Skip to main content
5
(21)

Od svojho vzniku na začiatku roka 2009 bol Bitcoin vedúcim lídrom v krypto „ošiali“. Bezpočet napodobnenin prišlo a odišilo, ale Bitcoin zostal dominantným, napriek súčasným limitom jeho transakčnej kapacity.

Ethereum, vytvorený v polovici roku 2015, je najsilnejším rivalom Bitcoinu … Ale môže Ethereum priniesť „boom“ okolo svojej komplikovanej technológie, rovnako ako zotaviť sa z zlyhania DAO, a ukončiť tak nadvládu Bitcoinu ?

rozdiel medzi bitcoin a ethereum

Bitcoin a Ethereum ako konkurenčné kryptomeny?

Počúvame často tvrdenie, že Bitcoin a Ethereum nie sú priamymi konkurentmi, ale skôr doplnkovými aspektmi novej ekonomiky založenej na blockchaine? Teória mierového spolunažívania tvrdí, že web je obrovský a dostatočný pre Bitcoin aj Ethereum:

  • Bitcoin sa špecializuje na svoju úlohu digitálneho zlata. Ponúka spoľahlivý menový systém bez neobmedzenej inflácie a politických intervencií.
  • Ethereum sa vyvíja do „svetového počítača“, programový jazyk založený na blockchaine, ktorý umožňuje zakódované zmlúvy a decentralizované aplikácie.

V praxi sú veci zložitejšie. Vzhľadom na rozšíriteľnosť kryptomien, ani kryptomeny nemajú jasne definovanú šírku pôsobenia. Medzi ich funkciami a trhmi sa výrazne prekrývajú, pričom nič nebráni migrácii používateľov.

Napríklad ďalšie vrstvy založené na platforme Bitcoin, ako je napríklad platforma inteligentných kontaktov Rootstock.io, hrozí prenikaniu do záujmových oblasti spoločnosti Ethereum. Rootstock sľubuje, že urobí všetko, čo Ethereum dokáže s vyššou bezpečnosťou do bezpečnejšej siete Bitcoinu.

Podobne sa spoločnosť Ethereum stala populárna obchodnými a investičnými nástrojomi, ktoré narúšajú Bitcoinovu dominantu ako „magické internetové peniaze„. Doterajší objem obchodov spoločnosti Ethereum je v súčasnosti asi 1/5 oproti Bitcoinu:

trhová kapitalizácia bitcoinu a ethereum

K dátumu 24.septembra 2017

Bitcoin vs. Ethereum – Konkurenčné faktory

Nasledujúce scenáre používateľov slúžia na ilustráciu častej potreby výberu medzi Bitcoin a Ethereum:

  • Obchodníci a investori, ktorí rozdeľujú kapitál podľa očakávaných výnosov a vnímanej bezpečnosti,
  • Generálni riaditelia a zakladatelia si musia vybrať najlepšiu platformu, ktorá čo najlepšie bude spĺňať ich predpoklady pre rozvoj ich podnikania,
  • Vývojári vyhľadávajú tzv. open source teda, kde môžu prispieť svojím kódom,
  • Mineri investujú do rôznych druhov hardvéru v závislosti od coinov, ktoré utratia,
  • Médiá šíria iba tie najpozoruhodnejšie príbehy pre svojich čitateľov atď.

Pokojné spolužitie je mýtus!

Bitcoin a Ethereum jednoznačne súťažia o používateľov. Dobrou správou je, že takáto súťaž by mala v konečnom dôsledku priniesť lepšie inovácie a snahu zlepšovať samotnú menu.

Bitcoin vs Ethereum – Uživatelia

  • Používatelia Bitcoinu majú tendenciu byť politicky a ekonomicky vedomí. Mnohí používatelia podporujú určité zásady, ako sú samostatná suverenita a voľné trhy. Existuje jednoznačná averzia voči centrálnemu plánovaniu a kontrole, takže Bitcoin je často uctievaný ako modla proti centrálnym bankám a veľkým vládam.
  • Ethereum užívatelia majú tendenciu byť menej ideologicky motivovaní. Sú vo všeobecnosti spokojní s autoritou Vitalika Buterina, zakladateľa spoločnosti Ethereum. Komunita sa zameriava na budúce obchodné a finančné aplikácie.

Sieťový efekt, vyjadrený matematickým zákonom spoločnosti Metcalfe, uvádza, že hodnota siete je úmerná počtu používateľov. Či už hovoríme o faxe, sociálnych médiach alebo kryptomenách. Ľudia sa pravdepodobne pripoja k populárnym sieťam. Ako prvá kryptomena, tu má Bitcoin jasnú výhodu.

Bitcoin vs Ethereum – Blockchain

  • Bitcoin je dôkaz blockchain logiky, že to môže fungovať aj na pomerne jednoduchej báze skvelo. V súčasnosti zložený z 1 megabajtových blokov. Tieto bloky sa ťažia priemerne každých 10 minút pomocou SHA-256 hašovania. Bitová ťažba je vykonávaná predovšetkým pomocou zariadení ASIC. Blockchain bitcoinu dokáže spracovať približne 3 transakcie za sekundu.
  • Blockchain Ethereum sa skladá z blokov s rôznou veľkosťou. Bloky sa priemerne každých 15 sekúnd vynárajú modifikáciou algoritmu Dagger-Hashimoto. Tento algoritmus je navrhnutý tak, aby odolal spracovaniu pomocou zariadení ASIC, v dôsledku toho sa Ether primárne vykonáva grafickými kartami. Ethereum blockchain môže spracovať okolo 25 transakcií za sekundu.

Škálovateľnosť: Zdá sa, že Ethereum má jasnú výhodu z hľadiska škálovateľnosti blokov. Bitcoin je v procese modernizácie transakčnej kapacity.

Bezpečnosť: Pokiaľ ide o bezpečnosť blokov, masívne investície do infraštruktúry Bitcoin minerov vyústili do najvyššieho Bitcoin hashrate 1 803 059 256 GH / s (1,8 ExaHash). To výrazne prevyšuje Ethereum, ktorý dosiahol vrchol na pomerne malom množstve 3 010 GH / s (3 TeraHash). Peňažné náklady na útok na Bitcoin sú pomerne vyššie.

Decentralizácia: Distribúcia Hashrate pre minerov je pomerne rovnaká ako u Bitcoinu tak pri Ethereum na percentuálnej báze.

Ťažba: Ethereum je rentabilný pre mining na „high-end“ GPU, najmä vzhľadom na nízke náklady na spotrebu elektrickej energie. Pokročilé grafické karty sú k dispozícii za menej ako 200 EUR a pomôžu tiež spustiť náročné hry a ďalšie aplikácie. Avšak pred investovaním do mining zariadenia by ste mali očakávať, že mineri Etherea by mali zvážiť, že nadchádzajúca zmena v PoS znehodnotí ich investície.

Bitcoin je výnosný len vtedy, keď je ťažený so špecializovaným hardvérom ASIC pracujúcim na veľmi nízkej cene elektrickej energie. Vysokovýkonný hardvér ASIC stojí viac ako 2000 USD za jednotku a nemá žiadne iné využitie ako ťažbu Bitcoinov.

bitcoin vs ethereum porovnanie

Bitcoin vs Ethereum – Zásoba

  • Celková ponuka Bitcoinu je striktne obmedzená na 21 miliónov jednotiek. Bitcoin to znižuje na polovicu každé 4 roky. Od polovice júla 2016 sa miera inflácie Bitcoin zníži na ročnú mieru vo výške ~ 5%. Budúce výkyvy na polovicu spojené s coinami, ktoré stratili v dôsledku chyby používateľa, budú v konečnom dôsledku viesť k deflačnej mene.
  • Ethereum je obmedzená minermi na 18 miliónov jednotiek. To predstavuje mieru inflácie vo výške ~ 20% pri súčasnej ponuke. Keďže ETH sa nespotrebováva spustením programov, ale namiesto toho je odoslaná minerovi súvisiacej transakcie, hodnota Ethereum pravdepodobne z dlhodobého hľadiska klesne.

Dôsledky: Všetky ostatné zostávajú rovnaké, kúpna sila deflačnej meny sa v priebehu času zvýši, zatiaľ čo relatívna hodnota inflačnej meny klesne. Bitcoin preto podporuje úsporu a prínosy pre začínajúcich uživateľov, ktorí lacno kúpili. Ethereum podporuje výdavky a znižuje náklady na vstup nových používateľov.

Bitcoin vs Ethereum – Distribúcia

  • Bitcoin je predurčeny na ťaženie od Satoshi Nakomoto v jeho skorej fáze. V tom čase neexistovala žiadna bariéra pre vstup iných minerov. Odhaduje sa, že Satoshi vlastní zhruba 5% celkovej ponuky. Keďže sa Satoshiho coiny nemusia nachádzať v obehu, niektorí špekuluje sa, že sú neprístupné.
  • Distribúcia Ethereum mala podobu ICO (Initial Coin Offering), v rámci ktorej sa obchodovalo s 31 529 BTC za 60 102 2 16 ETH pred spustením bloku Ethereum. Približne 14 miliárd USD navýšila nadácia Ethereum, ktorá získala 12 miliónov ETH, približne 14% súčasnej celkovej ponuky.

Spravodlivosť: Bitcoin mal preukázateľne spravodlivejší štart. Väčšinový podiel nadácie Ethereum sa do určitej miery dotýka daného zamýšľaného prechodu na tzv. Proof of Stake mining. V prípade PoS je pravdepodobnosť ťažby nových coinov úmerná účasti. To zvyšuje možnosť ďalšej koncentrácie vlastného ocenenia.

Bitcoin vs Ethereum – Vývoj

  • Bitcoinová kódová základňa využíva viac ako 100 hlavných prispievateľov a niekoľko alternatívnych implementácií. S aktívami v hodnote viac ako 10 miliárd sa vývoj vedie konzervatívnym spôsobom. Všetky navrhované zlepšenia sa pred zavedením musia podrobiť partnerskej revízii a dôkladnému testovaniu.

Pomalé developerské tempo, hlavne z hľadiska rozširovania vyustilo k diskusii (tzv. Blocksize debate) a prípadné odcudzenia mnohých používateľov, niekoľkých spoločností a dokonca niekoľkých vývojárov. Kľúčoví vývojári sú teraz pod značným tlakom, pokiaľ ide o poskytovanie riešení, bez toho, aby to ohrozilo bezpečnosť uživateľov.

  • Ethereum je počinom Vitalika Buterina, ktorý zvládol svoj počiatočný vývoj spolu s ďalšími 3 kvalifikovanými vývojármi. Vhodne sa inšpirovali u Bitcoinu a Altcoinov aby mohli použiť svoje nápady. Avšak doslova každý môže nakódovať tzv. smart kontrakt, ktorý beží na vrchu Ethereum. Tu je obrovský priestor pre príležitosti aj pre nebezpečenstvo.

Niektoré odhady udávajú počet chýb na riadok smart kódu na úrovni 1 z 10. Ako sa ukázalo pri vypúšťaní DAO a početných menej závažných incidentov, investovanie do takýchto zmlúv bez riadneho preskúmania kódu môže viesť k vážnym stratám.

Fakt: obe kryptomeny čelia značným problémom, ak si uvedomia svoj potenciál. Avšak toto odvetvie má tendenciu prilákať najväčšie „mozgy“ sveta, ktoré si budu užívať intelektuálne výzvy.

Bitcoin vs. Ethereum – Záver

  • Bitcoin má viac životov ako mačka. Stávkovanie proti Bitcoinu sa jednoducho nedoporučuje, keďže sa mnohí už poučili. Ak SegWit, Lightning Network, Rootstock, Elements a ďalšie zaujímavé udalosti dopadnú podľa očakávania, Bitcoin si ponechá svoju korunu krála kryptomien ešte na dlhú dobu.
  • Ethereum nie je zrovna konzervativná špekulácia čo neznamená, že sa nemôže vyplatiť. Neistota okolo jeho vyhliadok do budúcna zvyšuje jeho volatilitu, čo je pre obchodníkov veľkým nástrojom.

Z krátkodobého hľadiska veľa bude závisieť od riešenia krízy DAO. V strednodobom horizonte existuje veľká neistota okolo bezpečnosti siete. Dlhodobo existujú pochybnosti, pokiaľ ide o vysokú mieru inflácie Etherea a jej významnú mieru. Ak má prežiť, musí sa odbremeniť a nebyť  závislá od jednej autority ako je Vitalika.

Bitcoin Ether
Vznik 2009 2015
Kapitalizácia Nad 10 mld. Pod 1 mld.
Obľúbenosť podpory Vysoká Nízka
Typ blockchainu Proof of work Proof of work
Škálovateľnosť Momentálne nie Áno
Mining ASIC GPUs
Pokrytie 21 mil. 81 mil.
Development Cez 100 vyvojárov Úzky tím
Hash rate 1.8 ExaHash 3 TeraHash
Počiatočná distribúcia Mining ICO

Obchodovať Bitcoin alebo Ethereum na eToro

68 % účtov retailových investorov pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom stráca peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí. Investovanie do kryptoaktív nie je vo väčšine krajín EÚ a v Spojenom kráľovstve regulované. Neexistuje žiadna ochrana spotrebiteľa. Váš kapitál je vystavený riziku.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 21

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Join the discussion One Comment

Pridaj komentár