneď.

Nie sú bez vlastného súboru rizík, ale ak budete postupovať podľa pokynov správne a urobíte všetky možné opatrenia, tieto sú výrazne minimalizované. Vzhľadom na množstvo pozornosti, ktorej sa kryptomene za posledných niekoľko rokov venuje, bohužiaľ vzbudila záujem útočníkov. Vzhľadom na to je oveľa bezpečnejšou možnosťou využiť cold storage/wallet ako spôsob ako uložiť svoje prostriedky.

Bitcoinová peňaženka a Coinbase so sídlom v San Franciscu drží až 97% svojich rezerv coinov v hardware a papierových peňaženkách. Čo sú to hardware a papierové peňaženky? Dozviete sa nižšie. Teraz sa pozrime na výhody a nevýhody cold storagu:

Výhody cold storage/peňaženky:

  • skvelé miesto na uchovávanie veľkého množstva coinov na dlhšiu dobu
  • poskytuje bezpečnostnú sieť proti hackerom a ľuďom so zlým úmyslom, pretože je úplne offline

Nevýhody cold storage/peňaženky:

  • je stále náchylný na vonkajšie poškodenia, krádeže a všeobecnú neopatrnosť človeka
  • nie je to ideálne pre rýchle a každodenné transakcie
  • nastavenie môže byť pre začiatočníkov trochu zastrašujúce

Teraz sa pozrime na cold peňaženky, ktoré môžete použiť na uloženie svojich coinov.

Hardware peňaženky

Hardware peňaženky sú fyzické zariadenia, kde si môžete uložiť svoju kryptomenu. Prichádzajú v niekoľkých formách, ale najbežnejší je štýl USB kľúča typický pre sériu Nano Ledger. Aj keď mnohí na ňe nedajú dopustit aj oni môžu mať svoje slabšie stránky. Po prvé musíte veríť, že spoločnosť, ktorá vytvorila vašu peňaženku, nezaznamenala všetky jej súkromné kľúče s plánom budúceho zneužitia. Za žiadnych okolností by nikto nemal používať použitú hardware peňaženku, teda peňaženku z druhej ruky.

Aj keď strata alebo poškodenie môže pre nepripravených znamenať katastrofu, hardware peňaženky je možné obnoviť. Preto je rovnako dôležité zálohovať si peňaženku, ako sú to vaše hot peňaženky. Podrobnosti o obnove by ste mali uchovávať na bezpečnom mieste, o ktorom by ste mali vedieť iba vy a poprípade ktokoľvek s kým plánujete šetriť peniaze. Pamätajte si, že vaše detaily o obnove otvárajú peňaženku. Dobre si premyslite, s kým (ak niekým) ich zdieľate.

Tu je niekoľko hardware peňaženiek, ktoré môžete použiť:

Papierová peňaženka

Najbezpečnejším spôsobom uchovávania akejkoľvek kryptomeny je bezpochyby použitie papierovej peňaženky. Podľa niekoľkých nižšie uvedených tipov si ho môžete nastaviť úplne zadarmo. To z vás skutočne robí pána vašej investície a ak budú dodržané opatrenia, neexistuje žiadna šanca, že by vaše súkromné kľúče poznal niekto iný. Samozrejme to znamená, že viesť o nich záznamy je ešte dôležitejšie. Strata súkromných kľúčov znamená, že stratíte celý obsah svojej papierovej peňaženky.

Čo je papierová peňaženka

Aby to bolo veľmi jednoduché, papierové peňaženky sú offline metódou ukladania kryptomien. Proces zahŕňa vytlačenie vašich verejných a súkromných kľúčov na list papiera, ktorý potom uložíte a následne uschováte na bezpečnom mieste. Kľúče sú vytlačené vo forme QR kódov, ktoré môžete v budúcnosti naskenovať pre všetky svoje transakcie. Dôvod, prečo je taký bezpečný, je ten, že poskytuje úplnú kontrolu vám ako používateľovi. Nemusíte sa starať o blaho hardwaru ani o hackerov alebo žiadny malware. Stačí sa postarať o kus papiera.

Potrebujete papierovú peňaženku?

Odpoveď na túto otázku bude do značnej miery závisieť od vašich okolností. Ak plánujete nakupovať alebo tradovať s kryptomenami v nie moc veľkej hodnoty tak nie. Alternatívne, ak sa chystáte na dlhišu trať a investovať do krypta značnejšiu časť vašich zárobkov a idete v ňom aj napríklad šetriť tak by to mala byť vec vo vašom repertoári.

Papierové peňaženky, ktoré môžete použiť:

  • Pre Ethereum a ERC20 tokeny môžete použiť My Ethereum Wallet

Záver

Ak čítate tento návod/článok to znamená, že sa spravili už prvý a to zásadný krok, robíte si prieskum a dávate si dokopy informácie ako investovať do kryptomien bezpečne!

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 63

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár