Skip to main content
4.9
(68)

Vzhľadom na rastúcu popularitu a cenu NFT sa pozrieme na trhy, kde môžete tieto jedinečné digitálne umelecké tokeny kúpiť a predať.

Non-fungible tokeny (NFT) existujú už niekoľko rokov, ale rok 2021 bol rokom, keď sa dostali do povedomia verejnosti.

Krypto jedinečné tokeny predstavujú vlastnícky titul k digitálnemu obsahu, ako je umenie, hudba alebo videá – ale práve digitálna umelecká scéna zapálila oheň pod trhom s NFT, pričom rekordné predaje, ako napríklad aukcia Beeple za 69 miliónov dolárov v Christie’s, zaujali na titulných stránkach novín po celom svete.

Odvtedy sa nadšenci chytajú jednej NFT mánie za druhou a vyhadzujú tisíce (a v niektorých prípadoch milióny) dolárov za CryptoPunks, Bored Apes a Loot.

Pýtate sa však, kde ľudia tieto NFT kupujú? Vznikla prosperujúca virtuálna veľká ulica trhov s NFT, kde sa predáva digitálne umenie a zberateľské predmety za všetky možné ceny. Tu je prehľad niektorých popredných platforiem.

Odporúčame prečítať: Čo sú NFT? Príručka pre začiatočníkov

OpenSea

OpenSea je pôvodné peer-to-peer market NFT, ktoré je zďaleka najväčšie. V čase písania tohto článku má celkový objem obchodov viac ako 6,5 miliardy USD (podľa analytickej platformy DappRadar) a ponúka NFT so všetkým od herných predmetov a zberateľských predmetov až po umelecké diela, hudbu, GIFy a ďalšie.

Registrácia je rovnako jednoduchá ako pripojenie peňaženky MetaMask, hoci podporované sú aj iné peňaženky vrátane Coinbase Wallet, Bitski, Formatic a ďalších.

Po pripojení je kúpa NFT jednoduchý proces. V provom rade si musíte prezrieť rôzne Collections alebo vyhľadať niečo, čo vás zaujme a potom predložiť ponuku a zistiť, či bude prijatá alebo si vyfiltrovať NFT možné na rovný odkup. Buy now možnosť.

Nahrávanie vlastnej tvorby NFT je tiež hračka. Stačí prejsť na kartu „Create“, pripojiť peňaženku ako Creator a môžete nahrať svoj NFT, vyplniť popis a čakať, kým sa na vás nabalia milióny.

Opensea podporuje aj Polygon vrstvu, takže nemusíte zákonite platiť „veľké peniaze“ za gas fee na Ethereum mainete.

Axie Marketplace

Videohra Axie Infinity poháňaná NFT druhý najväčší marketplace s NFT s celkovým objemom obchodov na Dappradar viac ako 2,1 miliardy USD. Obchoduje sa v nej výlučne s Axies, roztomilými digitálnymi zvieratkami podobnými Pokémonom, ktoré si hráči môžu kúpiť a obchodovať s nimi na Axie Marketplace.

Prostredníctvom zabudovanej mechaniky chovu v hre môžete vytvárať aj nových Axies a predávať ich na markete. Na rozdiel od klasických NFT, ktoré sa kupujú len pre zberateľstvo, majú NFT v Axie Infinity svoj účel: môžete ich používať v hre v boji proti príšerám a iným hráčom a získavať tokeny, ktoré môžete použiť na chov nových Axies. NFT v hre Axie Infinity sú také výnosné, že niektorí hráči na Filipínach a v Indonézii sa živia ich chovom a obchodovaním s nimi.

Axie Infinity je však pre nových používateľov jednou z najkomplikovanejších služieb NFT, ktorú musíte prekonať niekoľko prekážok, než vôbec začnete hrať.

Okrem peňaženky Ethereum, ako je MetaMask, si musíte zriadiť aj peňaženku Ronin, vložiť ETH na Ronin a kúpiť minimálne tri Axies z trhu Axie (čo vás vyjde na niekoľko stoviek až tisíc USD). To nie je ideálne pre náhodných okoloidúcich, ale nie je to nad možnosti skúseného používateľa kryptomeny.

CryptoPunks/Larva Labs

Jeden z prvých príkladov NFT na sieti Ethereum, CryptoPunks, je séria 10 000 náhodne generovaných postáv s estetikou pixel artu a jedinečnými vlastnosťami. Zatiaľ čo pôvodne sa dali „zachytiť“ zadarmo, dnes ich môžete vlastniť len tak, že si ich kúpite.

To znamená, že sa vydáte na marketplace Larva Labs, tvorcu CryptoPunks, kde sa uskutočňuje väčšina predajov. A kúpa stojí veľa, v súčasnosti vás najlacnejší Punk vyjde na 94,99 ETH (približne 285 000 USD), zatiaľ čo najcennejší predaný kus na trhovisku (číslo 3100), sa predal za absolútne šialených 7,58 milióna USD. To teda vysvetľuje historický objem obchodov spoločnosti Larva Labs vo výške 1,3 miliardy USD.

Viac info o CryptoPunks: Čo sú CryptoPunks? Senzácia Ethereum NFT

Ak chcete začať, jednoducho pripojte svoju peňaženku MetaMask, vyhľadajte v zozname dostupných kariet (na predaj sú karty s červeným pozadím) a zadajte svoju ponuku.

Rarible

Rarible je jedno z popredných marketplacov NFT na Ethereu, komunitná platforma, ktorá ponúka širokú škálu digitálneho umenia a zberateľských predmetov. V súčasnosti má podľa Dappradar piaty najvyšší objem obchodov v histórii, pričom 210 miliónov USD zmenilo majiteľa.

Podobne ako na OpenSea môžete nakupovať a predávať všetky druhy médií. Predávajúci majú tiež možnosť vytvoriť viac ako jeden NFT pre jeden obrázok a predávať ho viac ako raz.

Používateľské rozhranie Rarible je dostatočne jednoduché na to, aby ho mohli používať aj relatívni krypto nováčikovia, alebo použivatelia, ktorí sa pohybovali na podobných trhoch s NFT, ako je OpenSea.

Prihlásiť sa môžete pomocou rôznych kryptopeňaženiek vrátane MetaMask, Coinbase Wallet, MyEtherWallet alebo akejkoľvek mobilnej peňaženky využívajúcej WalletConnect. Po prihlásení môžete prostriedky v peňaženke použiť na nákupy, alebo dokonca doplniť peňaženku fiat menou prostredníctvom bankového prevodu alebo debetnej karty.

SuperRare

SuperRare sa považuje za mierne vyššiu alternatívu k službe Rarible, zatiaľ čo rozhranie služby Rarible vás bombarduje závratným množstvom blikajúcich GIFov a živých aukcií, SuperRare má úplne skromnejší, minimalistický vzhľad.

Je tiež viac kurátorsky zameraná a označuje sa za sociálnu platformu, ktorej cieľom je podporovať tvorbu a zbieranie krypto umenia. Úzko spolupracuje s umelcami a vyžaduje, aby boli diela predložené a schválené skôr, ako sa dostanú do zoznamu; inými slovami, kvalita prevláda nad kvantitou.

Registrácia do služby SuperRare vyžaduje podporovanú peňaženku, ako je MetaMask alebo Formatic. Je tu ďalší krok, ktorý zahŕňa vytvorenie používateľského mena a hesla, ktoré sú prepojené s vašou adresou peňaženky, ale trvá to len niekoľko sekúnd, takže nebude trvať dlho, kým si začnete prezerať výber exkluzívnych NFT tejto platformy.

KnownOrigin

KnownOrigin má oveľa menší objem obchodov za celú históriu – len 6,9 milióna USD – a podobne ako SuperRare sa snaží poskytnúť náročným uživateľom NFT viac kurátorského zážitku podobného galérii. Všetky jej súbory s umeleckými dielami sú uložené na systéme IPFS, ktorý poskytuje určitú ochranu podkladových aktív. Tento marketplace sa zameriava na digitálne umenie a vyhýba sa bláznivejším aspektom sveta NFT, takže tu nenájdete žiadne bláznivé avatary ani roztomilé príšerky.

Riskujeme, že budeme znieť ako pokazená platňa, ale KnownOrigin sa jednoducho používa. Stačí pripojiť peňaženku, ako je MetaMask alebo Formatic a v okamihu môžete dražiť vlastné vytúžené aktíva NFT.

Foundation

Nadácia má v súčasnosti celkový objem obchodov niečo vyše 79 miliónov USD a označuje sa za „kreatívne ihrisko“ pre umelcov. Uskutočnilo sa na nej niekoľko významných predajov vrátane NFT kultového internetového meme Nyan Cat, prvého NFT Edwarda Snowdena a audiovizuálneho digitálneho zberateľského predmetu, ktorý vytvoril producent Richard D. James, známejší ako Aphex Twin.


Po pripojení vašej peňaženky MetaMask alebo inej softvérovej peňaženky pomocou aplikácie WalletConnect je Foundation jednoduché a umožňuje vám zadávať ponuky na časovo obmedzené aukcie rovnako ako na bežných aukčných stránkach.

MakersPlace

MakersPlace je ďalšie butikový marketplace s NFT, ktoré sa pýši tým, že hostí množstvo exkluzívnych zbierok digitálneho výtvarného umenia. Jeho celkový objem je síce na nižšej úrovni (23,5 milióna USD v čase písania tohto článku), ale obsahuje množstvo jednorazových výtvorov, ktoré mu pridávajú na exkluzivite.

Vo februári 2021 sa stránka pamätne prepadla, keď ikonický krypto umelec Beeple ponúkal kolekciu NFT za 1 USD za kus. Uskutočnilo sa tu aj niekoľko dropov NFT od hudobníkov, pričom na platformu sa prihlásili napríklad T-Pain, Shakira a Tom Morello z Rage Against the Machine.

Zaregistrovať sa na MakersPlace ako kupujúci je dosť jednoduché a môžete dokonca použiť prihlasovacie údaje z účtov Google alebo Facebook, aby ste ušetrili čas.

V rámci registrácie si musíte vybrať päť umelcov, ktorých chcete sledovať, a potom môžete nakupovať výtvory buď pomocou svojho zostatku MetaMask ETH, alebo (pohodlne) kreditnou kartou. Ak ste tvorcom, potom budete musieť požiadať o pozvánku na vstup do platformy a vyplniť online formulár na schválenie kurátorom.

Nifty Gateway

Nifty Gateway, jedno z prvej vlny veľkých marketplacov s NFT. Má silného podporovateľa v podobe krypto burzy Gemini, ktorá platformu získala v roku 2019. Ukázalo sa, že to bol prezieravý krok, uprostred boomu NFT sa Nifty Gateway dostala na titulky novín jedným z prvých miliónových predajov NFT, keď vo februári 2021 sprostredkovala predaj CROSSROAD spoločnosti Beeple za 6,6 milióna USD. Do mája dosiahla platforma aktivitiu v objeme 300 miliónov USD.

Platforma ponúka silne kurátorovaný výber NFT dropov v trojtýždňovom rozvrhu, ktorý hostí umelcov ako The Weeknd, Grimes a Eminem. Má aj marketplace, kde si môžete prezerať kurátorské kolekcie, overených umelcov a širší výber tvorby od neoverených umelcov.

Začiatok je relatívne zjednodušený proces vďaka úzkej integrácii Nifty Gateway s Gemini. Najprv sa musíte na stránke zaregistrovať (a overiť svoju totožnosť pomocou služby Stripe, ak plánujete predávať NFT). Na svoj účet si budete musieť nabiť nejaké prostriedky, a to buď prepojením kreditnej karty, alebo zaslaním nejakého ETH na vkladovú adresu.

Keď to urobíte, môžete začať nakupovať NFT.

BakerySwap

BakerySwap je jedným z menších trhov s NFT v porovnaní s OpenSea, ale to nie je úplne prekvapujúce, väčšina trhov s NFT je postavená na Ethereu, BakerySwap je jedným z prvých trhov, ktoré boli spustené na Binance Smart Chain (BSC). Trh s NFT tvorí jednu časť platformy, ktorá používateľom umožňuje aj priame vzájomné obchodovanie a výmenu likvidných aktív.


Marketplace NFT je dostatočne jednoduché, pričom sa vyžaduje obvyklé pripojenie MetaMask. Keďže táto platforma beží na Binance Smart Chain, NFT možno nakupovať len za BNB, na rozdiel od bežnejšieho ETH.

Binance NFT Marketplace

Trh Binance NFT je neprekvapivo platforma NFT, ktorú poskytuje najväčšia svetová krypto burza Binance. Cieľom spoločnosti je poskytovať trh NFT s exkluzívnymi ponukami a partnerstvami, čím chce na svoju platformu NFT prilákať impozantnú používateľskú základňu burzy.

Ak už máte účet Binance, potom vás určite poteší, že bude automaticky fungovať s Binance NFT. Po vstupe je to rovnako jednoduché ako licitovať o akýchkoľvek aktívach, ktoré vás zaujmú. Môžete použiť ETH, BNB a BUSD, podľa toho, čo tvorcovia pridali.

Solanart

Najnovší mini-boom NFT sa odohráva na Solane, konkurenčnom blockchaine k Ethereu. Zbierky ako Degenerate Ape Academy, Aurory a SolPunks zaznamenali obchodné objemy v hodnote stoviek miliónov USD, ktoré sa obchodovali na trhoch, ako je Solanart.

Na rozdiel od OpenSea je Solanart kurátorským súborom kolekcií NFT, takže ponúka relatívne obmedzený výber NFT na nákup.

Ak chcete začať nakupovať NFT Solana na Solanarte, musíte si stiahnuť peňaženku Solana, napríklad Phantom alebo Solflare a nahrať do nej Solanu z vybranej burzy. Phantom ponúka praktickú priamu integráciu s krypto burzou FTX, vďaka ktorej je vkladanie prostriedkov z tejto burzy hračkou.

Odtiaľ je to už len otázka kliknutia na zvolenú NFT, pripojenia peňaženky Solana k burze a zadania ponuky.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 68

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár