Skip to main content
4.9
(78)

FTX je burza derivátov kryptomien, ktorá sa rýchlo etablovala v neustále sa rozširujúcom segmente trhu obchodovania s kryptomenami.

Burza vytvorila v kryptoburzovej komunite značné množstvo pozitívneho sentimentu a už sa môže pochváliť vysokými dennými objemami tradingu. Je to celkom pôsobivé kvôli relatívnej mladosti platformy a skutočnosti, že FTX nie je k dispozícii pre nikoho so sídlom v USA.

Burza bola spustená v máji 2019 a poskytuje svojim používateľom prístup k sérii inovatívnych obchodných produktov vrátane možností nákupu Bitcoinu, viac ako 45 tokenov na páku, 20 perptuálnych swapov, MOVE kontrakty a predikčne trhy.

Burza tiež poskytuje prístup k pravidelnému spot tradingu a podporuje prevody vo fiat a rôznych kryptomenách, ako sú Bitcoin, Ethereum, Litecoin a vybrané stablecoiny. FTX sa snaží uspokojiť retailových aj inštitucionálnych traderov a poskytuje celý rad produktov a služieb zameraných na špecializovanejších traderov.

Platforma poskytuje aj mimoburzové služby pre všetkých, ktorí majú záujem o veľké nákupy kryptomien, zatiaľ čo mobilná aplikácia vyhovuje všetkým, ktorí radi sledujú svoje účty aj na cestách.

Odporúčame prečítať: Ako investovať do kryptomien – Veľký návod

Kto je za FTX?

Spoločnosť FTX založili v roku 2018 súčasný generálny riaditeľ Sam Bankman-Fried, ktorý kedysi pracoval ako obchodník v medzinárodnom oddelení ETF spoločnosti Jane Street Capital a súčasný technický riaditeľ Gary Wang, bývalý softvérový inžinier spoločnosti Google.

Pred založením FTX táto dvojica v roku 2017 založila spoločnosť Alameda Research Ltd, ktorá je popredným poskytovateľom kvantitatívneho obchodovania a likvidity kryptomien a Alameda pomáha FTX pri udržiavaní hlbokých objednávkových kníh, ako aj pri nepretržitých mimoburzových službách.

Spoločnosť Alameda tiež inkubovala a vyvíjala burzu FTX, ktorá v troch kolách financovania úspešne získala celkovo 8 miliónov USD. Po kolách Seed a Corporate, ktoré sa uskutočnili v roku 2019, bolo 2. marca 2020 dokončené kolo Series B, ktoré prilákalo investíciu od spoločnosti Liquid Value Capital.

Binance pôsobila ako vedúci investor počas korporátneho kola, zatiaľ čo spoločnosti FBG Capital, Greylock Partners, Kenetic, One Block Capital a Proof of Capital boli investormi Seed kola.

V dôsledku toho je burza podporovaná viacerými poprednými krypto rizikovými fondmi a má silnú sieť, na ktorú sa môže spoľahnúť. Hlavný tím stojaci za FTX je tiež transparentný vo svojej podstate a zverejnil svoje mená a profily na LinkedIn. Burzu FTX vlastní spoločnosť FTX Trading LTD, ktorá bola zaregistrovaná na Antigua a Barbuda a ponecháva si kancelárie v Hongkongu.

Kľúčové funkcie

FTX ako rozvíjajúca sa platforma na trading s krypto derivátmi priťahuje používateľov pôsobivým tempom tým, že poskytuje širokú škálu pokročilých obchodných produktov.

Burza tiež ako prvá spustila niekoľko jedinečných a inovatívnych obchodných produktov, ako sú tokeny s pákovým efektom a kontrakty MOVE, ktoré pomohli FTX odlíšiť sa od ostatných.

Tím sa stará o retailových aj inštitucionálnych obchodníkov a zahŕňa solídne obchodné funkcie, ako sú nízke poplatky a nízke spready, okrem toho aj OTC desk, rozsiahlu podporu zákazníckeho servisu, grafy TradingView a mobilné aplikácie pre IOS a Android.

Prevody vo fiat mene – používatelia môžu vykonávať prevody v menách, ako sú USD, EUR, CAD, GBP a AUD. Zmenáreň tiež prijíma vklady kreditnou kartou.


Až 101x na páku – FTX poskytuje veľkorysý pákový efekt, ktorý umožňuje traderom maximalizovať svoj ziskový potenciál.

Jednoduché konverzie/rozúčtovanie so stabilnými menami – Používatelia môžu jednoducho konvertovať meny v rámci svojich účtov a obchodovať so všetkými derivátmi pomocou jednej peňaženky s maržou.


Služby inštitucionálnej úrovne – FTX zahŕňa prvotriedne funkcie, ako je hlboká likvidita a knihy príkazov, neobmedzené výbery, likvidačný fond a OTC desk.


Rozsiahla zákaznícka podpora – FTX poskytuje širokú škálu funkcií a zdrojov zameraných na pomoc majiteľom účtov pri orientácii v platforme a poskytuje aj chatové skupiny vo viac ako 10 jazykoch.

Obchodovateľné produkty na FTX

Tím stojaci za FTX identifikoval niekoľko medzier na trhu a pracuje na vytvorení svojej burzy tým, že ponúka inovatívnu škálu obchodných produktov. Patria medzi ne futures, tokeny na páku, opcie, kontrakty MOVE a predikčné trhy.

V súčasnosti sa majitelia účtov môžu zapojiť do tradingu s futures na viac ako 20 aktív, zatiaľ čo na páku možno tradovať s viac ako 45 tokeny a burza je určená aj pre používateľov, ktorí sa chcú zapojiť do jednoduchšieho spotového tradingu.

Futures

FTX má štvrťročné a perpetuálne futures na viac ako 20 populárnych kryptomien, ako sú BTC, ETH, BNB a LINK. Burza uvádza aj indexové futures, ktoré používateľom umožňujú ľahšie obchodovať s rôznymi segmentmi krypto trhu. Patria medzi ne coiny s veľkou kapitalizáciou (ALT-PERP), coiny so strednou kapitalizáciou, (MID-PERP) a coiny s malou kapitalizáciou (SHIT-PERP). Používateľ môže tiež tradovať s burzovými tokeny (EXCH-PERP), tokeny privacy (PRIV-PERP) a regionálnymi košmi (DRGN-PERP) výberom príslušného indexu. Okrem toho FTX uvádza aj kontrakty na ropu, ktorých platnosť končí na spotovú cenu ropy WTI.

Tokeny na páku

Na platforme je k dispozícii až 101-násobná páka, hoci FTX v rámci bezpečnostných opatrení štandardne používa na všetkých účtoch maximálny 10-násobnú.

Burza poskytuje aj viac ako 45 rôznych pákových tokenov, ktoré predstavujú pre používateľov relatívne jednoduchý spôsob ako tradovať na páku a tokeny BULL a BEAR automaticky riadia svoju expozíciu a denne sa rebalancujú, aby sa udržala ich cieľová páka a zabránilo sa likvidácii.

Fungujú ako tokeny ERC20, ktoré umožňujú ísť 3x long alebo 3x short v rôznych populárnych krypto aktívach vrátane BTC, ETH, LINK, XTZ, BNB a XRP.

MOVE

FTX tiež poskytuje priekopnícke kontrakty MOVE, ktoré fungujú ako futures, ktorých platnosť vyprší podľa toho, o koľko sa BTC pohne v určitom časovom období (denne, týždenne alebo štvrťročne).

To umožňuje majiteľom účtov obchodovať na základe toho, o koľko sa Bitcoin pohne a dosahovať zisk bez ohľadu na smer. Pri kontraktoch MOVE pôsobí celková volatilita ceny BTC počas stanoveného obdobia ako hlavný určujúci faktor hodnoty kontraktu.

Opcie

Tradovať možno aj s opciami na Bitcoin, pričom opčné kontrakty na FTX cash sa končia v USD. Traderi môžu otvoriť kúpne alebo predajné opčné kontrakty, ktoré fungujú ako pozície „právo kúpiť“ a „právo predať“ a rovnako ako pri futures kontraktoch sa môžu užívatelia rozhodnúť pre long alebo short pozície na páku.

Vo všeobecnosti opčné kontrakty umožňujú obchodovanie s „právom“ kúpiť alebo predať podkladové aktívum za stanovenú cenu v stanovenom čase/dátume a opcie FTX sa dajú prispôsobiť rôznymi spôsobmi, keďže užívatelia si môžu nastaviť realizačné ceny a časy exspirácie podľa svojich predstáv.

Spot market

Spotové trhy umožňujú užívateľom nakupovať viaceré populárne kryptomeny a obchodovať tradičnejšími spôsobmi. Na burze sú na spotové tradingy k dispozícii populárne krypto aktíva ako napríklad BTC, ETH, BNB, LINK, FTT, BCH, USDT, PAXG, XAUT, TRYB a BTMX.

Predikčné trhy

Na trhu je v súčasnosti možné obchodovať s futures kontraktmi, ktorých platnosť vyprší po potvrdení konečného výsledku na stanovené hodnoty.

Typy účtov FTX a limity

FTX prevádzkuje tri hlavné úrovne účtov s rôznymi požiadavkami na KYC. Bez predloženia akýchkoľvek overovacích dokumentov je možné vybrať až 9 000 USD denne, zatiaľ čo neobmedzené výbery kryptomien sú vyhradené pre majiteľov účtov úrovne 2 a majitelia účtov úrovne 3 získajú prístup k neobmedzeným výberom fiat prostredníctvom OTC desku.

Ako si otvoriť účet v FTX?

Registračný proces je veľmi jednoduchý a je podobný registrácii na iných kryptoburzách. Začať môžete:

  • Kliknutím na „Registrovať“ v pravom hornom rohu na homepage. Tam budete musieť vo vyskakovacom okne registrácie zadať svoj e-mail a heslo
  • Kliknutím na „Zaregistrovať sa“ si zaregistrujte účet a obdržíte potvrdzovací e-mail
  • Teraz môžete svoj účet zabezpečiť nastavením 2FA kliknutím na položku „Zabezpečenie účtu“ a výberom možností Authy, Google Authenticator alebo SMS
  • Teraz môžete vkladať finančné prostriedky na trading, kým však nedokončíte overenie KYC, váš účet má celkový limit výberu 1 000 USD
  • Prejdite na podstránku „Nastavenia“, aby ste dokončili proces overenia KYC a odomkli vyššie limity výberu

KYC

Na získanie jednotlivých účtov na úrovni 1 vyžaduje formulár na overenie totožnosti „úrovne 1“ celé meno, krajinu pobytu a štát, región, aby ste navýšili denné limity na výber 2 000 USD.

Na overenie KYC úrovne 2 je potrebné vyplniť formulár a nahrať doklady totožnosti a adresy. Overenie KYC úrovne 3 si vyžaduje nahrať aktuálny výpis z účtu banky, ktorú plánujete používať na fiat prevody.

Vklady a výbery

FTX podporuje fiat vklady a výbery v USD, EUR, GBP, AUD, CAD, CHF, HKD, SGD a ZAR a na váš účet FTX môžete vkladať nasledujúce kryptomeny.

Za vklady v kryptomenách a výbery sa neplatia žiadne poplatky, pretože FTX platí poplatky za výbery z blockchainu. Za výbery fiatovu pod 10 000 USD sa však účtuje poplatok 75 USD, zatiaľ čo všetky ostatné prevody sú bez poplatkov.

FTX spracúva bankové prevody len v pracovných dňoch večer (okrem Silvergate SEN) a spracovanie bankových prevodov v USD môže trvať až jeden pracovný deň, zatiaľ čo prevody mimo USD môžu trvať dlhšie.

Fiatový vklad alebo výber môžete uskutočniť z peňaženky FTX a výberom ľubovoľnej fiatovej meny. Môžete tiež konvertovať iné fiat meny na USD pomocou tlačidla „CONVERT“ v rámci vašej peňaženky FTX, čím sa vaše vybrané fiat meny prevedú na USD stable coiny.

Všetky prevody fiatov sa uskutočňujú prostredníctvom mimoburzového pracoviska tretej strany a trading s fiatmi je dostupné len pre používateľov, ktorí sú overení na úrovni 3 KYC.

Poplatky

Pri používaní FTX sa neplatia žiadne poplatky za vklady ani výbery a takisto sa neplatia žiadne poplatky za vyrovnanie futures. Mimoburzové obchodovanie alebo obchodovanie z vašej peňaženky je tiež bez poplatkov, pretože všetky náklady sú zahrnuté v cene, ktorá sa vám ponúka.

Pákové tokeny majú poplatky za vytvorenie a vyplatenie vo výške 0,10 % a denné poplatky za správu vo výške 0,03 %. Ak sa rozhodnete použiť pákový efekt 50x, vaše poplatky za obchodovanie sa zvýšia o 0,02 % a pri voľbe 100x sa vaše poplatky za obchodovanie zvýšia o 0,03 %, ktoré sa odvádzajú do poistného fondu.

Stojí za zmienku, že poplatky za zmluvy MOVE závisia od ceny podkladového indexu, a nie od ceny zmluvy MOVE.

FTX používa nasledujúcu štruktúru poplatkov pre všetky trhy s futures a spotové trhy:

Dôležité je tiež poznamenať, že držba FTT nemôže znížiť poplatky za prijímanie pod 0,015 %. FTX používa nasledujúcu štruktúru poplatkov pre všetky trhy s futures a spotové trhy:

FTT token

V súlade s ostatnými kryptoburzami si FTX udržiava vlastný token utility ekosystému. Token FTT umožňuje svojim držiteľom získať výhody vrátane nižších poplatkov za obchodovanie na FTX a socializovaných ziskov z poistného fondu. Tím vykonáva týždenné spätné odkúpenia a spaľuje tokeny vo výške:

  • 33 % všetkých poplatkov vygenerovaných na trhoch FTX-
  • 10 % čistých prírastkov do poistného fondu („socializované zisky“)-
  • 5 % z poplatkov získaných z iných spôsobov využívania platformy FTX

Je FTX vhodný pre začiatočníkov?

Pri pohľade na ponuku produktov a služieb je jasné, že FTX nie je určená pre začiatočníkov. Produkty, ako sú opcie na Bitcoin, tokeny na páku, perpetuálne swapy a MOVE kontrakty, vyžadujú určitý čas na pochopenie a nevyhovujú ľuďom, ktorí sú na začiatku svojej traderskej cesty.

Trading s derivátmi je zložitejšie ako spotové obchodovanie a trading na páku môže viesť k vyšším stratám, ako sa na začiatku očakávalo, a vďaka zložitejšej povahe týchto obchodných produktov sú najvhodnejšie pre skúsenejších traderov.

Ako je zabezpečený FTX?

Vzhľadom na to, že burza funguje len od roku 2019, podarilo sa jej vyhnúť akýmkoľvek významným hackerským útokom a škodlivým útokom. Tím však veľa neprezrádza, pokiaľ ide o ich bezpečnostné protokoly, a musíme predpokladať, že využívajú všetky zavedené osvedčené bezpečnostné postupy.

Vieme, že tím FTX využíva na svojich webových stránkach úplné šifrovanie SSL a zahŕňa dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA), ktorá pomáha používateľom zabezpečiť svoje účty pomocou Authy, Google Authenticator alebo overovania SMS.

Tím tiež podrobne opisuje svoj jedinečný likvidačný mechanizmus a systém poskytovateľa záložnej likvidity, ktoré pomáhajú vytvoriť trojstupňové riešenie zamerané na riešenie výziev na doplnenie marže a obmedzenie spätného vymáhania. Likvidačný engine FTX využíva inteligentné a efektívne hodnoty s cieľom riadiť likvidácie a uzatvárať pozície skôr, ako sa stanú zápornými.

Okrem toho sú traderom zasielané upozornenia, aby monitorovali a zatvárali všetky otvorené pozície, ktoré klesnú pod udržiavaciu maržu 4,5 %. To pomáha minimalizovať nepriaznivé účinky rizikových obchodov, ako aj predchádzať spätnému vymáhaniu. FTX tiež zobrazuje odhadovanú likvidačnú cenu v informačnom poli, ktoré sa nachádza na pravej strane každej trhovej stránky a pomáha traderom zostať v obraze.

Zavedený bol aj poistný fond FTX, ktorý pomáha predchádzať stratám zákazníkov v prípade náhlych nepriaznivých pohybov na trhu, ktoré by mohli viesť k rýchlej likvidácii viacerých otvorených pozícií na burze.

Každý, kto využíva 50- až 100-násobnú páku, platí vyššie poplatky, ktoré sú alokované do poistného fondu, a ak likvidačný mechanizmus nedokáže zvládnuť prudký pohyb trhu, potom sa poistný fond použije na vyplatenie každého, kto mal otvorenú pozíciu, ktorá bola nespravodlivo ukončená so stratou. Tím FTX tiež vyčlenil 5 % tokenov FTT, ktoré nie sú vo vlastníctve FTX, na použitie na vyplatenie zákazníkov v prípade, že poistný fond nebude schopný dokončiť proces.

V dôsledku toho sa FTX javí ako bezpečná platforma, keďže tím do nej začlenil niektoré sofistikované poistné mechanizmy a na jej čele stoja aj zakladatelia spoločnosti Alameda Research, ktorí pôsobili ako tvorcovia trhu pre BitMEX a OKEx a majú bohaté skúsenosti v tomto sektore.

Okrem partnerstiev so spoločnosťami Circle, Paxos, FBG Capital a Proof of Capital uzavrela burza aj strategické partnerstvo so spoločnosťou Binance. Zaujímavé je, že tím FTX tiež uvádza, že všetky vklady a výbery podliehajú kontrole pomocou blockchainovej analytickej firmy Chainalysis, čo môže, ale nemusí vyhovovať jednotlivcom, ktorí sa zaujímajú o súkromie.

Záver

FTX sa ukazuje ako obľúbená destinácia pre traderov s kryptomenami, ktorí sa chcú zapojiť do širokej škály derivátových a pákových obchodov. Je celkom ľahké predať, v čom spočíva príťažlivosť, keď si uvedomíte, že burza ponúka opcie na Bitcoin a Futures na kryptomeny spojené s populárnymi aj prehliadanými tokeny. Okrem toho platforma umožňuje pákový obchod až na 101x, spolu s jedinečnými produktmi, ako sú MOVE kontrakty, futures kontrakty na ropu, kryptoindexy a tokeny predikčného trhu.

Ďalšie funkcie, ako napríklad hlboká likvidita, fiat prevody, neobmedzené výbery a OTC desk, vyhovujú tak vysokofrekvenčným retailovým traderom, ako aj inštitucionálnym traderom. Zároveň funkcie ako likvidačný fond, stablecoinové vyrovnania, konverzie maržových peňaženiek a mobilná aplikácia budú vyhovovať bežným retailovým traderom.

V dôsledku toho sa burza rýchlo etabluje ako cieľová destinácia pre skúsených traderov s kryptomenami a/alebo derivátmi, ktorí chcú rozšíriť svoje obchodné možnosti. Napriek svojej relatívnej mladosti sa FTX rozvíja pôsobivým tempom a naďalej pravidelne uvádza nové obchodné produkty a tokeny, čo by jej malo pomôcť vybojovať si vlastný priestor vo vysoko konkurenčnom trhovom sektore.

Okrem toho veľká časť obchodníkov s kryptomenami, ktorí vykonávajú spotové obchody na súčasných popredných burzách, možno zistí, že je lepšie držať sa zadávania jednoduchších trhových/limitných príkazov pre svoje obľúbené kryptomeny, než sa vrhnúť na obchodovanie s derivátmi.

Ako je dobre známe, obchodovanie s derivátmi a futures môže viesť k vysokým stratám a je najlepšie ho prenechať skúseným obchodníkom. V dôsledku toho je FTX solídnou voľbou pre každého, kto sa už zaoberá obchodovaním s opciami a futures, a pre každého, kto dobre rozumie pákovému efektu.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 78

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár