Niektoré z vôbec najstarších NFT sú teraz jednými z najžiadanejších a najdrahších – zberateľských krypto predmetov. V článku sa dozviete, čo sú zač – a ako si ich môžete zadovážiť.
Trh s NFT v roku 2021 explodoval, pričom objem transakcií za prvých šesť mesiacov dosiahol 2,5 miliardy USD, keďže NFT vstúpili do hlavného prúdu.
Tento boom tiež spôsobil, že nadšenci NFT znovu objavili niektoré z prvých nefungujúcich tokenov, čo posunulo hodnotu týchto zberateľských krypto predmetov na doteraz nepoznané maximá.
Jedným z týchto prvých projektov NFT je CryptoPunks: súbor náhodne generovaných pixelových avatarov. Niektoré z najvzácnejších a najžiadanejších CryptoPunks sa predali za milióny USD. Vážne!
Tu je to, čo potrebujete vedieť o jednej z najpopulárnejších zbierok NFT.
Kto sú CryptoPunks?
CryptoPunks, ktoré vytvorilo vývojárske štúdio Larva Labs, sú sériou 10 000 obrázkov tokenizovaných ako NFT na blockchaine Etherea. NFT je v skutočnosti listina o vlastníctve digitálneho predmetu a v tomto prípade držba NFT CryptoPunks znamená, že ste jediným vlastníkom jedinečného pixelového avatara.
Každý CryptoPunk je náhodne generovaný zo zoznamu desiatok atribútov, čo znamená, že existuje celý rad vzorov: ľudia, zombie, opice a dokonca aj mimozemšťania. Mimozemšťania a zombíci patria medzi najobľúbenejšie avatary, ktoré si doteraz vyžiadali jedny z najvyšších predajných cien.
Odkiaľ sa vzali CryptoPunks?
Verte či nie, CryptoPunks boli v roku 2017 vydávané úplne zadarmo. Štandard Ethereum ERC-721 pre nefungujúce tokeny vtedy ešte neexistoval a dvojčlenný tím Larva Labs ich vydal ako experiment. Majitelia peňaženiek Ethereum zhrabli 9 000 CryptoPunks, ktoré boli uvoľnené pre verejnosť, zatiaľ čo Larva Labs si ponechala zvyšok.
V nasledujúcich troch rokoch objem NFT postupne rástol, ale až koncom roka 2020 a najmä začiatkom roka 2021 dopyt po týchto preukázateľne vzácnych digitálnych zberateľských predmetoch prudko vzrástol. Hodnota CryptoPunkov na sekundárnom trhu vystrelila do nebies, čo viedlo k mnohomiliónovým predajom NFT, aukciám v Christie’s a Sotheby’s a k množstvu CryptoPunkov používaných ako profilové obrázky na Twitteri.
Mohlo by ťa zaujímať: Čo sú NFT? Príručka pre začiatočníkov
Čo je na nich také zvláštne?
Jednou z najväčších príčin dopytu po CryptoPunks je skutočnosť, že ide o jeden z najstarších projektov NFT a o prvý súbor náhodne generovaných profilových obrázkov, ktorý sa v kryptografickej komunite skutočne ujal. Inšpirovali rastúcu vlnu sád profilových obrázkov NFT, od Bored Ape Yacht Club po Pudgy Penguins a množstvo ďalších, z ktorých každá len posilňuje vplyv a odkaz zdrojového projektu. CryptoPunks majú aj niekoľko známych majiteľov, ako napríklad raper Jay-Z a influencer a investor Gary Vaynerchuk.
Okrem toho existujú jasné odlišnosti, ktoré robia niektoré CryptoPunky pre zberateľov žiadanejšími a cennejšími. Mimozemské avatary sú najvzácnejšie z náhodných obrázkov, a preto mimozemské CryptoPunky patria medzi najdrahšie doteraz predané NFT. Žiadané sú aj vzory opíc a zombie. Väčšina CryptoPunkov však vyzerá len ako ľudia s rôznymi vlastnosťami a doplnkami a tí jednoduchšie vyzerajúci sa z hľadiska požadovanej ceny na trhoch s NFT blížia k spodnej hranici trhu.
Ako kúpiť CryptoPunks
Hoci je možné prezrieť si všetky CryptoPunks na OpenSea, poprednom sekundárnom trhu s NFT, zakúpiť si ich môžete len prostredníctvom webovej stránky spoločnosti Larva Labs.
Budete sa musieť prihlásiť pomocou krypto peňaženky Ethereum, napríklad MetaMask, a potom môžete CryptoPunks kupovať, ponúkať a predávať prostredníctvom oficiálnej stránky. Pomôckou je, že Larva Labs má praktický tracker, ktorý vám umožní zobraziť všetky uvedené Punks v poradí podľa ceny, od najnižšej po najvyššiu.
Budúcnosť
Čo bude ďalej s CryptoPunks? Nuž, pravdepodobne budú naďalej meniť majiteľa na sekundárnych trhoch, čo môže priniesť obrovské výnosy investorom, ktorí nakúpili pred prudkým nárastom.
Nedá sa povedať, či súčasná úroveň dopytu bude pokračovať, ale vstupná cena Punkov naďalej rastie. Floor price cena dosiahla začiatkom augusta 2021 100 000 USD a len o niekoľko dní neskôr prekročila 150 000 USD. V súčasnosti, v čase písania tohto článku, je výrazne nad 200 000 USD.
Koncom augusta 2021 sa nepravdepodobným vlastníkom CryptoPunku stal gigant v oblasti finančných služieb Visa, ktorý označil NFT za „historický obchodný artefakt“ a naznačil, že „NFT budú hrať dôležitú úlohu v budúcnosti maloobchodu, sociálnych médií, zábavy a obchodu“. Takmer okamžite po tomto oznámení trh s CryptoPunkmi prudko vzrástol, pričom len v ten deň sa predali NFT z tejto zbierky v hodnote viac ako 101 miliónov USD – podľa údajov z tohto článku ide o jednodňový rekord.
Zdá sa nepravdepodobné, že by spoločnosť Larva Labs vydala ďalšie CryptoPunks, keďže veľká časť ich príťažlivosti spočíva v tom, že ich ponuka je obmedzená a patria medzi najstaršie NFT. Namiesto toho sa spoločnosť začala venovať iným projektom, napríklad Meebits z roku 2021 – súboru 20 000 3D voxelových avatarov vytvorených v rovnakom duchu ako CryptoPunks.
To znamená, že okolo CryptoPunks by sa stále mohol rozvíjať ďalší vývoj. Napríklad v auguste 2021 spoločnosť Larva Labs oznámila, že umiestnila všetky umelecké diela pre existujúce CryptoPunks na reťazec na blockchaine Ethereum. Ide o zberateľmi požadovaný krok, ktorý má pomôcť zabezpečiť dlhú životnosť NFT, aby jedného dňa nezmizli z webu. Hoci bolo umiestnenie všetkého na chain nákladné, tento krok môže prispieť k „trvanlivosti“ investícií do CryptoPunks.
Dokonca by sme mohli vidieť CryptoPunks aj na striebornom plátne. Spoločnosť Larva Labs podpísala zmluvu s agentúrou United Talent Agency, ktorá ju bude zastupovať pri skúmaní možnosti preniesť svoje vlastnosti do filmu, televízie, videohier a ďalších oblastí. Môže byť kreslený film CryptoPunks ešte ďaleko? Na to si budeme musieť počkať.