Skip to main content
5
(64)

Na stránkach eToro obrovský výber profesionalnych traderov resp. traderov, ktorých obchody môžete kopírovať. Pred tým ako začnete hľadať tradera, zváž aké sú tvoje očakávania a celkový profil rizika, ktoré si ochotný podstúpiť napr. chcem zdvojnásobiť svoj kapitál za krátke časové obdobie (hazardná hra) alebo chcem postupne menšie výnosy v dlhšom časovom období.

ako-najst-spravneho-tradera-na-etoro-min

Ak si odpovieš na tieto základné otázky, dostávaš sa do fázy výberu kopírovania obchodov investorov, ktorí zodpovedajú tvojím kritériám.

Exkluzívny návod ako nájsť tých najlepších traderov na eToro

Poskytujeme ti niekoľko rád a vecí, na ktoré sa oplatí sústrediť pri výbere profesionalnych traderov na platforme a sociálnej traderskej sieti eToro:

Množstvo pre obchodovaných peňazí

 • Väčšina ľudí začína s hľadaním “most copied traders”. K dosiahnutiu tohto pohľadu treba zvoliť “People” na vrchole, potom kliknúť na “most popular searches”, následne “clear all” k odstráneniu filtrov. Potom by ste mali vidieť všetkých eToro obchodníkov zoradených podľa najviac “Copiers”. Teda podľa toho koľko ich ľudí už sleduje. …avšak… od Februára 2015 môžete na eToro zoradiť obchodníkov aj podľa AUM (množstvo peňazí, ktoré boli preinvestované do tohto obchodníka). Práve toto kritérium je najrelevantnejší indikátor, ktorý zobrazuje koľko ľudí verí danému obchodníkovi ktorý obchoduje s ich vlastnými peniazmi. Takisto ak obchodník stratí 90% peňazí, ľudia ktorí kopírujú tradera môžu stále pretrvávať v obchode ak nenastavili správne stop loss. Avšak, pokiaľ ide o AUM ľudia môžu vidieť reálny pokles keďže tak isto zahrňuje straty z obchodov.

Dôkladne štatistiky

 • Popularita je samozrejme slušný začiatok pre hľadanie a analýzu traderov ale kopírovanie obchodov s “Most Copied” alebo “Highest AUM” nezaručuje dlhodobé výnosy. V minulosti sa stalo pár prípadov top 10 najkopírovanejších obchodníkov, ktorí vymazali účty. Takže, odporúčame klásť dôraz aj na vyhľadávanie ďalších štatistík, ktoré zaručene zväčšia tvoje úsilie na dlhodobý úspech.

Menej je niekedy viac

 • Ak sa pozrieš na nové mesačné úspechy traderov s malým rizikom obchodov, vždy sa je lepšie zamerať na hľadanie obchodníka s konzistentnými mesačnými výsledkami, ako tých ktorí majú síce vyššie percentuálne výnosy, no niektoré mesiace sa pohybujú v záporných číslach.

Obchodná činnosť

 • Ak analyzuješ tradera, odporúčame sa tak isto zamerať aj na ‘Copiers’ graf na ich eToro profile, pričom stály nárast bez nejakých väčších poklesov je znakom konzistencie profesionálneho tradera. Na druhej strane náhly pokles ‘Copiers’ je zvyčajne príznakom nepravidelnej alebo zlej obchodnej činnosti tradera.

Analyzovanie rizika

 • Pri analyzovaní rizika sa zameraj na historicky maximálny pokles v % (denný, mesačný, ročný). Uvedom si prosím, že táto štatistika je historická a teda nie je žiadna garancia, že percentuálny pokles nemôže byť ešte väčší v budúcnosti. Samozrejme, čím menší historický prepad, tým je väčšia možnosť že zhodnotenia tvoje investície.

Úspešnosť obchodov

 • Tak isto odporúčame byť obozretní s tradermi, ktorí majú 100% alebo veľmi vysoké winning ratio, pretože nikto nemôže byť úspešný stále a aj tí najlepší traderi na svete nemajú ani z ďaleka 100% úspešnosť svojich obchodov.

Správny stop loss

 • Tu je vysvetlenie prečo: Kým obchodník môže začať so SL (Stop Loss) na úrovni 100 pipov, avšak tento SL môže byť počas otvoreného obchodu navýšený na úroveň 1000 pipov. To má vplyv na tvoj money management, keďže tvoj rozpočet pri dodržiavaní money managementu na otvorenie nových obchodov bude významne znížený. V praxi to znamená, že napríklad na otvorenej pozícii s investíciou 1000 $ na menový pár EURUSD riskuješ na nastavení SL na 100 pips 50 $, avšak ak zmeníš SL na 1000 pips a tvoja možná strata sa zmení na 500 $ a teda o to menší je tvoj rozpočet na ďalšie obchody.

Otvorené obchody

 • Pozri sa na počet otvorených obchodov v eToro profile obchodníka. Ako bolo spomenuté vyššie, otvorené obchody značne ovplyvnia tvoju celkovú schopnosť vstupovať do nových obchodných príležitostí. Profesionálni obchodníci vedia kedy a ako nastaviť SL s cielom nezostať v obchode čo najdlhšie s cieľom radšej investovať peniaze do zaujímavejších príležitostí a teda koniec koncov byť čo najefektívnejší. Práve preto ti odporúčame preferovať takých traderov, ktorí znižujú svoje straty predtým ako sa stanú ich obchody veľmi stratové a uzavretie pozície má za následok veľkú stratu kapitálu. Napríklad, obchodníci s neotvorenými obchodmi s úspešnosťou 60-80% budú úspešnejší ako tí ktorí majú úspešnosť 100% avšak 10 otvorených obchodov (každý z obchodov môže „zrujnovať“ tvoj účet).

Viazanosť kapitálu

 • Tak isto ti odporúčame, si dať pozor na viazanosť kapitálu tradera, ktorá je tiež veľmi užitočná. Odporúčame kopírovať traderov s limitovaným množstvom (napr. < 5%) alebo ideálne so žiadnymi dlhodobo otvorenými obchodmi viac ako 1 mesiac.

Konzistentnosť výsledkov

 • Vždy si prekontrolujte ako dlho už je trader na eToro. Čím dlhšie, tým viac sa ho snažia ľudia kopírovať. Vzhľadom k tomu, že stačí vložiť 50 USD a obchodovať tak sa môže stať, že mal trader pár mesiacov po sebe aj štastie. Postupom času sa ukáže jeho sila. Udržiavať konzistentné výsledky v radoch mesiacoch či rokov už nemôže byť len o náhode. Dávame preto prednosť sledovaniu resp. kopírovaniu traderov na eToro s históriou minimálne 1 rok.

Dlhodobé správanie

 • Uistite sa či trader s dlhšou históriou ma zase dostatočne dáta a traduje s určitou myšlienkou resp. dáva logiku jeho dlhodobé správanie. Čím dlhšie traduje tým je lepšie lebo má viac dát. Vždy je si dobre stanoviť cez „Discover filter“ tak aby mal minimálne 50 obchodov za sebou.

História tradera

 • Retrospektívne je dôležité pochopiť stratégiu tradera. Radi zabraňujeme sledovaniu traderov, ktorých stratégia zahŕňa zachraňovanie pozícií keď trh robí malé korekcie resp. nie je predvídateľný (t.j. martingale typ obchodných stratégií). Ide o podobnú stratégiu z dvojnásobovania stávok na jednu farbu (t.j. červená alebo čierna) ako na rulete v kasíne v nádeji, že táto farba nakoniec príde (čo je systém, ktorý nakoniec zlyhá keď dôjdu peniaze, alebo dosiahneme limit stola). Táto obchodná stratégia funguje dobre pri nízkych volatilných trhových podmienkach, ale môže spôsobiť vážne problémy, keď na trhu Forex sa pohybuje 500 pipov v jednom smere bez korekcie trhu. Je to jeden z hlavných prípadov kedy traderi „preobchodovali“ svoje účty. Vzhľadom na obmedzené historické údaje poskytnuté eToro to nie je vždy ľahké alebo možné určiť. Vyskúša sa a pozrieť na mesačné výkonnostné tabuľky a uvidíš, či môže nájsť históriu obchodu pre obdobie, keď robili výrazne zmeny. Či otvorili rovnakú pozíciu v rovnakom čase viacero krát na jednom trhu ?

Najlepší nie je vždy najlepší

 • Snažte sa predvídať, či trader ma tendenciu, že stratí svoje prostriedky na účte (a tým i svoju alokáciu). Áno, sme si vedomí, že sa to jednoducho povie ale ťažko koná avšak je to veľmi dôležite na eToro a tento faktor robí rozhodujúci medzi zarábaním peňazí a prerábaním na eToro. Napr. keby ste investovali $ 1000 na každého z top 10 najpopulárnejších eToro Guru traderov dňa 1. júna 2015 a stratili by ste $ 763 ku dňu 31. mája 2016 (12 mesiacov neskôr). Avšak, ak by si nesledoval michaelfx, ktorý stratil všetky svoje alokácie, mal by si byť v skutočnosti v zisku. Tým sme chceli povedať, že nie vždy je ideálne sledovať „najlepších“ obchodníkov naraz. Každý ma inú stratégiu a môžu si zároveň oponovať. Pri pohľade na obchodné stratégie obchodníkov a vyhodnocovanie ich stratégií riadenia rizík a peňazí (t.j. pri pohľade na riziká za obchodom, historické čerpania, priemerná expozícia, …), ktoré by mali dať dobrý údaj o pravdepodobnosti avšak neexistujú žiadne záruky, pretože správanie z minulosti a výkon nie sú vždy ukazovateľom budúcich výsledkov.

Jednoduchosť

 • Väčšina profesionálnych traderov sa zameriava na 1 obchodný nástroj (napr. menu alebo akcie či komoditu). Z tohto dôvodu sme vždy trochu skeptický na traderov na eToro, ktorí vyzerajú, že investovali do takmer každého nástroja a menového páru (v zobrazení portfólia). Pozri sa či trader kopíruje obchody od iných obchodníkov. Ak tomu tak to je, zvážte, či chcete kopírovať vôbec niekoho kto už kopíruje.

Správny money management

 • Otestuj si daného tradera, ktorý už kopíruje niekoho na demo účte a zistíte či to ma význam. Môžete tak úplne bez rizika od sledovať jeho stratégiu a hlavne konzistentnosť t.j. ako veľkú časť svojho zisku riskujú naspäť. Toto môže byť monitorované pri pohľade na „Amount“ a tam uvidíte „Otvorené obchody“. Ak je táto suma napr. $ 500 z celkovej alokácie $ 1000, to znamená, že riskuje 50% z kapitálu čo je väčšinou v silnom rozpore s money management-om. Jednoducho je extrémne agresívny a tým pádom je nedisciplinovaný. To aká je disciplína dôležitá pri obchodovaní si prečítaj TU.

Pozor na odporúčania

 • Dôležité je byť prirodzené skeptický k návrhom a odporúčaniam zo strany eToro a najprv si to zanalyzovať sám. napr. jeden z 10 návrhov od eToro čo sme dostali v poslednom období bol na tradera hibikitakahashi a Cemara1, prvý z nich mal už len $ 78 z celkovej alokácie $ 1000 a Cemara1 mal $ 66,4 z taktiež $ 1000 alokácie. Obaja traderi boli navrhovaní ako zo sekcie nízkeho rizika avšak vždy pri každom obchode sa viazali na daný obchod takmer 50% zo svojej alokácie čo predstavuje veľké riziko. Pravdepodobne pre niekoho to môže dobre fungovať avšak aj tak odporúčame si robiť prieskum na vlastnú päsť a ideálne na demo účte!

Komentáre

 • Prečítajte si live komentáre k traderom. Aj keď nie všetci traderi sa aktívne podieľajú na diskusiách ale práve tí lepší to robia. To ti môže dať ukazovateľ k ich obchodnej stratégie. Pripomienky od ostatných „followerov“ čo môže byť veľmi užitočné. Uvedom si však, že príliš negatívne komentáre sú odstraňované eTorom lebo to držia celé na uzde.

Záver

Na záver už len dodať, že eToro je skvelá forma ako začat s obchodovaným a získať určite potrebné návyky. Recenziu ne eToro si môžeš prečítať TU.

Ak sa budete držať týchto hore spomínaných našich rad a natrafíte na tých skutočne kvalitných traderov začne veľmi dobre zhodnocovať svoje prostriedky a odpozerávať stratégie ktoré môžete neskôr aplikovať a robiť už svojpomocne.

Chcem vyskúšať eToro

DisclaimereToro je platforma s viacerými aktívami, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptmien, ako aj obchodovanie s CFD. Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 79% retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu ako CFD fungujú a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.
Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.
Kryptomeny sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD nie sú regulované obchodné kryptomeny a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.

[kkstarratings]

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 64

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Join the discussion One Comment

 • Toms Rano píše:

  Zdravim, super clanky. Co ma zaujima je ci by sa k tomu navodu co mate napisany nedali urobit obrazky,hoci platforma nie je zlozita,nie som si isty ci viem,kde kliknut a co je rpesne ten duaj,ktory popisujete,ze je fajn sa na to pozriet a podla toho vybrat koho skopirovat. je aj mozne,ze sa zmenila verzia,nakolko pisete ze staci 50USD na kopirovanie ale minimum uz je 100 USD.Cize ci mate aj nejaky videonavod?
  dakujem

%d blogerom sa páči toto: