Skip to main content
4.9
(68)

Kúpili ste si Ethereum, nastavili ste si peňaženku MetaMask a viete, čo je to NFT a prečo ich ľudia kupujú. Teraz je čas vybrať si svoj prvý NFT, ktorý pridáte do svojej zbierky.

Existuje mnoho rôznych dôvodov, prečo si ľudia vyberajú NFT na kúpu, takže je to naozaj veľmi subjektívna téma na diskusiu. Niektorí kupujú kvôli umeniu, niektorí kvôli možnosti zisku a niektorí kvôli komunite – ale väčšina kupuje pre určitú kombináciu všetkých. V tomto článku uvedieme niekoľko úvah a vecí, na ktoré by ste sa mali zamerať pri kúpe svojho prvého NFT.

Ako vždy, nič v tomto článku nepredstavuje finančné poradenstvo! Prosím, rozhodujte sa správne pre seba a svoj rozpočet. Pred každou kúpou si robte svoj vlastný prieskum.

Príručka k mintovaniu NFT

Existujú dva hlavné spôsoby, ako získať NFT: mint NFT alebo ich nákup na sekundárnom trhu.

Keď sa mince v reálnom svete vytvárajú, tento proces sa nazýva razenie. Podobne razenie NFT znamená, že sa digitálny súbor v blockchaine Etherea zmení na zberateľské aktívum. Táto položka je uložená v decentralizovanej databáze v blokovej účtovnej knihe.

Razenie teda mint prebieha počas „dropov“, teda naplánovaných časových úsekov dňa, keď sa projekt NFT dostáva do predaja. Alebo niekedy NFT robia stealth dropy, bez oznámenia pred spustením mintu. Webová stránka projektu NFT vám umožňuje bezpečne sa k nej pripojiť pomocou peňaženky MetaMask a zaplatiť za jeden (alebo viacero) NFT.

Musíte sa však uistiť, že webová stránka, na ktorej sa „mintuje“, je oficiálna webová stránka NFT, aby sa znížilo riziko. Mnohí podvodníci vytvoria škodlivé webové stránky, aby vás prinútili pripojiť k nim svoju peňaženku, čím sa môžete vystaviť možným hackerským útokom. Vždy sa pred mintom uistite, že webovej stránke plne dôverujete.

Aká je cena mintu NFT?

Mint NFT stojí toľko, koľko tvorca nastavil cenu v smart kontrakte. Zatiaľ čo väčšina sa pohybuje v rozmedzí od 0,02 do 0,1 Etherea, niektoré projekty idú oveľa vyššie a niektoré projekty ponúkajú aj zadarmo (plus poplatky za gas).

Počas procesu mintu sú poplatky za gas Ethereum dodatočné náklady, ktoré sa používajú na zaplatenie minerov za dokončenie transakcie. Čím viac plynu zaplatíte, tým máte zvyčajne väčšiu šancu získať NFT, najmä počas konkurenčného poklesu, keď poplatky za gas stúpajú.

Tvorca projektu bohužiaľ nemá nad poplatkami za gas žiadnu kontrolu, je to jednoducho ukazovateľ toho, ako je sieť v danom čase vyťažená.

Prečo radšej mintovať NFT ako kupovať na sekundárnom trhu?

Dôvodom, prečo ľudia radi mintujú svoje NFT je, že to niekedy môže byť ako ruleta alebo hazardná hra. Keďže každý NFT je jedinečný – takmer v každom projekte, každý NFT bude mať iné vlastnosti ako ten nasledujúci.

Čím viac coinov mintujete, tým väčšiu šancu máte na získanie NFT so vzácnymi atribútmi, ktoré majú na sekundárnom trhu spravidla vyššiu cenu. Veľkým rizikom je, že nič nie je zaručené a každý NFT, ktorý vyrazíte, môže na sekundárnom trhu kedykoľvek prepadnúť na 0 USD. Všetko závisí od komunity držiteľov v rámci projektu.

Záver: Pre NFT môže byť menej zložité vybrať si na sekundárnom trhu také, ktoré už má vytvorenú komunitu. Takto môžete venovať viac času prezeraniu kolekcií a podrobnejšiemu prieskumu.

Možnosti nákupu NFT na trhu

Existuje mnoho možností na nákup NFT, ale najväčšou platformou na nákup ethereových NFT je OpenSea.

OpenSea tento rok exponenciálne zvýšila objem a v súčasnosti má hodnotu 10 miliárd USD, hoci platforma nie je bez problémov. Väčšina z týchto problémov sa týka bezpečnosti a zabezpečenia, overovania inkasa a výpadkov v obdobiach s vysokou návštevnosťou.

Na OpenSea si môžete kúpiť takmer akýkoľvek typ NFT, na ktorý si spomeniete, za Ethereum a peňaženku MetaMask. Patrí sem digitálne umenie, projekty s profilovými obrázkami, hudba, videá, zberateľské predmety, metaverse land, prístupové tokeny a ďalšie. Väčšina tvorcov si na svoje NFT uplatňuje royalty licenčný poplatok – zvyčajne sa pohybuje od 0 do 10 percent z každého predaja – a OpenSea si z každého predaja berie ďalší poplatok vo výške 2,5 percenta.

Pomocou aplikácie MomentRanks môžete prehľadávať každý projekt NFT na portáli OpenSea a filtrovať ponuky na trhu od OpenSea, vzácnosť, údaje, trendy a ďalšie informácie.

Odporúčame: Kde kupovať NFT? Aké sú najväčšie trhy

Ostatné trhoviská pre Ethereum NFT

Niektoré menšie a viac špecializované trhy pre Ethereum NFT sú Rarible, SuperRare a Foundation. Rarible ponúka trhovisko podobné OpenSea, ale má riadiaci token $RARI, ktorý umožňuje umelcom a zberateľom podieľať sa na rozhodnutiach platformy.

SuperRare sa zameriava na digitálne umenie a fotografie s používateľským rozhraním podobným Instagramu, zatiaľ čo Foundation sa špecializuje na digitálne aukcie umenia. Obe tieto webové lokality sa špecializujú na umenie od umelcov, ktorí vytvárajú 1 od 1.

Nifty Gateway je ďalšie trhovisko pre ETH NFT, ktoré spolupracuje so značkami a umelcami na vytváraní limitovaných edícií NFT dropov a na ich trhovisku ich môžete kupovať a predávať. Nifty je jedinečný, pretože umožňuje nahrať na stránku fiat na nákup Ethereum NFT – čo v súčasnosti neumožňuje žiadne iné trhovisko.

Ak viete, čo chcete kúpiť, existujú aj trhoviská špecifické pre NFT. Napríklad NBA Top Shot sú digitálne basketbalové momenty postavené na blockchaine Flow a majú vlastné trhovisko, kde môžete jednoducho nakupovať v USD alebo kryptomenách (vrátane Etherea). To isté platí aj pre Axie Infinity, čo je v súčasnosti najväčšia hra na blockchaine na svete, postavená na NFT.

Podčiarknuté a zhrnuté: Ak máte záujem o zbieranie zaujímavostí z NBA, najjednoduchším miestom na kúpu vašich prvých NFT bude pravdepodobne OpenSea, nasledovaná NBA Top Shot, kde môžete na nákup NFT použiť debetnú alebo kreditnú kartu.

8 vecí, ktoré treba zvážiť pri nákupe NFT

Či už sa rozhodnete pre mint alebo nákup na sekundárnom trhu, existuje množstvo kritérií pre výber NFT. Tu je len niekoľko z nich, ktoré pri svojom rozhodovaní uprednostňujeme my.

1. Páči sa vám NFT?

Niekedy to môže byť také jednoduché. Pre nás platí, že ak sa nám nepáči, ako niečo vyzerá, zvyčajne to nekúpime ani nemintujeme – až na niektoré výnimky. NFT sú nesmierne zábavné, ale ešte zábavnejšie sú, ak rezonujú s vami, vašou osobnosťou a vašim štýlom.

Na všetkých ostatných tipoch, ktoré treba dodržiavať, až tak nezáleží, ak sa vám nepáčia.

Môžete začať s kartou Explore (Preskúmať) v službe OpenSea a pozrieť si, čo je tam k dispozícii. Môžete tiež použiť rebríček projektov na stránke MomentRanks a pozrieť si, aké NFT boli trendové za posledných 24 hodín, 7 dní, 30 dní alebo za celý čas, a potom túto kolekciu preskúmať.

Stránka Rankings môže byť mimoriadne užitočná na zistenie, aké typy NFT už ľudia kupujú.

Po nájdení projektu, ktorý vás zaujíma, vám MomentRanks poskytne rýchle informácie o kolekcii priamo na jej titulnej stránke vrátane oficiálnych odkazov na sociálne siete, trhovej hodnoty, počet kusov v kolekcii, počet vlastníkov a vývoj minimálnej ceny. Na tomto príklade môžete vidieť, že Doodles má minimálnu cenu 3,5 Etherea – čo je pravdepodobne veľmi vysoká cena pre váše prvé NFT.

Okrem stránky s prehľadom projektov môžete na stránke „Predaj“ zobraziť aj historické predaje projektu a na stránke „Grafy“ históriu cenových akcií kolekcie – alebo akéhokoľvek konkrétneho znaku v rámci kolekcie.

2. Reputácia tímu alebo umelca

Možno umelec, skupina alebo vývojár, ktorého poznáte, vydáva NFT. Ak im dôverujete a páči sa vám ich práca, môže to byť skvelý dôvod zapojiť sa a kúpiť si ich projekt.

Ak tím alebo umelca nepoznáte, je to tiež v poriadku. V komunite NFT prebieha diskusia o transparentnosti a anonymite členov projektu NFT. Niektorí si absolútne nič nekúpia, ak tím nie je na webovej stránke projektu úplne „doxxed“ – zdieľanie ich skutočného mena a identity.

Iným nevadia úplne anonymné tímy alebo umelci. Môžete argumentovať tak či onak, ale nezabudnite si pozrieť webovú stránku a dozvedieť sa, prečo by ste práve tento tím alebo umelca mali podporiť svojimi prostriedkami.

Jedno varovanie: niekedy celebrity robia NFT dropy, vyberú peniaze a odídu, aby sa už nikdy v komunite neobjavia. Toto nemusí byť najlepšie miesto, kde môžete minúť svoje ťažko zarobené ETH. Pri celebritách buďte viac obozretní.

3. Aktivita komunity

Najviac prehliadanou súčasťou každého prieskumu NFT je komunita, ktorá za ním stojí. V oblasti NFT sa vo veľkej miere spoliehame na Twitter a Discord – tam žijú naše komunity.

Hoci Discord môže byť pre ľudí (ehm, pre nás) trochu ohromujúci, umožňuje najväčšiu komunikáciu a interakciu v reálnom čase v rámci danej komunity NFT. Je to tiež platforma, na ktorú sú zvyknutí hráči (webové komunity).

Keď nájdete NFT, o ktorom uvažujete, sledujte jeho Twitter a pripojte sa k jeho Discordu. Odkazy by mali byť na webovej stránke projektu a na stránke MomentRanks. Discord je bezplatný a zvyčajne môžete mať prístup na Discord akéhokoľvek projektu bez toho, aby ste vlastnili NFT, hoci môžu existovať špeciálne uzavreté kanály len pre držiteľov NFT

Tu je zoznam otázok, ktoré by ste si mali položiť o činnosti komunity NFT pred kúpou:

Čo sa deje vo feede „announcements“?
Je v „announcements“ veľa reakcií a interakcií?
Čo ľudia zverejňujú?
Sú moderátori tzv. mods ustretoví voči novým ľuďom?
Komunikujú zakladatelia a moderátori a odpovedajú jasne na otázky?
Aká je nálada na celkovom chate?

To všetko sú veci, na ktoré si treba dať pozor na ich serveri Discord predtým, ako sa rozhodnete kúpiť alebo mintovať projekt.

4. Plán a dlhodobé očakávania

Mnohé projekty NFT poskytujú plán toho, čo urobia, aby zvýšili hodnotu NFT, keď sa pominte bude predávať alebo keď sa predá.

Mnohé projekty kopírujú a vkladajú plány od iných a majú extrémne základné míľniky ako „50 % predaj: „Vytvorenie discordu.“ To je základné pravidlo vytvárania projektu; nie funkcia roadmapy! „75 % predajnosť: Urobíme „giveaway“. Nie sme si istí, či to stojí za to!

Sledujte webovú stránku projektu a Discord, kde nájdete informácie o ich budúcich plánoch. Bored Ape Yacht Club je jedným z príkladov mnohých projektov, ktoré vydali plán a pomaly, ale isto ho napĺňajú. To vedie k tomu, že členovia komunity sú do projektu veľmi zapojení a tešia sa na to, čo bude ďalej.

5. Veľkosti edícií

Mnohé projekty obrázkových NFT majú počet kusov vydania 10 000, ale niektoré majú len 1 000 alebo dokonca menej. Niektoré kolekcie fotografií alebo digitálneho umenia sú 1 z 1 a sú úplne jedinečné, ale iné predávajú 500 rovnakých NFT. Zberatelia NFT majú radi jedinečnosť a vzácnosť a zvyknú si ich ceniť viac ako iné NFT.

Ak je však veľkosť zbierky malá, je malý aj počet jedinečných majiteľov. To by mohlo viesť k menej angažovanej komunite alebo nižšiemu množstvu sekundárnych predajov. To všetko sú veci, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere NFT.

Jedným z príkladov umelca, ktorý používa rôzne veľkosti edícií, je GxngYxng pre svoju kolekciu Ghxsts. Vydal 102 unikátnych Ghxsts v počte 1 z 1, ale potom mnoho ďalších kusov, ktoré má, je číslovaná edícia (príklad: 100) toho istého NFT.

6. Cena

Rozpočet každého z nás je iný, ale pre vaše prvé NFT by som neodporúčal to prehánať. Kúpte si ho za cenu, ktorá vám vyhovuje a s pochopením, čo je to vlastne digitálne vlastníctvo. Pobavte sa v Discorde projektu. Napíšte svoj príspevok na Twitter a označte ho a sledujte ďalších členov komunity NFT, ktorí zdieľajú vašu lásku k projektu.

Môžete sledovať, ako sa projekt vyvíja, sledovať minimálnu cenu a možno jedného dňa dokonca získať airdrop (bezplatný NFT zaslaný tým, ktorí vlastnia určitý NFT).

7. Predaj na sekundárnom trhu

Ak kupujete NFT na sekundárnom trhu, môžete si pozrieť históriu predaja. Stačí vyhľadať a uvidíte množstvo cenných údajov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní o kúpe. Tento nižšie uvedený je pre NFT Cool Cats.

Zobrazenie histórie predaja a tzv. floor price vám umožní získať predstavu o dynamike projektu. Je to pomalý a stabilný rast? Je to horská dráha na základe určitých oznámení? Alebo je to prudký pokles zdanlivo z ničoho nič?

Môžete si tiež pozrieť jedinečných vlastníkov, čo je dôležitá štatistika, aby ste vedeli, ako sú NFT rozložené v celej komunite.

Ak do obrovského projektu investuje len malý počet ľudí, zvyšuje to riziko, pretože len veľmi málo ľudí má kontrolu nad trhom a podlahou tohto projektu. Vysoký počet jedinečných vlastníkov však naznačuje zdravé rozloženie NFT a veľkú komunitu.

Toto je len niekoľko údajov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, do akého NFT investovať.

8. IRL eventy

Táto kategória je nová, ale po tom, čo sme videl aktivácie na NFT NYC a Miami Art Basel z projektov NFT, sme presvedčení, že projekty investujúce do podujatí „v reálnom živote“ pomáhajú zvyšovať hodnotu svojho projektu. Napríklad Gutter Cat Gang mal v Miami vysoko hodnotené a navštevované trojdňové podujatie v sklade a floor price dosiahla (a zostala) na najvyššom bode v histórii.

Keď ľudia na Twitteri píšu o zážitkoch a predmetoch, ktoré získali na týchto podujatiach, pomáha to šíriť informácie o kvalite komunity a značky, ktorá stojí za týmto projektom. Pozrite sa, či sa projekt NFT zapája aj mimo metaverse.

Nástroje na analýzu NFT

MomentRanks ponúka mnoho skvelých nástrojov na analýzu vašej kolekcie NFT a na prieskum kolekcií NFT, ktoré vás zaujímajú.

Jednou z najlepších funkcií je zrejme Marketplace Explorer, ktorý nielenže zobrazuje NFT OpenSea na predaj, ale zobrazuje aj vzácnosť projektu a odhadovanú hodnotu na základe tejto vzácnosti. Môžete filtrovať podľa znakov, triediť podľa vzácnosti a podobne. Takúto úroveň detailov na portáli OpenSea nenájdete.

Ďalším nástrojom, ktorý používame na monitorovanie predaja NFT v reálnom čase, je moby.gg. Tento nástroj je užitočný najmä na sledovanie toho, čo ľudia mintujú, takže sa môžem zapojiť, ak sa vám projekt páči.

Zhrňme si to: Ako si vybrať NFT

Výber prvého NFT môže byť náročný, najmä pri takom množstve možností. Môžete si kúpiť roztomilý profilový obrázok zvieraťa, fotografiu od obľúbeného fotografa, generatívny umelecký projekt, metaverse land, NFT založený na členstve a mnoho ďalších.

Ak sa rozhodnete pre jednoduchý nákup na sekundárnom trhovisku, ako je OpenSea, bude tento proces menej skľučujúci. Nezabudnite sa pozrieť na komunitu a sledovať aktualizácie plánu projektu a pochopiť riziká a možnosti projektu.

Bez ohľadu na to, ktorý NFT si vyberiete, gratulujeme vám, že ste sa tak rozhodoli. Vytvorte si účet na Twitteri, naskočte na Discord a zapojte sa do konverzácií.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 68

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár