Skip to main content
4.7
(13)

Monero si získal veľkú pozornosť vďaka svojej úlohe ako Bitcoin alternatíva na použitie na dark webe. Po svojom úspechu sa veľa ľudí pokúša špekulovať o jeho cene. V tomto článku vám poskytneme krátky prehľad o spoločnosti Monero a o rôznych spôsoboch, ako si Monero môžete kúpiť.

Ako kúpiť Monero zhrnutie:

Ak chcete kúpiť Monero (XMR), je potrebné absolvovať tieto základné kroky:

  1. Získať Monero peňaženku
  2. Vygenerovať Monero adresu
  3. Ísť do Binance a prihlásiť sa
  4. Vložiť peniaze a kúpiť XMR
  5. Vybrať XMR do peňaženky

Ak nemáte na Binance účet vhodné alternatívy sú napríklad Kraken či LocalMonero.

Čo je Monero

Monero patrí do kategórie anonymných coinov – čo znamená kryptomena, ktorú na rozdiel od Bitcoinu nemožno verejne sledovať. V tejto kategórii nájdete aj dvoch ďalších hlavných konkurentov – Dash a Zcash.

Monero dosahuje pomerne dobrú anonymitu pomocou niekoľkých metód:

Neprepojiteľné tajné adresy

Opätovné použitie adresy je jedným z bežných problémov Bitcoinu v oblasti ochrany osobných údajov. Prijímanie viacerých platieb na jednu adresu umožňuje každému, kto pozná vašu adresu, sledovať jej zostatok a všetky súvisiace prichádzajúce a odchádzajúce transakcie.

Horšie je, že aj samostatné adresy vo vašej peňaženke sa môžu prepojiť kvôli spôsobu, akým Bitcoin spracováva zmenu. V Monero neexistujú žiadne také problémy s ochranou súkromia. Všetky cieľové adresy sú skryté v rámci svojho blockchainu, takže ich môže identifikovať iba odosielateľ a príjemca. Analýza blokového reťazca Monero nikdy neodhalí cieľovú adresu, na ktorú XMR putujú.

Namiesto toho je viditeľný iba kryptografický hash cieľa, jedinečný pre každú transakciu. Skutočnú adresu môže dekódovať iba odosielateľ alebo príjemca. Tieto skryté adresy sa označujú ako „tajné adresy“.

Okrem zrejmých výhod ochrany súkromia majú tajné adresy niekoľko následkov, napríklad znemožňujú určiť súčasné rozdelenie XMR medzi adresami.

RingCT

Čiastka odoslaná v akejkoľvek transakcii Monero je skreslená krúžkom dôvernej transakcie alebo skrátene RingCT. Jednoducho povedané, namiesto vysielania skutočnej odosielanej sumy používateľ vysiela iba malú náhodne vyzerajúcu informáciu.
Tieto informácie postačujú na overenie, či je odosielaná suma legitímna, zatiaľ čo skutočná suma zostáva súkromná.

Nevysledovateľné Ring signatures payments

Ring signatures je spôsob ako zahladiť totožnosť odosielateľa v Monero. Kedykoľvek podpíšeme transakciu XMR k vlastnému podpisu sa pridajú ďalšie podpisy, takže je prakticky nemožné rozlíšiť kto transakciu odoslal.

Kombinácia vyššie uvedených 3 prvkov robí z Monera bludisko zrkadiel pre všetkých potenciálnych sledovateľov. Nie je možné určiť žiadne definitívne prepojenie.

Ako kúpiť Monero (XMR) v 3 krokoch

Krok 1: Získať peňaženku na Monero

LedgerMyMoneroMonero core
ledgermymoneromonerocore
Hardware peňaženkaSoftware peňaženkaSoftware peňaženka
Desktop, mobilWebová peňaženkaDesktop
Prejsť na webPrejsť na webPrejsť na web

Najbezpečnejším spôsobom, ako ukladať Monero je hardware peňaženka. Monero k dátumu vydania článku podporuje ib Ledger.

Recenziu k Ledger Nano S sme rozpísali tu: Ledger Nano S – Recenzia a jednoduchý návod

Použitím hardware peňaženky získate bezpečnosť pri ukladaní súkromného kľúča (hesla v režime offline), pričom v prípade potreby budete môcť ľahko odosielať XMR cez desktop. Nevýhodou je samozrejme to, že hardware peňaženky sú drahšie, keďže sa jedná o hardware je tam počiatočná investícia narozodiel od software peňaženiek.

Ak nechcete používať hardware peňaženku, môžete vždy použiť bezplatnú softvérovú peňaženku. Odporúčame používať oficiálnu desktop peňaženku od spoločnosti Monero devs.

Ak sa vás ochrana osobných údajov netrápi, môžete taktiež používať webovú peňaženku MyMonero a nevyžaduje sa od vás, aby ste si stiahli niečo do počítača.

MyMonero je služba poskytujúca bezplatné hostované účty Monero pre tých, ktorí by radšej nespúšťali klienta Monero, alebo pre tých, ktorí používajú zariadenia s obmedzenými zdrojmi. Bola vyvinutá s pomocou tímu Monero Core.

K svojmu účtu môžete pristupovať na akomkoľvek zariadení, pokiaľ máte prístup k svojmu súkromnému prihlasovaciemu kľúču. MyMonero nikdy nepozná váš súkromný prihlasovací kľúč a preto nemôže minúť vaše prostriedky bez vášho súhlasu. Všetka súkromná kryptografia sa vykonáva lokálne na vašom zariadení.

Vyhľadanie vašej adresy Monero

Akonáhle budete mať peňaženku Monero, budete musieť získať svoju adresu XMR. Adresa je veľmi dlhý reťazec písmen (rozlišujú sa malé a veľké písmená) a čísla, ktoré začínajú znakom „4“. Tu je príklad:
46awGHmrCxk7iei4pGPxXRUmL3Xy6K7KBeY4DFTyX86d8su49r5JzC2YsPZohoF5sqCxqhGUAYV5SQ8jUp2SyvsaKmTwPE4

Krok 2: Nájsť burzu pre XMR

Local Monero je trh, na ktorom sa stretávajú kupujúci a predávajúci, na ktorom nájdete širokú škálu platobných možností na zakúpenie Monero.

Kraken umožňuje vkladanie fiatov, ktoré vám umožňujú priamy nákup Monero. Vyžaduje si to však absolvovanie procesu overovania výmeny.

Ďalším spôsobom ako si kúpiť Monero je najskôr kúpiť Bitcoin alebo Ethereum fiat menou ako je napr. USD, EUR, GBP a potom zameniť za Monero prostredníctvom Binance. Bitcoin pomocou kreditnej karty si môžete kúpiť na Coinmama.

Recenzia na Coinmama: Coinmama Recenzia – služby, poplatky, krajiny, limity, porovnania

Recenzia na Binance: Binance – Recenzia a skúsenosti

Recenzia na Kraken: Kraken recenzia – služby, poplatky, porovnanie, skúsenosti

Krok 3: Vybrať XMR

Akonáhle ste si kúpili Monero z vybranej burzy, nezabudnite ho presunúť do svojej vlastnej peňaženky. Nikdy nenechávajte svoje coiny na burze, pretože sa vymykajú vašej kontrole. Často kladené otázky

Často kladené otázky

Koľko stojí Monero?

1 XMR sa rovná 54,89 USD

Je možné si kúpiť Monero prostrednictvom kreditnej karty?

Neexistuje žiadny spôsob ako kúpiť Monero kreditnou kartou priamo. Jedinou možnosťou je kúpiť si najprv Bitcoin alebo Ethereum kreditnou kartou a potom ich predať za Monero na burze.

Záver

Väčšina kryptomien je vhodná len na špekulácie. Monero je jednou z mnoha, ktorá má aj iné využitie ako na hodl. Zdá sa, že zo všetkých 3 popredných anonymných coinov má Monero prevahu v oblasti technológie a adopcie.
Máte nejaké skúsenosti s nákupom Monera? Ak áno, rádi sa dozvieme dole v komentároch.


 

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov: 13

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár