Skip to main content
4.9
(59)

„Stable coin“ je typ kryptomeny, ktorej hodnota je viazaná na inú triedu aktív, ako je fiat mena alebo zlato, aby sa stabilizovala jej cena.

Kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum ponúkajú množstvo výhod a jednou z najzákladnejších nie je dôvera v sprostredkovateľskú inštitúciu na odosielanie platieb, čo otvára ich využitie komukoľvek na celom svete. Jednou z kľúčových nevýhod je však to, že ceny kryptomien sú nepredvídateľné a majú tendenciu kolísať a to divoko.

To sťažuje ich používanie bežnými ľuďmi. Ľudia vo všeobecnosti sú zvyknutí a očakávajú, že budú vedieť akú hodnotu budú mať ich aktíva o týždeň a to z hľadiska ich bezpečnosti aj živobytia.

Nepredvídateľnosť kryptomien je v kontraste so všeobecne stabilnými cenami fiat peňazí, ako sú americký USD, alebo iných aktív, napríklad zlata. Hodnoty mien, ako je USD sa síce v priebehu času postupne menia, ale v prípade kryptomien, ktorých hodnota pravidelne rastie a klesá sú každodenné zmeny často drastickejšie.

Prečítaj si veľký návod: Ako investovať do kryptomien: Veľký návod

Nasledujúci graf zobrazuje cenu Bitcoinu v porovnaní s americkým dolárom (USD) a ďalšou fiat menou, kanadským dolárom (CAD), aby ste videli ako veľmi jednotlivé meny kolíšu.

Stablecoiny v kocke

Stablecoiny sa snažia riešiť kolísanie cien tým, že viažu hodnotu kryptomien na iné stabilnejšie aktíva – zvyčajne fiat meny. Fiat je štátom vydávaná mena, ktorú sme všetci zvyknutí používať na dennej báze, napríklad USD alebo EUR.

Subjekt, ktorý stojí za stablecoinom zvyčajne vytvorí „rezervu“, kde bezpečne uloží aktívum alebo kôš aktív, ktoré stablecoin podporujú – napríklad 1 milión USD v staromódnej banke (s pobočkami, pokladníkmi a bankomatmi vo vstupnej hale), aby podporil jeden milión jednotiek stablecoinu.

Toto je jeden zo spôsobov, ako sú digitálne stablecoiny naviazané na reálne aktíva. Peniaze v rezerve slúžia ako zábezpeka za stablecoin – to znamená, že vždy keď si držiteľ stablecoinu želá vyplatiť svoje tokeny z rezervy sa vyberie rovnaká suma akéhokoľvek aktíva, ktoré ho kryje.

Existuje zložitejší typ stablecoinu, ktorý je zabezpečený inými kryptomenami a nie fiat menami, ale stále je navrhnutý tak, aby sledoval hlavné aktíva, ako je USD.

Maker, azda najznámejší emitent stablecoinov, ktorý tento mechanizmus využíva, to dosahuje prostredníctvom služby s názvom „Vault“ (predtým známej ako Collateralized Debt Position), ktorá uzamyká zábezpeku používateľa v podobe kryptomeny. Potom, keď smart kontrakt vie, že kolaterál je zabezpečený používateľ ho môže použiť na požičanie čerstvo vyrazených DAI, stablecoinov.

Tretia odroda stablecoinov, známa ako algoritmický stablecoin, nie je vôbec zabezpečená; namiesto toho sa coiny buď spaľujú, alebo vytvárajú, aby sa hodnota mince udržala v súlade s cieľovou cenou. Povedzme, že stablecoin klesne z cieľovej ceny 1 USD na 0,75 USD. Algoritmus automaticky spáli tranžu coinov, aby zaviedol väčší nedostatok, čím sa cena stablecoinu zvýši. Tento typ stablecoinového protokolu je ťažké správne nastaviť a v posledných rokoch sa už niekoľkokrát vyskúšal a zlyhal. Napriek tomu sa o to podnikatelia stále pokúšajú.

Jeden z mála doteraz fungujúcich príkladov využívajúcich tento model je známy ako UST vytvorený blockchainovým projektom Terra.

Typy zábezpek stablecoinov:

Vďaka tomuto rámcu majú stablecoiny rôzne podoby a zabezpečené stablecoiny používajú ako zábezpeku rôzne druhy aktív:

Fiat: Fiat je najbežnejším kolaterálom pre stablecoiny. Medzi fiatovými menami je najpopulárnejší americký dolár, ale spoločnosti skúmajú aj stablecoiny naviazané na iné fiatové meny, ako napríklad BiLira, ktorá je naviazaná na tureckú líru.

Drahé kovy: Niektoré kryptomeny sú naviazané na hodnotu drahých kovov, ako je zlato alebo striebro.

Kryptomeny: Niektoré stablecoiny dokonca používajú ako zábezpeku iné kryptomeny, napríklad ether, natívny token siete Ethereum.

Ostatné investície: Tether USDT uvádza, že takmer polovica jej rezerv je v komerčných cenných papieroch, čo je forma krátkodobého podnikového dlhu. Emitentov týchto cenných papierov nezverejnila, tvrdí však, že všetky majú rating A-2 alebo vyšší (A-2 je druhý najlepší stupeň, ktorý je pre podnikového dlžníka k dispozícii od ratingových agentúr, ako je Standard & Poor’s). Podobne aj spoločnosť Circle’s USDC vo svojich mesačných zverejneniach uvádza nešpecifikované „schválené investície“ popri účtoch vo federálne poistených bankách (najmä neuvádza, či sú samotné účty poistené).

Aké sú najpopulárnejšie stablecoiny?

Aby sme vám priblížili experimentovanie v oblasti stablecoinov, predstavíme vám niektoré z najpopulárnejších stablecoinov.

Diem

Diem (predtým známy ako Libra) je pripravovaný stablecoin, ktorý pôvodne vymyslela mocná celosvetová sociálna platforma Facebook. Libra síce ešte nebola uvedená na trh, ale má väčší psychologický dosah ako ktorýkoľvek iný stablecoin.

Vlády, najmä čínska, teraz skúmajú vlastné digitálne meny (digitálny juan) inšpirované kryptomenami, čiastočne preto, že sa obávajú, že Diem by bol konkurenčnou hrozbou, pretože Facebook je nadnárodná spoločnosť s miliardami používateľov z celého sveta.

Tether

Tether (USDT) je jeden z najstarších stablecoinov, ktorý bol spustený v roku 2014 a dodnes je najpopulárnejší. Podľa trhovej kapitalizácie je to jedna z celkovo najhodnotnejších kryptomien.

Primárnym prípadom použitia USDT je rýchly presun peňazí medzi burzami s cieľom využiť arbitrážne príležitosti, keď sa cena kryptomien na dvoch burzách líši, traderi môžu na tomto rozdiele zarobiť. Našiel si však aj iné uplatnenie: USDT využívajú aj čínski dovozcovia pôsobiaci v Rusku, ktorí posielajú cez hranice aktíva v hodnote miliónov USD, čím obchádzajú prísne kapitálové kontroly v Číne.

Spoločnosť Tether Ltd., ktorá USDT sa zaplietla do 22-mesačného právneho sporu s newyorským generálnym prokurátorom v súvislosti s obvineniami, že Bitfinex (sesterská spoločnosť Tetheru) sa pokúsila zakryť deficit 850 miliónov USD pomocou prostriedkov prevzatých od Tetheru.

Prípad bol nakoniec 23. februára 2021 urovnaný, pričom spoločnosti Tether a Bitfinex boli nútené zaplatiť 18,5 milióna USD a predkladať štvrťročné správy v ktorých sa uvádzajú rezervy stablecoinov spoločnosti Tether počas nasledujúcich dvoch rokov.

USD Coin

USD Coin, ktorý bol uvedený na trh v roku 2018, je stablecoin spravovaný spoločne kryptomenovými spoločnosťami Circle a Coinbase prostredníctvom konzorcia Centre.

Podobne ako Tether pred svojím prechodom na mix kolaterálnych aktív je USD Coin naviazaný na americký USD s obehovou zásobou takmer 26 miliárd USD. Circle v nedávnej prezentácii pre investorov uviedol, že do roku 2023 predpokladá, že sa tento objem dostane na hodnoty 190 miliárd USD.

Dňa 8. júla 2021 spoločnosť Circle oznámila plány na vstup na burzu prostredníctvom fúzie SPAC so spoločnosťou Concord Acquisition Corp. v hodnote 4,5 miliardy USD. Táto správa prichádza mesiac po tom, čo spoločnosť Circle uzavrela kolo financovania vo výške 440 miliónov USD, na ktorom sa podieľali veľké mená z odvetvia, ako napríklad FTX, Digital Currency Group (materská spoločnosť CoinDesk) a Fidelity Management and Research Company.

DAI

DAI je stablecoin na blockchaine Etherea, ktorý beží na protokole MakerDAO. Vytvorený v roku 2015, DAI je naviazaný na americký USD a podporený etherom, tokenom ktorý stojí za Ethereom.

Na rozdiel od iných stablecoinov má MakerDAO v úmysle, aby bol dai decentralizovaný čo znamená, že neexistuje žiadna centrálna autorita, ktorej by bola zverená kontrola nad systémom. Namiesto toho majú túto úlohu smart kontrakty Etherea – ktoré kódujú pravidlá, ktoré sa nedajú zmeniť.

S týmto inovatívnym modelom však stále existujú problémy: napríklad ak smart kontrakty, na ktorých je MakerDAO založený, nebudú fungovať presne podľa očakávaní. V roku 2020 totiž došlo k ich zneužitiu, čo viedlo k stratám vo výške 8 miliónov USD.

Majú stablecoiny nejaké nevýhody?

Stable coiny majú niekoľko nevýhod, ktoré treba mať na pamäti. Vzhľadom na spôsob, akým sú stablecoiny zvyčajne nastavený, majú iné slabé miesta ako klasické kryptomeny.

Ak sú rezervy uložené v banke alebo u inej tretej strany, ďalším zraniteľným miestom je riziko protistrany. To sa zužuje na otázku: Má subjekt skutočne zábezpeku, o ktorej tvrdí, že ju má? Táto otázka bola často kladená napríklad spoločnosti Tether v súvislosti s tým, či udržiava skutočnú 1-1 zábezpeku medzi tokeny USDT a americkými USD.

V najhoršom prípade je možné, že sa ukáže, že rezervy kryjúce stablecoin nestačia na vykúpenie každej jednotky, čo môže otriasť dôverou v coinu.

Kryptomeny boli vytvorené s cieľom nahradiť sprostredkovateľské spoločnosti, ktorým sa zvyčajne zverujú peniaze používateľov. Z ich podstaty vyplýva, že sprostredkovatelia majú nad týmito peniazmi kontrolu: napríklad sú zvyčajne schopní zastaviť uskutočnenie transakcie. Niektoré stablecoiny pridávajú možnosť zastaviť transakcie späť do mixu.

Coiny USD majú otvorene zadné dvierka na zastavenie platieb, ak sa mince používajú nezákonným spôsobom. Spoločnosť Circle, jedna z firiem stojacich za USDC v júli 2020 potvrdila, že na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní zmrazila 100 000 USD stablecoinu.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 59

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár