Skip to main content
5
(58)

Pri uvažovaní o nákupe a predaji kryptomien sa často zamieňajú pojmy investovanie a trading. Hoci v tradingu s kryptomenami a investovaní do kryptomien určite existujú podobnosti, v skutočnosti sa tieto dva ciele veľmi líšia. A traderi majú úplne iné zmýšľanie ako investori.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na rozdiely v tradingu vs. investovaní, ktoré môžu byť užitočné pri triedení vlastného prístupu k nákupu a predaju kryptomien.

Bohatnutie s kryptom

Kryptomeny nám ponúkajú niekoľko spôsobov, ako generovať príjmy a zisky alebo dokonca dlhodobo zbohatnúť. Medzi tieto spôsoby patrí mining kryptomien, staking a yield farming, investovanie a trading.

Mining sa zdá byť veľmi atraktívna, kým si neuvedomíte, že nastavenie zariadenia na minng je pomerne nákladné a vyžaduje si určité skúsenosti s prácou so zložitým softvérom a počítačovým hardvérom. Nehovoriac o potrebnej priebežnej údržbe a výdavkoch na elektrinu a chladenie ťažobného zariadenia. Áno, mining môže byť pomerne výnosný, ale nie je pre každého.

Staking a yield farming sú atraktívne alternatívy a pravdepodobne spadajú pod investovanie, hoci aj tu je prítomné určité obchodné myslenie, najmä v prípade yield farmingu.

Dve najbežnejšie metódy, ktoré sa používajú na zbohatnutie na kryptomenách alebo dokonca na jednoduché zlepšenie vašej finančnej situácie sú trading s kryptomenami a investovanie do kryptomien. Tieto dve činnosti sa často považujú za to isté, ale existujú medzi nimi zásadné rozdiely a pochopenie toho, ako sa každá z nich zhoduje s vašimi vlastnými cieľmi, je dôležité skôr, ako začnete nakupovať a predávať kryptomeny.

Master investor vs master trader

Skôr než sa pozrieme konkrétne na obchodovanie a investovanie do kryptomien, pozrime sa na príklad úspešných obchodníkov a investorov na tradičných trhoch. Môžeme sa pozrieť na dvoch mužov, ktorí nesporne stelesňujú obchodovanie na jednej strane a investovanie na strane druhej. Títo dvaja muži sú George Soros a Warren Buffet. Nepochybne ste o nich už počuli. Obaja počas svojho života neuveriteľne zbohatli, ale úplne odlišným spôsobom.

George Soros založil svoj finančný život na tradingu, pričom uzatváral krátkodobé trady na rôzne aktíva v snahe dosiahnuť zisk. Je legendárnym traderom, známym ako muž, ktorý zlomil Bank of England v súvislosti s jeho krátkym tradom s anglickou librou v roku 1992, v dôsledku čoho Bank of England stiahla libru z európskeho mechanizmu výmenných kurzov (čo neskôr viedlo k vytvoreniu eura) a na tomto obchode získal pre seba približne 1 miliardu USD. O päť rokov neskôr, v roku 1997, Soros opäť uzavrel obrovský trade na meny, tentoraz na thajský baht a malajzijský ringgit a zarobil stovky miliónov USD.

Soros riadil aj jeden z pravdepodobne najziskovejších hedžových fondov na svete. Jeho Quantum Fund priniesol investorom v priebehu troch desaťročí približne 30 % výnos. Ak by ste v roku 1970 investovali do fondu Quantum 1 000 USD, v roku 2000 by táto počiatočná investícia mala hodnotu 4 miliónov USD!

Soros je jedným z najúspešnejších traderov našej doby, ktorý nazhromaždil osobný majetok vo výške viac ako 8,6 miliardy USD, hoci okrem svojho súčasného osobného majetku daroval aj 32 miliárd USD.

Na rozdiel od Sorosa je tu najznámejší investor všetkých čias – Warren Buffet. Buffet uprednostňuje hodnotový štýl investovania a je známy tým, že keď kupuje akcie, robí to s očakávaním, že ich bude držať navždy. To je skutočné investovanie!

Buffet nazhromaždil osobné bohatstvo vo výške viac ako 100 miliárd USD a spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorú založil a riadi, má hodnotu viac ako 400 miliárd USD. Všetko toto bohatstvo vzniklo nákupom akcií a iných aktív, ktoré boli podľa Buffeta podhodnotené v porovnaní s ich skutočnou vnútornou hodnotou. Vo finančnom svete sa vnútorná hodnota určuje prostredníctvom procesu známeho ako fundamentálna analýza, v ktorom sa analyzujú všetky dostupné informácie o spoločnosti alebo aktívach s cieľom určiť skutočnú alebo vnútornú hodnotu aktíva.

Buffet má dar veľmi efektívne vykonávať fundamentálnu analýzu a v priebehu rokov kúpil a predal stovky spoločností a ich akcií, pričom na mnohých investíciách dosiahol obrovské zisky. Tieto zisky dosahoval roky, ak nie desaťročia, keďže tento typ investovania si vyžaduje čas na zhodnotenie aktív. Môže však priniesť aj oveľa väčšie zisky ako trading.

Soros získal svoje bohatstvo vyhľadávaním krátkodobých obchodov spôsobených krátkodobou nerovnováhou na trhu. Buffet zarobil svoje bohatstvo tým, že našiel dlhodobé investície, ktoré boli podhodnotené na základe ich vnútornej hodnoty. Ide o dva odlišné štýly prístupu k trhu, ale ako vidíte, oba môžu byť úspešné. To, či človek traduje alebo investuje, závisí od jeho osobnosti, cieľov, ochoty riskovať a prístupu k financiám.

Typy investorov

Investori sa vyskytujú v rôznych typoch, ale vo všeobecnosti existujú tri rozmery investovania do kryptomien:

  • Aktívna vs. pasívna správa
  • Rast vs. hodnota
  • Nové vs. zavedené projekty

Pochopenie týchto rozmerov a vašich vlastných preferencií vám môže uľahčiť určenie toho, aké kryptoinvestície by mohli byť pre vaše vlastné portfólio najlepšie.

Aktívna vs pasívna správa

Pre väčšinu investorov do kryptomien je potrebný aktívny štýl. Je to preto, že v súčasnosti nie sú pre kryptomeny k dispozícii rovnaké typy fondov a ETF ako pre akcie a podobne. Tento aktívny štýl riadenia znamená, že investori robia vlastný research a sami si vyberajú kryptomeny, do ktorých chcú investovať.

Pre tých, ktorí chcú zatiaľ zostať s voľnými rukami, existujú trusty, ktoré vytvárajú spoločnosti ako Greyscale a Osprey a ktoré by mohli vyhovovať, kým sa nevytvoria ETF a tradičnejšie fondy pre pasívnych investorov. Všimnite si, že tieto trusty sú spojené s vysokými poplatkami, ktoré sú však kompenzované skutočnosťou, že práca s fondom znamená, že so spoločnosťou, ktorá fond spravuje, riešite všetky otázky týkajúce sa účtu alebo informácie, ktoré potrebujete, ako napríklad nastavenie hesla, sledovanie ziskov a strát alebo zhromažďovanie dokumentov na podanie daňového priznania.

Rastové vs hodnotové investovanie

Investori si môžu vybrať hodnotové, teda investovať do kryptomien, ktoré sú podľa nich podhodnotené, alebo rastové, teda kryptomeny, ktoré v súčasnosti zaznamenávajú najväčší rast.

Napríklad v roku 2020 bolo decentralizované financovanie (DeFi) v móde. Okolo aplikácií DeFi vyrástlo mnoho nových projektov a mnohé z nich boli najrýchlejšie rastúcimi v oblasti kryptomien. Naopak, zavedenejší hráči, hoci stále prinášali dobré výnosy, nerástli tak rýchlo, pretože sa už považovali za plne zhodnotené.

Nový vs etablovaný

To úzko súvisí s charakteristikou hodnoty a rastu. V podstate to znamená, že investori si môžu vybrať investíciu do zavedených kryptomien, ako sú Bitcoin a Ethereum. Tieto projekty majú oveľa väčšiu komunitu, väčšiu trhovú kapitalizáciu a sú tak dobre zavedené, že je nepravdepodobné, že by utrpeli úplný zánik. Naproti tomu sú tu nové, začínajúce projekty. Tie sú z väčšej časti neotestované, a hoci zvyčajne ponúkajú oveľa bohatšie odmeny, sú s nimi spojené aj oveľa väčšie riziká. Nový projekt môže vzlietnuť ako raketa, alebo sa môže potopiť ako Titanic.

Typy traderov

Existuje niekoľko rôznych typov obchodníkov podľa časového horizontu ich obchodov:

Skalperi: Ide o najkratšie obdobie zo všetkých typov obchodníkov. Scalperi sa snažia využiť veľmi krátkodobé zmeny v cene, keď obchodujú s mincami v priebehu niekoľkých minút alebo dokonca sekúnd. Scalperi sa často snažia využiť arbitrážne príležitosti alebo nesúlad v rámci knihy objednávok a môžu uskutočniť stovky obchodov denne, pričom z každého obchodu akumulujú malé zisky, ktoré sa sčítajú do veľkých denných ziskov.

Denní traderi: Trading cez deň je stratégia, pri ktorej trader končí každý deň bez zmeny alebo bez otvorených obchodov. Tým sa minimalizujú jednodňové riziká, čo môže byť obzvlášť užitočné na volatilných a rýchlo sa pohybujúcich trhoch s kryptomenami. Denní obchodníci môžu mať otvorené pozície len niekoľko minút alebo aj niekoľko hodín, aby zachytili denný pohyb mince alebo tokenu.

Momentum traderi: Traderi s momentom sa snažia využiť aktuálne cenové trendy na trhoch. Ich základným predpokladom je, že súčasný smer alebo trend ceny bude pokračovať, čo umožní traderovi dosiahnuť zisk z pokračujúceho trendu. Momentové obchodovanie si vyžaduje dobré pochopenie trhových podmienok a silný zmysel pre načasovanie, pretože je dôležité vedieť odhadnúť, kedy trend stráca na sile a mohol by sa prípadne obrátiť. V závislosti od sily trendu sa môžu obchody držať od niekoľkých hodín až po týždne.

Swingoví traderi: Swingový trading je podobný tradingu s momentom v tom, že sa snaží využiť krátkodobé pohyby ceny coinov. Swingoví traderi pomerne intenzívne využívajú technickú analýzu s cieľom určiť správne vstupné a výstupné ceny a ich obchody môžu trvať od niekoľkých dní až po týždne. Swingoví traderi často vyhľadávajú výbušné pohyby, ku ktorým dochádza pri prielomoch alebo obrate trendu.

Investovanie vs trading

Teraz, keď máte k dispozícii reálny príklad, pozrime sa hlbšie na charakteristiky, ktoré definujú investovanie a trading.

Časový horizont

Časový horizont je jednou z hlavných charakteristík, ktoré odlišujú investovanie od tradingu. Investori sa zaujímajú o dlhodobý horizont. Nakupujú a holdujú, nezaujímajú sa o každodenné výkyvy a volatilitu na trhoch. Investor verí, že v dlhodobom horizonte, hovoríme o rokoch alebo dokonca desaťročiach, bude hodnota mince, ktorú nakupuje, rásť.

Investori do kryptomien sa často domnievajú, že táto technológia je taká nová a miera jej prijatia taká nízka, že masívny rast v nasledujúcich rokoch je nevyhnutný. Pevne veria, že technológia blockchain predbehne tradičné finančné systémy, ale uvedomujú si, že to môže trvať roky.

Traderi majú iné zmýšľanie, v ktorom sa zaujímajú o krátkodobé pohyby cien rôznych coinov a tokenov, ktoré sledujú. Niektorí veľmi krátkodobí traderi sa dokonca zaujímajú o hodinové pohyby cien. Obchodníci sa snažia dosiahnuť na trhoch rýchle zisky a veria, že sa im to podarí pomocou technickej analýzy histórie cien a objemov obchodovania rôznych aktív. Traderi sa vo veľkej miere spoliehajú na volatilitu, ktorá im pomáha realizovať veľké zisky v krátkom čase. Volatilita kryptomien z nich robí ideálnu triedu aktív pre traderov.

Jednou z dôležitých vecí, ktorú je potrebné pochopiť v súvislosti s trhmi s kryptomenami a ktorá ovplyvňuje investorov aj traderov s kryptomenami, je, že trhový cyklus kryptomien je v porovnaní s tradičnými triedami aktív, ako sú akcie alebo komodity, veľmi krátky. To znamená, že trhy kryptomien zažívajú býčie aj medvedie trhy v kratšom časovom rámci a s väčšou intenzitou. Napríklad býčie a medvedie trhy kryptomien môžu trvať len rok alebo dva, zatiaľ čo býčie a medvedie trhy akcií sa môžu pretiahnuť na desať rokov alebo dlhšie.

Frekvencia tradingu

Frekvencia tradingu sa vzťahuje na to, ako často sa vykonávajú trady alebo investície. Traderi majú tendenciu mať vysokú frekvenciu obchodovania, zatiaľ čo investori majú nízku frekvenciu obchodovania. Tam, kde traderi môžu vykonávať obchody denne alebo dokonca viacero obchodov denne, frekvencia investorov sa môže merať v týždňoch alebo dokonca mesiacoch.

Investor hľadá dlhodobé zhodnotenie ceny nakupovaných coinov a preto by mohol coiny hromadiť v priebehu mesiacov alebo rokov. To by mohlo znamenať, že nákupy a predaje uskutočňuje len vo veľmi dlhých intervaloch, pričom nakupuje, keď sú ceny coinov nižšie a prípadne predáva, keď sú ceny silnejšie.

Traderi sa však snažia dosahovať zisky často, čo znamená, že frekvencia ich obchodov je nevyhnutne oveľa vyššia. Trader sa snaží profitovať z neustále sa vyvíjajúcich trhových príležitostí, pričom pri každom obchode dosahuje malé zisky, ktoré sa z dlhodobého hľadiska sčítajú do veľkých ziskov.

Profil rizika

Rizikový profil tradera alebo investora je mierou toho, aké riziko je pre jednotlivca prijateľné. Kryptomeny sa už považujú za pomerne rizikové a riziko súvisí s potenciálnymi výnosmi investície.

Veľké cenové výkyvy na trhoch s kryptomenami z nich robia najrizikovejšie zo všetkých tried aktív. Riziko však neexistuje vo vákuu. Treba ho porovnávať aj s výnosmi. Toto sa nazýva pomer rizika a výnosu. Ak sa potenciálne výnosy z aktíva považujú za pomerne vysoké, ako je to v prípade kryptomien, potom je aj miera rizika, ktorá je prijateľná, vyššia.

U každého, kto sa pohybuje na trhu s kryptomenami, možno predpokladať, že má vysokú toleranciu voči riziku, keďže kryptomeny sú najrizikovejším dostupným aktívom. Napriek tomu je možné špekulantov s kryptomenami rozdeliť do kategórií podľa toho, kam na škále tolerancie rizika spadajú. Kryptoinvestori sú vo všeobecnosti skupinou, ktorá sa viac vyhýba riziku a preto majú tendenciu zameriavať sa na dlhodobý horizont a ignorovať denné cenové výkyvy, ktoré možno pozorovať na trhoch s kryptomenami. Je to preto, že čas pomáha z dlhodobého hľadiska vyrovnávať volatilitu a zároveň znižuje riziko.

Traderi sú ochotnejší akceptovať riziko spojené s krátkodobými pohybmi na trhu v presvedčení, že toto riziko môžu kompenzovať väčšími výnosmi, ktoré je možné získať z rýchleho obchodovania na trhu a mimo neho. Krátkodobá volatilita na krypto trhoch síce zvyšuje riziko, ale zároveň zvyšuje potenciálnu odmenu. Traderi, ktorí majú extrémne vysokú toleranciu voči riziku, sa môžu dokonca zapojiť do tradingu s maržami, ktoré môže výrazne zvýšiť zisky, ale nesie so sebou aj riziko, že sa výrazne zvýšia aj straty.

Typ analýzy

Jedným z kľúčových rozdielov medzi kryptoinvestormi a kryptotradermi je typ analýzy trhu, ktorú používajú na určenie toho, čo a kedy nakupovať a predávať. Keďže investori majú dlhý časový horizont, oveľa častejšie používajú fundamentálny štýl analýzy, pri ktorom sa pozerajú na všetky základné faktory kryptomeny a projektu, s ktorým je spojená. To zahŕňa mieru prijatia, mieru hashovania a užitočnosť blockchainu.

Traderi sa viac zaujímajú o čistú cenovú akciu kryptomien, s ktorými obchodujú a preto sa oveľa častejšie venujú technickej analýze. Ide o metódu predpovedania budúcej ceny aktíva na základe štatistických premenných a historickej cenovej akcie aktíva. Technická analýza zahŕňa čítanie vzorov grafov, úrovní supportu a rezistencie, trendových línií a mnohých ďalších štatisticky založených ukazovateľov.

Profit mindset

Profit mindset je spôsob, akým sa kryptotraderi a kryptoinvestori snažia dosahovať zisky a vytvárať bohatstvo zo svojich aktivít. Investori do kryptomien majú zvyčajne štyri základné spôsoby, ako dosahujú zisk zo svojej činnosti:

1.Zhodnotenie ceny: Toto je najzákladnejší spôsob, akým sa dosahujú zisky. Ide jednoducho o zvýšenie ceny kryptomeny v porovnaní s nákupnou cenou. Keď si kúpite Bitcoin za 10 000 USD a cena sa zvýši na 30 000 USD, ide o zhodnotenie ceny.

2.Dividendy: Hoci dividendy nie sú úplne rovnaké ako dividendy na akciových trhoch, kde akcionári dostávajú časť zisku spoločnosti, v niektorých aspektoch kryptomien existuje podobnosť. Napríklad staking coiny vyplácajú tým, ktorí ich držia a generujú ročný výnos. Tieto platby pochádzajú z transakčných poplatkov generovaných sieťou a možno ich považovať za veľmi podobné akciovým dividendám. Ďalší typ dividend v kryptomenách pochádza z praxe pálenia coinov. Tým sa znižuje ich ponuka a je to obdoba plánu spätného odkúpenia akcií v akciovom svete. Tretí typ dividendy pochádza z praxe výnosového poľnohospodárstva, čo je prípad, keď investori získavajú výnosy zo svojich coinov tým, že ich požičiavajú na zabezpečenie likvidity trhu.

3.Forky: Hoci už nie sú tak časté ako kedysi, kedysi poskytovali investorom do kryptomien v niektorých prípadoch veľmi pekné dividendy. K forku dochádza vtedy, keď v rámci vývojárskej komunity existujú dve filozofie, čo vedie k rozdeleniu blockchainového projektu na dva rôzne forky. Keď sa tak stane, každý, kto vlastní coiny pôvodného forku, si tieto coiny ponechá a navyše získa „bezplatné“ coiny z vytvorenia nového forku. Napríklad existuje 105 forkov Bitcoinu, z ktorých 74 je stále aktívnych a držitelia Bitcoinu v čase vzniku forku tiež získali coiny „zadarmo“.

4.Airdrops: Je to prípad, keď projekt distribuuje coiny alebo tokeny komunite zadarmo, spravidla z marketingových dôvodov. Airdropy sa môžu distribuovať tým, ktorí sa zúčastnili na projekte alebo na príbuznom projekte. Môžu sa tiež distribuovať tým, ktorí sa jednoducho zaregistrujú na airdrop.

Traderi majú pre svoju činnosť len jednu motiváciu – zvyšovanie ceny. Snažia sa profitovať z krátkodobých cenových pohybov kryptomien, ktoré nakupujú. Traderi môžu nakupovať aj coiny, aby využili hard forky a airdropy, ale získané „voľné“ coiny potom okamžite predajú, aby zinkasovali svoje zisky.

Shortovanie trhu

Zatiaľ čo investori profitujú len z pohybu cien smerom nahor, traderi môžu profitovať z rastúcich aj klesajúcich cien. Dosahovať zisky, keď majú ceny rastúci trend, je jednoduché. Jednoducho nakúpite nízko a predáte vysoko. Zarábať je však možné aj predajom vysoko a nákupom nízko, čo je známe ako „shortovanie trhu“.

Shortovanie je pri tradingu s akciami celkom bežné, ale pri kryptomenách je o niečo ťažšie vzhľadom na nedostatok brokerov ponúkajúcich trading na páku. Pri shortovaní si aktívum požičiavate od svojho brokera a predávate ho za aktuálnu cenu s presvedčením, že cena v budúcnosti klesne. Ak máte pravdu a cena skutočne klesne, neskôr kúpite to isté aktívum za nižšiu cenu a potom ho vrátite maklérovi.

Rozdiel v predajnej cene a neskoršej nákupnej cene je miestom, kde sa vytvárajú zisky.

Môžete sa napríklad domnievať, že Bitcoin vstupuje do fázy bear marketu. Aktuálna cena je 40 000 USD. Ak si od svojho brokera požičiate 1 BTC, môžete ho okamžite predať za 40 000 USD. O niekoľko dní neskôr cena Bitcoinu klesla na 30 000 USD. Za peniaze získané z predchádzajúceho predaja nakúpite 1 BTC a vrátite ho brokerovi, aby ste vyrovnali svoj dlh voči nemu a zvyšných 10 000 USD si ponecháte ako svoj zisk z tohto krátkeho predaja Bitcoinu.

Záver

Ako vidíte, existujú zásadné rozdiely v myslení, ochote riskovať a stratégiách, ktoré používajú kryptotraderi a kryptoinvestori. Pochopenie toho, aké sú tieto rozdiely, vám môže pomôcť pochopiť, či je vaša osobnosť vhodnejšia na trading s kryptomenami alebo investovanie do kryptomien.

Zábavné je, že sa nemusíte rozhodnúť pre jedno alebo druhé. Kryptomeny sú stále vo veľmi ranom štádiu svojho vývoja a ich hodnota bude v nasledujúcich rokoch pravdepodobne rásť, čo z nich robí dobrú investičnú voľbu.

Kým budete čakať, kým tieto investície do kryptomien dozrejú, volatilita trhov s kryptomenami ich stále robí atraktívnymi pre traderov, ktorí hľadajú rýchle zisky. Využitie tejto výhody vám môže umožniť zvýšiť svoj investičný majetok prostredníctvom obchodnej činnosti.

V konečnom dôsledku je rozhodnutie na vás. Dôležité je tiež poznamenať, že kvôli volatilite trhu s kryptomenami je veľmi dôležité, aby ste investovali len také peniaze, ktoré ste ochotní stratiť, ak sa situácia na trhoch s kryptomenami nakoniec zhorší.

Upozornenie: Ide o názory autora a nemali by sa považovať za investičné poradenstvo. Čitatelia by si mali urobiť vlastný prieskum.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 58

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár