Skip to main content
4.9
(50)

V čase písania tohto článku existuje viac ako 10 115 kryptomien. Takmer každá z nich tvrdí, že prináša niečo jedinečné – niečo, čo doteraz žiadny iný projekt z krypto scény neurobil. Mnohí z vás budú vedieť, že väčšina projektov v oblasti kryptomien buď nesplnila svoje sľuby, alebo v skutočnosti nikdy nemala žiadnu reálnu pridanú hodnotu.

Solana do tejto kategórie nepatrí. Ide o projekt s radikálne odlišným prístupom k tomu, ako fungujú blockchainy. Zameriava sa na prvok, ktorý je tak diabolsky jednoduchý, až vás prinúti diviť sa, prečo vás to nenapadlo. Ako sa ukázalo, zavedenie decentralizovaných hodín do blockchainu s kryptomenami je efektívnejšie, ako si ktokoľvek mohol predstaviť.

Úvod

Príbeh Solany sa začína na rovnomennej slnečnej kalifornskej pláži. Pláž Solana sa nachádza len 30 minút severne od San Diega, kde zakladateľ a generálny riaditeľ (kryptomenového projektu) Solana Anatolij Jakovenko strávil väčšinu svojho života prácou v telekomunikáciách. To je trochu slabé slovo vzhľadom na to, že Yankovenko sa počas svojich 12 rokov v spoločnosti Qualcomm podieľal na vývoji technológie, ktorú nájdeme vo všetkých našich smartfónoch.


Yakovenko sa pôvodne o Bitcoin až tak nezaujímal a Ethereum ho zaujalo len mierne. Bitcoin však krátko minoval, keď vyvíjal počítačovú sieť na „deep learning“.

Yakovenko predpokladal, že časové označovanie transakcií by exponenciálne zvýšilo škálovateľnosť blockchainu kryptomien bez toho, aby sa znížila jeho bezpečnosť alebo decentralizácia. Vedel, že je to možné vybudovať, keďže Google aj Intel implementovali podobné technológie vo svojich vlastných databázach, hoci centralizovaným spôsobom. Solana revolučný whitepaper bol v tichosti zverejnený v novembri 2017.

Čo je Solana

Solana je vysoko výkonný blockchain pre kryptomeny, ktorý podporuje smart kontrakty a decentralizované aplikácie. Využíva mechanizmus konsenzu proof of stake s nízkou vstupnou bariérou spolu s časovo označenými transakciami na maximalizáciu efektivity.

co je solana

Vďaka tomu môže Solana spracovať 50-65 000 transakcií za sekundu s teoretickým limitom viac ako 700 00 transakcií za sekundu (v porovnaní so 7 TPS Bitcoinu a 15 TPS Etherea). Na rozdiel od iných podobných projektov, ako sú Polkadot a Ethereum 2.0 (po jeho release), Solana je jediný blockchain (vrstva 1) a nedeleguje operácie na iné pripojené reťazce (vrstva 2). Solana je vysoko výkonný blockchain pre kryptomeny, ktorý podporuje smart kontrakty a decentralizované aplikácie. Využíva mechanizmus konsenzu proof of stake s nízkou vstupnou bariérou spolu s časovo označenými transakciami na maximalizáciu efektivity.

ako funguje solana

Tím spoločnosti Solana navrhol svoj blockchain s dlhodobou víziou. Vychádza to zo skúseností zakladateľa Anatolija Jakovenku, ktorý počas svojho pôsobenia v spoločnosti Qualcomm sledoval, ako sa možnosti telekomunikačných technológií každý rok takmer zdvojnásobujú.

Solanu vyvinula rovnomenná spoločnosť so sídlom v San Diegu v Kalifornii. Tím Solany tvoria bývalí zamestnanci spoločností Qualcomm, Google, Apple, Microsoft a Dropbox. Okrem toho, že architektúra Solany je založená na podobných databázových technológiách, ktoré používajú spoločnosti Google a Microsoft, je inšpirovaná aj projektom Filecoin, decentralizovanou kryptomenou na ukladanie dát.

Ako Solana funguje

Solana je neuveriteľne komplexná. Začnime pojmom, ktorý ste možno počuli, ak ste sa projektom už v minulosti zaoberali: Proof of history (PoH). PoH nie je mechanizmus konsenzu. Je to skôr súčasť konsenzu Solana Proof of Stake.

ako funguje solana

PoH zahŕňa časové označenie transakcií pri ich pridávaní do bloku. Nový blok na Solane sa generuje každých 400 ms (v porovnaní s približne 15 sekundami na Ethereu a 10 minútami na Bitcoine). Bez toho, aby sme zachádzali do prílišných detailov, decentralizované hodiny, ktoré sa používajú ako referencia pre časové značky, sú hashovacie funkcie SHA256. SHA256 vám môže znieť povedome, pretože sa používa v konsenzuálnom mechanizme Proof of Work v Bitcoine.

Avšak namiesto toho, aby Solana „riešila“ hashovacie funkcie a vytvorila nový blok, používa opakované výstupy SHA256 ako referenciu – časové značky. Vzniká tak akýsi „tikot hodín“, kde každý tikot hodín je 400 ms (namiesto jednej sekundy ako pri bežných hodinách).

SOL kryptomena

SOL je kryptomena pochádzajúca z blockchainu Solana. Je vypálený na zaplatenie poplatkov v sieti Solana. SOL sa dá tiež vsadiť, aby sa stal blockchainovým uzlom.

V budúcnosti sa bude SOL používať na hlasovanie o zmenách v projekte. V čase písania tejto recenzie nie je jasné, či je SOL inflačné alebo deflačné kvôli konfliktnej dokumentácii, aj keď sa to javí ako deflačné.

SOL – cenová predikcia

Solana debutovala na trhu s kryptomenami v apríli 2020 za cenu zhruba 1 $ USD za SOL. Aj keď sa obchodovanie so SOL začalo na Binance krátko nato, zdá sa, že to neovplyvnilo cenu, pretože token klesol na zhruba 60 centov USD a zostal v tomto rozmedzí až do začiatku júla 2020.

Koncom júla 2020 sa ukázalo, že populárna burza derivátov kryptomien FTX spustí sérum, ich decentralizovanú burzu, na blockchaine Solana. To spôsobilo, že cena Solany bola v priebehu nasledujúceho mesiaca až takmer na hodnote 5 USD.

V roku 2021 v rámci celkového bull runu na celom kryptovom trhu SOL dosiahol až svoje ATH na úrovni 56 USD. Počas písania recenzie sa držíme okolo 36 USD, čo je značný pokles avšak stále v porovnaní s počiatočnou cenou neskutočný nárast. V priebehu tohto roka bude silno záležať či Solana doručí čo sľúbila z ich road mapy a ako sa bude dariť kryptomenám celkovo. Ak bude pozitívny fundament všeobecne na krypto trhu a Solana bude dodržiavať sľuby tak je možne, že ATH prekoná.

Kde nakupovať

Ak sa chcete dostať k nejakej slnečnej kryptomene SOL, máte naozaj iba jednu možnosť: Binance. Objem obchodov na iných burzách je dosť nízky a reputácia väčšiny ostatných búrz nie je príliš dobrá.

Objem Solany za 24 hodín je takisto dosť nízky vzhľadom na jej trhovú kapitalizáciu a zdá sa, že postupne klesá. Môže to byť recept na vážnu volatilitu, preto obchodujte opatrne!

SOL peňaženka

Bohužiaľ v súčasnosti nie je veľa peňaženiek pre Solanu. Pokiaľ ide o software peňaženky, ste obmedzený na peňaženku Trust Binance. Jedinou hardware peňaženkou, ktorá v súčasnosti podporuje SOL, je Ledger Nano S.

Je zaujímavé, že k dispozícii je webová peňaženka Solana s názvom SolFlare, ktorá nie vyvinutá komunitou Solana.

Záver

Často spomínaný narativ tvorcu Solany: „čo sa stane, keď budú decentralizované zmenárne efektívnejšie ako centralizované?“ Odpoveď samozrejme je, že centralizované burzy prejdú na používanie decentralizovaného blockchainu, ktorý poskytuje túto vyššiu efektivitu.

Jediným zjavným problémom Solany je plán emisií SOL. Vizuálne znázornenie tejto emisie môže byť jedným z najdesivejších nahľadov v kryptomene. Počet dostupných tokenov sa za jeden týždeň zvýši z približne 15% z celkovej ponuky na 95%! Je veľmi ťažké pochopiť, ako to nebude mať negatívny vplyv na cenu (aspoň v krátkodobom horizonte).

Otázne tiež je, či Solana prekoná ostatných konkurentov, ako napríklad Ethereum 2.0 a Polkadot. Aj keď sa pýši nepoužívaním blockchainov vrstvy 2 tak, ako to robia, skutočnosťou je, že priemerný pužívateľ decentralizovanej aplikácie sa nestará o to, ako vyzerá základná infraštruktúra, pokiaľ funguje dobre. Tento druh úzkoprsého étosu by mohol byť Solana zánikom, ak nebudu dostatočne ostražití.

Celkovo je Solana veľmi sľubným projektom a „ťažké váhy“ ako je výkonný riaditeľ FTX Sam Bankman-Fried, naozaj veria, že to výjde. Po prvé, tím je skalopevný a premyslený. Po druhé, aj keď je Solana stále v beta verzii, dokazuje to, že je viac ako úhľadným rozhraním s doteraz potvrdenými viac ako 3,5 miliardami transakcií. Po tretie, spoločnosť má skromný začiatok – nepodporili ju stovky miliónov dolárov investorov rizikového kapitálu, ktorí chcú dosiahnuť rýchly zisk. Celkovo tieto fakty poukazujú na jednu vec: výsledky.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 50

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár