Skip to main content
5
(22)

ethereum a jeho využitie

S nárastom ceny Ethereum súčasne vzrastá aj záujem o poznanie možností tejto platformy. Chceli by sme preto čitateľom v kocke priblížiť technológiu, ktorú sa tento nezastaviteľný svetový počítač pokúša zmeniť využívania internetu zo súčasného pojatia klient-server na bezpečnú peer-to-peer komunikáciu.

Čo je Ethereum a ako fungujú chytré kontrakty

Protokol inšpirovaný bitcoinovým blockchainom predstavuje jeho autor Vitalik Buterin ako zdieľanú výpočtovej platformu umožňujúcu prevádzku decentralizovaných aplikácií pomocou chytrých kontraktov (smart contracts). Stavebné kamene tejto technológie tvoria vývojárska a užívateľská transparentnosť a decentralizovaná sieť bez nutnosti dôvery v centrálneho správcu. Ethereum umožňuje využiť blockchain pre demokratizujúce, finančné, alebo štruktúrované systémy.

Od jesene 2014, kedy v predpredaji projekt Ethereum vývojový tím na čele s Buterinom inkasoval neuveriteľných 31591 Bitcoinov (v prepočte skoro 450 miliónov korún), sa netrpezlivo očakávalo spustenie funkčnej platformy. Počas leta 2015 bola spustená platforma Frontier, po ďalších deviatich mesiacoch bolo oznámené vydanie prvej produkčnej verzie platformy Homestead.

Ethereum podobne ako Bitcoin funguje na decentralizovanej sieti počítačov, ktoré zdieľajú časovo označenú databázu „blockchain„, v ktorej sa ukladajú transakcie medzi jednotlivými adresami. Účty môžu byť vlastníctvom externých užívateľov (EDA), alebo smart kontraktom (CA). S transakcií je možné odoslať aj krátky program, tzv. smart kontrakt. CA je účet s nemenným softvérom a vlastným dátovým úložiskom, sídliaci v blockchaine a očakávajúci vstupné dáta od externých, alebo iných CA.

Smart kontrakty sú ovládané transakciami, ktoré nesú informácie o vstupných dátach do vyvolávaných častí programu. Ich výsledok je opäť permanentne zapísaný v blockchainu. Kontrakty sa môžu ďalej replikovať a vytvárať tak vlastné autonómne štruktúry.

Pre lepšie pochopenie si môžete predstaviť napr. riešenie pre voľby, kde by bol vytvorený hlavný kontrakt volebnej platformy, ktorá bude vytvárať nové subkontrakty s vlastnými úložiskami pre jednotlivé hlasovania. Firmy môžu využiť kontrakty, v ktorých bude uložená celá štruktúra organizácia so systémom odmien založenom na určitých kritériách. Pri distribučnom predaji môžu byť výpočty odmien verejne uložené v kontrakte, ktoré bude pravidelne vyplácať podľa zadaných pravidiel.

Rýchlejší blockchain a Ether ako palivo

Na rozdiel od Bitcoinu sú nové bloky transakcií „minermi“ vydávané v priemere po 17 sekundách. Odlišné je tiež poňatie hlavnej jednotky Ether, ktorá slúži ako tzv. palivo. Hoci označenie palivo evokuje jednorazové použitie, v prípade ETH tomu tak nie je. Palivo slúži podobne ako v bitcoinovej sieti k uhradeniu výpočtového výkonu minerom.

Úloha prevádzkovateľa miningu sa však v tomto prípade rozširuje o úlohu vykonávateľa. Miner na požiadavku správcu smart kontraktu vyvolá určitú časť programu a za poskytnuté výpočtové kroky je správcom odmenený v ETH. Mineri vo svojich zariadeniach majú virtuálne prostredie (EVM) v ktorom sa kontrakty bezpečne spúšťajú. Ethereum má na rozdiel od limitovaných skriptov Bitcoinu tiež vlastné, turingovské úplné programovacie prostredie s cyklami a podmienenými skokmi.

Jednotlivé operácie sú ohodnotené počtom paliva potrebného na vykonanie danej operácie. Napríklad samotné vyslanie transakcie do CA vyjde na 500 paliva, v prepočte 0,0025 Kč pri súčasnej cene 10 USD / ETH. Pokiaľ však palivo v priebehu operácie dôjde, stav kontraktu nebude zmenený a palivo za poskytnutý výkon minerovi zostane.

Od živého spustenia prvej Ethereum platformy ubehol už takmer rok aj pol, v súčasnej dobe však ešte nie je k dispozícii mnoho stabilných a užívateľsky prívetivých nástrojov. Jedinou výnimkou je beta verzia Mist prehliadača umožňujúci správu ETH, nahranie a vyvolanie funkcií kontraktu.

Bude cena ETH kopírovať vývoj Bitcoin?

Samotná cena ETH na otvorenom trhu neprestáva pokúšať predovšetkým špekulantov. Tí sa rozdeľujú na dva tábory s úplne opačným pohľadom na možný vývoj. Väčšia časť sa zhoduje na tom, že je ETH vo fáze mediálnej bubliny, ktorá rastie neúmerne rýchlo a akokoľvek je Ethereum technologický superprojekt, nejde o klasickú transakčné menu.

Druhý pohľad na vec predpokladá podobný vývoj, aký prekonala cena Bitcoinu v uplynulých niekoľkých rokoch, objavujú sa aj názory, že je Ethereum pre Bitcoin najvážnejším konkurentom.

Cieľom projektu Ethereum je poskytnúť využitie technológie blockchainu všetkým dostupným zariadením „, uviedol Vitalik Buterin pre Coin Center.

Obchodovať Ethereum na eToro

68 % účtov retailových investorov pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom stráca peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí. Investovanie do kryptoaktív nie je vo väčšine krajín EÚ a v Spojenom kráľovstve regulované. Neexistuje žiadna ochrana spotrebiteľa. Váš kapitál je vystavený riziku.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 22

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár