Skip to main content
5
(78)

Siete proof-of-stake ako napríklad Ethereum 2.0 a Polkadot vás za staking coinov odmenia. Takto to funguje.

Zatiaľ čo sieť Bitcoin je zabezpečená ťažbou, mnohé novšie kryptomeny používajú alternatívny mechanizmus konsenzu známy ako proof of stake (PoS).

Používatelia pri tom vkladajú svoje kryptomeny do siete, aby pomohli blockchainu overovať transakcie.

Staking však nie je len altruistický akt v prospech siete. Výmenou za stakng získavate odmenu, často vo forme kryptomien, ktorú ste stakovali.

Poďme si to pekne vysvetliť.

Čo je staking

Blockchainy sú v podstate databázy transakcií bez centrálnej entity, ktorá by ich spravoval.

Na vyriešenie problému bezpečného overovania transakcií sa blockchainy typu proof of work (PoW), ako je Bitcoin, spoliehajú na ťažbu – výkonné počítače súťažia v riešení kryptografických hádaniek. Ťažba si však vyžaduje drahý hardvér a vysokú spotrebu elektrickej energie, takže nie je prístupná pre väčšinu ľudí.

Siete proof of stake ako Polkadot, Cardano či Solana a mnoho iných to všetko nahrádzajú mechanizmom viazania finančných prostriedkov známym ako staking.

Dôkaz o podiele v podstate zahŕňa výber validátorov na základe toho, koľko kryptomien majú vo svojom uzle. Túto kryptomenu môže validátor buď sám stakovať, alebo ju spolu s jeho uzlom delegujú iní používatelia.

Tak ako sú mineri odmeňovaní kryptomenami za vykonanú prácu (všetky tie výpočty, ktoré pohlcujú energiu), validátor dostane odmenu v podobe kryptomeny… keď si kryptomenu stakuje. Každý, kto deleguje krypto na validátora, tiež dostane časť odmeny podľa toho, koľko stakoval (samozrejme, mínus podiel validátora).

Staking môže byť teda finančne atraktívnou možnosťou pre kryptoinvestorov, ktorí držia aktíva a nie tradujú s nimi, nech sú akokoľvek malé. Skvelé na stakingu je, že hoci sa môže opierať o zložitú matematiku, v skutočnosti si staking vyžaduje len veľmi málo technických znalostí.

Ktoré kryptomeny stakovať ?

Podľa správy americkej spoločnosti Staked „The State of Staking“ z júla 2021 sú v druhom štvrťroku 2021 v kryptomenách PoS locknuté aktíva v hodnote približne 171 miliárd USD.

Tu je päť najväčších krypto projektov zoradených podľa trhovej hodnoty a ich priemerného výnosu.

  • Ethereum 2.0 (ETH 2.0): 6.8%
  • Cardano (ADA): 4.6%
  • Polkadot (DOT): 14%
  • Solana (SOL): 7.4%
  • Polygon (MATIC): 14.9%

Výnosy sa na jednotlivých platformách sa líšia a môžu sa meniť v závislosti od počtu validátorov aktívnych v sieti.

Vedeli ste, že?

Cardano (ADA) má najvyššiu mieru stakingu spomedzi všetkých kryptomien PoS so 71,7 % zablokovaných aktív.

Spôsoby stakingu

Vo všeobecnosti existujú dva spôsoby stakingu.

Prvý je ako validátor, ktorý prevádzkuje svoj vlastný uzol. Tento spôsob si vyžaduje trochu zavádzania. Musíte mať bezpečnú a stabilnú technickú infraštruktúru a odborné znalosti, aby ste mohli sami spustiť uzol validátora. Minimálne množstvo coinov potrebné na staking je často tiež relatívne vysoké. Ak sa chcete stať validátorom Etherea 2.0, musíte mať minimálne 32 ETH!

Častejšie sa však staking vykonáva prostredníctvom delegovania – svoje coiny delegujete na validátora, ktorý má príslušné nastavenia. Validátori za vás vykonajú ťažkú prácu pri udržiavaní uzla výmenou za províziu, ktorá sa strháva z vašich odmien za staking. Jednoduché!

Nedávno dokonca vzniklo celé odvetvie, ktoré sa nazýva staking ako služba (SaaS).

Medzi hlavné spoločnosti poskytujúce SaaS patria:

  • Staked
  • Figment Network
  • MyContainer
  • Stake Capital
  • Stake.Fish

Je dôležité poznamenať, že delegovanie coinov neznamená, že ich odovzdávate do správy validátorovi. Správu nad svojimi aktívami si vždy ponechávate vy.

Zvyčajne nemusíte so svojimi odmenami nič robiť, pretože sa automaticky reinvestujú. Niektoré staking platformy vám umožňujú túto možnosť odmietnuť, ak sa vám nejako nepáči myšlienka, že sa vaše odmeny alokujú.

Staking prostredníctvom krypto burz

Väčšina búrz kryptomien prevádzkuje validátory, ktoré umožňujú ich zákazníkom uzatvárať staking prostredníctvom používateľského rozhrania burzy. Patria medzi ne napr:

Proces stakingu na burzách je často podobný (vysvetlené nižšie). Ponuky stakingu na burzách sa však líšia podľa toho, ktoré kryptomeny sú k dispozícii na staking, aké sú ich poplatky a obdobie blokovania (ak existuje).

Niektoré burzy, ako napríklad Kraken, uvádzajú staking vo svojej hlavnej ponuke, takže ho ľahko nájdete. Iné, ako napríklad Binance, ho však uvádzajú v časti „Earn“, ktorá zahŕňa aj iné spôsoby získavania pasívneho príjmu z kryptomien, napríklad požičiavanie.

Nie všetky hlavné burzy umožňujú staking. Program „Earn“ burzy Gemini umožňuje zarábať na úrokoch z kryptomien PoW, ako je Dogecoin, ale neponúka staking pre kryptomeny PoS.

Robinhood, populárna obchodná aplikácia, v júli 2021 uviedla, že v budúcnosti možno ponúkne staking tiež.

Ako začať so stakingom?

Staking je celkom jednoduchá činnosť, ktorá zaberie len niekoľko kliknutí.

V nasledujúcom príklade vám ukážeme, ako stakovať Polkadot na Okcoin – pokiaľ ide o staking, medzi platformami je viac podobností ako rozdielov a preto sa tieto kroky dajú ľahko zopakovať.

Najprv prejdite na stránku burzy „Earn“.

Kliknite na položku „Deposit“ pre DOT.

Potom zadajte sumu, ktorú chcete vložiť, alebo kliknite na „max“, ak chcete vložiť všetky svoje DOT.

Burza vám poskytne možnosť prečítať si podmienky pred vkladom.

Ak to máte dobre nastavené, kliknite na tlačidlo „Deposit“ a je to!

Teraz, keď je vaš staking DOT úspešný, stačí počkať do nasledujúceho dňa a vaše zisky sa začnú vyplácať. Odmeny DOT sa na váš účet ukladajú denne (aspoň v tomto príklade) a budú sa len zvyšovať, kým to nezastavíte.

Vo väčšine prípadov môžete staking kedykoľvek ukončiť. Až na niekoľko výnimiek, ako je napríklad Ethereum 2.0, staking nie je viazaný na žiadne podmienky!

Pri Polkadot nativných peňaženkách býva 28 dní na odblokovanie svojích prostriedkov zo stakingu. Avšak sú tam vyššie %.

Budúcnosť stakingu

Pohodlie, že nemusíte opustiť burzy kryptomien, aby ste sa mohli zúčastniť stakingu, z neho urobilo populárnu voľbu pre menej technicky zdatných užívateľov kryptomien alebo pre tých, ktorí majú dostatočné množstvo akcií.

Podľa spoločnosti Staked, ktorá sa zaoberá stakingom, je predpokladaná ročná odmena za staking na základe čísel za 2. štvrťrok tohto roka 12,5 miliardy USD. Výskum JP Morgan očakáva, že do roku 2025 sa táto suma zvýši na 40 miliárd dolárov.

Jedným z dôvodov je všeobecný trend v kryptomenách smerom k proof of stake, ktorý podporuje kritika proof of work pre jeho vplyv na životné prostredie. Je tiež jednoduchšie spustiť a škálovať novú sieť na proof of stake.

Staking bude pravdepodobne predstavovať väčší podiel na celkovom trhu kryptomien, keďže Ethereum, druhá najväčšia kryptomena na svete, prechádza na PoS so svojou aktualizáciou Ethereum 2.0.

V súčasnosti je približne 5 % všetkých ETH stakovaných na ETH 2.0. Alex Svanevik, generálny riaditeľ spoločnosti Nansen, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, však pre Decrypt uviedol, že po The Merge, keď sa Ethereum 1.0 a Ethereum 2.0 navzájom spoja, môžeme očakávať výrazný nárast počtu ETH stakovanych na trhu vôbec. Po tomto kľúčovom vývoji v Ethereu budú môcť investori vybrať svoje stakované ETH, čo v súčasnosti nie je možné.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 78

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár