Skip to main content
5
(12)

Kryptomeny a blockchain (špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy) sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou nášho života a mnohí ľudia sú stratení vo všetkých týchto digitálnych menách, ktoré sú dostupné na trhu. Bezpochyby, najznámejšou kryptomenou je ešte stále Bitcoin.

Ďalšia kryptomena, ktorá sa dostáva do povedomia je Ripple. Tá sa stále viac a viac teší väčšej popularite medzi fanúšikmi i investormi šifrovacích systémov po celom svete. Aký je hlavný rozdiel medzi kryptomenami Ripple a Bitcoin, a aké sú ich výhody či nevýhody? Pozrime sa na každú z nich podrobnejšie.

Cieľ vývoja

Bitcoin bol vyvinutý ako digitálna mena s cieľom platiť za služby a tovar. Ripple bol však  vytvorený pre banky a platobné siete s cieľom zúčtovania platieb, systému prevodu peňazí a výmenu peňazí. Hlavnou myšlienkou  Ripple bolo vytvoriť systém priamych prevodov aktív v reálnom čase, ktorý by bol nielen lacnejší, ale aj transparentnejší a najmä bezpečnejší ako už existujúce platobné metódy, napríklad ako platby SWIFT.

Kto vytvoril Bitcoin a Ripple?

Bitcoin je udržiavaný skupinou nadšených vývojárov. Je to decentralizovaná mena a nie je riadená žiadnou bankou, vládou ani treťou stranou. Vytvoril ho tajomný človek alebo skupina ľudí nazývaná Satoshi Nakamoto.

Ripple je však vyvinutá oficiálnou spoločnosťou, ktorá má stanovené ciele a investorov. Táto spoločnosť sa nazýva rovnako ako kryptomena, teda Ripple a bola založená v roku 2012. V rokoch 2015 – 2016 mala spoločnosť Ripple kancelárie v Austrálii, Luxembursku a Veľkej Británii.

Technológie

Bitcoin je založený na decentralizovanej databáze Blockchain a vzniká procesom ťažby.

Ripple používa uzatváranie platieb na základe konsenzu (súhlasu) a overuje sieť serverov s XRP tokenmi kryptomeny.Ripple  je zdieľaná sieť s verejne dostupným zdrojovým kódom, ktorá je riadená celým radom nezávislých serverov, ktoré neustále porovnávajú svoje transakčné záznamy. Nová kniha siete Ripple je vytvorená každú sekundu.

Odmeny za ťažbu

Ripple nie je možné ťažiť.  Preto sú tieto dve meny navzájom veľmi odlišné. Tí, čo ťažia Bitcoin zvyčajne dostanú odmenu vo forme nového Bitcoinu.

V súčasnosti existujú XRP tokeny (mince)  vo výške 100 miliárd, pričom k dispozícií je len 38 miliárd a zvyšné sú vo vlastníctve spoločnosti Ripple (môžu byť vydávané pravidelne).

Bitcoin nie je vopred vyťažený a maximálna dodávka je len 21 miliónov.

Vydávanie mincí

Bitcoiny sú rozložené po celom svete. 60% XRP tokenov sú majetkom spoločnosti Ripple.

Cena Ripple je veľmi nízka v porovnaní s cenou Bitcoinu.

Pohyb a distribúciu XRP tokenov je možné sledovať na internetových stránkach Ripple Charts (XRP charts).

Rýchlosť transakcie

Potvrdenia o transakcii kryptomeny Bitcoin trvajú v priemere 10 minút, zatiaľ čo potvrdenia transakcie XRP trvajú 5 sekúnd.

Rozdiel vo využívaní

Bitcoin má rovnakú funkciu ako peniaze. Zatiaľ čo cieľom spoločnosti Ripple je kryptomenu použiť cez sieť a to napríklad ako predaj za iné meny alebo na prepravu komodít, ako je ropa či zlato.

Sieť Ripple je úplne decentralizovaná menová výmena, zatiaľ čo Bitcoin zahŕňa centralizované. Znamená to, že používatelia majú na výmenu XRP (kryptomena Ripple) za USD. Výmena prebieha v rámci siete Ripple bez akýchkoľvek sprostredkovateľov alebo tretích strán.

Ak teda niekto chce predať svoju kryptomenu XRP za USD, môže to urobiť v rámci siete bez toho, aby potreboval tretiu stranu.

Zhrnutie Ripple vs. Bitcoin

  BTC XRP
Vlastníctvo Verejné Súkromná spoločnosť
Rýchlosť transakcie cca. 1 hodina (v závislosti od poplatku) 3-5 sekúnd
Transakčné náklady 40$ 0.004$
Počet transakcií za sekundu cca 10 1 500
Energetické náklady/transakcia cca 250 kWH Moll
Algoritmus Proces ťažby Súhlas
Inflácia Zvyšovanie ponuky mincí až do 21 miliónov dolárov do roku 2140 Takmer deflačná (veľmi malé množstvo XRP môže byť zničené v každej transakcii)
Odmeny za mince 21 miliónov 100 miliárd
[kkstarratings]

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 12

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár