Ethereum, blockchain platforma, ktorá umožňuje tzv. smart kontrakty sa stáva čoraz populárnejšou. Od začiatku roka 2017 cena vzrástla z 8,22 USD na takmer 390 USD. Zaoberali sme sa aj minule ako si kúpiť Ethereum v predchádzajúcom príspevku, ale to je len časť procesu. Dnes by sme chceli pokryť 6 rôznych typov peňaženiek vhodných pre Ethereum, takže budete vedieť ako nato a kde.
Ethereum je veľmi technická mena (dokonca viac ako Bitcoin). Pôjdeme od tych najjednoduchších po tie komplexnejšie, takže si môžete vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim vedomostiam a potrebám.
Peňaženka CEX.IO – najvšestranejšia
CEX.io je jednou z najstarších kryptomenových zmenárni. Vznikla v roku 2013 v Londýne ako Bitcoin exchange a poskytovateľ miningu. V istom momente bol jej miningový resp. ťažobný projekt známy ako Ghash.io tak veľký, že mal 42% celkovej ťažobnej kapacity siete. Pre Ethereum sa hodí rovnako skvele ako pre Bitcoin. Má aj skvelú aplikáciu. Dá sa predávať a nakupovať v menách EUR, USD, RUB a GBP. Sami ju využívame!
Kliknite sem a navštívte Cex.io peňaženku.
Peňaženka Coinbase – najjednoduchšia možnosť
Coinbase prevádzkuje peňaženku pre Ethereum, ako aj peňaženku pre Bitcoin a Litecoin. Peňaženka Coinbase je jednoducho nastaviteľná a veľmi ľahko použiteľná, má však niekoľko obmedzení, ktorych si musíte byť vedomí:
- Coinbase má k dispozícii súkromný kľúč peňaženky. To znamená, že nemáte kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami a Coinbase sa môže rozhodnúť vypnúť váš účet, ak sa tak rozhodne. V minulosti existovali prípady, kedy Coinbase vypínal používateľské účty za nezákonnú činnosť. V prípade, že ste si svojich aktivít istí nie je dôvod sa Coinbase vyhýbať. Odporúčame tiež keď máte alebo plánujete nakupovať menší objem kryptomien.
- Peňaženka ETH Coinbase nepodporuje ETC (Ethereum Classic).
Po otvorení účtu Coinbase okamžite uvidíte peňaženku ETH zobrazenú na karte „Accounts„.
Potom môžete zadať svoj ETH účet a kliknúť na odkaz „wallet address„, aby ste dostali svoju verejnú adresu Ethereum adresu.
Kliknite sem a pozrite sa na peňaženku Coinbase.
Exodus peňaženka – možnosť Desktopu pre zvýšenú kontrolu
Exodus je desktopová peňaženka pre Bitcoin a Altcoiny s krásnym dizajnom a intuitívnym rozhraním. Pokiaľ ide o obmedzenia pre Exodus, majte na pamäti, že to nie je 100% open source. Mnoho komponentov v Exoduse je open source, ale nie všetky. To znamená, že komunita v celom rozsahu neoveruje kód.
Peňaženka je v súčasnosti dostupná iba vo verzii pre desktop (zatiaľ nie je dostupná žiadna verzia pre mobilné zariadenia). Rovnako ako Coinbase, Exodus nepodporuje ETC iba ETH. Avšak na rozdiel od Coinbase, Exodus je nezávislá peňaženka, ktorá ukladá súkromný kľúč na vašom počítači a nie na žiadnom externom serveri. To znamená, že máte plnú kontrolu (a plnú zodpovednosť) za svoje coiny.
Exodus umožňuje prijímať Bitcoin, Ethereum, Dash, Dogecoin a Litecoin. Jednoducho prejdite na položku „wallet“ a vyberte požadovanú šifrovú schému. Po kliknutí na tlačidlo „receive“ zobrazite svoju adresu Ethereum.
Kliknite sem keď chcete prejsť na Exodus.
Peňaženka Jaxx – nový a veľmi zaujímavý projekt
Z nášho prvého dojmu sa zdá byť veľmi dobrá peňaženka pre Bitcoin a Altcoin pre všetky vaše zariadenia (desktop a mobile). Podobne ako Exodus, Jaxx poskytuje jednoduché a intuitívne rozhranie pre mnoho altcoinov.
Na rozdiel od väčšiny ostatných peňaženiek Jaxx podporuje ETH a ETC. Tiež vaše súkromné kľúče nie sú nikdy zdieľané s Jaxx serverom a sú bezpečne uložené na vašom počítači. Jaxx nie je open source, ale kód je voľne dostupný na webovej stránke, čo ho sprístupňuje komunite a technicky zdatnejší vedia posúdiť jej kvality aj týmto smerom.
Aby ste získali Ethereum v Jaxx, tak sa uistite sa, že máte túto menu nastavenú pri prvom nainštalovaní programu. Potom vyberte menu na hornom paneli a uvidíte svoju adresu Ethereum hneď nižšie.
Kliknite sem a pozrite si Jaxx
ETHAdress – Možnosť chladenia
Pre tých, ktorí si chcú uložiť Ethereum offline, chcú si vytlačiť peňaženku Ethereum na papier. ETHAdress je open source projekt, ktorý vám vytvorí papierovú peňaženku Ethereum. Na adrese BitAddress.org, web vytvorí dvojicu súkromných a verejných kľúčov kliknutím na tlačidlo. Potom môžete tieto informácie vytlačiť a uložiť na bezpečnom mieste, takže žiadny externý hacker nebude môcť získať vaše coiny.
Ešte jedna možnosť, ktorá je k dispozícii, je šifrovať váš súkromný kľúč, ak chce niekto alebo vypoužívať coiny, bude musieť poznať heslo na jeho dešifrovanie.
Nikdy by ste nikomu nemali zdieľať svoj súkromný kľúč. Na obrázku nad mojim súkromným kľúčom je verejný, ale je to preto, že v tejto peňaženke nie sú žiadne coiny. V momente, keď niekto pozná váš súkromný kľúč, má kontrolu nad vašimi coinami.
Používanie produktu ETHaddress bude pravdepodobne relatívne bezpečným spôsobom ukladania Ethereum. ETHaddress však môže byť použitý iba s ETH (nie ETC). Ak ste niekedy chceli poslať svoje coiny aj inej osobe, musíte ich importovať do online peňaženky (napr. Cex.io, Coinbase, Exodus, Jaxx) a až potom ich budete môcť používať.
Kliknutím tu prejdete na ETHAddress.
MyEtherWallet – webové rozhranie pre exluzívne pre Ethereum
MyEtherWallet je webová stránka, ktorá vám umožňuje vytvárať, odosielať a prijímať Ethereum bez toho, aby ste mali kontrolu nad vašimi súkromnými kľúčmi. Pri prvom vstupe na stránku môžete vybrať, či chcete vygenerovať peňaženku, poslať Ethereum alebo množstvo ďalších iných možností.
Ak vygenerujete peňaženku, web vytvorí pár verejne-súkromných kľúčov, ktorý bude chránený heslom podľa vášho výberu. Potom dostanete stiahnuteľný súbor s týmto párom kľúčov pre budúce použitie. Kedykoľvek budete chcieť poslať Ethereum z tohto súboru, musíte ho nahrať na stránku a poskytnúť heslo.
Odoslanie sa môže uskutočniť prostredníctvom samotnej webovej stránky alebo prostredníctvom iných peňaženok, ako sú napríklad TREZOR alebo Ledger. Kód lokality je open source a funguje iba s ETH.
Kliknutím tu prejdete na stránku MyEtherWallet.
Bonus: Hardvérové peňaženky – Najvyššia bezpečnosť (najdrahšia možnosť)
Ak to s kryptomenami resp. s Ethereum myslíte a chcete čo najvyššie zabezpečenie odporúčame vkladať Ethereum na hardvérovú peňaženku. Avšak tieto hardvérové peňaženky nie sú zadarmo a stoja medzi $ 50 – $ 100. Dnešné popredné hardvérové peňaženky TREZOR, Ledger a KeepKey vám dodávajú možnosť ukladať Ethereum na ne.
[kkstarratings]
Pri CEX.io neuvádzate ako je to s kľúčom.
Vlastní ho server alebo vlastník peňaženky?
Dobrý deň, vlastní ho Cex.io.
A neviem či je to bug alebo úmysel ale na celom tomto webe (proste všade) nefunguje klávesa „HOME“.
Funguje len „END“
Trezor je fajn používam, určite sa oplatí zainvestovať.