Skip to main content
5
(69)

Ak ste sa dostali k tomúto článku, je pravdepodobné, že zdieľate s nami vidinu v neuveriteľnej budúcnosť, ktorú kryptomeny a technológia blockchain vo všeobecnosti pravdepodobne zažijú. Rovnako sa vám možno dostala do pozornosti gigantická suma peňazí, ktorú niektorí investori do kryptomien doteraz zarobili. Tak či onak, pochopenie rizík spojených s rôznymi investíciami do kryptomien je pri budovaní vlastného portfólia nevyhnutné.

Zloženie portfólia, pokiaľ ide o akékoľvek aktívum, bude v konečnom dôsledku závisieť od vašej osobnej ochoty podstupovať riziko. Chcete časť svojej ťažko zarobenej hotovosti investovať do dlhodobej pozície v relatívne stabilnom aktíve, ktoré by mohlo časom prinášať stabilné výnosy? Alebo hľadáte čo najrýchlejší výnos a nevadí vám riskovať potenciálnu stratu časti svojich prostriedkov?

Je pravdepodobné, že ak sa vôbec zaoberáte kryptomenami, vaša tolerancia voči riziku je pomerne vysoká, vzhľadom na vysokú volatilitu spojenú s takmer blockchainovými investíciami. V rámci kryptopriestoru sa však aktíva masívne líšia vo volatilite, a tým aj v miere rizika.

Aby sme vám uľahčili život, rozdelili sme trh kryptomien do piatich kategórií, počnúc najbezpečnejšími a smerom nadol k najrizikovejším aktívam. Týchto päť kategórií je nasledovných:

Skôr než sa pustíme do sveta rôznych kryptomien, je potrebné povedať, že nasledujúce rebríčky sú založené na prevládajúcom názore a minulej výkonnosti. Vo veľkom meradle sú kryptomeny v plienkach a akékoľvek predpovede budúcich cenových pohybov majú v zásade mimoriadne špekulatívny charakter. Napriek tomu sme pomocou niekoľkých kritérií schopní efektívne zoradiť rôzne aktíva podľa ich príslušných rizík.

Stablecoiny

Na najmenej rizikovom konci spektra kryptomien sú stablecoiny. Ide o kryptomeny, ktoré majú svoju hodnotu viazanú na nejaké iné aktívum, napríklad zlato alebo fiat menu. Príkladmi sú USD Coin (USDC), USD Token (USDT) a PAX Gold (PAXG).

Ako ste si možno domysleli z názvov, USDC a USDT sú viazané na americký dolár. Jeden USDC je napríklad plne krytý jedným dolárom, ktorý je uložený na bankovom účte. Zakaždým, keď si niekto kúpi coin USD, spoločnosť Circle, tvorca USDC, je povinná kúpiť jeden americký dolár. A čo viac, každý USDC je plne vymeniteľný za jeden americký dolár. Výsledkom je, že hodnota jedného USDC je v každom okamihu takmer presne jeden USD.

Podobne je PAXG viazaný na zlato, pričom jeden token PAXG je plne krytý jednou trójskou uncou zlata. Ak vlastníte token PAXG, vlastníte aj podkladové aktívum v podobe jednej trójskej unce zlata. Zlato PAX je jediným zlatým tokenom, ktorý môžete vymeniť za zlaté prúty akreditované v LBMA Good Delivery. Toto zlato je uložené v trezore spoločnosti Paxos Trust Company.

Výhodou viazania hodnoty kryptomeny na iné podkladové aktívum je, že môžete obísť všeobecnú volatilitu trhov s kryptomenami a zároveň držať digitálne aktívum. Keďže americký dolár a zlato sú vo všeobecnosti menej volatilné ako aj tie najstabilnejšie z ostatných kryptomien (napríklad Bitcoin), výsledkom je stabilnejšie, menej volatilné aktívum v podobe blockchainu. Odtiaľ pochádza názov Stablecoins.

Nižšie uvedený obrázok z CoinDesk pomáha ilustrovať relatívnu stabilitu meny, ako je USD, v porovnaní s BTC, a to zobrazením príslušných denných výnosov oboch aktív obchodovaných voči kanadskému doláru, od roku 2016.

Kompromisom za túto stabilitu je však to, že je veľmi nepravdepodobné, že by ste zo svojich stablecoinových pozícií dosiahli nejaké významné výnosy nad rámec výnosov, ktoré by ste získali z jednoduchého držania podkladového aktíva. Nižšie riziko je tu sprevádzané nízkym výnosom.

To znamená, že mnohí investori budú vo svojom portfóliu držať nejakú formu stablecoinu, aby si zabezpečili likviditu na rýchle realizovanie budúcich nákupov bez problémov s vkladaním pomocou štandardných fiat mien, ako sú USD, EUR alebo GBP. Okrem toho vám vyberanie ziskov vo forme stablecoinu môže umožniť vyhnúť sa niektorým poplatkom spojeným s konverziou vašich ziskov z kryptomien na fiat, za predpokladu, že chcete svoje zisky reinvestovať.

Jedným z ďalších dôvodov, prečo držať stablecoin, je to, že ho možno vsadiť tak, aby ste získali väčšie ročné odmeny, ako keby ste držali USD na tradičnom bankovom účte.

Bitcoin

Aj keď sa môže zdať zvláštne, že sme BTC zaradili do samostatnej kategórie, urobili sme to tak z dobrého dôvodu.

Bitcoin je „prvá“ kryptomena a ak niekto počul o kryptomenách, je pravdepodobné, že počul aj o BTC. Navyše, BTC dominuje na trhu s kryptomenami, pričom vo všeobecnosti viac ako polovica všetkého kapitálu v kryptomenách leží v Bitcoine.

Nižšie uvedený graf od Trading View sleduje dominanciu Bitcoinu za posledných päť rokov.

V rámci celého kryptopriestoru možno Bitcoin považovať za relatívne nerizikové aktívum. Je to preto, že BTC má v porovnaní s ostatnými kryptomenami takú veľkú trhovú kapitalizáciu. Podľa portálu Statista trhová kapitalizácia Bitcoinu v apríli 2021 presiahla jeden bilión USD. Vyššia trhová kapitalizácia znamená, že na pohyb ceny smerom nahor, resp. nadol je potrebný väčší objem nákupov/predajov, čo vedie k nižšej volatilite.

Podľa CoinDesk klesla cena BTC v období od 18. mája 2021 do 18. júna 2021 z 43 144 USD na 37 722 USD, čo predstavuje pokles o 12,6 %. Naopak, Ethereum, druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, v rovnakom období klesla z 3 232 USD na 2 343 USD; pokles o 27,5 %.

Je síce pravda, že pokles o 12,6 % je v prípade akéhokoľvek aktíva veľký pokles len za jeden mesiac, ale v porovnaní so stratami, ktoré za rovnaké obdobie zaznamenali altcoiny, ako napríklad Ethereum a mnohé ďalšie, je to málo.

Bitcoin sa primárne používa ako uchovávateľ hodnoty a niektorí investori „bitcoinoví maximalisti“ sústreďujú svoje investičné stratégie na hromadenie zásob najpopulárnejšieho kryptoaktíva na svete, pretože veria, že jeho užitočnosť ako uchovávateľa hodnoty z neho robí najlepšiu mincu na dlhodobé HODL.

Podľa prevládajúceho názoru je totiž celý trhový cyklus kryptomien vyvolaný halvingom Bitcoinu, ktorý sa uskutočňuje približne každé štyri roky, pričom posledný halving sa uskutočnil v máji 2020. Halving Bitcoinu nastáva vtedy, keď sa celková ročná odmena za mining zníži o 50 %, čím sa zníži dostupná ponuka.

Tento užitočný graf od spoločnosti CoinDesk pomáha ilustrovať koreláciu medzi cenou BTC a halvingom.

Bez ohľadu na obrovskú trhovú kapitalizáciu sa dollar cost averaging do BTC stále považuje za rozumnú investičnú stratégiu. Niekoľko významných hráčov NFL totiž začalo konvertovať celý svoj plat na Bitcoin!

Altcoiny

Pod pojmom „altcoin“ v skutočnosti rozumieme akúkoľvek inú kryptomenu ako Bitcoin. Tieto altcoiny siahajú od coinov takých veľkých rozmerov ako Ethereum s trhovou kapitalizáciou 247 miliárd USD až po nové a pripravované projekty, z ktorých mnohé majú svoje základy v blockchaine Etherea.

Tieto aktíva sú prirodzene volatilnejšie ako stablecoiny aj bitcoiny. Táto zvýšená volatilita však znamená väčší potenciál pre zisky a bohužiaľ aj pre straty. Trading s altcoinmi je pre podmnožinu kryptoinvestorov pomerne obľúbenou činnosťou!

Podľa CoinDesk, ak by ste si 1. októbra 2019 kúpili BTC a 1. apríla 2021 svoju pozíciu predali, získali by ste veľmi pôsobivých 447 %. Ak by ste však držali Cardano (ADA), veľmi významný altcoin, vzrástli by ste o neuveriteľných 1 082 %.

Tieto zvýšené zisky sú spôsobené nižšou trhovou kapitalizáciou altcoinov v porovnaní s Bitcoinom a skutočnosťou, že prijatie týchto altcoinov je vyššie ako prijatie Bitcoinu. Jednoducho povedané sú novšie a preto majú väčší potenciál pre pohyb cien smerom nahor.

Samozrejme, tento potenciál zárobku by mal byť zmiernený skutočnosťou, že vzhľadom na to, že altcoiny sú menej etablované, sú celkovo rizikovejším aktívom na držanie, pretože majú aj väčší potenciál na pohyb smerom nadol.

To znamená, že miera rizika spojená s týmito altcoinmi sa v jednotlivých coinoch a tokenoch veľmi líši. Ethereum dosiahlo takú vysokú úroveň prijatia a trhovej kapitalizácie, že sa v súčasnosti považuje za relatívne nerizikové. V skutočnosti by sme mohli považovať všetky mince v prvej desiatke podľa trhovej kapitalizácie za pomerne bezpečné v porovnaní s vesmírom ostatných kryptomien.

Top 10 coinov podľa trhovej kapitalizácie (december 2021)

Skutočnosť je taká, že čím nižšie na „zozname trhovej kapitalizácie“ sa nachádzame, tým menšie a teda rizikovejšie je aktívum. V čase písania tohto článku mal 100. coin podľa trhovej kapitalizácie (token OMG Network) trhovú kapitalizáciu 629 miliónov USD, to je len 0,21 % trhovej kapitalizácie ETH v rovnakom čase.

Zatiaľ čo na menšej coiny máte šancu dosiahnuť niekoľkonásobné zisky X, existuje väčšia šanca, že uvedený coin stretne kolaps hodnoty, ktorý túto časť vášho portfólia zlikviduje.

Mnohí investori do kryptomien sa budú snažiť dosiahnuť zvýšené zisky na altcoinoch. Ako však už bolo spomenuté, výber altcoinu a to, akú časť svojho portfólia do neho investujete, sa bude odvíjať od vašej vlastnej ochoty riskovať a prieskumu.

„Ostatné“ (Meme coiny a ICO)

Napriek veľmi pôsobivým ziskom, ktoré niektoré z top altcoinov zaznamenali, to niektorým investorom jednoducho nestačí. Niektoré z najvýnosnejších stratégií totiž zahŕňali investície do tzv. meme coinov alebo dokonca nákup mincí ešte pred ich uvedením na trh prostredníctvom procesov známych ako prvotná ponuka mincí (ICO).

Meme coiny

Hoci meme coiny technicky predstavujú altcoiny, vzhľadom na ich zvýšenú mieru rizika sme im pridelili vlastnú kategóriu.

V skutočnosti sú meme coiny druhom altcoinov. Líšia sa však tým, že na rozdiel od mincí ako Ethereum nemajú žiadny skutočný use case. Majú hodnotu len vďaka propagácii influencermi a popularizácii meme-kultúry. Zvyčajne sú veľmi volatilné, pokiaľ ide o cenu, trhovú kapitalizáciu a objem obchodovania.

Druhou najznámejšou kryptomenou po Bitcoine je Dogecoin (DOGE). Pôvodne vtip, ktorý sa zrodil z populárneho memu „Doge“, nemožno odmietnuť astronomické zisky, ktoré DOGE zaznamenal v roku 2021. Dogecoin preslávili komentáre Elona Muska na Twitteri na začiatku roka 2021 a neuveriteľná cenová akcia, ktorou prešiel, keď v období od 1. apríla 2021 do 8. mája 2021 vystrelil o neuveriteľných 1 250 %.

Januára 2021 bola cena DOGE 0,005405 USD, ale v polovici mája sa jej cena vyšplhala až na 0,7 USD. Inými slovami, jej cena sa za menej ako šesť mesiacov zvýšila viac ako 129-násobne. Táto nafúknutá cena bola výsledkom Muskovej účinnej popularizácie tokenu prostredníctvom rôznych sociálnych médií.

Zatiaľ čo mnohé z dnešných kryptomien, ako napríklad Ethereum a iné, majú reálne využitie, Dogecoin nemá žiadne. Jeho nárast hodnoty bol len a len výsledkom hypu.

Hoci Dogecoin bol prvý, v roku 2021 už nie je jediným meme coinom, ktorá zaznamenala extrémne zisky. Token SHIB spoločnosti Shiba Inu sa ukázal ako nesmierne ziskový aj pre prvých investorov a počet meme coinov, na ktoré možno špekulovať, rastie každým dňom.

Toto spoliehanie sa na sociálne nálady bez zásadných prípadov použitia alebo silnej tokenomiky robí z meme coinov v lepšom prípade riskantný hazard a v horšom prípade sexy spôsob ako vyhodiť peniaze. Ako investori však zisťujeme, že nedokážeme ignorovať bezkonkurenčný rastový potenciál takýchto nepredvídateľných kryptomien.

ICO

ICO je skratka pre Initial Coin Offering (prvotná ponuka coinov) a ide o kryptomenový ekvivalent IPO (Initial Public Offering) na akciových trhoch.

Stručne povedané, ponúknutím časti celkovej ponuky tokenu na kúpu pred uvedením tohto tokenu na trh môžu vývojári získať kapitál na pomoc pri budúcom vývoji a napredovaní svojho kryptoprojektu. Sumy peňazí, ktoré sú schopní získať, môžu byť v niektorých prípadoch skutočne herkulovské. Ethereum v roku 2014 zorganizovalo ICO, v rámci ktorého sa za prvých 12 hodín podarilo vyzbierať 2,3 milióna USD.

Z investičného hľadiska predstavujú prvotné ponuky coinov spôsob, ako si čo najskôr kúpiť ďalšiu veľkú kryptomenu a to často za veľmi zvýhodnenú cenu. Cena jedného ETH počas ICO v roku 2014 bola len 0,30 USD. Nezabúdajme, že cena Etherea je aktuálne až 4 095 USD. Presne tak, ak by sa vám podarilo získať 75 USD za ETH v rámci jeho ICO a predali by ste ho v decembri, boli by ste milionárom v dolárovom vyjadrení.

Riziko nákupu ICO spočíva v tom, že ak kryptoburza organizuje ICO, je nepravdepodobné, že by bola založená. Inými slovami, sú v plienkach. Môže byť ťažké rozoznať, či daný projekt je alebo nie je ďalším Ethereom, alebo či sa krátko po uvedení na trh prepadne na zanedbateľnú hodnotu, čo bude mať za následok obrovské finančné straty pre investorov.

Navyše sa nezriedka stáva, že jednotlivci založia ICO, umožnia ľuďom, aby sa doň zapojili, a nafúknu cenu tokenu, len aby rýchlo zlikvidovali svoje značné podiely tokenu a zarobili obrovské sumy peňazí pre seba a znížili cenu pre všetkých ostatných. Tento jav sa nazýva „rug pull“ a mal by ste naň myslieť vždy, keď kupujete kryptomenu už vo fáze ICO.

Jediný spôsob, ako si byť istý, že sa nenecháte nachytať nekalými aktérmi, je vykonať pred investíciou hĺbkový prieskum projektu. S dostatkom informácií sa vám môže podariť odhaliť ďalšiu veľkú vec. To platí pre každú investíciu do kryptomien, ale obzvlášť to platí, keď ide o ICO.

Alokácia portfólia

Z uvedeného rebríčka vyplýva, že ak je vaša ochota riskovať nízka, pravdepodobne budete chcieť prijať investičnú stratégiu, ako je dollar-cost-averaging do kryptomien s vysokou kapitalizáciou, ako sú BTC a ETH. V skutočnosti je to stratégia, ktorú používame pre svoje osobné portfólio.

Dollar-cost-averaging je investičná stratégia, ktorej cieľom je zmierniť volatilitu aktíva nákupom v pravidelných intervaloch bez ohľadu na cenu.

Naopak, ak ste ochotní hazardovať so svojimi prostriedkami, môžete stráviť čas snahou predpovedať ďalší Dogecoin alebo úspešnú ICO. Ide o riskantnú stratégiu, ktorá však má potenciál vyplatiť sa naozaj vo veľkom.

Prirodzene, môžete chcieť prijať stratégiu, ktorá zahŕňa investície do všetkých piatich uvedených kategórií. Vaša ochota riskovať však ovplyvní pomery, ktoré pridelíte jednotlivým kategóriám.

Príklad:

Jedno z možných rozložení portfólia môže vyzerať takto:

25% Bitcoin
25% Ethereum
15% USDC
35% Altcoin
y

Toto je len príklad portfólia, ktoré sme vytvorili. Je však jasné, prečo by si niekto mohol chcieť zostaviť práve takéto portfólio.

15 % portfólia je alokovaných do USD Coin. Ako už bolo spomenuté,to to portfólio pravdepodobne neuvidí veľké zisky zo svojich USDC. Je však pravdepodobné, že USDC je tam, aby zabezpečilo likviditu na rýchle vykonanie obchodu, ak zazrie príležitosť, do ktorej chcete rýchlo vstúpiť. Uskutočnenie obchodu priamo z USDC je zakaždým rýchlejšie ako nákup coinov pomocou jeho bankovej karty. Navyše,portólio môže mať zisk z obchodu, ktorý zatiaľ drží v tomto konkrétnom stablecoine.

Portfólio je alokované 25 % svojho portfólia do BTC. Vzhľadom na vysokú úroveň prijatia Bitcoinu to považujeme za relatívne bezpečnú investíciu. Ak sa totiž trhom s kryptomenami darí, je veľmi pravdepodobné, že rastie s celým trhom aj BTC.

Dôvod, prečo portfólio drží ďalších 25 % v Ethereu, nie je odlišný od vyššie uvedeného dôvodu držania Bitcoinu. Druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, Ethereum, je tiež relatívne bezpečná, ale keďže je novšia ako Bitcoin a pracuje sa na množstve vývoja Etherea (Dapps, vylepšené NFT, zvýšený počet prípadov použitia DeFi a staking), očakáva, že na svojom ETH uvidí väčšie zisky ako na svojom BTC.

Zvyšných 35 % portfólia sa nachádza v iných altcoinoch s nižšou kapitalizáciou. Medzi tieto altcoiny môžu patriť Cardano (ADA), Polkadot (DOT) a Polygon (MATIC) alebo nespočetné množstvo ďalších. Množstvo investorov je voči týmto minciam veľmi býčie a dúfajú, že uvidia ešte väčšie zisky, než aké dosiahli zo svojej pozície v Ethereu. Je možné taktiež diverzifikovať svoje portfólio aj do oblasti NFT. Je možné držať Origin Protocol (OGN) alebo dokonca AXS, natívnu menu pre rastúcu NFT hru Axie Infinity.

Tieto altcoiny predstavujú najrizikovejšie aktíva vzhľadom na ich relatívne nízku trhovú kapitalizáciu a práve z tohto dôvodu je tam v uvedených coinoch len 35 % svojej pozície.

Všimli sme si tiež, že portfólio nedrží žiadne meme coiny. Rozhodli sme sa, že napriek možnosti niekoľkonásobného zisku X sú takéto coiny dostatočne rizikové na to, aby nespadali do tejto osobnej tolerancie rizika.

Vyššie uvedené portfólio je len fiktívnym príkladom toho, ako by niekto, mohol alokovať svoju pozíciu v kryptomenách. Môžeme však vidieť myšlienkový proces, do ktorého sa potenciálny investor do kryptomien bude chcieť zapojiť. Portfólio možno považovať za pomerne dobre diverzifikované a zodpovedajúce vlastnej ochote riskovať. Najdôležitejšie je si pred investovaním do niektorej z uvedených coinov urobil vlastný prieskum.

Záver

Investovanie do kryptomien je oveľa viac ako len alokácia portfólia. Metódy, ako je napríklad staking, sú niečo, čo môžu chcieť preskúmať dlhodobí držitelia. Skutočne, to, kde vlastne uložíte svoju pozíciu v kryptomenách, je téma sama o sebe!

Možno budete chcieť mať časť kryptomien na burze na rýchle obchodovanie (napriek bezpečnostným rizikám), zatiaľ čo väčšinu svojej pozície ponecháte v mimoriadne bezpečnej hardvérovej peňaženke ako napríklad Trezor One.

Dúfame, že vám tento článok poskytol základné informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste mohli začať uvažovať o tom, ako má vyzerať vaše kryptoportfólio s ohľadom na váš vlastný rizikový apetít. Pochopením príslušných úrovní rizika rôznych kryptomien sa môžu investori čo najlepšie pripraviť na zvládanie vysokej úrovne volatility, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou trhov s kryptomenami.

Nakoniec, nič nenahradí vlastný prieskum. Hoci je zdravé učiť sa od skúsenejších v oblasti kryptomien, jediná rada, ktorú sa oplatí prijať, je tá vaša vlastná!

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 69

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár