Skip to main content
5
(18)

Čo je 0x? Úvod do 0x

Centralizované burzy kryptomien sú často sprevádzané problémami. Hackeri, sprenevery a vládne odstávky znemožňujú komukoľvek previesť coiny, ale decentralizované burzy tzv. OTC môžu byť rovnako problematické. A práve preto bol vytvorený open source protokol 0x.

čo je 0x

Zakladateľmi protokolu 0x sú Amir Bandeali a Will Warren. Vytvorili ho v októbri, v roku 2016 s presvedčením, že všetky aktíva bude možné obchodovať na blockchain. Platforma bola vytvorená na zefektívnenie obchodovania, čiže spôsobu výmeny Ethereum tokenov mimo siete blockchain, ktoré znižujú náklady ako napríklad poplatky za transakcie a iné poplatky v porovnaní s transakciami v rámci siete.

Predtým, ako sa dozviete, prečo je 0x tak nevyhnutný, poďme sa teraz pozrieť na hodnotu kryptomeny ZRX.

Kryptomena ZRX

Trhová kapitalizácia (hodnota) kryptomeny ZRX mala 23. júna 2018 hodnotu 387 547 239 dolárov. Aktuálna hodnota kryptomeny bola 0,72 dolárov a „circulating supply“, čiže počet coinov v obehu bolo 528 166,015 ZRX (z celkovej 1 miliardy). Jej najvyššia obchodná cena dosiahla 2,37 dolárov (13. januára 2018).

Počas ICO fázy, teda fázy zbierania kapitálu pre tento nový projekt, ktorá skončila v auguste v roku 2017 sa získalo 24 miliónov dolárov. Ešte v tom čase bolo 50% bolo poskytnutých investorom, 15% si ponechala spoločnosť 0x, 15% zostalo vo vývojovom fonde, 10% pre zakladajúci tím a posledných 10 % pre poradcov a podporovateľov.

0x ZRX tokeny sa používajú na decentralizované riadenie systému a hoci je v súčasnosti obmedzený na Ethereum blockchain, riešenia typu cross-blockchain ako Cosmos a Wanchain čoskoro spoja 0x s vonkajším svetom.

Iniciatíva Cornell Tech for Cryptocurrencies and Contracts pochybuje o potrebe existencie ZRX , pretože ETH by sa mohla rovnako ľahko použiť na financovanie transakcií.

Decentralizácia zmeny tokenov

V prvom rade si vysvetlíme rozdiel medzi centralizovanou a decentralizovanou burzou.

Centralizovaná burza vyžaduje, aby ste uložili svoje coiny alebo tokeny do kryptopeňaženky, pričom táto transakcia môže byť ohrozená hackerským útokom alebo podvodom. Ak by došlo k ohrozeniu prevodu (čo mnohým hrozí), používatelia stratia  svoje peniaze. No pri takomto prevode sa účtujú aj poplatky.

Decentralizované  burzy umožňujú súkromné prevody, čiže bez tretej strany. Avšak treba zdôrazniť, že dôvera je hlavnou premennou, keď sa transakcie vykonávajú týmto spôsobom. Taktiež nájdenie kupujúceho alebo predajcu mimo burzy môže byť celkom ťažké, ak teda osobne nepoznáte niekoho. Výhodou je, že vaše aktíva zostávajú v kryptopeňaženke, kým sa vlastníctvo neprevedie na inú stranu.

0x nie je úplne decentralizovaná burza, ale nie je ani úplne centralizovaná, čo jej prináša veľa výhod oproti existujúcim kryptoburzám, ktorými sú napríklad Binance a Coinbase. Jeden z transakčných poplatkov je nepovinný. Vývojári si môžu vybrať jeden, závisí to od vlastného uváženia. Ide o svet centralizovaných a decentralizovaných búrz, a to všetko pod jednou strechou.

0x je najlepším riešením z oboch svetov, rieši obavy pomalých decentralizovaných búrz a neistých centralizovaných. Samozrejme, je to len protokol a namiesto čakania na vývojárov, sa vytvorilo obchodné riešenie P2P (peer-to-peer), ktoré je založené na báze užívateľ-užívateľ. Tím 0x OTC sa orientoval na spotrebiteľov, čiže 0x umožňuje priame p2p obchodovanie akoukoľvek metódou, ktorú považujete za vhodnú.

Funguje úplne jednoducho a to tak, že Maker vyšle objednávku, následne „Relayer“, teda subjekt alebo sprostredkovateľ, ktorý vedie a udržuje knihy objednávok, uverejní objednávku v knihe objednávok pomimo siete a príjemca transakciu akceptuje.

Protokol 0x využívajú napríklad dEX, Radar, Augur, Blocknet, Aragon, Lendroid, Dharma, Maker a ďalšie. Prijatie je hlavnou prekážkou pre tých najlepšie navrhnutých a dobre financovaných blockchain projektov, i keď je to prekážka, 0x sa snaží to prekonať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné.

Cena slobody

Veľmi zaujímavé bude sledovať v nasledujúcom čase, ako sa uvoľňuje a používa  0x. Ako sme už predtým diskutovali, model bez poplatkov má veľké problémy pri udržiavaní hodnoty. Zatiaľ čo technický protokol je skvelý, skeptici sa pýtajú, ako udržateľný je obchodný model 0x, pričom sľubuje transakcie bez poplatkov, ktoré oddelia úspech platformy od hodnoty ZRX.

Avšak jednoduchosť použitia a rastúci ekosystém, podporujúci funkčnosť viacerých sietí, sú v prospech 0x. Samozrejme, nie je to jediná decentralizovaná možnosť burzy ani na Ethereum blockchain.

EtherDelta sa napríklad spolieha na Ethereum a používa ETH namiesto vlastného tokenu. Odstraňuje „Relayer“ (sprostredkovateľa) z transakcií. Spoločnosť EtherDelta bude využívať rovnaké trhové podmienky ako 0x a bude slúžiť konkurenčným trhom.

Nie je však jasné, či ZRX je komodita alebo skôr bezpečnosť, pretože má hlboké korene v oboch, pričom ponecháva zraniteľné miesta v cieli decentralizácie. Napríklad, ak by ktokoľvek kúpil 50,1% ZRX, získal by nad 0x úplnú kontrolu podľa zmluvy DEX smart. Legislatíva, rovnako ako technológia, by mohla určiť hodnotu spoločnosti 0x a pozíciu na trhu v hierarchii kryptomien.

Napriek tomu 0x získava trakciu, najmä v Indii, kde šifrovacia výmena Zebpay nedávno pridala 0x podporu svojej platforme. Od začiatku mája 2018 existuje takmer 500 tokenov ERC20 a schopnosť ich navzájom si vymieňať bude výhodou pre celý Ethereum ekosystém.

Konkurenti, ako 0x, EtherDelta, IDEX, and Radar Relay sú schopné spolu existovať.  Poplatky a podvody v rámci centralizovanej burzy mimo siete a iné skutočnosti motivujú držiteľov, aby udržali rovnováhu vo svojich peňaženkách. Decentralizované burzy môžu čoskoro prevziať centralizované – jednoducho musíme počkať, kým vlády nedosiahnu zhodu krypto regulácie.

0x zhrnutie

0x má skutočne veľké ambície kombinovať to najlepšie z centralizovaných aj decentralizovaných búrz. Jeho tím sa zameriava na získanie podpory a prijatia, pričom má dobrú pozíciu na prekonanie veľkých centralizovaných búrz, ako sú Binance a Coinbase. Závisí to však hlavne od toho, ako sa Americká Komisia pre cenné papiere (US SEC) a Kongres rozhodnú regulovať kryptomeny a blockchain (najmä Ethereum).

  • 0x trochu decentralizuje krypto burzy, dokonca ponúka možnosť p2p s 0x OTC. Napriek tomu tu platí prevaha väčšiny, čo znamená, že ten, kto vlastní viac ako 50 percent, tvorí pravidlá
  • 0x používa objednávkové knihy a verifikáciu, aby umožnila obchodovanie medzi tokenmi ERC20, ktorých je k dnešnému dňu takmer 500
  • 0x má veľa konkurentov a nie je celkom jasné, ako môžu vládne nariadenia ovplyvniť jeho budúcu životaschopnosť
  • cross-chain platformy ako Wanchain čoskoro otvoria brány pre 0x na obchodovanie s ostatnými tokenmi a coinami z iných blockchain

ZRX je možné už kúpiť aj na Coinbase

ZRX je možné obchodovať od 11. októbra na burze Coinbase Pro. Po vytvorení dostatočnej likvidity bude možné začať s obchodovaním. K dispozícií budú obchodné páry ZRX / USD, ZRX / EUR a ZRX / BTC. Obchodovanie bude síce prístupné pre väčšinu, no spočiatku nebude k dispozícii pre obyvateľov New Yorku.

Chcem kúpiť ZRX na Coinbase [kkstarratings]

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 18

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár