Chainlink bol uvedený na trh v San Franciscu fintech spoločnosťou SmartContract v júni 2017, je vývojármi označovaný ako bezpečný blockchainový middleware, ktorý má v úmysle spájať smart kontrakty naprieč blockchainmi tým, že im umožňuje prístup k kľúčovým zdrojom mimo blockchainu, ako sú dátové feedy, webové API a klasické platby na bankový účet.
Vývojári Chainlinku sa domnievajú, že hoci smart kontrakty môžu spôsobiť revolúciu v mnohých odvetviach tým, že nahradia potrebu tradičných právnych dohôd, základné konsenzuálne protokoly týkajúce sa technológie blockchain vedú k tomu, že smart kontrakty nie sú schopné efektívne komunikovať s externými systémami.
Ekosystém Chainlinku sa točí okolo tokenu LINK a siete LINK. Vydaním rozhraní API a ďalších platforiem plánujú vývojári zvýšiť použiteľnosť a použiteľnosť smart kontraktov v celom obchodnom svete.
Čo sú smart kontrakty?
Inteligentné kontrakty, ktoré boli prvýkrát koncipované v roku 1993, sú počítačové aplikácie vykonávané na decentralizovanej infraštruktúre, napríklad blockchain. Zatiaľ čo štandardná zmluva načrtáva podmienky upravujúce vzťah, ktoré sú vynútiteľné zákonom, smart kontrakty vynucujú zmluvný vzťah kryptografickým kódom.
Smart kontrakty sa vykonávajú hneď, ako nastanú určité okolnosti. Skutočnosť, že existuje v decentralizovanej sieti, znamená, že žiadna strana nemôže meniť jej kód alebo zasahovať do ich vykonávania. Smart kontrakty tým, že bránia zmenám, zaväzujú všetky strany k uzatvoreniu dohody, čím vytvárajú typ vzťahu, ktorý sa nespolieha na dôveru v jednu stranu.
Podľa vývojárov Chainlinku však má súčasná štruktúra smart kontraktov na blockchaine množstvo nevýhod. Napríklad kvôli tomu, že sú založené na informáciách zabezpečených na blockchaine a kvôli spôsobu, akým mineri dosahujú konsenzus okolo transakčných dát založených na blockchaine, smart kontrakty nie sú schopné interagovať s externými zdrojmi, ako sú dátové feedy , API alebo klasické bankové systémy.
Tradične sa tento problém rieši pomocou blockchainového middlewaru nazývaného „oracle“. Chainlink navrhuje bezpečnú sieť Oracle, ktorá je plne decentralizovaná na základe technológie blockchain, ktorá umožňuje prepojenie medzi smart kontraktmi a externými (alebo mimoreťazcovými) zdrojmi.
Čo sú Oracles ?
Oracles sú nevyhnutné, pretože blockchainy nemôžu priamo pristupovať k údajom mimo svojej siete. Oracle je definovaný ako „agent“, ktorý vyhľadáva a overuje udalosti v reálnom svete a tieto informácie odosiela do blockchainu, ktorý sa použije v smart kontraktoch. Poskytuje externé údaje, ktoré sú potrebné na spustenie vykonávania smart kontraktov, keď sa dosiahnu vopred definované podmienky (ako napríklad prijatá platba alebo kolísanie ceny).
Pretože Oracles sú služby tretích strán s centralizovaným bodom kontroly a ktoré nie sú súčasťou mechanizmu konsenzu blockchainu, v súvislosti so smart kontraktmi dohliadajú na to či sú dáta prijaté od oracle dôveryhodné.
Pretože smart kontrakty môžu byť na základe určitých podmienok samy realizovateľné, je nevyhnutné, aby oracles poskytovali presné a dôveryhodné informácie. Napríklad, ak sa do blockchainu prenesú nepresné údaje o cene akcie a bude sa na ne spoliehať smart kontrakt, smart kontrakt môže na základe týchto zlých údajov vykonať nesprávnu funkciu.
Niektoré oracles sa spolieha na overenie svojich údajov notárstvom, zatiaľ čo iné sa spoliehajú na manuálny ľudský vstup neštruktúrovaných údajov. Podľa vývojárov Chainlinku sú však tieto typy oracles chybné: pretože potreba overenia môže byť rekurzívna. Bol by nákladný, náročný na zdroje a nebol by schopný poskytnúť údaje v reálnom čase.
Vývojári Chainlinku majú v úmysle vyriešiť tento problém vytvorením decentralizovanej oracle siete pre smart kontrakty na bezpečnú interakciu so zdrojmi mimo blockchainu, ako sú kryptograficky zabezpečené dátové feedy, ako aj uľahčením interoperability medzi blockchainmi.
Podľa vývojárov umožní sieť Chainlinku každému, kto má datový feed alebo akékoľvek iné API, poskytnúť ich priamo na smart kontrakt výmenou za tokeny Chainlinku. Takéto osoby sa označujú ako prevádzkovatelia uzlov a umožňujú takýmto poskytovateľom údajov (alebo napríklad poskytovateľom platieb alebo poskytovateľov služieb) predávať svoje služby založené na API priamo na smart kontrakte výmenou za tokeny LINK.
Vývojári naznačujú, že táto decentralizovaná infraštruktúra umožňuje dátam, platbam mimo reťazca a API napojeniam do smart kontraktu spôsobom, ktorý je škálovateľný, bezpečný a kontrolovateľný.
Chainlink sieť
ChainLink Network je decentralizovaná sieť Chainlink Nodes, ktoré predávajú využitie konkrétnych dátových kanálov, API a rôznych platobných možností off-chain priamo do smart kontraktu.
Sieť Chainlinku sa skladá z dvoch samostatných častí, on-chain a off-chain, ktoré budú musieť pri poskytovaní služby interagovať. Sieť bola postavená tak, aby umožňovala jej modernizáciu, takže jej rôzne komponenty je možné nahradiť, keď vzniknú novšie technológie. Sieťová súčasť siete filtruje predpovede na základe metrík požadovaných stranou smart kontraktu prostredníctvom dohody o úrovni služieb (SLA).
Pomocou týchto metrík Chainlink zhromažďuje odpovede oracles na dotazy SLA, triedi ich podľa reputačných a agregačných modelov a poskytuje konečný spoločný výsledok dotazu Chainlinku, ktorý sa dá implementovať do smart kontraktu.
Chainlink token
Za účelom kompenzácie off-chain potrieb systému Chainlinku vytvorili token s názvom LINK. Token LINK bol založený ako mena, ktorá sa má zvoliť na vyplatenie operátorom uzlov. Podľa vývojárov je na vykonávanie tejto funkcie potrebný token LINK, pričom dopyt a hodnota tokenov priamo koreluje s počtom operátorov, ktorí systému poskytujú služby off-chain.
Keďže sa tokeny LINK používajú ako mena na platforme Chainlinku, čím väčšie využitie má platforma Chainlinku, tým cennejšie by mali byť LINK tokeny.
Súčasťou siete Chainlink je ich reputačný systém, poskytovatelia uzlov s väčším počtom zablokovaných odkazov LINK by mali byť odmenení za väčšie kontrakty. Ak neposkytnú presné informácie, budú potrestaní v podobe odpočítania tokenov. Pre držiteľov tokenov to vyzerá vynikajúci systém, pretože čím viac tokenov je uzavretých v kontraktoch, tým nižšia by mala byť ponuka a teda vyššia cena.
Bolo by zrejmé, že lakmusový papierik toho, či sú tokeny LINK nevyhnutné pre správne fungovanie systému, sa stane zrejmejším, keď systém začne fungovať a bude založený na počte operátorov uzlov, ktorí sa pripoja k sieti.
Súdiac podľa partnerov, ktorí boli ohlásení pred spustením mainnetu, mala by sa sieť od prvého dňa výrazne využívať, čo bude rásť s pribúdajúcimi spoločnosťami.
LINK vývojári označujú ako „token ERC20 s dodatočnou funkciou „transfer and call ERC223“ (prenos, adresa, uint256, bajty), ktorá umožňuje prijímanie a spracovanie tokenov na základe zmlúv v rámci jednej transakcie.“
Predaj LINK bol obmedzený na 32 miliónov USD s celkovou kapitalizáciou na úrovni 1 miliardy . Podľa vývojárov pôjde 35% všetkých tokenov LINK prevádzkovateľom uzlov, aby stimulovali ekosystém s ďalšími 35% predanými vo verejnom predaji tokenov.
Posledných 30% z celkových tokenov LINKu zostane v spoločnosti pre ďalší vývoj a platby zamestnancom.
Kde kúpiť Chainlink
LINK sa dá kúpiť ku dátumu publikácie článku už takmer na všetkých centralizovaných ale aj decentralizovaných burzách. Pre začiatočníkov odporúčame využiť dve následujúce možnosti. S tým, že samozrejme po kúpe preniesť tokeny na hardware peňaženku kvôli bezpečnosti.
Ako kúpiť na Coinbase Pro
Coinbase Pro (predtým GDAX) je jeden z najlacnejších spôsobov nákupu Chainlink (LINK) u nás o ktorom vieme.
Vďaka tomu môžete vložiť EUR pomocou bankového prevodu a nechať ho pripísať za pár minút.
Chainlink (LINK) potom môžete kúpiť za skutočný trhový kurz a platiť nebudete takmer žiadne poplatky. Ak na ňom každý mesiac obchodujete s kryptomenou v hodnote menej ako 10 000 USD, budete musieť zaplatiť poplatky za obchodovanie vo výške 0,5%.
Aj keď je to viac ako niektoré iné burzy s kryptomenami, môžete Chainlink (LINK) ZDARMA vybrať z Coinbase Pro do peňaženky podľa vášho výberu.
Prehľad nákupú:
- Vytvorte si účet na Coinbase Pro
- Keď budete mať účet na Coinbase, automaticky získate prístup aj na Coinbase Pro
- Vložte EUR pomocou bankového prevodu do svojej peňaženky Coinbase Pro EUR.
- Nakúpte Chainlink (LINK) s trhovou objednávkou (poplatky 0,5%)
Ako kúpiť na Binance
Vytvorenie si účtu
Prvým krokom v tomto procese je vytvorenie účtu Binance. Postup je veľmi jednoduchý. Je od vás požadované, aby ste poskytli iba svoju platnú e-mailovú adresu a heslo. Pri vytváraní účtu nezabudnite uviesť silné heslo, pretože tu budete mať svoje prostriedky.
Aktivovanie účtu
Po dokončení prvého kroku vám bude zaslaný e-mail s aktiváciou vášho účtu. Otvorte email a kliknite na aktivačný odkaz. Ak nemôžete nájsť aktivačný e-mail od Binance, skontrolujte priečinok so spamom alebo požiadajte Binance o zaslanie ďalšieho aktivačného e-mailu.
Upozorňujeme, že od vás môžu vyžadovať niektoré overovacie dokumenty, ako je občiansky preukaz, vodičský preukaz a / alebo cestovný pas.
Prihlásenie sa do účtu
Vráťte sa na webovú stránku Binance a prihláste sa do svojho účtu pomocou údajov, ktoré ste zadali v predchádzajúcom kroku. Aj keď to nie je povinné, prvá vec, ktorú by sme osobne urobili, je vytvorenie dvojfaktorovej autentifikácie s cieľom posilniť bezpečnosť účtu.
Prevedenie prostriedkov
V Binance kupujete tokeny ChainLinku (LINK) iba pomocou ETH alebo BTC. Preto budete musieť previesť nejaké ETH alebo BTC do vašej Binance wallet. V prípade, že na Ethereu nemáte žiadne BTC, môžete si niektoré kúpiť pomocou fiat meny na Coinbase alebo na vami preferovanej burze.
Ak chcete úspešne vložili prostriedky, klepnite na tab Funds na hornom navigačnom paneli. Potom kliknite na Deposit withdrawals a v zozname nižšie vyhľadajte buď peňaženku Ethereum, alebo Bitcoinu, podľa toho, čo chcete vložiť. Vyberte poskytnutú adresu peňaženky a použite ju na burze alebo v peňaženke, kde máte svoje prostriedky a pošlite ich.
Kupovanie Chainlink tokenov (LINK)
Gratulujeme, ste pripravení kúpiť si nejaké tokeny (LINK). Klepnite na tab Exchange a potom na Basic na hornom navigačnom paneli. Vpravo hore na burze vyberte BTC (Bitcoin) alebo ETH (Ethereum) a vyhľadajte LINK / ETH alebo LINK / BTC.
Tým sa otvorí obchodný pohľad na pár, ktorý si chcete zameniť. Prejdite na stránke do sekcie Buy / Sell a zadajte order nákupu.
Záver
Chainlink má potenciál na prepojenie smart kontraktov s vonkajším svetom. Môže to umožniť stranám smart kontraktov, aby mohli prijímať externé vstupy, ktoré preukazujú výkonnosť a vytvárať platobné výstupy, ktoré chcú koncoví používatelia dostávať, napríklad bankové platby.
To má potenciál umožniť smart kontraktom napodobniť prevažnú väčšinu finančných dohôd, ktoré sú v súčasnosti na trhu k dispozícii. Vďaka sieti Chainlink Network môže ktokoľvek bezpečne poskytovať smart kontrakty s prístupom ku kľúčovým externým údajom a akýmkoľvek ďalším možnostiam API výmenou za finančnú odmenu. Aj keď sa ešte len uvidí, ako bude motivačný systém fungovať, existuje potenciál pre odmeny podobné tým, ktoré sú k dispozícii minerom, pre operátorov uzlov, ktorí poskytujú užitočné údaje sieti Chainlink.
Chainlink navyše umožňuje finančným inštitúciám a podnikom využívať smart kontraktom prostredníctvom siete Chainlink bez toho, aby museli prechádzať na samotné smart kontrakty, čo im umožňuje prijímať všetky výhody decentralizácie, dôveryhodnosti a nemennosti bez výdavkov na vytvorenie nového systému alebo siete.