Skip to main content
5
(33)

Cardano je open source, decentralizovaná kryptomena, ktorá sa v dobe písania článku dostala na 4 priečku kryptomien viď. Coingecko. Je to relatívne mladý projekt, ktorý začal v roku 2015 a dá sa ho obchodovať od roku 2017. V tomto článku si vysvetlíme lepšie čo sa skrýva za projektom Cardano a rozpišeme si ako kúpiť jeho coin ADA.

ako kúpiť cardano

Cardano je platforma pre kryptomeny a smart kontrakty, ktorej cieľom je vyriešiť problémy, s ktorými sa stretáva súčasný leader smart kontraktov – Ethereum.

Cardano má základnú vrstvu, ktorá sa podobne ako Bitcoin používa na zúčtovanie platieb. Okrem toho existuje riadiaca vrstva, ktorá spúšťa smart kontrakty. Je to troška ako fúzia Bitcoin-u a Ethereum v jednej sieti.

Cieľom Cardano je vytvoriť platformu pre kryptomeny a inteligentné kontrakty, ktorá je udržateľná, škálovateľná a interoperabilná (tj. umožní swap aktív medzi rôznymi blockchainmi, podobne ako atomic swaps).

Platforma využíva ADA ako svoju menu na vykonávanie kontraktov, podobne ako sa používa Ether v ekosystéme Ethereum. Market cap ADA je obmedzený na 45 mld coinov. 

Cardano vytvorila spoločnosť IOHK (Inputs, Outputs, Hong Kong) a Charles Hoskinson, jej generálny riaditeľ, ktorý bol tiež jedným zo spoluzakladateľov Etherea.

Cardano pracuje na modeli Proof-of-Stake, čo znamená, že namiesto ťažby, môžete „stake-ovať“ svoje Cardano, aby ste sa mohli zúčastniť procesu konsenzu v sieti. Staking Cardana umožňuje generovať z neho príjem, je potrebné však väčšie množstvo ADA, aby sa to vyplatilo.

Cardano a ADA sa dostali na popredné priečky grafov kryptomien a zároveň sa snažia vyhrať vojnu o najlepšiu platformu smart kontraktov, kde súper napríklad s EOS, IOTA, NEO, Polkadot a ďalšie. Prvý oficiálny prípad použitia Cardano bol oznámený v decembri 2017 s možnosťou vloženia a overenia diplomov gréckych študentov na blockchaine Cardano.

Ako kúpiť Cardano v 3 krokoch

Krok 1: Výber peňaženky Cardano

Cardano je mladý projekt, ktorý sa stále veľmi rýchlo rozvíja. Z tohto dôvodu je k dispozícii veľmi málo možností a zároveň aj peňaženiek na držanie Cardano. 

daedalus cardano penazenka

Cardano desktop peňaženky

Podľa nás najlepšou peňaženkou pre Cardano je Daedalus. Je možné ju stiahnuť cez oficiálnu webovú stránku. Je to open-source kryptomenová peňaženka pre ADA. Myšlienkou peňaženky je, že bude rásť s komunitou, stáva sa univerzálnou peňaženkou, platformou aplikácií blokov a obchodom s aplikáciami. Peňaženka Daedalus je k dispozícii pre systémy Windows a Mac. Peňaženka na desktope má tendenciu byť bezpečnejšia ako webová peňaženka, ale aj tak je stále zraniteľnou voči škodlivému malvérom.

Cardano hardvérové peňaženky

Hardvérová peňaženka je skvelým miestom pre ukladanie kryptomien, pretože je offline a tým pádom aj bezpečná pred rôznymi vonkajšími útokmi. Aj keď nie je možné ukladať ADA na akúkoľvek hardvérovú peňaženku zatiaľ, Ledger Nano S sa nechal počuť, že to plánuju v blízkej budúcnosti zmeniť.

Cardano web peňaženky

Pre Cardano ADA momentálne nie je k dispozícii webová alebo online peňaženka. Preto sa nepokúšajte sťahovať žiadnu webovú peňaženku, ktorá tvrdí, že ju podporuje – je to takmer určite podvod!  Zatiaľ čo webová peňaženka môže používateľovi ponúknuť veľké pohodlie (môže byť skontrolovaná kedykoľvek, kdekoľvek s pripojením na internet), je to jeden z najnebezpečnejších druhov peňaženiek, ktoré sú k dispozícii.

Cardano mobile peňaženky

Cardano inžinieri sú v súčasnosti v procese navrhovania a budovania mobilnej peňaženky pre Android a iOS. To používateľom poskytne pohodlie pri kontrole ich zostatkov a pri prevodoch na cestách. Zatiaľ čo v službe Google Play a App Store nájdete niektoré mobilné peňaženky, žiadne z nich nie je dostatočne preverená!

Krok 2: Kúpiť Cardano na burze

Aj keď Cardano je dostať kúpiť od roku 2017 stále nie je až toľko miest kde ho kúpiť:

Kúpiť Cardano na Binance

Je neuveriteľné, že Binance je tak úspešná burza a začala fungovať až v roku 2017. V krátkom čase sa táto krypto zmenáreň zo Šanghaja stala jednou z najpopulárnejších vôbec. Na službe Binance nájdete desiatky kryptomien, vrátane ADA, ktoré majú menové páry k BTC aj ETH. A tým pádom ich viete za ne zameniť. Bohužiaľ, neexistujú žiadna iná možnost avšak je tam veľmi nízky poplatok.

Binance – Recenzia a skúsenosti

Prejsť na Binance

kde kúpiť cardano binance

Kúpiť Cardano na Cex.io

CEX.io je burza s kryptomenami, ktorá má možnosť ako aj „okamžitého nákupu“ pre začiatočníkov tak aj pokročilú obchodnú platformu pre ostrieľanejších traderov.
Burza umožňuje kúpiť Cardano kreditnou kartou, debetnou kartou, SEPA prevodom, ACH a bankovým prevodom. Ak chcete ušetriť na poplatkoch, je lepšie využiť obchodnú platformu.

Prejsť na Cex.io

CEX.io Recenzia: Je táto platforma bezpečná na nákup Bitcoinov či Ethereum?

Kúpiť Cardano na eToro

eToro je pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako sa dostať ku Cardano iba zo špekulatívnych dôvodov (nákup nízky a vysoký predaj so ziskom). eToro, jedna z popredných spoločností v oblasti kryptomien, dáva používateľom možnosť nakupovať a predávať veľa rôznych coinov za nízke poplatky a s rôznymi platobnými možnosťami (PayPal, kreditná karta atď.).

Pri tradingu na eToro musíte mať na pamäti hlavne to, že si nebudete môcť samotné coiny vybrať do svojej vlastnej peňaženky. Pomocou eToro môžete vyberať iba fiat menu (t. j. USD, EUR atď…). Ak teda používate eToro, môžete preskočiť 1. krok v tomto článku.

Prejsť na eToro

68 % účtov retailových investorov pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom stráca peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

 

eToro recenzia – skúsenosti, demo účet

Upozorňujeme, že kryptomeny môžu výrazne kolísať na cenách a nie sú vhodné pre všetkých investorov. Na trading s kryptomenami neriadi žiadny regulačný rámec EÚ. Nezabudnite, že váš kapitál je ohrozený. 

Kúpiť Cardano na Coinmama

Coinmama je jednou z najstarších kryptomien vôbec. Coinmama funguje ako sprostredkovateľ, čo znamená, že vám okamžite pošle vaše coiny namiesto toho, aby ich držal na vyhradenom účte, ako to môžu robiť iné burzy. 

Coinmama umožňuje kúpiť Cardano kreditnou kartou, debetnou kartou alebo SEPA prevodom. Overenie je pomerne rýchle a poplatky sú v porovnaní s konkurenciou dosť nízke.

Prejsť na CoinMama

Coinmama Recenzia – služby, poplatky, krajiny, limity, porovnania

Kúpiť Cardano s hotovosťou

V súčasnosti neexistuje spôsob, akým môžete kúpiť Cardano ADA s hotovosťou. Čo môžete urobiť, je kúpiť Bitcoin s hotovosťou a potom ho vymeniť za Cardano na jednej z vyššie uvedených zmenárni (alebo prostredníctvom Changelly).

Kúpiť Cardano kreditnou kartou

Kým ešte nie je možné kúpiť Cardano priamo kreditnou alebo debetnou kartou, existujú spôsoby, ktorými si môžete pomocou v tejto platobnej metóde. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to urobiť, je cez Coinbase. Registrácia je rýchla a jednoduchá a Bitcoin alebo Ethereum môžete mať za pár minút. Môžete to potom preniesť na burzu, ktoré sme spomínali vyššie.

Ako kúpiť Cardano cez PayPal

Rovnako ako pri hotovosti a kreditnej karte ešte nie je možné kúpiť Cardano pomocou služby PayPal. Očakáva sa, že v budúcnosti budú existovať ďalšie možnosti, keďže kryptomeny rastú na popularite extrémnym spôsobom. Čo môžete urobiť, je ísť na LocalBitcoins alebo VirWOX, ktoré vám umožňujú kúpiť Bitcoin cez PayPal.

Krok 3: Ako si poslať ADA do vlastnej peňaženky

Zvyčajne odporúčame ľuďom, aby stiahli coiny z burzy hneď, ako ich kúpia, aby mali úplnú kontrolu nad nimi. V súčasnosti však nie je k dispozícii mnoho možností ako jediná a to je Cardano peňaženka Daedalus avšak len pre desktop.

Záver

Cardano je kryptomena, ktorej popularita neustále rastie. Zatiaľ čo je projekt ešte v počiatočnom štádiu, vykazuje určité prísľuby a malo by sa jeho nakupovanie, predaj a skating uľahčiť, pretože kryptomena sa teší rozšírenejšej adopcii. 

Je ťažké povedať, či si Cardano aj v budúcnosti bude naďalej udržiavať svoju pozíciu ale minimálne je jeden zo najväčších favoritov a dokonca ju mnoho expertov považujú za nástupcu Ethereum . Menšie poplatky, väčšie decentralizácia.


 

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 33

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár