Ak ste počuli o decentralizovanom financovaní (DeFi), pravdepodobne ste počuli aj o Uniswap (UNI). Patrí do triedy aktív známej ako Automated Market Makers (AMM). To znamená, že Uniswap umožňuje automatické obchodovanie s tokenmi DeFi bez veľkého ľudského zásahu.
Po uvedení na trh v novembri 2018 o ňom nebolo až do boomu DeFi 2020 veľa počuť. Uniswap sa počas boomu ukázal ako jeden z popredných projektov a jeho význam rastie nepretržite až dodnes.
Jednou z vecí, ktorá mohla nastaviť túto projektovú časť, je skutočnosť, že otvára dvere každému, aby mohol automaticky tradovať s DeFi tokenmi bez akejkoľvek centrálnej kontroly. O tom je decentralizované financovanie. Po zaradení na trh Coinmarketcap-om Uniswap rýchlo rástol a v čase písania tohto článku je na 10. pozící v rámci trhovej kapitalizácie.
Pretože ekosystém neustále rastie z dôvodu príležitostí na zlepšenie života, je pravdepodobné, že sa projekt stane relevantnejším a preto je potrebné ho preskúmať. Táto recenzia pojednáva o protokole Uniswap so všetkým, o čom je a o tom, prečo by ste ho mali sledovať a prípadne do neho investovať.
Čo je Uniswap
Ako už bolo uvedené, Uniswap je jednoducho obchodný protokol pre tokeny DeFi. Rozdiel medzi protokolmi ako Uniswap a inými kryptoburzami presahuje rámec decentralizácie až po automatizáciu.
Uniswap dizajn riešenie umožňuje vyriešiť mnoho problémov v ekosystéme DeFi, medzi ktoré patrí zabezpečenie toho, že fond likvidity nikdy nevyschne. Toto je skvelá vlastnosť, ktorá umožňuje ľubovoľnému počtu ľudí so záujmom o tokeny DeFi plynulo obchodovať so svojimi tokenmi bez problémov, ktoré charakterizovali decentralizované burzy, ktoré existovali pred Uniswapom. Preto nieje žiadným prekapením, že projekt rástol v porovnaní s ostatnými projektami tak rýchlo.
Jednou z rozhodujúcich charakteristík decentralizovaných systémov je schopnosť jednotlivcov zúčastňovať sa na systéme riadenia. Aby sa tomu zabezpečilo, že je to úplne implementované v Uniswap, tím za ním vytvoril natívny riadiaci token známy ako UNI. Po jeho vytvorení boli tokeny UNI distribuované členom komunity, ktorí v minulosti niekedy protokol používali. To bol jeden z najväčších airdrops, kde každý kvalifikovaný užívateľ dostal ekvivalent 400 UNI.
Identitu Uniswap nie je možné oddeliť od Ethereum. Po prvé, poháňa ho Ethereum, základňa pre DeFi tokeny a projekty. Ešte zaujímavejšia je skutočnosť, že jeho tvorca, Hayden Adams je vývojárom Ethereum. Práve pri spolupráci so zakladateľom Ethereum Vitalikom Buterinom mu prišla táto myšlienka na úm.
Ako Uniswap funguje?
Mnoho kryptoinvestorov a traderov si môže položiť túto otázku, pretože centralizované kryptoburzy sú vo svete oveľa populárnejšie. Jedným z dôvodov je, že tu boli skôr a častokrát sú intuitivnejšie.
Zmenárne ako Uniswap však fungujú inak, pretože umožňujú používateľom zamieňať ERC-20 (tokeny postavené na blockchaine Ethereum) bez centrálneho dohľadu. Na centralizovaných burzách sa to deje pomocou tzv. order book, ktorá dáva burze určitú úroveň kontroly nad trademi.
Uniswap používa smart kontrakty na zhromažďovanie tokenov a ich použitie ako likviditných poolov, ktoré sa používajú na trade s tokenmi. Na rozdiel od centralizovaných búrz, kde si burza účtuje poplatky, Uniswap umožňuje komukoľvek z jej používateľov pridať svoje tokeny do poolu a oni platia poplatky, keď sa trady uskutočňujú pomocou týchto poolov. Toto je stimulačný program, ktorý zaisťuje, že do poolu budú vždy zahrnuté príspevky, aby nedošlo k jeho vyschnutiu. Ktokoľvek môže tiež bezplatne uviesť zoznam tokenov na burze.
Užívatelia prispievajúci do spoločného fondu likvidity majú takzvané tokeny likvidity zasielané na adresy peňaženiek ako istú formu poistenia. Je to preto, že príspevok do fondu je uzamknutý a neprístupný, kým užívateľ nebude chcieť svoj príspevok stiahnuť. V tomto okamihu sú tokeny likvidity spálené a sú im vrátené ich tokeny s ich podielom na transakčných poplatkoch počas doby, keď boli ich tokeny v skupine.
Toto poskytuje držiteľom tokenov ERC-20 príležitosť profitovať zo svojich aktív iba ich prispením do fondu. Postupom času sa transakčné poplatky hromadia a stávajú sa významnou odmenou za poskytnutie likvidity. Toto z neho robí výhru pre každého člena komunity a je jedným z dôvodov, prečo sú decentralizované systémy také silné.
Tokeny ERC-20 sa v zásade zamieňajú proti ETH, možné sú však aj výmeny medzi tokeny. Druhá z nich však stojí dvojnásobok (0,6%) sumy swapu, zatiaľ čo druhá stojí iba 0,3%. Je potrebné poznamenať, že transakčné poplatky sa platia pomocou ETH bez ohľadu na druh transakcie, pretože tokeny bežia na blockchaine Ethereum.
To je dôvod, prečo sa poplatky za transakcie DeFi v roku 2020 výrazne zvýšili a sú stále problémom. Dúfajme, že sa problém vyrieši čoskoro, ako bude Ethereum v spolupráci s Polygon (MATIC) zvyšovať škálovateľnosť a tak znižovať poplatky.
Vlastnosti protokolu
Aj keď je toho veľa, čo sa dá povedať o programe Uniswap, protokol je možné rozdeliť na nasledujúce hlavné funkcie.
Automatizovaný trh: Uniswap je automatizovaný tvorca trhu. Toto je pravdepodobne najdôležitejšia vlastnosť protokolu, ktorá umožňuje automatické obchodovanie s DeFi tokenmi.
Aktívna účasť komunity: Uniswap dáva komunite moc rozhodovať o správe vecí verejných mnohými spôsobmi, jedným z nich je to, že členovia prispievajú do fondu likvidity, ktorý udržuje zmenáreň resp. celú burzu v chode.
Žiadne požiadavky na identitu: Veľkou obavou pre užívateľov internetu a najmä traderov s kryptomenami je otázka identity. Na Uniswap neexistujú žiadne takéto požiadavky. Žiadný registračný proces na štýl KYC (know your customer).
Decentralizovaný trh: Pokiaľ ide o Uniswap, neexistuje žiadna ústredná postava, ktorá by rozhodovala, kto čo robí a ako to má robiť. Tento systém robí z každého člena komunity automatickú zainteresovanú stranu.
Čo je governance protocol?
Uniswap má dosť jedinečný protokol riadenia. Aj keď o správe a aktualizácii protokolu rozhoduje komunita držiteľov UNI, proces sa skladá z troch komponentov, a to:
UNI token: členovia komunity Uniswap, ktorí majú až 10 miliónov tokenov UNI, môžu navrhovať zmeny súčasného riadenia. Zvyšok komunity potom odovzdáva hlasy v priebehu 3 dní. Navrhovaná zmena bude naplánovaná na uskutočnenie najmenej v dvoch dňoch, ak má aspoň 4 milióny hlasov za.
Time clock: návrhy na zmenu governance, ktoré vyhovejú hlasovaniu, sú zaradené do fronty na vykonanie v time clocku. Prechod z tejto fázy do skutočnej implementácie trvá najmenej 2 dni. Čas, ktorý navrhovaná činnosť v oblasti governance zostane v tejto fáze, závisí od závažnosti takejto zmeny, ktorá môže trvať až 30 dní.
Governance modul: Všetky uzavreté a čakajúce návrhy opatrení v oblasti governance sú monitorované na paneli Time clock modulom governance.
Token UNI má v protokole Uniswap jediný účel: Správa vecí verejných. Držitelia tokenov majú právo podieľať sa na tom, ako je protokol prevádzkovaný a so svojimi tokenmi môžu hlasovaním ovplyvňovať rozhodnutia. V blízkej budúcnosti držitelia tokenov UNI prevezmú úplnú kontrolu nad governance protokolom, keď vývojári konečne odstúpia od problémov s riadením.
Týmto sa ešte viac energie zverí do rúk držiteľov tokenov.
Výhody UNI:
UNI má množstvo výhod (plusov):
Schopnosť fungovať ako mena: Tokeny UNI sa dajú použiť ako mena. Je to možné, pretože token má neustálu mieru inflácie 2%. Miera inflácie je jednou z charakteristík meny, ktorú väčšina kryptomien ako Bitcoin nemá, ale UNI ju má.
Vlastnené komunitou: Na rozdiel od centralizovaných búrz je Uniswap plne decentralizovaná platforma, ktorú vlastní a riadi komunita držiteľov tokenov UNI. To je hlavná sila Uniswapu a jeho governance tokenu.
Automatická likvidita: S Uniswapom sa nemusíte obávať nedostatku likvidity. Je to spôsobené tým, že platforma je automatickým tvorcom trhu. Držitelia tokenov prispievajú do likviditnej skupiny a sú motivovaní prijatím 40% provízie z poplatkov vyplatených počas doby, keď sú ich tokeny v poole.
Žiadna registrácia alebo KYC: Nie je potreba registrácie alebo KYC je ďalšou silnou charakteristikou Uniswap. Užívatelia centralizovaných zmenární sa čoraz viac obávajú o svoje súkromie, čo je pre platformu veľké plus. Niet divu, že Uniswap rástol tak rýchlo, aby sa za chvíľu stal jedným z najlepších tokenov DeFi.
Jednoduchý zoznam tokenov: Uniswap umožňuje komukoľvek nezávisle uvádzať svoje tokeny bez centrálneho schválenia. Ak vezmeme do úvahy byrokraciu spojenú s kótovaním na centralizovaných burzách, väčšina ľudí by bola uvedená na zozname Uniswap ako prvá. Toto z neho robí goto miesto pre prístup k novým tokenom, keď majú release.
Nízke poplatky: Uniswap si účtuje paušálny poplatok za transakciu vo výške 0,3%. To je oveľa menej ako poplatky, ktoré účtujú iné decentralizované a dokonca aj centralizované burzy.
Nevýhody UNI:
Uniswap má aj svoje vlastné slabé stránky:
Falošné tokeny: Plne decentralizovaný protokol je výhodou. Pre Uniswap však niektoré pochybné projekty využili výhodu systému na to, aby doň prenikli falošnými tokenmi. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby užívatelia pred rozhodnutím, s ktorými pármi tokenov budú tradovať, dôkladne preskúmali.
Nie je dobrým store of value: Dobrým store of value je kryptomena, napríklad Bitcoin, s obmedzenou ponukou a bez inflácie. Vďaka miere inflácie sa UNI skôr podobá mene, ktorá sa časom znehodnocuje a preto nie je ideálnym uchovávateľom hodnoty.
Zlyhané transakcie: Pri Uniswap sú transakcie viazané na zlyhanie. Mohlo by to byť spôsobené nízkymi poplatkami za gas, kvôli ktorým by ho mineri mohli odmietnuť. Ďalším dôvodom je fluktuácia cien tokenu potom, čo ste si vybrali cenu, za ktorú chcete platiť a po tretie kvôli nízkej likvidite, čo je nepravdepodobné kvôli spôsobu, akým je Uniswap navrhnutý tak, aby zabezpečoval udržiavanie likvidity na vysokej úrovni.
Obmedzenie Ethereum blockchainom: Vysoké poplatky za gas ETH spôsobujú, že je použitie platformy veľmi drahé ku dátumu písania recenzie.
Zrhrnutie
Uniswap je jednoznačne jedným z najlepších projektov DeFi. Vďaka svojmu nastaveniu prilákal za krátky čas značný počet užívateľov a dnes je jednou z popredných decentralizovaných búrz.
Vďaka popularite protokolu Uniswap, dokonca aj jeho tokenu, sa UNI stalo tiež veľmi populárnym a jeho hodnota pomerne rýchlo vzrástla. Vlastnosti protokolu a technológie poskytujú výmene aj jej tokenu jedinečnú výhodu oproti konkurencii v ekosystéme DeFi.
Je škoda, že výkon je momentálne obmedzený Ethereum blockchainom, ale dúfame, že sa to zmení v prípade prechodu ETH na verziu na 2.0 a tým pádom z PoW na PoS.