Skip to main content
4.9
(115)

Bitcoin, ktorý sa pôvodne považuje za uchovateľ hodnoty a médium výmeny hodnôt mimo jurisdikcie vlád alebo tretích strán sa zameriava na poskytovanie individuálnej ekonomickej slobody prostredníctvom vytvorenia novej finančnej technológie.

Aplikácia technológie blockchainu, kryptomien, distribuovanej výpočtovej techniky a ekonómie v systéme, akým je Bitcoin, však bola špičkou ľadovca pre budúci priemysel s obrovským potenciálom. Ethereum otvoril dvere potenciálu využitia technológie blockchain pre širokú škálu aplikácií.

čo je ethereum

Čo je Ethereum a aká je jeho história

Ethereum je kryptomena a blockchain platforma s inteligentnou zmluvnou funkčnosťou. Je to v podstate decentralizovaná platforma pre vývojárov na vytváranie aplikácií a bola vytvorená Vitalikom Buterinom v roku 2013.

Ethereum môže byť použitý na kodifikáciu, decentralizáciu, bezpečnosť a obchodovanie s čímkoľvek: hlasovanie, menovanie domén, finančné výmeny, crowdfunding, riadenie spoločnosti, zmluvy a dohody vo väčšine druhov, duševné vlastníctvo atď.

Ethereum možno použiť na decentralizáciu takmer všetkého: hlasovania, názvu domén, finančné transakcie, crowdfunding, správy spoločností, zmlúv alebo duševného vlastníctva. 

Je to platforma „Do It Yourself“ pre vytváranie blockchainov. Platforma Ethereum je základná vrstva a navyše si môžete vytvoriť rôzne tokeny tokeny ERC-20 na spustenie decentralizovaných aplikácií (aka Dapps). 

História

Ethereum má dlhú, kontroverznú a veľmi významnú históriu, ktorá mala zásadný vplyv na formovanie modernej krypto sféry. White paper, ktorý navrhol už spomínaný Vitalik koncom roka 2013, bola začiatkom éry Ethereum.Cieľom je navrhnúť ako počítač s distribuovaným svetom na vykonávanie a ukladanie počítačových programov.

Cieľom bolo vytvoriť distribuovanú počítačovú platformu, ktorá naplno využije potenciál technológie blockchain. Ako uvádza Vitalik v úvode svojej práce:

vitalik ethereum

 

Systémy, ktoré „cituje vyššie“ sa vzťahujú na bežné aplikácie (dapps) postavené na vrchole blockchainu Ethereum, ako sú digitálne aktíva v reťazci (tokeny ERC-20), nenahraditeľné aktíva, decentralizované zmenárne, systémy reťazovej identity a reputácie, decentralizované autonómne organizácie (DAO) a predovšetkým smart kontrakty.

Smart kontrakty sú primárnou črtou spoločnosti Ethereum a v podstate sú samopraviteľnými programami, ktoré uľahčujú zámenu všetkých hodnôt v sieti, ktorá je nevyhnutne uložená na blockchaine. Vykonávajú sa, keď sú splnené konkrétne podmienky a sú mimo vplyvu tretích strán alebo cenzúry.

Všeobecná ambícia projektu načrtnutá vo white paper, ako aj technická odbornosť jeho mladého zakladateľa upútali pozornosť mnohých v krypto svete. Základná inovácia platformy sa stala známou ako „virtuálny počítač Ethereum“ (EVM) a predstavuje softvér na dokončenie činnosti, ktorý beží na sieti Ethereum a umožňuje komukoľvek spúšťať akýkoľvek program bez ohľadu na programovací jazyk na blockchainu Ethereum. Výsledkom je potenciál vytvoriť veľké množstvo decentralizovaných aplikácií na jedinej platforme.

Počiatočný vývoj Ethereum sa začal začiatkom roku 2014 spolu s Vitalikom a malým tímom vrátane Anthonyho Di Ioria, Charlesa Hoskinsona a Mihai Alisie. Projekt sa začal prostredníctvom švajčiarskej spoločnosti Ethereum Switzerland GmbH a následne prostredníctvom švajčiarskej neziskovej nadácie Ethereum.

Od júla do augusta 2014 získalo Ethereum viac ako 14 miliónov USD. V septembri toho istého roku bol Ether (mena Ethereum) distribuovaná investorom a vývojovému tímu, zatiaľ čo zvyšné finančné prostriedky boli poskytnuté nadácii Ethereum.

V júli 2015 bolo spustené prvé experimentálne vydanie siete Ethereum, experimentálne uvádzané do obehu a označené ako vydanie Frontier. Prvý významný upgrade na platformu Ethereum bol vydaný v marci 2016 ako „Homestead“ a bol prvým upgradeom, ktorý sa považoval za stabilný so zameraním na ceny plynu, bezpečnosť a spracovanie transakcií. V tom čase sa kritici spoločnosti Ethereum stále obávali o jej bezpečnosť a stabilitu.

Čo je Ether?

Ether je menou platformy Ethereum. Ether je vyžadovaný každým, kto chce stavať alebo používať platformu Ethereum. Rovnako ako Bitcoin, Ether môže byť obchodovaný na webe a byť ťažený. Za chvíľu vám ukážeme presne, kde ho môžete kúpiť. Väčšina ľudí používa termín Ethereum na označenie meny namiesto Ether, a preto to môže byť mätúce.

Celková ponuka Etheru a jeho sadzby bola rozhodnutá o daroch zhromaždených na predplatení meny v roku 2014. Výsledky boli zhruba:

  • 60 miliónov Etheru bolo vytvorených pre prispievateľov v tzv. predpredaji
  • Do rozvojového fondu bolo vytvorených 12 miliónov (20% z vyššie uvedených prostriedkov), väčšina z nich bude venovaná skorým prispievateľom a vývojárom a zostávajúcim vo fonde Ethereum Foundation
  • 5 Etherov je vytvorených každý blok (zhruba 15-17 sekúnd) pre „minera“ bloku
  • 2-3 Etheri sú niekedy posielané inému „minerovi“, ak by boli tiež schopní nájsť riešenie ale jeho blok nebol zahrnutý

Zakladatelia Ethereum uvádzajú, že Ether nie je menou, rovnako ako „krypto-palivo“, čo znamená, že je jedným z hlavných príležitostí – platiť v platforme Ethereum. To znamená, že pravdepodobne nebudete môcť nakupovať veci online s Etherom. Môžete s nim však obchodovať a investovať do neho v nádeji, že jeho cena stúpne.

Bližšie o priebehu sa venujeme v seriály Analýza Kryptomien.

Pretože Ether je v súčasnosti menej „zrelý“ ako Bitcoin, je menej vhodný pre ľudí, ktorí nie sú technicky zdatný. Napríklad si môžete stiahnuť oficiálnu aplikáciu Ether penaženky na github, ale zatiaľ nie je dostupná žiadna „user-friendly“ verzia. K dispozícii sú tiež MyEtherWallet a EthereumWallet s jednoduchším rozhraním.

Ako Ethereum funguje ?

Virtuálny stroj Ethereum (EVM) je softvér Turing-complete, ktorý beží na sieti Ethereum. Vykonáva skripty v distribuovanej sieti počítačov a umožňuje vykonávanie a ukladanie všetkého od smart kontraktov až po DAO. Funkčne umožňuje Ethereum vývojárom stavať na nich decentralizované aplikácie. Napr. rôzne hry, distribuované registre, organizácie a mnoho ďalších.

Účelom návrhu Ethereum založeného na white paperu je dodržať zásady:

Jednoduchosť – Protokol by mal byť čo najúčinnejší a to aj za cenu uchovávania údajov alebo časovej neefektívnosti.

Univerzálnosť – Poskytuje sa interný skriptovací jazyk Turing-complete, ktorý vývojár môže použiť na programovanie akýchkoľvek smart kontraktov alebo iných typov transakcií.

Modularita – Ethereum protokol by mal byť navrhnutý tak, aby bol čo najviac modulárny a oddeliteľný.

Agilita – Protokol nie je vytestaný do kameňa a využijú sa všetky možnosti na zlepšenie architektúry protokolu alebo EVM v oblasti rozšíriteľnosti alebo bezpečnosti.

Nediskriminácia / necenzúra – Protokol by sa nemal snažiť aktívne obmedzovať alebo brániť konkrétnym kategóriám použitia.

Výhody 

Výhody Ethereumu nielen ako samotnej platformy založenej na blockchaine, ale aj v porovnaní s inými platformami založenými na blockchaine sú:

Nemennosť – Tretia strana nemôže robiť žiadne zmeny v údajoch.

Korupcia / ochrana proti falšovaniu – Cenzúra nie je možná, keď sa konsenzus PoW pre rozsiahlu a decentralizovanú sieť dohodne na jej globálnom stave.

Zabezpečenie – Kombinácia PoW konsenzu, kryptomenových techník používaných v transakčnom modeli a nedostatku centralného bodu zlyhania chráni sieť pred hackermi a manipuláciou.

Žiadne prestoje – Aplikácie, smart kontrakty, organizácie atď., ktoré bežia na blockchaine Ethereum, sú vždy spustené a nemožno ich vypnúť.

Nevýhody

Ako platforma Turing-complete je systém Ethereum citlivý na zraniteľné miesta, ktoré je možné využiť prostredníctvom zložitosti primárneho programovacieho jazyka používaného v smart kontraktoch, Solidity. Bezpečnosť smart kontraktov sa stala hlavným problémom a DAO hack bol udalosťou, ktorá viedla k hlavným obavám z dlhodobej životaschopnosti smart kontraktov.

Ethereum sa tiež zameriava na bezpečnosť a decentralizáciu z dôvodu rozšíriteľnosti. Aj keď riešenia škálovateľnosti sú už v prevádzke a na obzore, nízka priepustnosť a vysoké náklady na plyn pre Ethereum sú v súčasnosti nepríjemné pre bežných používateľov, ktorí hľadajú bezplatné používanie aplikácií, na ktoré sú zvyknutí, ako aj pre vývojárov. aplikácie, kde sa v niektorých prípadoch náklady na plyn stali neprimerane vysokými.

Ethereum (ETH) vs. Ethereum Classic (ETC)

Ethereum Classic je kryptomena, ktorá vznikla v dôsledku nesúhlasu s pôvodným podnikaním spoločnosti Ethereum. Katalyzátor rozpadu bol spôsobený tým, že hacker našiel spôsob ukradnutia Etherov v hodnote 60 miliónov dolárov. Zástancovia ETH uviedli, že kód by mal byť zmenený a ukradnuté mince by mali byť vrátené, zatiaľ čo podporovatelia ETC uviedli, že „kód je zákon“ a čo sa stalo to sa stalo. Takže v reálnom živote sa stalo, že ETC bol rovnaký pôvodný kód Ehtereum a ETH si rozdelil kód, aby vytvoril nový Ethereum.

Preto sa vytvorili dve rovnaké konkurenčné meny, ktoré mali 2 rôzne výmenné kurzy. Dnes je cena ETH oveľa vyššia a je bežnejšia okolo verejnej komunity medzi kryptomenami.

Ako nakúpiť Ethereum?

Krok 1 – Získať peňaženku pre Ethereum 

Pred začatím nákupného procesu budete potrebovať peňaženku Ethereum, ktorá udrží váš Ether. Existuje mnoho typov peňaženiek vhodných pre Ethereum. Tu je krátky prehľad najpopulárnejších peňaženiek Ethereum. 

Ethereum Hardware peňaženky

Hardware peňaženky sú najbezpečnejším spôsobom uloženia kryptomien a inak tomu neni ani pri Ethereum-e. Je to kus hardvéru s ktorým sa pripájate k počítaču (rovnako ako USB flash), ktorý ukladá vaše súkromné kľúče Ethereum do offline režimu. Hardvérová peňaženka je pravdepodobne optimálnym mixom medzi bezpečnosťou a pohodlím. Najznámejšie hardvérové peňaženky, ktoré podporujú Ethereum sú Ledger a TREZOR

Elektronické software peňaženky

Ak práve len začínate s Ethereum, nemáte na ukladanie hardvérovej peňaženky dostatok Etheru, alebo nemáte peniaze, môžete použiť bezplatné softvérové peňaženky. Tieto peňaženky sú zadarmo, ale sú menej bezpečné, pretože sú neustále pripojené k internetu (a preto môžu byť napadnuté hackerom). Najlepšie peňaženky Ethereum pre začiatočníkov sú Exodus (pre desktop), Edge (pre mobil) a MyEtherWallet (pre desktop / mobilné zariadenia).

Krok 2 – Kúpiť Ethereum (kreditná karta, bankový prevod a hotovosť)

Najjednoduchší spôsob nákupu Ethereum je cez jednu z najpopulárnejších zmenárni Bitcoinov, ktorá taktiež dodá Ethereum.

Kupovanie Ethereum cez Coinmama

Coinmama – celosvetový predajca Ethereum kryptomeny, ktorý je súčasťou v kryptosfére od roku 2013. Táto spoločnosť vám umožňuje kúpiť si Ethereum pomocou kreditnej karty alebo bankovým prevodom (SEPA a SWIFT). Výmenné kurzy sú relatívne nízke, najmä ak využívate prevody SEPA.

Viac informácií sa dozviete: Coinmama Recenzia – služby, poplatky, krajiny, limity, porovnania.

Kupovanie Ethereum cez eToro

eToro – ak chcete Ethereumu len kvôli cenovým špekuláciám a nezáleži vám natom či budete držať skutočné jeho coiny, eToro je pravdepodobne najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť. Spoločnosť vám umožňuje nakupovať a predávať Ethereum za cudziu menu (USD, EUR atď.) Bez prístupu ku skutočným kryptomenám. 

Ak používate eToro, môžete preskočiť prvý krok, lebo nepotrebujete tym pádom peňaženku pre Ethereum, pretože nebudete musiet posielať žiadne coiny mimo platformy.  

Viac informácií o eToro sa dozviete: eToro – recenzia, demo účet, skúsenosti

Kupovanie Ethereum cez Coinbase

Najvhodnejším a najlacnejším spôsobom, ako zakúpiť Ethereum je Coinbase. Coinbase predá ETH za poplatok 1,49% – 3,99% v závislosti od vášho spôsobu platby (kreditné karty majú vyšší poplatok ako bezhotovostné prevody). Takto kupujete Ethereum na Coinbase: 

  1. Otvorte si účet v Coinbase
  2. Pridajte svoj spôsob platby (kreditná karta alebo bankový účet)
  3. Prejdite na položku Buy/ Sell a vyberte množstvo Ethereum, ktoré si prajete
  4. Kliknite na tlačidlo „Buy Ethereum“

Viď. obrázok nižšie.

Viac informácií o Coinbase: Coinbase recenzia – tie najdôležitejšie informácie

Kupovanie Ethereum cez Cex.io

CEX.io je Bitcoinová burza, ktorá tiež dokáže predáť ETH prostredníctvom kreditnej karty. Poplatky v CEX.io sú už prepočítané vo výmennom kurze, preto sa bude zdať cena vyššie ako na ostatných burzách. Napríklad výmenný kurz pre 1 ETH na Coinbase bol 19,62 dolárov, zatiaľ čo na CEX.io je to 21,08 dolárov. Avšak CEX.io spolupracuje s krajinami na celom svete (na rozdiel od Coinbase).

  1. Otvorte si účet v CEX.io
  2. Pridajte svoj spôsob platby (kreditná karta alebo bankový účet)
  3. Prejdite na položku Buy / Sell a vyberte položku Ethereum
  4. Zvoľte množstvo Ethereum, ktoré chcete kúpiť
  5. Kliknite na „Buy Ethereum“

Viac informácií o CEX.io sa dozviete: CEX.io Recenzia: Je táto platforma bezpečná na nákup Bitcoinov či Ethereum?

Coinmama eToro CEX.io Coinbase
coinmama logo etoro logo etoro logo coinbase logo
Typ: Broker Typ: Obchodná platforma Typ: Obchodná platforma Typ: Obchodná platforma
Prečítať recenziu Prečítať recenziu Prečítať recenziu Prečítať recenziu
Navštíviť web Navštíviť web Navštíviť web Navštíviť web

Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% účtov retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.

Krok 3 – Výber Ethereum do svojej peňaženky

Akonáhle si kúpite Ether, nezabudnite sa uistiť, že coiny máte uchované v bezpečí vašej peňaženky. Ak necháte svoje coiny na burze a burza sa bude hacknutá alebo sa stane platobne neschopnou, môže to skončiť ich stratou.

V tomto kroku budete musieť poslať svoje coiny na svoju Ethereum adresu. Rovnako ak potrebujete e-mailovú adresu na prijímanie e-mailov, aj na prijímanie e-mailov máte e-mailovú adresu. Adresa je dlhý reťazec znakov a čísiel, ktoré začínajú na 0x a vyzerá asi takto: 0x123f681646d4a755815f9cb19e1acc8565a0c2ac.

Svoju adresu ETH môžete získať z Ethereum peňaženky Ethereum.

Často kladené otázky ohľadom Ethereum

Ako si môžem kúpiť Ethereum cez Paypal? 

Väčšina búrz neakceptuje PayPal, pretože jeho ochrana pred kupujúcim umožňuje kupujúcemu obrátiť transakciu a tým sa otvára možnosť podvodu. Ak ste však ochotní zaplatiť túto cenu, existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete kúpiť Ethereum pomocou služby PayPal. 

Jedným riešením by bolo kúpiť Bitcoin cez Paypal a potom ho zameniť za Ethereum za kryptomenu na Binance . Tento proces bude nejaký čas trvať, pretože nákup BTC pomocou služby Paypal nie je jednoduchý a za každý krok procesu budete platiť transakčný poplatok. Túto možnosť použite iba v prípade, že ste ochotní zaplatiť až 15% alebo viac poplatkov.

Ako môžem začať investovať do Etheruemu?

Čo sa týka Ethereum existuje veľa foriem investovania. Môžete ťažiť, obchodovať, kupovať a držať alebo dokonca investovať na rôznych stránkach. Mnohé z týchto metód však obsahujú veľké riziká.

Ako predávať Ethereum? 

Ak chcete predať Ethereum, ktorý ste si kúpili, môžete tak urobiť na všetkých vymenovaných burzách okrem eToro. eToro vám umožní predať iba Ethereum, ktoré bolo zakúpené na základe ich platformy. Tu sú vaše možnosti: 

Ako sa ťaží Ethereum ?

Ťaženie Ethera využíva tzv. dôkaz o práci. Je to podobné ako pri ťažbe Bitcoinu v tom zmysle, že klesá bloková odmena za každý vyťažený blok.

Môžete skúsiť ťažbu Ethereum pomocou vlastného počítača (mining procesora), ale pravdepodobne sa nedostanete príliš ďaleko. Ak však máte nato prispôsobenú GPU resp. grafickú kartu, môžete získať zaujímavý počet Etherov. Informácie o tom, ako presne to funguje nájdete na oficiálnom webe. Každopádne je dôležité si prepočítať či sa oplatí investovať toľko do techniky a energie aby ste boli v zelených číslach.

Ether a Ethereum vo všeobecnosti sú rušivé technológie, ktoré sú nastavené na zmenu fungovania internetu.

Ak chcete o Ethereum viac informácií určite sledujte ich sociálne siete Facebook, Twitter, Reddit, StackExchange, Youtube alebo oficiálny blog.

Záver

Ethereum je rušivá technológia, ktorá má zmeniť spôsob fungovania internetu. Či už to bude úspešné alebo nie, to sa čoskoro dozvieme, ale teraz môžete ľahko získať svoj podiel na „budúcnosti internetu“ podľa vyššie uvedených krokov. 

Keď sa Ethereum stáva stále populárnejšou kryptomenou alebo projektom, tým stúpa na hodnote aj jeho coin Ethere. Ale ako vždy sú kryptomeny veľmi riskantnou investíciou a veci sa môžu zmeniť veľmi rýchlo. Volatilita je vyššia ako inde. 


 

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 115

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár