Skip to main content
5
(72)

Na svete sa obchoduje okolo 180 mien. Od menej známych, ako je samojská Tala až po americký dolár. Veľkým fenomén poslednej doby sú však kryptomeny. Asi už ste niekedy počuli o Bitcoine, ale Litecoin je pre vás novinkou. Ide však o zbytočne prehliadaného bratčeka Bitcoinu. Dnes si teda osvetlíme, čo že to ten Litecoin je a ako funguje.

litecoin recenzia

Základné informácie o Litecoine

Litecoin ak meráme na trhový objem je treťou najväčšou kryptomenou na svete. Bronzová priečka mu patrí práve po Bitcoine a Ethereume. Litecoin je rovnako ako iné online meny systémom pre transakcie. Podobne ako napríklad Paypal alebo internetové bankovníctvo vie Litecoin posielať „peniaze“. Len neposielate koruny, ale kryptomenu Litecoin.

Aký je rozdiel medzi Bitcoin a Litecoin?

Ako asi správne tušíte, je Litecoin mladšou verziou Bitcoinu. Myšlienka vytvoriť Litecoin vznikla, ako potreba dať k Bitcoinu lacnejší variant, klasický princíp zlata a striebra.

  Bitcoin Litecoin
Maximálny počet kusov 21 miliónov 84 miliónov
Algoritmus SHA-256 Scrypt
Mean block time 10 minut 2.5 minuty
Vytvoril Satoshi Nakamoto (nie je potvredené) Charles Lee
Dátum založenia 3.1.2009 7.9.2011
Trhová kapitalizácia $204,411,957,061 $5,280,143,793

Ako sa Litecoin vyrába?

Rovnako ako ostatné kryptomeny sa Litecoin vyrába ťažením. Dôvodom založenia Litecoinu, bolo okrem vytvorenia lacnejšej varianty aj vylepšenie Bitcoinu. Jedno z vychytávkou Litecoinu sú rýchlejšie transakcie. Kým Bitcoin generuje tzv. blockchainy po 10 minútach, litecoin to stihne za 2,5 minúty. Ďalším rozdielom oproti Bitecoinu je vylepšený algoritmus, na ktorom proces ťažby beží. Bitcoin používa SHA-256 a Litecoin Scrypt, ten umožňuje zvlášť na veľmi výkonných počítačoch vyrábať Litecoin ľahšie ako Bitcoin. V čase, keď ale Litecoin vznikol, neboli ešte masovo rozšírené počítače, ktoré by hardwarovo náročnú výrobu zvládali, aj preto sa Litecoinu nepodarilo získať takú popularitu. Na druhej strane Litecoin ešte úplne nevyužil svoj potenciál. Trh ešte nie je úplne pripravený na jeho využitie, pretože dopyt je nasýtený Bitcoinom, ale jeho čas príde.

Litecoin môže výrazne pomôcť motivačný program pre prevádzkovateľou ťažby, ktorý ženie ťažbu dopredu. Motivácia je založená na rýchlosti, prvý prevádzkovateľ ťažby, ktorý zvaliduje tzv. blok dostane odmenu 50 litecoin, čo pri dnešnom kurze cca 4 dolárov za 1 litecoin nie je vôbec zlé. Celková produkcia Litecoinu dosiahla svoje polovice v októbri 2015, teraz sa čaká na dosiahnutie 84 miliónov kusov. Veríme, že s rozvojom kryptomeny sa uchytí aj iné druhy, ako Bitcoin, ktorý už možno považovať za zabehnutú stálicu v platobných metódach.

Aká je hodnota Litecoinu?

Všetky klasické meny majú takú hodnotu, ako im spoločnosť prisudzuje, aj preto je Forex v dnešnej dobe takým fenoménom. Všetko je založené na dopyte a ponuke a trh mení pravidelne hodnotu komodít. Tejto vlastnosti sa zakladatelia Litecoinu báli. Predsa len nie je ľahké prísť s novou menou a získať reputáciu na takej úrovni, že sa vám mena, ktorej výroba je extrémne náročná, nezosype prvý obchodný deň. Preto beží Litecoin na princípe postupného obchodovanie a neboli hneď vyrobené všetky. To by totiž mohlo priniesť výraznú devalváciu Litecoinu a obrovské straty. Takto sa dal vývoj, aspoň čiastočne riadiť a mať na sledovanie reakciu trhu.

Prečo používať Litecoin?

Možno si hovoríte, prečo by ste mali s Litecoinom začať? Veď výroba je nezmyselne náročná, moc ľudí ho nepoužíva a vždy je tu alternatíva ako Bitcoin. Tak napríklad preto, že litecoinové transakcie sú extrémne lacné. Poplatok za prakticky anonymný prevod je 1/1 000 litecoinu, nezávisle od objemu transakcie. Pre porovnanie si PayPal vezme z takého transakcie 3% poplatok.

Ako kúpiť Litecoin v 3 jednoduchých krokoch

Krok 1 – Vybrať peňaženku pre Litecoin

Pred nákupom Litecoinov budete potrebovať peňaženku na ich uloženie. V súčasnosti je k dispozícii mnoho peňaženiek pre tento účel, avšak v tomto článku posúdime iba tie najlepšie, ktoré sú podľa nášho názoru kvôli určitým vlastnostiam.

Ledger Trezor Exodus Edge
ledger logo trezor logo exodus logo edge logo
Typ: Hardware peňaženka Typ: Hardware peňaženka Typ: Hot peňaženka Typ: Hot peňaženka
Podpora: Desktop, mobil Podpora: Desktop Podpora: Desktop Podpora: Mobil
Prečítať recenziu Prečítať recenziu Čoskoro Čoskoro
Navštíviť web Navštíviť web Navštíviť web Navštíviť web

Hardware Litecoin peňaženky

Najlepším riešením na uloženie kryptomeny by bolo použiť hardware peňaženku hlavne z hľadiska bezpečnosti.

Dnes je možné si vybrať z dvoch popredných výrobcov hardvéru – Ledger a český TREZOR. Obe spoločnosti majú rôzne modely hardvérových peňaženiek, ktoré túto úschovnú vlasnosť vykonajú.

Napriklad o Ledger Nano S modely sa dozviete viac v našej recenzii: Ledger Nano S – Recenzia a jednoduchý návod

Software Litecoin peňaženky

Hardvérové peňaženky stoja už nejaku to počiatočnu investícu. Ak vám ide skôr o kúpu Litecoin v menšom objeme odporúčame najskôr software peňaženky.

Softvérová peňaženka sú bezplanté a umožňuju ukladať coiny či už cez desktop alebo mobilné zariadenie.

Najjednoduchšie softvérové ​​peňaženky Litecoin, s ktorými je možné začať, sú bezpochyby Exodus a Edge. Obe peňaženky sú veľmi intuitívne.

Exodus funguje iba na desktop, zatiaľ čo Edge je určený pre mobilné zariadenia.

Ak už máte svoju peňaženku, musíte nájsť adresu Litecoinu. Vaša adresa Litecoinu je dlhý reťazec písmen a číslic začínajúci sa na „L“, „3“ alebo „M“. Tu je príklad: LM2WMpR1Rp6j3Sa59cMXMs1SPzj9eXpGc1

Krok 2 – Vybrať zmenáreň pre Litecoin

Keďže sa Litecoin stáva čoraz obľúbenejším, zvyšuje sa počet zmenáreň či búrz s kryptomenami, ktoré ponúkajú aj Litecoin.
V tomto článku sa zameriavame na najjednoduchšie zámeny, ktoré môžu byť, ktoré tiež poskytujú najširšiu škálu spôsobov platby.

eToro Coinmama CEX.io Coinbase
etoro logo coinmama logo cexio logo coinbase logo
Platobné metódy: Kreditná karta, debetná karta, bankový prevod, PayPal Platobné metódy: Kreditná karta, debetná karta, SEPA Platobné metódy: Kreditná karta, debetná karta, SEPA, bankový prevod Platobné metódy: Debetná karta, SEPA, bankový prevod, ACH
Prečítať recenziu Prečítať recenziu Prečítať recenziu Prečítať recenziu
Navštíviť web Navštíviť web Navštíviť web Navštíviť web

Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% účtov retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.

Nákup Litecoinu prostredníctvom eToro

Výhody: Jednoduche založenie začať a veľa možnosti platby
Nevýhody:  Nemáte prístup k skutočným coinom

eToro je populárna a dobre zavedená platforma vhodna aj pre kryptomeny, ktorá umožňuje nakupovať a predávať Litecoiny a iné kryptomeny za cudziu menu (napr. USD, EUR atď.). Inými slovami, eToro vám umožňuje investovať do krypta namiesto skutočného prístupu k nim.

Aj keď nemôžete vyberať krypto ani posielať coiny z eToro iným ľuďom, stále je to dobrá voľba pre špekulácie s cenami.
Je to vďaka používateľsky prívetivej platforme, ktorá ponúka vynikajúcu zákaznícku podporu a najširšiu škálu spôsobov platby (bankový prevod, kreditná karta, PayPal, Neteller a ďalšie).

Ak používate eToro v skutočnosti nepotrebujete Litecoin peňaženku. eToro ponúka veľku výhodu a to možnosť sledovať a zároveň kopírovať skúsenejších traderov.

Viac informácií o tejto platforme nájdete: eToro 2019 – recenzia, demo účet, skúsenosti

Prejsť na eToro

DisclaimereToro je platforma s viacerými aktívami, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptmien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu ako CFD fungujú a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.
Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.
Kryptomeny sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD nie sú regulované obchodné kryptomeny a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.

Nákup Litecoinu prostredníctvom Coinmama

Výhody: Jednoduchý nákupný proces, spoľahlivá spoločnosť </p>
Nevýhody: Relatívne vysoké poplatky

Coinmama vám umožňuje okamžite kúpiť Litecoiny pomocou kreditnej karty, debetnou kartou alebo prevodom SEPA. Prijímajú používateľov z väčšiny krajín sveta.

Spoločnosť existuje už dlho (od roku 2013) a považuje sa za dôveryhodnú.

Pre viac info odporúčame prečítať: Coinmama Recenzia 2019 – služby, poplatky, krajiny, limity, porovnania

Coinmama za vás nebude držať Litecoiny, čo znamená, že pred začatím procesu nákupu sa musíte uistiť, že máte peňaženku a adresu Litecoin (ako je uvedené v kroku 1).
Coiny sa odosielajú takmer okamžite po dokončení procesu nákupu.

Prejsť na Coinmama

Nákup Litecoinu prostredníctvom CEX.io

Výhody: Nízke poplatky, široká škála spôsobov platby
Nevýhody: Vysoké poplatky za sprostredkovateľskú službu

CEX.io umožňuje kúpiť si Litecoin rýchlou a zabezpečenou cestou pomocou kreditnej karty, debetnej karty alebo bezhotovostným prevodom. Stránka ponúka dva spôsoby nákupu Litecoinov:

  • Sprostredkovateľská služba (spoločnosť predáva priamo coiny) – jednoduchý proces za prémiovú cenu
  • Obchodná platforma (komunikuje s kupujúci s predávajúcim z celého sveta) – lacnejší, ale pomerne zložitý proces pre začiatočníkov

Rovnako ako Coinmama, CEX.io existuje už od roku 2013 a odvtedy si získal veľmi dobrú povesť. Ak práve začínate, pravdepodobne bude lepšie, ak použijete sprostredkovateľskú službu, pretože je jednoduchšia ako obchodná platforma.

Nezabúdajte, že poplatky za sprostredkovateľské služby sa pohybujú okolo 7%, zatiaľ čo poplatky v brokerov sa pohybujú okolo 0,25%.

Ak kupujete malú sumu, nemalo by to znamenať veľký rozdiel a niekedy je lepšie zaplatiť trochu viac za ľahší a rýchlejší proces.

Viac informácií o CEX.io nájdete: CEX.io Recenzia: Je táto platforma bezpečná na nákup Bitcoinov či Ethereum?

Prejsť na CEX.io

Nákup Litecoinu prostredníctvom Coinbase

Výhody: Nízke poplatky za prevod SEPA, spoločnosť s dobrou povesťou
Nevýhody: Zlá podpora

Coinbase umožňuje kúpiť Litecoiny pomocou debetnej karty alebo bankovým prevodom. Coinbase prijíma kupujúcich zo 103 krajín z celého sveta a poplatky za zámenu sú relatívne nízke.

Spoločnosť je má dobré meno a jej história sa datuje už od roku 2012. Nevýhodou je, že ak natrafíte na problém tak s ich podporu je lepšie nepočítať lebo väčšinou sa žiadnej odpovede nedočkáte. Podľa všetkého majú najviac zákazníkov na svete a kapacitne nestíhaju obsluhovať taký objem.

Coinbase je pravdepodobne najlacnejšou a najrýchlejšou možnosťou nákupu Litecoinov.

Ak chceš viac informácií prečítaj: Coinbase recenzia 2019 – tie najdôležitejšie informácie

Prejsť na Coinbase

Krok 3 – Vytiahnuť Litecoin

Keď sa rozhodnete pre zámenu, otvorte si účet a kúpte si Litecoiny. Nezabudnite si ich opätovne stiahnuť z burzy do svojej osobnej peňaženky. Nikdy nenechávajte krypto na burze, pretože riskujete stratu všetkých, ak dôjde k hacknutiu alebo jej zrušeniu (čo sa stalo v minulosti).

Ďalšie možnosti nákupu Litecoin

Ak už vlastníte Bitcoin a chcete ich zameniť za Litecoin, môžete to urobiť pomocou zámeny krypto za krypto, Binance . Prípadne môžete kedykoľvek kúpiť Bitcoin a pomocou Binance ich previesť na Litecoiny.

Nákup Litecoinov pomocou Paypal

Neexistuje žiadna priama možnosť nákupu Litecoinov pomocou PayPal. Ak hľadáte iba špekulácie o cenách a nevlastníte coiny, môžete investovať prostredníctvom eToro.

Ak však chcete skutočne držať Litecoin, musíte kúpiť BTC cez Paypal a potom ich zameniť za krypto Litecoin, napríklad na Binance alebo Changelly. Nákup kryptomien so službou PayPal zvyčajne zahŕňa aj veľa poplatkov. Uistite sa, že ste si boli vedomí všetkých poplatkov vopred, takže nebudete prekvapení.

Nákup Litecoinov bez ID alebo potreby overenia

Keďže Litecoin nie je populárny až tak ako je Bitcoin, je ťažké nájsť dôveryhodný spôsob, ako si ho kúpiť bez overenia. Najlepším spôsobom, ako kúpiť Litecoin anonymne, by bolo kúpiť bitcoiny anonymne a potom ich obchodovať cez Bitcoiny previesť na Litecoiny na Binance alebo Changelly pomocou e-mailu na jedno použitie.

Často kladené otázky o Litecoine

Koľko Litecoinov zostáva?

Od 15. júna 2019 sa ťažilo 62 255 946 LTC. To znamená, 21 744 054 LTC zostáva.

Záver – Je Litecoin dobrou investíciou?

V priebehu rokov sa Litecoin osvedčil ako kryptomena za ktorou stojí silná komunitná a rozvojová skupina

Otázka „bude hrať úlohu v budúcom menovom systéme?“ je stále nezodpovedaná, ale Litecoin je zatiaľ blízko Bitcoinu, ktorý ho sleduje v jeho stúpajúcich i klesajúcich tendenciách. 

Našli ste nejaké ďalšie zaujímavé spôsoby nákupu Litecoinov? Ak áno, rádi sa o nich dozvieteme tiež v sekcii komentárov nižšie. 


 

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 72

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár