Skip to main content
4.9
(59)

Vývoj projektu Polkadot sa začal už v roku 2016. Ale odvtedy je všetko okolo tejto kryptomeny pod drobnohľadom. V roku 2020 však Polkadot finalizáciou svojho oficiálneho vydania otriasol kryptosvetom. Celý projekt Polkadot si zo všetkých strán získal veľkú pozornosť.

co je polkadot

Krátko po uvedení na trh sa spoločnosti Polkadot podarilo zaradiť do prvej desiatky kryptomien podľa trhovej kapitalizácie viz Coingecko. Preto okolo tejto kryptomeny vzniklo veľa kontroverzií a niektorí ľudia sa dokonca domnievajú, že Polkadot môže byť tzv. Ethereum Killerom. Zakladateľ Polkadot avšak trvá na tom, že Polkadot nie je konkurentom Ethereum.

Všetko však nasvedčuje, že Polkadot by sa raz mohla stať „matkou“ všetkých blockchainov. Keď splní čo ma v svojej roadmape, tak bude mať tendenciu transformovať celý kryptosvet. Nehovoriac o tom, že by to projekt zaradilo medzi prvú trojku v market kapitalizácií. Preto sa pozrime spolu na túto komplexnú recenziu tejto kryptomeny aby sme odhalili jej potenciál.


Čo je Polkadot

Polkadot poskytuje nový typ blockchainu, ktorý uľahčuje interoperabilitu medzi nezávislými blockchainmi. Polkadot jednoducho hľadá silu na decentralizáciu budúcnosti internetu. Aj keď je interoperabilita v rámci blockchainových ekosystémov veľmi populárnym konceptom, žiadny z projektov ktorý takúto vlasnosť sľubuje nič nedoručil. Polkadot je k tomu jednoznačne najblizšie.

Polkadot bude čoskoro možno úplne prvou interoperabilnou blockchainovou platformou. Core operácie blockchainu bude priekopníkom DOT, ktorý je natívnou kryptomenou tejto platformy. Polkadot má mnoho spoločného s ostatnými smart kontrakt platformammi ako napríklad Ethereum avšak ponúka niečo naviac.

S Polkadotom budeme mať sharding, čo je schopnosť mať chainy v rámci chainov, zatiaľ čo interoperabilita bude ako schopnosť jedného blockchainu komunikovať s iným blockchainom. Budeme však potrebovať palivo pre sieť, aby sme dosiahli bezproblémový chod, a to je miesto, kde prichádza DOT. Je to presne to isté, ako Ether funguje ako motor pre smart kontrakty v Ethereum ekosystéme.

Ako Polkadot funguje?

Tažko poprieť, že Polkadot môže byť momentálne tou najkomplexnejšou kryptomenou, ktorú v tomto odvetví máme. Mohli by sme sa pokúsiť Polku vysvetliť viac v laickom jazyku, ale pravdou je, že to nejde bez toho, aby sme sa dotkli niektorých veľmi technických výrazov.

Ale jednoducho, Polkadot je skôr ekosystémom blockchainov. Relay chain je jadrom ekosystému Polkadot, zatiaľ čo parachainy sú blockchainy spojené s relay chainom. Avšak parachainy sú úplne nezávisle, pokiaľ ide o ich vlastné tokeny, riadiace štruktúry a mechanizmy konsenzu.

Cieľom Polkadot je pomôcť blockchainom komunikovať a združovať ich zabezpečenie v rámci siete a zároveň im umožniť nezávislé funkcie. Týmto Polkadot otvára dvere do širokej škály blockchainových sieti.

A najlepšie na tom je, že sa to líši od dnešnej internetovej synergie v tom, že súkromné chainy nemôžu komunikovať bez toho, aby stratili schopnosť komunikovať za individuálnych podmienok.

Funkcie a vlastnosti

Interoperabilita: Polkadot podporuje interoperabilitu pripojením všetkých rôznych blockchainov. Pomocou Polkadotu môžeme podporiť bezprecedentnú interoperabilitu medzi širokou škálou ekosystémov

Škálovateľnosť: Polkadot má štandardnú sadu validátorov, ktorí môžu prevádzkovať širokú škálu blockchainov pripojených cez Polkadot. To je niečo, čo exponenciálne zvýši škálovateľnosť blockchainu

Vylepšené zabezpečenie: Ako sme už spomínali, Polkadot predstavuje neuveriteľnú bezpečnostnú funkciu, pri ktorej umožňuje chainom zmysluplne interagovať. A to najlepšie na tom je, že zostávajú dostatočne nezávislé na fungovanie jedinečných modelov riadenia

Uľahčuje inovácie: So sieťou substrátov Polkadot môžete s ľahkosťou vytvoriť vlastný blockchain. Táto ľahkosť vývoja blockchainu podporí účasť ďalších vývojárov

Žiadna potreba pre forky: Ethereum a Bitcoinu to môžu potvrdiť. Forky spôsobujú iba rozdelenie a chaos v komunitách. Ale s Polkadotom už nebudú potrebné forky, aby sa dali opraviť chyby, integrovať nové funkcie a vykonať potrebné vylepšenia.

Čo sú governance protokoly?

Na rozdiel od väčšiny blockchainov Polkadot implementuje verziu proof of stake tzv. nominated proof of stake. Pre väčšinu ľudí to môže byť trochu komplikované na pochopenie. Posnažíme sa to objasniť.

Validátory na blockchaine zabezpečujú bezpečnost na relay chaine, a to stakovaním DOT tokenov

Validátory participujú na konsenzovom procese spolu s ostatnými validátormi, validovaním tzv. collator’s proof

Collatori udržujú parachainy, a to porovnávaním parachain transakcií od ostatných užívateľov. Potom pošlú potvrdenie o vykonaných transakciách validátorom

Existujú tiež Nominatori a tzv. Fishermani, ktorí sú tiež aktívni v konsenzuálnom systéme

Nominátori môžu nominovať užitočných validátorov a tiež stakovať DOT tokeny. To je zásadné, pretože im to pomáha ešte viac zabezpečiť relay chain

Úlohou Fishermanov je zabezpečovať a podporovať „poriadok“ v sieti. Neustále budú monitorovať ekosystém a aby keď tak mohli preukázať nevhodné správanie validátorom. Ak Fishermani preukážu akékoľvek nevhodné správanie validátora, mohli by stratiť časť alebo celú svoju účasť na iných validátoroch v sieti

Aká je hlavná úloha DOT tokenov v sieti

Prevádzka: V prípade Polkadot tokenovom protokole zohráva náležitá údržba mechanizmu konsenzu zásadnú úlohu vo fungovaní celej siete. Držitelia tokenov DOT musia preto preukazovať aktívnu účasť, aby neboli potrestaní za nevhodné správanie

Správa a riadenie: Držitelia tokenov DOT získavajú úplnú kontrolu nad protokolmi správy a riadenia Polkadot. Držitelia tokenov dostávajú širokú škálu funkcií ako sú zmeny protokolu, doplnky a odstránenie parachainov a určovanie poplatkovej politiky

Bonding: Keď validátori stakujú DOT tokeny do nových parachainov, dostávajú odmeny za aktívnu účasť

Výhody DOT

Polkadot vyniká medzi ostatnými kryptomenami. Zatiaľ čo sa iné krypto sa snažia niečo dodať, Polkadot sľubuje, že postaví a vypustí loď, ktorá už stojí na vode. Väčšina existujúcich blockchainov ako Ethereum sa musí pokúsiť splniť sľuby, ktoré dali, zatiaľ čo loď už vyplávala.

A ako všetci vieme, je ťažšie upgradovať už existujúci blockchain. Zmena plných funkcií blockchainu je náročnejšia v porovnaní s jeho budovaním pomocou blockchainu ako ktorý sa buduje od základov. Polkadot má oproti svojim konkurentom mnoho výhod, pretože má čas potrebný na ich vytvorenie.

Po uvedení na trh Polkadot navyše umožnila úplne novú škálu použitia, ako sú interoperabilita a sharding. To je niečo, čo dá priestor na horizontálný sharding.

Pomocou Etherea môžeme dosiahnuť iba 30 transakcií za sekundu, zatiaľ čo na ekosystéme Polkadot to má byť okolo milión transakcií za sekundu. S ohľadom na to bude Polkadot schopná vybaviť každý smart kontrakt, ktorý v priebehu rokov spomaloval Ethereum. S Polkadotom už nebudú existovať vysoké poplatky za gas, ktoré majú tendenciu spomaliť celú sieť.

Nevýhody DOT

Ako každý projekt tak aj Polkadot má svoje nevýhody, najmä pokiaľ ide o získanie podielu na trhu pre komunitu smart kontraktov. V súčasnosti existuje veľká konkurencia a všetky vyhľadávajú pozornosť v kryptosvete. Od Cardana po Ethereum či Solana.

Ak teda Polkadot nepreukáže, že má v budúcnosť smart kontranotov svoje miesto bude to mať ťažké. Aby neskončil projekt len dalším tokenom, ktorý vzrástol kvôli humbuku a potenciálu, ale nesplnil všetky očakávania či sľuby.

Dalo by sa povedať, že je ešte príliš skoro na to, aby sme určili budúcnosť DOT. Ako všetci vieme, kryptotrh je veľmi nepredvídateľný a tažko odhadovať kde sa odvinie.

Ako kúpiť Polkadot

Výber kompatibilnej peňaženky

LedgerExodusAtomic peňaženkaCrypto.com peňaženka
Desktop & mobilDesktopDesktop & mobilMobil
Prejsť na recenziuXXPrejsť na recenziu
Prejsť na LedgerXXPrejsť na Crypto.com

Za predpokladu, že hľadáte dlhodobé nakupovanie a držanie DOT, je dôležité, aby ste mali kompatibilnú peňaženku, kde ich bezpečne držať. Mnoho peňaženiek ešte má len v pláne integrovať Polkadot, ale je pravdepodobné, že sa dočkáme oveľa viac DOT kompatibilných peňaženky už čoskoro.

Polkadot Hardware peňaženky

Rovnako ako v prípade iných kryptomien, aj tu je najbezpečnejším spôsobom ukladania DOT na hardware peňaženku. Hardware peňaženky sú fyzické zariadenia, vďaka ktorým sú vaše súkromné kľúče bezpečne uložené offline.
Hardware peňaženky Ledger – Podporujú obrovskú škálu kryptomien vrátane DOT. Existujú dva hlavné modely, z ktorých si môžete vybrať – a ich predchodca, Nano S. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma modelmi je v tom, že Nano X vám umožňuje ovládať peňaženku pomocou mobilného telefónu a tiež notebooku.

V súčasnosti, ak chcete uložiť DOT na svojom zariadení Ledger, musíte si nainštalovať aplikáciu Polkadot Ledger, ktorá sa používa v spojení s oficiálnou webovou peňaženkou Polkadot-JS uvedenou nižšie.

Kompletná recenzia: Ledger Nano S – Recenzia a jednoduchý návod

Polkadot Software peňaženky

Exodus – Multi-blockchain peňaženka so skvelým užívateľským rozhraním. Podporuje viac ako 100 kryptomien a tokenov vrátane Polkadotu a bola stiahnutá viac ako 4 mil. krát. Exodus má tiež zabudovanú vlastnú zmenáreň.

Atomic wallet – Mimoriadne populárna peňaženka, ktorá uľahčuje atomic swaps, predstavuje špeciálny decentralizovaný spôsob tradovania medzi blockchainmi. Atomic peňaženka tiež umožňuje užívateľom nakupovať kryptomeny v aplikácii, vkladať ich aktíva a ďalšie. Podporuje viac ako 500 aktív vrátane DOT.

Polkadot-JS – Oficiálna webová peňaženka Polkadot, ktorá funguje z vášho internetového prehliadača. Peňaženka umožňuje posielať, prijímať a ukladať DOT a tiež sa podieľať na ekosystéme Polkadot prostredníctvom stakingu, hlasovania a ďalších aktivit. Polkadot-JS tiež umožňuje pripojiť sa k hardware peňaženke Ledger, ak máte aplikáciu Polkadot Ledger.

Sprovozniť DOT adresu

Akonáhle si sprovozníte peňaženku DOT, budete musieť nájsť svoju novú adresu DOT. Bude to náhodný reťazec čísel a písmen, ktorý sa začína „1“.

Tu je príklad toho, ako by to malo vyzerať: 1FRMM8PEiWXYax7rpS6X4XZX1aAAxSWx1CrKTyrVYhV24fg

Najsť správnu burzu kde nakúpiť DOT

BinanceCEX.ioKraken
Kreditná karta/debetná karta, kryptoKreditná karta/debetná karta, SEPA, prevodSEPA, prevod, krypto
Prejsť na recenziuPrejsť na recenziuPrejsť na recenziu
Prejsť na BinancePrejsť na CEX.ioPrejsť na Kraken

Binance – je jednou z najväčších búrz kryptomien na svete. Môžete si kúpiť DOT vkladom ktorejkoľvek z podporovaných kryptomien Binance a tradovaním s nimi za DOT alebo si ich môžete kúpiť instantne cez kartu. Prípadne môžete vložiť podporovanú fiat menu bankovým prevodom a kúpiť DOT. Nákupy uskutočňované prostredníctvom bankových kariet sú spoplatnené vyššími poplatkami.

Kompletná recenzia: Binance – Recenzia a skúsenosti

CEX.io – bola založená v Londýne v roku 2013. CEX.io má množstvo metód vkladu fiat mien vrátane bankovej karty, bankový prevod a ACH. DOT si môžete kúpiť po vykonaní vkladu jedným z vyššie uvedených spôsobov, alebo jednoducho uskutočniť okamžitý nákup pomocou kreditnej karty.

Kompletná recenzia: CEX.io Recenzia: Je táto platforma bezpečná na nákup Bitcoinov či Ethereum?

Kraken – je jednou z najstarších búrz s kryptomenami, ktorá existuje dodnes a bola založená v roku 2011. DOT v Krakene si môžete kúpiť po vložení fiat meny pomocou SWIFT, SEPA alebo inými spôsobmi bankového prevodu. Prípadne môžete vložiť ľubovoľnú podporovanú kryptomenu.

Kompletná recenzia: Kraken recenzia – služby, poplatky, porovnanie, skúsenosti

Výber DOT

Po zakúpení DOT ich budete chcieť uchovať v bezpečí výberom do svojej vlastnej peňaženky.
Na burze prejdite na stránku so zostatkom na vašom účte DOT a vyberte možnosť „výber“. Skopírujte a vložte svoju novú adresu peňaženky (z kroku 1 vyššie) do poľa adresy pre výber.
Po dokončení budete mať úplnú kontrolu nad svojimi DOT. Budú mimo rúk burzy a nebudú sa nachádzať v dosahu žiadnych online hackerov.

Záverečné zhodnotenie

Polkadot má niekoľko celkom jedinečných funkcií, čo z neho robí jeden z najlepšie premyslených projektov v krypto priestore. Integruje niektoré impozantné technológie, čo z neho robí najpútavejšie projekt, aké momentálne na trhu vystupujú. Musíme si však položiť otázku, ktorá je potrebná pri každom krypto projekte a to či projekt realne aj doručí to čo sľubuje.

Aký užitočný bol pre vás tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 59

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Daniel Demeš

Author Daniel Demeš

Krypto nadšenec. danieldemes.eth socialtrading.wallet

More posts by Daniel Demeš

Pridaj komentár