Čo by ste si pomysleli, keby dnes niekto vytvoril novú kryptomenu a hneď od začiatku bolo zrejmé, že sa jedná o satiru? Mnoho ľudí by to pravdepodobne ani len nachvíľu nepomyslelo na jej nákup. To bol určite prípad, keď sa Bitcoin Clashic dostal na scénu minulý rok. Pokiaľ však ide o Dogecoin, internet ho prijal.
Paradox, že aj po pár rokoch je o túto kryptomenu extrémny záujem a je obchodovaná a komunitou podporovaná. Je k možné ju kúpiť takmer na každej burze a podporuje ju množstvo populárnych peňaženiek s viacerými aktívami.
Takže čítajte ďalej recenziu. Pozrieme sa spoločne do histórie, súčasnosti a budúcnosti tejto „dummy“, ale zároveň vysoko efektívnej kryptomeny.
Kryptomena ako satira?
Mena, ktorú v decembri 2013 vytvorili tvorcovia Billy Markus a Jackson Palmer, bola pôvodne určená na dva hlavné účely. Primárnym účelom Dogecoinu bolo pravdepodobne pôsobiť ako satirický komentár na túto turbulentnú dobu plnú nezmyslených projektov. Tento cyklus sa neustále opakuje a je zaujímave, že Dogecoin by sa dal kategorizovať ako práve krypto bez väčšej fundamentalnej hodnoty ale jeho krása pramení v tom, že to bol aj zámer. Možno aj toho robí takým jedinenčným.
Ešte v roku 2013 vznikli najrôznejšie náhodné a diskutabilne nezmyselné kryptomeny, ktoré mali market capy v miliónoch dolároch už po niekoľkých dňoch od uvedenia. Jedným z nich bol „BBQ Coin“, ktorý mal v jednom okamihu market cap takmer 8 miliónov dolárov a v súčasnosti už o ňom takmer nikto nič nevie.
Druhým cieľom bolo vytvorenie kryptomeny, ktorá bude zábavná a ľahšie dostupná ako dominantný Bitcoin. Dogecoin bol tiež navrhnutý tak, aby ho bolo vždy dostatok a aby sa držala hodnota na jeden coin v desatiných číslach. Daľšie využitie malo byť v rámci komunit okolo Redditu alebo napriklad aj YouTube v komentároch.
Tvorcovia Dogecoinu použili populárny Doge mém ako názov a symbol pre novú kryptomenu. Slovo o mene sa rýchlo šírilo po internete vďaka inovatívnej guerillovej marketingovej kampani využívajúcej charakteristiky Doge meme. Spravidla to zahŕňalo obraz postavy Doge spolu s rôznymi nespravnými anglickými vetami, ktoré často nadobúdali štruktúru „veľa niečoho“, „veľmi niečo“, „také niečo“, „wow“, atď. Proste nezmysli.
Technológia a ekonomika
Dogecoin bol vytvorený ako fork Luckycoin, ktorý sam o sebe bola forkom Litecoinu. Preto Dogecoin obsahuje množstvo charakteristík, ktoré sú podobné Litecoinu, ale nie identické. Napríklad používa algoritmus Scrypt, ktorý bol pôvodne navrhnutý tak, aby ho bitcoinové ASIC nemohli ťažiť. Ťažiari Scrypt ASIC samozrejme dnes existujú, ale tak to nebolo v roku 2013. Dogecoin má tiež kratší čas bloku ako Litecoin.
Dogecoin bol navrhnutý tak, aby mal veľmi veľkú zásobu, ktorá slúžila výlučne na udržanie prístupnosti meny.
V dôsledku nízkych nákladov na jednotlivé tokeny sú transakčné poplatky tiež výrazne nižšie ako v prípade iných konkurentov. Na odoslanie transakcie zvyčajne stačí menej ako jeden cent. Ďalej sú Dogecoin transakcie veľmi rýchle a rýchlo sa potvrdzujú.
Dogecoin v poslednej dobe zaznamenal rýchly rast, od februára 2021 sa obchodoval za približne 3 centy, po obrovskej cenovej pumpe zasiahol až 7 centov po tom, čo sa stal virálnym hitom na TikTok, Twitteri a ďalších sociálnych platformách. Následne ho začal často zmieňovať samotný Elon Musk čo ho dostalo až na neuveriteľných 0.49 USD za coin v čase publikovania článku.
Na čo ho ľudia používajú?
Dogecoin je zaujímavý a evidentne neslúži len na pobavenie, ale stal sa dôležitou oporou vo svete kryptomien. Niektorí traderi Doge používajú ako prostriedok výmeny kvôli jeho neuveriteľne nízkym transakčným poplatkom a rýchlym transakciam, ako aj relatívne stabilnej hodnote.
Napríklad, ak chce niekto vybrať peniaze z burzy, môže to byť veľmi nákladné, ak je mena v BTC. Niektorí traderi sa preto môžu rozhodnúť, že svoje BTC najskôr zamenia za Doge, a potom vyberú ako Dogecoiny, až potom opäť prevedú na niečo iné.
Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 67% retailových investorov peniaze.
Niektorí ho používajú iba na špekulácie, pretože cena každej jednotky je taká nízka. Je možné kúpiť mnoho miliónov jednotiek bez toho, aby ste utratili celý majetok a akékoľvek malé zvýšenie ceny môže viesť k primeraným ziskom.
Dogecoin je tiež veľmi všeobecne akceptovaný takmer na každej významnej burze, ako aj na niekoľkých službách instatnej výmeny, ako sú Shapeshift a Flyp.me. Pretože je Dogecoin integrovaný do Shapeshiftu, dá sa ním platiť za širokú škálu služieb a tovarov, ktoré majú zabudované cez Shapeshift API.
Budúcnosť a Dogecoin?
Dogecoin vo svojej histórii neraz prepadol ťažkým obdobiam. Veľmi rozporuplný incident týkajúci sa krypto zmenárne, po ktorom nasledovala veľká krádež, vyústil do nespokojnosti mnohých fanúšikov Dogecoinu a následný veľký výpredaj tohto krypta.
Dogecoin bol tiež odstránený z peňaženky Exodus, pretože Exodus tvrdil, že Dogecoin sa nevyvíja a chýba mu niekoľko dôležitých aktualizácií.
Stále však plní pôvodné ciele, ktoré bolo stanovené dosiahnuť v roku 2013. Je to stále nízkonákladová, ľahko získateľná, priateľská a ústretová kryptomena. Komunita je obzvlášť známa svojou priateľskosťou a ochotou pomáhať novým používateľom. Priaznivci sú často videní rozdávať malé sumy, aby povzbudili ostatných k jej osvojeniu a porozumeniu.
Aj keď pre mnohých môže byť Doge meme zabudnutý, pre skutočných veriacich je to stále rozsiahly a efektívny symbol, ktorý spája masy pod jednotnou zástavou solidarity. Pretože vlny nových používateľov sa každý deň pripájajú ku kryptomene, mnohí z nich na začiatok použijú práve Dogecoin a potom zostanú kvôli rozličným sympatickým zložkám v tejto mene aj na daľej.
Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 67% retailových investorov peniaze.