Skip to main content
5
(45)

Dlho plánovaná aktualizácia siete Ethereum má vyriešiť problémy so škálovateľnosťou a bezpečnosťou siete. V jej prvej fáze prejde blockchainový „svetový počítač“ na mechanizmus konsenzu proof of stake.

Trvalo to dlho, ale prvá fáza Etherea 2.0 je konečne spustená.

Cieľom viacfázovej aktualizácie je riešiť škálovateľnosť a bezpečnosť siete Ethereum prostredníctvom niekoľkých zmien v infraštruktúre siete – predovšetkým prechodom z konsenzuálneho mechanizmu Proof of work (PoW) na model Proof of stake (PoS).

Čo je Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0, poznáme aj ako Eth2 alebo „Serenity“, je aktualizácia blockchainu Ethereum. Cieľom aktualizácie je zvýšiť rýchlosť, efektívnosť a škálovateľnosť siete Ethereum, aby mohla spracovať viac transakcií a zmierniť úzke miesta.

Ethereum 2.0 sa spúšťa v niekoľkých fázach, pričom prvá aktualizácia s názvom Beacon Chain bola spustená 1. decembra 2020. Beacon Chain zavádza do blockchainu Ethereum natívny staking, čo je kľúčový prvok prechodu siete na konsenzuálny mechanizmus PoS. Ako už názov napovedá, ide o samostatný blockchain oddelený od hlavnej siete Ethereum.

Druhá fáza s názvom The Merge sa očakáva v prvom alebo druhom štvrťroku 2022 a zlúči Beacon Chain s hlavnou sieťou Ethereum.

Poslednou fázou sú Shard Chains, ktoré budú hrať kľúčovú úlohu pri škálovaní siete Ethereum. Namiesto zúčtovania všetkých operácií v jednom jedinom blockchaine sa Shard chains tieto operácie rozložia do 64 nových reťazcov.

To tiež znamená, že z hardvérového hľadiska je oveľa jednoduchšie spustiť uzol Ethereum, pretože na stroji je potrebné uložiť oveľa menej údajov.

Shard chains sa očakávajú až v roku 2022, ale nie je jasné, kedy presne.

Ako sa Ethereum 2.0 líši od Etherea?

Zatiaľ čo Ethereum 1.0 používa mechanizmus konsenzu známy ako Proof-of-work (PoW), Ethereum 2.0 bude používať Proof-of-stake (PoS).

Ako sa líši dôkaz PoW od PoS?

Pri blockchainoch, ako je Ethereum, je potrebné potvrdzovať transakcie decentralizovaným spôsobom. Ethereum, podobne ako iné kryptomeny, napríklad Bitcoin, v súčasnosti používa proof of work.

V tomto systéme mineri využívajú výpočtový výkon stroja na riešenie zložitých matematických hádaniek a overovanie nových transakcií. Miner, ktorý ako prvý vyrieši hádanku, pridá novú transakciu do záznamu všetkých transakcií, ktoré tvoria blockchain. Následne sú odmenení natívnou kryptomenou siete. Tento proces však môže byť energeticky mimoriadne náročný.

Proof of stake sa líši tým, že namiesto minerov môžu užívatelia skatovať vlastnú kryptomenu siete a stať sa validátormi. Validátori sú podobní minerom v tom, že overujú transakcie a zabezpečujú, aby sieť nespracovávala podvodné transakcie.

Títo validátori sú vyberaní, aby navrhli blok na základe toho, koľko kryptografických prostriedkov majú v stakingu a ako dlho ich majú v stakingu.

Ostatní validátori potom môžu potvrdiť, že blok videli. Keď je atestácií dostatok, blok sa môže pridať do blockchainu. Validátori sú potom za úspešný návrh bloku odmenení. Tento proces je známy ako „forging“ alebo „minting“.

Hlavnou výhodou PoS je, že je oveľa energeticky úspornejší ako PoW, pretože oddeľuje energeticky náročné počítačové spracovanie od algoritmu konsenzu. Znamená to tiež, že na zabezpečenie blockchainu nepotrebujete veľký výpočtový výkon.

Viac informácií ako na staking kryptomien: Ako na staking kryptomien? Zarábanie pasívneho príjmu

Ako bude Ethereum 2.0 lepšie škálovať ako Ethereum 1.0?

Jedným z hlavných dôvodov prechodu na Ethereum 2.0 je škálovateľnosť.

Pri Ethereum 1.0 môže sieť podporovať len približne 30 transakcií za sekundu a to spôsobuje oneskorenia a preťaženie. Ethereum 2.0 sľubuje až 100 000 transakcií za sekundu. Toto zvýšenie sa dosiahne implementáciou reťazcov shardov.

Ako bude Ethereum 2.0 bezpečnejšie?

Ethereum 2.0 bolo navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť. Väčšina sietí PoS má malú sadu validátorov, čo vytvára centralizovanejší systém a znižuje bezpečnosť siete. Ethereum 2.0 vyžaduje minimálne 16 384 validátorov, vďaka čomu je oveľa decentralizovanejší – a teda aj bezpečnejší.

Podľa Liora Yaffeho, spoluzakladateľa spoločnosti Jelurida a hlavného vývojára Ardor a Nxt blockchains, však existuje potenciálna zraniteľnosť, ktorá sa zameriava na úroveň miery účasti v sieti.

Bezpečnostné audity kódu Ethereum 2.0 vykonávajú organizácie vrátane bezpečnostnej firmy Least Authority a Quantstamp, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou blockchainu.

Nadácia Ethereum Foundation tiež zriaďuje špeciálny bezpečnostný tím pre Ethereum 2.0, ktorý skúma možné problémy s kybernetickou bezpečnosťou tejto kryptomeny.

Výskumník Etherea 2.0 Justin Drake uviedol, že výskum bude zahŕňať „fuzzing, bounty hunting, pagerovú službu, kryptoekonomické modelovanie, aplikovanú kryptoanalýzu, formálnu verifikáciu“.

Ako bude prebiehať aktualizácia Etherea 2.0?

Po sérii spustení testovacích sietí Topaz, Medalla, Spadina a Zinken sa úplné zavedenie Etherea 2.0 uskutoční v troch fázach: Fáza 0, 1 a 2 (vývojári radi počítajú od nuly). Fáza 0 sa spustila 1. decembra 2020, ostatné fázy majú prísť v nasledujúcich rokoch.

Vo fáze 0 sa implementuje reťazec Beacon Chain, ten uchováva a spravuje register validátorov ako aj zavádza mechanizmus konsenzu PoS pre Ethereum 2.0. Pôvodný reťazec Ethereum PoW bude bežať súbežne s ním, takže nedôjde k prerušeniu kontinuity údajov.

V 1. fáze, ktorá sa má uskutočniť v 1. a 2. štvrťroku 2022, sa hlavná sieť Etherea zlúči s reťazcom Beacon Chain a oficiálne sa ukončí používanie PoW v sieti. Používateľom, ktorí stakovali Ethereum na Beacon Chain, budú následne pridelené roly validátorov.

Fáza 2 zavedie do siete Shard Chains, pričom sa očakáva spustenie 64 shardov (čo umožní 64-krát vyššiu priepustnosť ako Ethereum 1.0), hoci pri spustení nebudú podporovať účty ani smart kontrakty.

Predchádzajúce iterácie plánu umiestňovali udalosť Merge po spustení Shard Chains, ale vzhľadom na interoperabilitu jednotlivých upgradov sa neskôr rozhodlo tieto udalosti spustenia obrátiť.

„Pôvodne bolo v pláne pracovať na Shard chains pred zlúčením – aby sa vyriešila škálovateľnosť,“ uvádza sa v dokumentácii Ethereum Foundation. „S rozmachom riešení škálovania na 2. vrstve sa však priorita presunula na výmenu proof-of-work za proof-of-stake prostredníctvom merge.“

Kedy bol release Ethereum 2.0?

Beacon chain, prvá fáza vydania Etherea 2.0, bol spustený 1. decembra 2020 o 12:00 UTC.
Danny Ryan, hlavný výskumný pracovník nadácie Ethereum Foundation, v živom vysielaní Ethereum 2.0 uviedol, že „kľúčom k zdraviu tejto veci je, že vidíme účasť viac ako dvoch tretín“.

Po potvrdení spustenia Beacon chain je v čase písania tohto článku v sieti viac ako 22 000 aktívnych validátorov, pričom každá epocha zaznamenáva viac ako 80 % úspešnosť.

Beacon chain bude spočiatku existovať oddelene od súčasnej hlavnej siete Ethereum, predtým ako bude hlavná sieť „dokovaná“ do systému proof-of-stake.

Prvým oprávneným blokom bol slot 1 a jeho validátor ho podpísal záhadnou správou: „Bol tu pán F.“

Úspešné spustenie oslavovali široké vrstvy komunity Etherea vrátane spoluzakladateľov Etherea Vitalika Buterina a Josepha Lubina.

Po uvedení na trh nasledoval mesiac napätých príprav, počas ktorých bolo potrebné splniť určité kritériá.

Po zverejnení depozitnej zmluvy 4. novembra 2020 muselo byť do 24. novembra v sieti 16 384 validátorov, z ktorých každý vložil 32 ETH, čo spolu predstavovalo 524 288 ETH.

Spočiatku bolo tempo vkladov pomalšie, než sa očakávalo a prieskum na Twitteri uskutočnený začiatkom novembra ukázal, že polovica opýtaných nemala v úmysle vykonať vklad do stanoveného termína. Len 21,3 % uviedlo, že buď už vložili, alebo majú v úmysle vložiť 32 ETH.

Medzi uvedenými dôvodmi boli aj výdavky – 32 ETH v tom čase predstavovali viac ako 19 000 USD. Komunita sa zmobilizovala, Vitalik Buterin venoval 3 200 ETH, čo malo hodnotu viac ako 1,9 milióna USD a DARMA Capital vyčlenila 50 miliónov USD z vlastného majetku, aby inštitúcie a jednotlivci mohli prispieť do Etherea 2.0 a zároveň zostali likvidní.

Keďže hrozilo potenciálne oneskorenie spustenia, v jedenástej hodine sa neskorý nárast validátorov zaviazal k vkladom.

Iba 24 hodín pred konečným termínom bolo dosiahnutých len približne 50 % cieľovej hodnoty, našťastie pre Ethereum 2.0 do 24. novembra si na spustenie Beacon chainu vsadil dostatočný počet validátorov.

Podľa Eth2 Launchpad, analytickej platformy Etherea, je dnes validátorov viac ako 230 841.

Budúcnosť Ethereum 2.0

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin predstavil plán, ako by sa mohlo Ethereum 2.0 vyvíjať nasledujúcich päť až desať rokov.

Odkaz nájdete TU.

Povedal, že za posledné dva roky nastal „výrazný posun od výskumu ‚modrého neba‘, v ktorom sa snažíme pochopiť, čo je možné, ku konkrétnemu výskumu a vývoju, v ktorom sa snažíme optimalizovať konkrétne primitívy, o ktorých vieme, že sú implementovateľné a implementovať ich.“

Väčšina výziev sa teraz „čoraz viac týka vývoja a podiel vývoja na koláči bude podľa Buterina časom len rásť“.

V júni 2020 Buterin poznamenal, že Ethereum 2.0 sa bude musieť pred implementáciou Shard chains spoliehať na súčasné metódy škálovania, ako sú ZK-rollups a to najmenej dva roky.

V auguste 2021 došlo k nasadeniu londýnskeho hard forku Etherea a návrhu na zlepšenie Etherea 1559 (EIP-1559), ktorý mení spôsob fungovania transakčných poplatkov v sieti. Podľa EIP-1559 užívatelia, ktorí uskutočňujú transakcie v sieti, platia základný poplatok, ktorý sa spaľuje namiesto toho, aby išiel minerom Etherea, čím sa znižuje ponuka ETH a vytvára sa deflačný tlak na sieť Ethereum.

Londýnsky hard fork slúžil ako skúšobná prevádzka pre ďalšiu fázu Etherea 2.0, pričom Vitalik Buterin vyjadril dôveru v ďalšie kroky siete Ethereum. Buterin pre agentúru Bloomberg uviedol, že úspešné spustenie londýnskeho hard forku dokazuje, že ekosystém Ethereum je „schopný uskutočniť významné zmeny“ a že vďaka nemu „som si určite istejší, pokiaľ ide o zlúčenie“.

Ako môže Ethereum 2.0 ovplyvniť cenu Etherea?

Pre niektorých bolo spustenie Etherea 2.0 presne to, čo kryptomena potrebovala.

„Keď bude mať Ethereum škálovateľnosť prostredníctvom technológie layer 2 alebo ETH 2.0, všetky otázky budú zodpovedané,“ povedal Jamie Anson, zakladateľ Nifty Orchard a organizátor Ethereum London. „Streľba z pištole sa spustí.“

Inými slovami, väčšia škálovateľnosť znamená väčšie využitie, čo zase znamená väčší dopyt. Čo by – aspoň teoreticky – malo vyhnať cenu Etherea do nových výšin.

„V čase, keď budú ETH 2.0 a rollupy fungovať spoločne, bude kapacita 100 000 transakcií za sekundu. To bude znamenať úplne bezproblémovú skúsenosť pre ďalšiu miliardu ľudí,“ dodal Anson.

Matt Cutler, generálny riaditeľ spoločnosti Blocknative, ktorá sa zameriava na komplexnosť mempoolu, je rovnako optimistický, najmä preto, že sa očakáva zníženie poplatkov za plyn so spustením Etherea 2.0.

„Naša zákaznícka základňa považuje zníženie transakčných poplatkov a zvýšenie priepustnosti siete za veľké oblasti príležitostí, ktoré sa posúvajú vpred,“ povedal pre Decrypt.

Okrem toho ekosystém, ktorý si všíma významné míľniky, posilní dynamiku vývojárov Etherea. „To bude mať dlhodobý býčí vplyv na cenu ETH – bez ohľadu na krátkodobú volatilitu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou oceňovania kryptoaktív,“ dodal Cutler.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 45

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár