V priebehu roku 2017 nastavili trhy s kryptomenami nový štandard pre jednoduché zisky. Takmer každý coin alebo token dosahoval úžasné výnosy. „Zvyšujúci sa príliv zdvihne všetky lode,“ ako sa hovorí, a koncom roku 2017 bola povodeň. Bohužiaľ, ale nevyhnutne, tento trh viedol k masívnemu zlému investovaniu. Peniaze boli vyhadzované bez rozdielu do všetkých druhov pochybných projektov, z ktorých mnohé neprinášajú ovocie.
V aktuálnom medvediom prostredí sa humbuk a chamtivosť nahrádzajú kritickým hodnotením a opatrnosťou. Najmä pre tých, ktorí stratili peniaze, marketingové sľuby a charizmatické „kecy“ už nie sú dostatočné. Dobré, zásadné dôvody na nákup alebo hodl coinov sú opäť prvoradé.
Fundamentálne faktory pre posudzovanie kryptomien
Existuje niekoľko faktorov, ktoré majú tendenciu byť v globále veľmi dôležité:
Adopcia
Zatiaľ čo technológia kryptomeny alebo obchodný plán ICO sa môžu zdať byť úžasné ale bez užívateľov, sú to len mŕtve projekty. Často sa zabúda nato, že rozšírené prijatie je základným predpokladom na úspech. V skutočnosti sa odhaduje, že viac ako 90% hodnoty produktu Bitcoinov je funkciou jeho počtu používateľov.
Zatiaľ čo prijatie fiat meny je poverené štátom, prijatie kryptomeny je čisto dobrovoľné. Mnohé faktory zohrávajú pri rozhodovaní o prijatí coinu, ale najdôležitejšou úvahou je pravdepodobnosť, že ostatní ho prijmú.
Bezpečnosť
Decentralizácia je rozhodujúca pre spoľahlivý model skutočnej kryptomeny. Bez decentralizácie je to veľmi podobne Ponziho schéme než skutočnej kryptomene. Dôvera jednotlivcov alebo inštitúcií je problém, ktorý sa kryptomeny snažia vyriešiť.
Ak operácia miningu coinov alebo niektorý centrálny kontrolór môže zmeniť transakčný záznam, to spochybňuje jeho základnú bezpečnosť. To isté platí pre meny s nepreukázaným validným kódom, ktoré neboli v priebehu rokov dôkladne testované. Čím viac sa môže spoľahnúť na to, aby fungoval tak, ako je popísané, bez ohľadu na vplyv človeka, tým vyššia je bezpečnosť kryptomeny.
Inovácia
Cenné coiny sa snažia zlepšiť svoju technológiu, ale nie na úkor bezpečnosti. Skutočný technologický pokrok je zriedkavý, pretože vyžaduje veľké množstvo odborných znalostí. Hoci sú vždy skvelé nápady, ktoré sa dajú skontrolovať, ak to spôsobuje zraniteľnosť alebo znižuje pôvodný účel coinu, je to zbytočné.
Inovácia môže byť ťažkým faktorom na posúdenie, najmä pre netechnických užívateľov. Ak však kód coinu narastá alebo nedostane potrebné aktualizácie, ktoré sa zaoberajú významnými problémami, môže to byť znamením, že vývojári nemajú nápady alebo motiváciu.
Stimuly
Prirodzené ekonomické stimuly coinov sú pre priemerného človeka ľahšie pochopiteľné. Ak má coin veľký podiel tokenov, hlavný „pre-mine“ alebo ICO je celkom jasné, že primárnou motiváciou je zisk. Kúpou toho, čo tím ponúka, hráte ich hru a obohacujete ich. Uistite sa, že ponúkajú určitú hmatateľnú a spoľahlivú hodnotu.
5 kryptomien, ktoré odporúčame sledovať v roku 2018
Nikdy nebol lepší čas prehodnotiť a opätovne vyvážiť portfólio kryptomien. Na základe ich pevných základov je tu päť z ních, ktoré máme pocit, že stoja za to aj odstupom času.
1. Bitcoin (vďaka jeho decentralizácii)
Prvé miesto patrí samozrejme Bitcoinu (BTC), ktorý zostáva lídrom na trhu vo všetkých kategóriách. Bitcoin má najvyššiu cenu, najširšiu adopciu, najvyššiu bezpečnosť (kvôli fenomenálnej spotrebe elektrickej energie), najznámejšiu identitu značky a najaktívnejší a racionálnejší vývoj. Je to tiež jediná kryptomena, ktorá je zastúpená na tradičných trhoch vo forme obchodovania s futures na amerických CME a CBOE.
Bitcoin zostáva hlavným moverom. Výkony všetkých ostatných mien sú vo vysokej miere korelované s výkonom Bitcoinu. Naše osobné očakávanie sú, že priepasť medzi Bitcoinom a väčšinou – ak nie všetkými ostatnými mincami – sa ešte rozšíri.
Bitcoin má v sérii niekoľko sľubných inovácií, ktoré sa čoskoro uskutočnia ako ďalšie vrstvy alebo „soft forky“. Medzi príklady patrí Lightning Network (LN), MAST, Schnorr signatures, Mimblewimble a ďalšie.
Od Lightning Network sa predovšetkým očakáva, že otvorí celú novú škálu aplikácií pre Bitcoin, pretože umožňuje obrovské škálovanie, mikroprocesy a okamžité a bezpečné platby. LN neustále rastie ako používatelia testujú svoje rôzne možnosti pomocou reálnych bitcoinov. Pretože sa stáva užívateľsky prívetivejší, možno očakávať, že bude veľmi prospešný pre Bitcoin.
2. Litecoin (vďaka jeho pretrvávaniu)
Litecoin (LTC) je klon Bitcoinu s rozdielnym hashovým algoritmom. Zatiaľ čo Litecoin neobsahuje žiadne anonymné technológie ako Bitcoin, prekvapivé správy odhalili, že prijatie Litecoinu na trhoch s darknet sieťami je teraz len sekundou pred Bitcoinom. Zatiaľ čo kryptomena zameraná na ochranu súkromia, ako je Monero, sa zdá byť oveľa vhodnejšia pre nákupu nelegálneho tovaru a služieb, možno to je výsledkom dlhovekosti Litecoinu (vznik koncom roka 2011).
Ďalším faktorom, ktorý ide v prospech Litecoinu je, že integrovali technológiu Bitcoinu SegWit, čo znamená, že Litecoin je pripravený na LN. Litecoin tak môže profitovať z obchodovania s atómovými reťazcami. Inými slovami, bezpečné peer-to-peer obchodovanie s coinami bez účasti tretej strany (t.j. burzy). Keďže Litecoin má svoj kód vo veľkej miere synchronizovaný s Bitcoinom, má dobrú pozíciu na využitie technologického pokroku samotného Bitcoinu.
3. Ethereum (vďaka smart kontraktom)
Ethereum (ETH) má teraz niekoľko veľkých problémov. Po prvé, vlády silno bojujú proti ICO a to z dobrého dôvodu: mnohí sa ukázali ako podvodníci, alebo zlyhali. Keďže väčšina ICO beží v sieti Ethereum ako tokeny ERC-20, popularita ICO v posledných rokoch priniesla do Etherea veľkú hodnotu. Ak sa prijmú rozumné predpisy na ochranu investorov pred podvodnými projektami, Ethereum môže získať určitú legitímnosť ako platforma crowdfundingu.
Druhým hlavným problémom, ktorému čelí Ethereum, je jeho dlhodobý prechod na nový hybridný systém Proof of Work / Stake system. Ethereum GPU-mining je v súčasnosti zisková, ale Bitmain práve oznámil Ethereum ASIC minerov.
Ak Ethereum dokáže prekonať obidva tieto hlavné problémy – regulačné a tažobné – bude mať značnú odolnosť. Ak tomu nepríde, existujú viaceré konkurenčné meny, ktoré môžu predchádzať svojim tieňom, ako Ethereum Classic (ETC), Cardano (ADA) a EOS.
4. Monero (vďaka svojej anonymite)
Jeho prijatie na darknet trhy nie je všetko, čo by sa dalo považovať za úspech, Monero (XMR) zostáva najrozšírenejšou anonymnou kryptomenou. Jeho povesť a trhová kapitalizácia sú stále nad rámec rivalov – a to z dobrého dôvodu.
Kód Monera si vyžaduje menej dôvery ako Zcash kľúčový obrad a kód Monera mal spravodlivý štart, na rozdiel od kryptomeny Dash. To, že Monero nedávno zmenil svoj PoW, aby porazili vývoj ASIC minerov pre svoj algoritmus, potvrdzuje záväzok meny k decentralizácii ťažby. Významný pokles hash rate sa oznamuje kvôli novej ASIC odolnej verzii. To by mohlo predstavovať príležitosť pre GPU a dokonca aj minerov CPU, aby sa vrátili späť na Monero. Nová verzia Monero, 0.12 , obsahuje aj ďalšie vylepšenia, ktoré dokazujú, že Monero pokračuje v rozvíjaní v rozumných líniách.
5. Vertcoin (divoká karta)
Podobne ako v prípade Litecoinu, Vertcoin (VTC) je klon Bitcoinu so „swapped-out hashing“ algoritmom. Tím Vertcoinu sa zaviazal zmeniť algoritmus v prípade, že by bol pre ňich vyvinutý ASIC mining. Myšlienka je umožníť mining viac decentralizovaný tým, že zablokujú veľké mining monopoly. Vertcoin je kryptomena nízkej hodnoty bez zmysluplnej adopocie. Rovnako ako Litecoin, má potenciál výrazne profitovať z úspechu LN.
Tím Vertcoin vyvíja produkt nazvaný LITBox . Toto hardvérové zariadenie umožní používateľom automatizovať operácie LN. To by mohlo byť veľkým problémom, pretože konfigurácia LN v súčasnosti vyžaduje veľa technického know-how.
Ak sa zariadenie dostane do výroby a umožní ľahký prístup k LN, mohlo by to byť predajca hot spotu. LITbox samozrejme podporuje Bitcoin, ale aj Litecoin a Vertcoin, takže by mohol urobiť veľa pre prijatie týchto mien.
Záver
Možno, že nasledujúcí hype sa bude diať okolo vládnych alebo firemných kryptomien podporovaných dôveryhodnými a právne vynútiteľnými sľubmi od reálnych entít. Venezuelská spoločnosť Petro zrejme zlyhala, ale ak by silnejšie krajiny začali uvoľňovať krypto aktíva, mohol by to byť iný príbeh. Podobne, ak veľká a zisková spoločnosť uvoľní krypto aktíva, ktorý prináša akcionárske práva alebo vypláca dividendu, bol by to „game changer“.
Určite sledujte vývoj a neodsudzujte nové projekty. Možno budu stáť za investíciu, ale našou radou zostáva udržať väčšinu svojho portfólia v Bitcoine.
68 % účtov retailových investorov pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom stráca peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí. Investovanie do kryptoaktív nie je vo väčšine krajín EÚ a v Spojenom kráľovstve regulované. Neexistuje žiadna ochrana spotrebiteľa. Váš kapitál je vystavený riziku.
Čo si myslíte vy? Ktorá kryptomena ovládne druhý polrok 2018?