Skip to main content
4.9
(31)

Je blockchain nový internet?

Blockchain je nepopierateľne veľkým vynálezom – duchovným dieťaťom osoby alebo skupiny ľudí známej pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Ale odvtedy sa transformoval do niečoho väčšieho a hlavná otázka, ktorú si každý človek kladie, je:

Čo je Blockchain?

Umožnením distribúcie digitálnych informácií, ale nie kopírovaním, blockchain technológia vytvorila základy nového typu internetu. Pôvodne navrhnuté pre kryptomenu Bitcoin, tech komunita teraz hľadá iné možné využitia tejto technológie.

čo je technológia blockchain

Bitcoin sa nazýva aj ako „digitálne zlato“ a z dobrého dôvodu. K dnešnému dňu je celková hodnota meny takmer 9 miliárd USD. A blockchainy môžu robiť iné typy digitálnej hodnoty. Rovnako ako internet (alebo vaše auto), nemusíte vedieť ako blockchain pracuje aby ste ho mohli používať. Avšak základné vedomosti o tejto novej technológii potvrdzujú, prečo je považovaná za revolučnú.

blokchain infografika

Čo je technológia Blockchain?

Distribuovaná databáza

Predstavte si tabuľku, ktorá je duplikovaná tisíckrát v sieti počítačov. Potom si predstavte, že táto sieť je navrhnutá tak, aby pravidelne aktualizovala túto tabuľku a máte základné vysvetlenie blockchainu.

Informácie uchovávané v blockchaine existujú ako zdieľané a nepretržite zladená – databáza. To je spôsob používania siete, ktorá má zrejmé výhody. Blockchainová databáza nie je uložená na žiadnom mieste, čo znamená, že záznamy, ktoré uchováva sú skutočne verejné a ľahko overiteľné. Žiadna centralizovaná verzia týchto informácií neexistuje, aby sa hacker mohol do nich dostať. Hostí milióny počítačov súčasne, dáta sú prístupné každému na internete.

Trvanlivosť a robustnosť

Technológia blockchain je ako internet v tom, že má v sebe vlastnosť a tou je robustnosť. Ukladaním blokov informácií, ktoré sú identické v celej svojej sieti, blockchain nemôže:

  • Byť riadený akoukoľvek jednotkou
  • Mať jediný bod zlyhania

Bitcoin bol vynájdený v roku 2008. Odvtedy blockchain Bitcoinu fungoval bez výrazného narušenia. (K dnešnému dňu niektore z problémov súvisiacich s Bitcoinom bol spôsobený hackovaním alebo zlým manažmentom. Inými slovami, tieto problémy pochádzajú zo zlého úmyslu a ľudskej chyby, nie z nedostatkov v základných koncepciách.)

Transparentnosť a neporušiteľnosť

Blockchain sieť žije v konsenzuse, ktorá sa automaticky kontroluje každých desať minút. Akýsi samoúčtovací ekosystém s digitálnou hodnotou zosúlaďuje každú transakciu v sieti, ktorá sa deje v 10 minútových intervaloch. Každá skupina týchto transakcií sa označuje ako „blok„. Z toho vyplývajú dve dôležité vlastnosti:

  • Transparentné dáta sú vložené do siete ako celok a sú verejné
  • Nemôže byť poškodený zmenou akejkoľvek jednotky informácií lebo by to znamenalo použitie obrovského množstva výpočtového výkonu na prekonanie celej siete

Teoreticky by to bolo možné. V praxi sa to pravdepodobne nestane. Prevzatie kontroly nad systémom na zachytenie Bitcoinov by napríklad mohlo mať za následok aj zničenie ich hodnoty.

Sieť uzlov

Sieť takzvaných výpočtových „uzlov“ vytvára blockchain.

Každý uzol je správcom blokchainu a dobrovoľne sa pripája k sieti (v tomto zmysle je sieť decentralizovaná). Každý z nich má však podnet na účasť v sieti: šancu na vytvorenie nového Bitocinu

V skutočnosti každý z uzlov „súťaží“ o to, aby vytvoril nový Bitcoin tým, že vyriešil výpočtovú situáciu. Teraz sa už však vie, že to je len jedna z mnoho iných potenciálnych aplikácií technológie.

Odhaduje sa, že je už k dispozícii 700 Bitcoinu podobných kryptomien (tokeny s vymeniteľnou hodnotou). Rovnako je v súčasnosti aktívnych alebo vo vývoji viacero ďalších možných úprav pôvodnej koncepcie blokov.

Myšlienka decentralizácie

Podľa návrhu je blockchain decentralizovanou technológiou.

Všetko, čo sa na ňom deje, je funkciou siete ako celku. Z toho vyplývajú niektoré dôležité dôsledky. Vytvorením nového spôsobu overenia transakčných aspektov tradičného obchodu by sa mohlo stať zbytočným. Obchodovanie s akciovými trhmi sa stáva takmer súčasne v blockchaine. Decentralizácia je už skutočnosťou.

Globálna sieť počítačov využíva technológiu blockchain, ktorá spoločne spravuje databázu, ktorá zaznamenáva transakcie napr. Bitcoinu. To znamená, že Bitcoin je spravovaná jej sieťou a nie žiadnym ústredným orgánom. Decentralizácia znamená, že sieť funguje na báze užívateľ-uživateľ (alebo peer-to-peer). Formy masovej spolupráce, ktoré to umožňujú, sa začínajú aktuálne skúmať.

Kto bude využívať blockchain?

Ako webová infraštruktúra nemusíte vedieť o blockchaine nič, aby ste ju naplno využívať.

V súčasnosti financie ponúkajú najsilnejší prípad využitia technológie. Medzinárodné remitencie, napríklad. Svetová banka odhaduje, že viac ako 430 miliárd USD z amerických peňažných prevodov bolo zaslaných v roku 2015. A v súčasnosti existuje veľký dopyt po blockchain developeroch.

Blockchain potenciálne môže „vyšachovať“ sprostredkovateľov pre tieto typy transakcií. Osobné výpočty sa sprístupnili širokej verejnosti výnalezom zvaným Grafické používateľské rozhranie (GUI), ktorý nadobudol formu „desktopu“. Podobne najbežnejšie GUI navrhnuté pre blockchain sú tzv. „peňaženkové“ aplikácie, ktoré ľudia používajú na nákup Bitcoinov a iných kryptomien.

Online transakcie sú úzko spojené s procesmi overovania totožnosti. Je ľahké si predstaviť, že aplikácie peňaženky sa v najbližších rokoch transformujú na iné typy manažmentu identity.

Blockchain & Zvýšená bezpečnosť

Ukladaním údajov v celej svojej sieti eliminuje blockchain riziká spojené s centrálnym uchovávaním údajov.

V jej sieti chýbajú centralizované body, ktoré môžu počítačoví hackeri zneužiť. Dneska internet má bezpečnostné problémy, ktoré sú známe každému. Všetci spoliehame na systém „používateľské meno / heslo“, ktorý chráni našu identitu a majetok online. Blockchain využíva metódu zabezpečenia tzv. enkryptovaciu alebo šifrovaciu metódu.

Základom sú tzv. verejné a súkromné „kľúče“.  Verejný kľúč (dlhý, náhodne generovaný reťazec čísel) je adresa používateľa na blockchaine. Kryptomeny posielané cez sieť sa zaznamenávajú ako patriace ku tejto adrese. „Súkromný kľúč“ je ako heslo, ktoré dáva svojmu vlastníkovi prístup k svojim coinom alebo inému digitálnemu majetku. Ukladať svoje údaje do blockchainu je neporušiteľné. Aj keď ochrana vašich digitálnych aktív bude vyžadovať aj ochranu vášho súkromného kľúča tým, že ho vytlačíte z papierovej peňaženky.

Druhá úroveň siete

S technológiou blockchain web získava novú vrstvu funkcií.

Používatelom to prináša mnoho benefitov – Bitcoinové transakcie v roku 2016 dosahujú v priemere viac ako 200 000 USD za deň. S dodatočnou bezpečnosťou, ktorú prináša blockchain sú nové internetové obchody na dobrej ceste k oddeľovaniu tradičných finančných inštitúcií.

Goldman Sachs verí, že blockchain má veľký potenciál predovšetkým na optimalizáciu financií a mohol by predstavovať globálne úspory až do výšky 6 miliárd USD ročne.

[kkstarratings]

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 31

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár