Skip to main content
4.9
(103)

Non-fungible tokeny alebo NFT sú digitálne aktíva, ktoré sú preukázateľne jedinečné. Môžu sa používať na reprezentáciu hmotných aj nehmotných predmetov.

Non-fungible tokeny (NFT) sú kryptograficky jedinečné tokeny, ktoré sú spojené s digitálnym (a niekedy aj fyzickým) obsahom a poskytujú dôkaz o vlastníctve.
Majú mnoho prípadov použitia vrátane umeleckých diel, digitálnych zberateľských predmetov, hudby a predmetov vo videohrách.

Kryptomeny, úžitkové tokeny, bezpečnostné tokeny, tokeny na ochranu súkromia… digitálne aktíva a ich klasifikácie sa množia a vyvíjajú spolu s kryptografickou a blockchainovou technológiou.

NFT sú jedným z najrýchlejšie rastúcich oblastí v krypto priemysle. V tomto sprievodcovi skúmame, čo sú, ako fungujú a ako sa používajú.

Čo sú NFT?

Sú digitálne aktíva, ktoré obsahujú identifikačné informácie zaznamenané v smart kontraktoch.

Práve tieto informácie robia každý NFT jedinečným a preto ich nemožno priamo nahradiť iným tokenom. Nemožno ich vymeniť za podobné, pretože žiadne dva NFT nie sú rovnaké. Bankovky sa naproti tomu dajú jednoducho vymeniť jedna za druhú; ak majú rovnakú hodnotu, pre držiteľa nie je rozdiel medzi napríklad jednou dolárovou bankovkou a druhou.

Bitcoin je zameniteľný token. Môžete niekomu poslať jeden Bitcoin a on vám môže poslať druhý späť a stále máte jeden Bitcoin (samozrejme, hodnota Bitcoinu sa môže počas výmeny zmeniť). Môžete tiež posielať alebo prijímať menšie sumy jedného Bitcoinu, merané v satoši (predstavte si satoši ako centy Bitcoinu), pretože zameniteľné tokeny sú deliteľné.

Tokeny, ktoré nie sú zameniteľné, nie sú zvyčajne deliteľné, rovnako ako nie je možné poslať niekomu časť vstupenky na koncert. Časť vstupenky na koncert by sama o sebe nemala žiadnu hodnotu a nedala by sa vymeniť. V posledných mesiacoch však niektorí investori experimentovali s konceptom frakcionovaných NFT, aj keď zostávajú právnou šedou zónou a mohli by sa považovať za cenné papiere.

Zberateľské tokeny CryptoKitties boli jednými z prvých nefunčných tokenov. Každá digitálna mačička založená na blockchaine je jedinečná, ak niekomu pošlete CryptoKitty a dostanete CryptoKitty od niekoho iného, tá, ktorú dostanete, bude úplne iná CryptoKitty ako tá, ktorú ste poslali. Zbieranie rôznych digitálnych mačiatok je zmyslom hry.

Jedinečné informácie o nefungibilnom tokene, ako je napríklad CryptoKitty sú uložené v jeho smart kontrakte a nemenne zaznamenané v blockchaine tohto tokenu. CryptoKitty boli pôvodne spustené ako tokeny ERC-721 na blockchaine Etherea, ale odvtedy sa presunuli na vlastný blockchain Flow, aby boli ľahšie prístupné pre nováčikov v oblasti kryptomien.

Čím sú NFT také výnimočné?

NFT majú jedinečné atribúty. Zvyčajne sú spojené s konkrétnym aktívom. Môžu sa používať na preukázanie vlastníctva digitálnych predmetov, ako sú skiny hier, až po vlastníctvo fyzických aktív.

Ostatné tokeny sú zameniteľné rovnako ako mince alebo bankovky. Zameniteľné tokeny sú identické, majú rovnaké atribúty a hodnotu pri výmene.

Ako sa používajú NFT?

Okrem digitálnych zberateľských predmetov ako sú CryptoKitties, NBA Top Shot a Sorare, sa môžu pre digitálne aktíva, ktoré je potrebné od seba navzájom odlíšiť, aby sa preukázala ich hodnota alebo vzácnosť, použiť aj nefungibilné tokeny. Môžu predstavovať všetko od virtuálnych pozemkov cez umelecké diela až po vlastnícke licencie.

Kupujú a predávajú sa na trhoch s NFT. Zatiaľ čo špecializované trhoviská ako napríklad OpenSea a Rarible v tejto oblasti doteraz dominovali, nedávno začali do tohto priestoru vstupovať niektoré z popredných kryptomenových búrz. V júni 2021 spustila burza Binance vlastné trhovisko NFT, zatiaľ čo konkurenčná Coinbase oznámila svoje vlastné plány na trhovisko NFT v októbri 2021, pričom v prvých 48 hodinách sa na čakaciu listinu zaregistrovalo viac ako 1,4 milióna používateľov.

Ako NFT fungujú?

Tokeny ako Bitcoin a ERC-20 založené na Ethereum sú zameniteľné. Štandardom tokenov Ethereum, ktoré nie sú zameniteľné a ktoré používajú platformy ako CryptoKitties a Decentraland, je ERC-721.

Nefungibilné tokeny možno vytvárať aj na iných blockchainoch s podporou smart kontraktov, ktoré majú nástroje a podporu pre nefungibilné tokeny. Hoci Ethereum bolo prvým široko používaným, ekosystém sa rozširuje a NFT podporujú aj blockchainy ako Solana, NEO, Tezos, EOS, Flow, Secret Network a TRON.

NFT a ich smart kontrakty umožňujú pridávať podrobné atribúty, ako je identita vlastníka, bohaté metadáta alebo zabezpečené odkazy na súbory. Potenciál NFT na nezmeniteľné preukázanie digitálneho vlastníctva je dôležitým pokrokom pre čoraz digitálnejší svet. Mohli by vidieť prísľub nedôveryhodnej bezpečnosti blockchainu aplikovaný na vlastníctvo alebo výmenu takmer akéhokoľvek aktíva.

Tak ako je doterajšou výzvou blockchainu aj NFT, ich protokoly a technológia smart kontraktov sa stále vyvíjajú. Vytváranie decentralizovaných aplikácií a platforiem na správu a vytváranie NFT je stále pomerne komplikované. Výzvou je aj vytvorenie štandardu. Vývoj blockchainu je roztrieštený, mnohí vývojári pracujú na vlastných projektoch. Na dosiahnutie úspechu môžu byť potrebné jednotné protokoly a interoperabilita.

Ako kúpiť NFT

Non-fungible tokeny si môžete kúpiť na mnohých trhoch s NFT vrátane OpenSea, Rarible a SuperRare.

Tu je návod, ako si ich môžete digitálne zaobstarať pomocou Rarible:

Krok 1: Prejdite na webovú stránku Rarible a kliknite na tlačidlo „Pripojiť“ vpravo hore. Tu vyberte peňaženku, ktorú chcete pripojiť k platforme a prihláste sa.

Pred prihlásením budete musieť prijať podmienky služby.

V našom príklade sa pripojíme pomocou obľúbenej webovej a mobilnej peňaženky Metamask.

Krok 2: Po prihlásení vyhľadajte v platforme, ktoré NFT chcete kúpiť.

V našom príklade si ukážeme, ako by ste si mohli zakúpiť skladbu „Hand of Fate“ od Janga. Postup bude podobný bez ohľadu na to, ktorú NFT chcete kúpiť (za predpokladu, že je k dispozícii na priamu kúpu).

Po výbere NFT, ktorý chcete kúpiť, kliknite na tlačidlo „Buy now“.

Krok 3: Zobrazí sa okno s potvrdením, v ktorom budete vyzvaní na opätovnú kontrolu údajov objednávky.

Ak chcete pokračovať, kliknite na tlačidlo „Proceed to payment“ a prejdite na posledný krok.

Krok 4: Po kliknutí na peňaženku sa zobrazí výzva na potvrdenie transakcie. Ak chcete pokračovať, opäť jednoducho potvrďte transakciu a tá sa spracuje.

Po jej potvrdení bude NFT uložené priamo na vašu Ethereum adresu.

Poznámka: možno sa budete chcieť vyhnúť nákupu NFT v čase peaku poplatokov za transakcie – inak sa môže stať, že vám bude účtovaný neprimerane vysoký poplatok za gas (podľa nášho príkladu nižšie). Odporúčame menej bežné hodiny. Teda v noci alebo skoro ráno.

Aké su najviac vyhajpované projekty?

CryptoPunks

Projekt CryptoPunks sa datuje do roku 2017 a je jedným z prvých existujúcich projektov NFT. CryptoPunks, ktoré vytvorilo vývojárske štúdio Larva Labs, sú sériou 10 000 pixelových obrázkov s rozmermi 24 × 24 pixelov, ktoré zobrazujú „pankáčov“ s náhodne zvolenými atribútmi vrátane pohlavia, pokrývky hlavy a okuliarov.

Pôvodne boli CryptoPunks uvoľnené zadarmo, teraz sa za ne platia obrovské sumy. V čase písania tohto článku boli najlacnejší pankáči v ponuke za šesťciferné sumy, zatiaľ čo najvzácnejší pankáči vrátane mimozemšťanov, opíc a zombíkov sa predávajú za milióny dolárov. Dokonca aj platobný gigant Visa sa zapojil do akcie a kúpil CryptoPunk #7610 ako súčasť svojej zbierky „historických obchodných artefaktov“.

Čo však môžete robiť s CryptoPunks? Používajú sa najmä na „flexing“ – demonštráciu členstva v exkluzívnom bratstve, pričom ich majitelia ich používajú ako avatary na sociálnych sieťach. Táto mánia skutočne prinútila Twitter zaviesť plány na overovanie avatarov NFT, aby sa zabránilo ľuďom vydávať uložené obrázky CryptoPunk za skutočné. Spoločnosť Larva Labs podpísala zmluvu s agentúrou United Talent Agency, aby preskúmala možnosť preniesť svoje vlastnosti do filmu, televízie, videohier a ďalších oblastí.

Viac info o CryptoPunks: Čo sú CryptoPunks? Senzácia Ethereum NFT

Bored Ape Yacht Club

Podobne ako CryptoPunks, aj Bored Ape Yacht Club je séria NFT avatarov – v tomto prípade majú podobu nezaujato vyzerajúcich opíc. A rovnako ako v prípade CryptoPunks ich je 10 000, každý z nich má náhodne vygenerovaný súbor atribútov a vznikla okolo nich prosperujúca komunita.

A čo je možno najdôležitejšie, vlastníctvo NFT Bored Ape vám dáva nárok na kvapky ďalších NFT, ako napríklad Bored Ape Kennel Club (séria NFT so psami) a Mutant Ape Yacht Club (séria, ehm, zmutovaných opíc). Berte to ako vstupenku do exkluzívneho klubu, ktorý ponúka výhody pre členov.

Viac info o Bored Ape Yacht Club: Čo je Bored Ape Yacht Club? Prečo sa stal NFT celebrit

Axie Infinity

Zberateľské tokeny NFT ako sú CryptoPunks a Bored Apes, sú jedna vec, ale NFT majú široké spektrum využitia – jedným z nich je reprezentácia digitálnych objektov vo videohrách. A najväčšou NFT videohrou v súčasnosti je Axie Infinity, ktorá sa v 3. štvrťroku 2021 stala najobchodovanejšou NFT kolekciou vôbec, pričom objem obchodov presiahol 2,5 miliardy dolárov.

Samotná hra je záležitosťou v štýle Pokémonov v ktorej zbierate roztomilé príšerky nazývané Axie, staviate ich proti sebe v bitkách a chováte ich, aby ste vytvorili nové Axie. Vďaka hernej mechanike „play to earn“ sa hráči v krajinách ako Filipíny živia chovom a obchodovaním s Axies. Samotná hra má však strmú krivku učenia a keďže sa jednotlivé Axies predávajú za stovky dolárov, zostavenie tímu na začiatok nie je lacné.

NFT a DeFi

NFT robia gainy aj v jednej z najzaujímavejších a najinovatívnejších oblastí kryptomien, v oblasti decentralizovaných financií (DeFi).

Jedným z príkladov ako sa NFT využívajú v DeFi je Aavegotchi, experimentálny startup financovaný DeFi peňažným trhom Aave. Aavegotchi sú krypto zberateľské predmety NFT používané v hernom vesmíre. Každý Aavegotchi má v sebe ako zábezpeku uložené aj aTokeny Aave, čo znamená, že každý z nich generuje výnos na Aave. Ak majiteľ zlikviduje svoj vklad, Aavegotchi zmizne.

Ďalšou službou, ktorá sa snaží prepojiť komunity DeFi a NFT je Rarible, decentralizovaná aplikácia (alebo dapp), ktorá umožňuje používateľom predávať digitálne umelecké diela.

V júli 2020 spoločnosť Rarible spustila RARI, správcovský token, ktorý sa používa na odmeňovanie tvorcov a zberateľov; možno ho získať len aktívnou účasťou na platforme, čo je proces, ktorý spoločnosť Rarible označuje ako „ťažbu likvidity trhu“.

Nedávny vývoj

V roku 2021 zaznamenal priestor NFT explozívny rast, pričom objemy obchodov v 3. štvrťroku dosiahli podľa DappRadar 10,67 miliardy USD – medziročný nárast o viac ako 38 000 %. V auguste zaznamenalo trhovisko NFT OpenSea objem obchodovania viac ako 75 miliónov USD za jediný deň – viac ako celý jeho objem obchodovania v roku 2020.

Medzitým sa začali obchodovať NFT za závratné sumy. V marci 2021 predal digitálny umelec Beeple na aukcii jedno dielo NFT za 69,3 milióna dolárov, čo ho zo dňa na deň vynieslo medzi najpredávanejších žijúcich umelcov. CryptoPunks, Bored Apes a Art Blocks sa vymenili za milióny dolárov. Ctihodné inštitúcie ako sú aukčné domy Christie’s a Sotheby’s, sa chopili NFT, organizujú predaj a (v prípade druhého menovaného) spustili vlastnú platformu NFT. Galérie umenia zápasili s chúlostivou otázkou ako vystavovať digitálne umelecké diela.

Veľké peniaze sprevádzali stále väčšie mená, keďže umelci a celebrity sa viezli na vlne nadšenia pre NFT. Rapper Snoop Dogg sa predstavil ako zberateľ NFT a vydal NFT lístky na párty v kryptohre The Sandbox. Ashton Kutcher a Mila Kunis uviedli na trh svoj kreslený film Stoner Cats ako NFT a hviezda NFL Tom Brady spustil svoju vlastnú NFT platformu Autograph.

Budúcnosť NFT

V súčasnosti sa veľká časť pozornosti okolo NFT sústreďuje na umelecké diela, hry a zberateľské krypto predmety. Čoraz viac rozpoznateľných značiek udeľuje licencie na svoj obsah pre NFT. Fantasy futbalová hra Sorare zaregistrovala na svojej platforme viac ako 100 futbalových klubov, zatiaľ čo také postavy ako Šmolkovia, Minecraft a Doctor Who z BBC boli vykreslené ako NFT. Twitter spustil svoju vlastnú zbierku NFT v júni 2021 a o niekoľko mesiacov neskôr oznámil plány na overovanie NFT avatarov používateľov.

V prípade hier by sa NFT mohli používať na reprezentáciu herných predmetov, ako sú skiny, čo by potenciálne umožnilo ich prenos do nových hier alebo obchodovanie s nimi s inými hráčmi.

Ich potenciál je však oveľa širší. Možné aplikácie zahŕňajú autorské práva a práva duševného vlastníctva, predaj vstupeniek a predaj a obchodovanie s videohrami, hudbou a filmami. V septembri 2021 sa thriller Zero Contact stal prvým celovečerným filmom, ktorý bol vydaný ako NFT a o niekoľko týždňov neskôr nasledoval thriller Lockdown s pandemickou tematikou. V októbri platforma NFT Autograph Toma Bradyho spustila hudobnú vertikálu, pričom jej prvým signatárom sa stal The Weeknd.

NFT zvyšujú potenciál tvorby bezpečnostných tokenov a tokenizácie digitálnych aj reálnych aktív. Fyzické aktíva, ako napríklad nehnuteľnosti, by sa mohli tokenizovať na účely čiastočného alebo zdieľaného vlastníctva. Ak sú tieto bezpečnostné tokeny nefungibilné, vlastníctvo nad aktívom je úplne vysledovateľné a jasné, aj keď sa predávajú len tokeny predstavujúce čiastočné vlastníctvo.

Ďalším uplatnením NFT by mohla byť certifikácia, napríklad pre kvalifikácie, softvérové licencie, záruky a dokonca rodné a úmrtné listy. Smart kontrakty NFT nezmeniteľne preukazuje totožnosť príjemcu alebo vlastníka a mohla by byť uložená v digitálnej peňaženke na jednoduchý prístup a reprezentáciu. Jedného dňa by naše digitálne peňaženky mohli obsahovať dôkaz o každom certifikáte, licencii a majetku, ktorý vlastníme.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 103

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár