Bitcoin halving je v skratke Udalosť, ktorá znižuje rýchlosť vytvárania nových Bitcoin na polovicu. Vyskytuje sa raz za štyri roky.
Ako mnohí vedia, ponuka Bitcoinov (BTC) je obmedzená. Len čo sa vygeneruje 21 miliónov coinov, sieť prestane produkovať ďalšie. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa Bitcoin často označuje ako „digitálne zlato“ – rovnako ako v prípade zlata je na svete iba obmedzené množstvo a jedného dňa bude všetko vyťažené.
V súčasnosti je v obehu okolo 18 miliónov BTC, čo je približne 85% z celkového limitu – to však neznamená, že kryptomena čoskoro dosiahne svoj limit. Dôvodom je protokol, ktorý sa do blockchainu kóduje od samého začiatku: Každých 210 000 blokov vykonáva tzv. btc „halving“ alebo „halvening“ a výroba nových coinov sa stáva ťažšou – rovnako ako pri ťažbe zlata, kde je hľadanie nových ložisk v priebehu času náročnejšie.
Konkrétnejšie, protokol znižuje blokovú odmenu na polovicu. Takže vždy, keď dôjde k polovičnému množstvu Bitcoinov, mineri začnú dostávať o 50% menej BTC za overenie transakcií.
Čo je to bloková odmena ?
Stručne povedané: množstvo BTC, ktoré miner dostane za každý nový blok, ktorý pridá do blockchainu.
Aby sme tento koncept podrobnejšie vysvetlili, v krátkosti sa vráťme ku koreňom Bitcoinu – blockchainu. V najzákladnejšom zmysle je blockchain aká si účtovná kniha alebo digitálna kniha, ktorá ukladá informácie o svojich transakciách do blokov, z ktorých každá má veľkosť približne 1 MB. Napríklad, keď osoba A pošle BTC osobe B, táto transakcia sa uloží do bloku spolu s približne 500 ďalšími transakciami, ktoré sa udiali v rovnakom čase.
Odmena za blok je množstvo kryptomeny, ktorú mineri dostanú, keď úspešne overia / vyťažia nový blok vyriešením veľmi zložitých matematických problémov s ich ťažobným hardvérom. Je to odmena za ich tvrdú prácu.
Odporúčame článok: Ako investovať do Bitcoinu: Kompletná príručka
Koľko Bitcoinov dostanú mineri po ďalšom halvingu?
Každý nový blok vyprodukuje 6,25 BTC. Na začiatku bola odmena osemkrát vyššia.
Keď boli BTC uvedené na trh v roku 2009, mineri dostali 50 BTC za blok. Celkovo sa teda v novembri 2012 vytvorilo 10 500 000 BTC, keď mineri začali dostávať 25 BTC za každý blok.
Môže to vyzerať ako príliš veľkorysý bonus (viac ako 365 000 USD za blok, založený na aktuálnej hodnote), ale sieť sa v tom čase len začala rozvíjať a nikto nevie, či ľudia budú naďalej považovať tento koncept za hodný investujú svoj počítačový výkon do bitcoínového blockchainu, aby ho udržali nažive.
Ďalšou skutočnosťou, ktorú je potrebné vziať do úvahy je, že historicky vysoká trhová cena za toto obdobie bola v júni 2011 31 USD za BTC, ale táto „bublina“ neskôr praskla. Ťažba sa však nakoniec ukázala byť oveľa ziskovejšia pre tých, ktorí sa na začiatku dostali do ekosystému za lepšiu cenu, čo je dôvod, prečo ju kritici bitcoínov nazývajú Ponziho schémou.
Druhé zníženie BTC na polovicu sa uskutočnilo 6. júla 2016, keď sa vyrobilo číslo bloku 420 000 a mineri začali dostávať 12,5 BTC za každý nový blok, čo je súčasná miera. Tretím halvingom sa táto sadzba opäť zníži na polovicu, čím sa zníži bloková odmena na 6,25 BTC alebo približne 29 750 EUR pri súčasnej trhovej cene k dnešnému dátumu.
Kedy sa uskutoční ďalší Bitcoin halving ?
Zatiaľ to vychádza na cca 18. mája 2020, založený na aktuálnom výkone, ale môže to byť aj kludne 14. mája alebo iný dátum.
Dátum nie je v tomto okamihu 100% istý, pretože čas potrebný na vygenerovanie nových blokov sa môže zrýchliť alebo spomaliť. Sieť v priemere vytvára jeden blok každých desať minút.
Posledný halving sa očakáva niekedy v roku 2140, keď sa vyťaží 21 miliónty BTC. Akonáhle sa to stane, mineri prestanú dostávať blokové odmeny, ale ponechajú si zostávajúci zdroj výnosov – poplatky platené za transakcie, ktoré tiež vyberajú.
Budú mať mineri Bitcoínov mať stále záujem?
Niektorí menší hráči môžu byť nútení odísť (alebo prinajmenšom upgradovať hardvér).
V tomto okamihu väčšinu ťažby BTC vykonávajú giganti ako Bitmain, spoločnosť so sídlom v Číne, ktorá v určitom okamihu v roku 2018 mala hodnotu 12 miliárd USD. Bitmain overuje bloky s tisíckami hlasných, mimoriadne výkonných a energeticky náročných strojov s názvom aplikačne špecifické bane s integrovanými obvodmi, ktoré sú omnoho efektívnejšie v porovnaní so základnými nastaveniami, ktoré používajú napriklád iní mineri.
Keď sa bloková odmena stáva menej významnou, miner plošiny, ktoré sotva pokrývajú výrobné náklady, budú nútené opustiť trh. Stále budú existovať firmy, ktoré sú ochotné ťažiť bitcoíny so zníženou rýchlosťou, ale v dôsledku toho by sa mohol trh menej decentralizovať (koláč sa rozdelí na menej kusov). Napriek tomu by sa mohli objaviť nové a účinnejšie spôsoby ťažby BTC, ktoré by potenciálne umožnili účasť menších podnikov.
Zmení sa cena Bitcoínov?
V konečnom dôsledku závisí to primárne od pomeru ponuky a dopytu.
Bitcoin halving v zásade znižujú ponuku BTC, čím sú aktíva vzácnejšie. Ak existuje dopyt, cena sa pravdepodobne zvýši. Existujú aj niektoré historické precedensy. 28. novembra 2012, v deň prvého halvingu, cena vzrástla z 11 na 12 USD a počas nasledujúceho roka pokračovala v stúpaní až 28. novembra 2013 dosiahla hodnoty 1038 USD.
Približne o štyri roky neskôr, mesiac pred druhým halvingom, sa cena BTC začala podobať na bullish patterny. Zvýšila sa z 576 USD 9. júna na 650 USD 9. júla 2016 – v deň, keď sa odmena bloku druhýkrát znížila o polovicu v histórii. BTC opäť pokračoval v zrýchľovaní v nasledujúcom roku, aj keď s občasnými turbulenciami a 9. júla 2017 sa obchodoval za 2526 USD.
Bude sa scenár opakovať? Skeptici sa domnievajú halving tak už s cenou nezamáva. Neexistuje však žiadny vedecký spôsob, ako to overiť.
Okrem toho sa priemysel za posledné štyri roky drasticky zmenil, pretože kryptomeny – a najmä Bitcoíny – sa stali nevyhnutnou súčasťou hlavných spravodajských prúdov. Niektorí ľudia by napriek tomu mohli byť v pokušení využiť túto príležitosť, najmä vzhľadom na predchádzajúce vzorce.
Ak sa teda história zopakuje a cena BTC sa začne zvyšovať v apríli 2020, ešte viac traderov by mohlo začať nakupovať aktívum zo strachu, že dôjde k jeho strate, čím sa stimuluje dopyt a nakoniec cena.
Update: Avšak vieme, že k tomuto dátumu sa potýkame s veľkou zdravotnickou krízou v podobne Koronavíru. Takže to môže mať taktiež obrovský vplyv na ďalší vývoj ceny, ktorý aktuálne prudko klesá a zároveň môže nabrať opačný a turbulentný návrt tesne pred práve halvingom. Necháme sa prekvapiť.