Vzhľadom na nedávny masívny rast po ktorom nasledoval rovnako pôsobivý pád o niekoľko dní neskôr, nie je divu, že sa ľudia zaujímajú o coin ako je Shiba Inu. Áno, je na ňom vyobrazené roztomilé plemeno japonského psa Shiba Inu, rovnako ako na známejšom Dogecoine, ale končí sa tu podobnosť medzi nimi?
Pravdou je, že coin Shiba Inu má s Dogecoinom okrem psieho maskota predsa len niečo spoločné. Shiba Inu sa totiž označuje za lepšiu verziu Dogecoinu aka „Dogecoin Killer“.
Zaujímavé na tom je, že Dogecoin bol vydaný v roku 2013 len ako žart. Je to meme-coin, o ktorom všetci uznávame, že nemá žiadnu reálnu hodnotu ani reálny úžitok. Dogecoin bol len o málo viac ako prostriedok na špekulácie.
No, ak má Shiba Inu za cieľ zlepšiť Dogecoin, potom predpokladáme, že to musí byť lepší špekulatívný coin. Zatiaľ to nedokázal, ale súdiac podľa whitepaperu (na webovej stránke Shiba Inu sa nazýva „woofpaper“) je to presne to, čo zakladatelia Shiba Inu zamýšľajú.
Pozrime sa na projekt Shiba Inu a zistime, čo sa skrýva pod kapotou. Môžete očakávať, že táto recenzia sa bude trochu líšiť od predchádzajúcich recenzií, jednoducho preto, že informácie, ktoré tím Shiba Inu zverejňuje sú trochu iné, než aké by ste mohli bežne nájsť pri blockchainových projektoch.
Takže, keď už máme túto časť za sebou, tu je všetko, čo potrebujete vedieť o minci Shiba Inu:
Prečo je internet posadnutý Shiba Inu?
Shiba inu je stredne veľký pes, ktorý bol vyšľachtený v Japonsku ako lovecký pes na malú zver. Japonci toto plemeno považujú za „temperamentné“ a preto môže byť výcvik tohto psa náročný.
Shiby sú tiež charakterizované ako tvrdohlavé psy, ale iní hovoria, že „voľnomyšlienkárske“ je najlepší spôsob, ako charakterizovať toto plemeno. Niektorí prirovnávajú Shibu inu k „mačkám psieho sveta“ a to je jeden z dôvodov, prečo sa stali na internete veľkolepo populárnymi. Ďalším je tendencia shiby vyzerať, akoby sa stále usmievala.
Pôvodný meme Doge vznikol na základe fotografie Shiba Inu menom Kabosu, ktorý žije v Japonsku. Na pôvodnej fotografii sa Kabosu pozerala do fotoaparátu s prekríženými labkami a s určitou podozrievavosťou v spôsobe. Fotografia sa čoskoro objavila vo viacerých meme s dnes už dobre známymi skrátenými alebo lámanými anglickými výrazmi.
Ako mnoho iných mémov, aj pôvodný mém Doge okamžite zafungoval a zaujal používateľov internetu, ktorí ho šírili široko-ďaleko.
Čo je Shiba Inu?
Coin Shiba Inu bol uvedený na trh 1. augusta 2020 a jeho cena bola v tom čase nižšia ako 0,00000001 USD. S 1 kvadriliónom vyrazených tokenov zostala na tejto úrovni nejaký čas, ale v poslednom čase vďaka rastúcemu záujmu o Dogecoin ožil aj Shiba Inu.
Vytvoril ho anonymný vývojár vystupujúci pod menom Ryoshi, Woofpaper pre Shiba Inu hovorí, že projekt sa začal z jednoduchej otázky:
„Čo by sa stalo, keby bol projekt kryptomeny stopercentne riadený jej komunitou?“
Odpoveď na túto otázku zatiaľ nepoznáme, ale Shiba Inu je zaujímavý experiment, ako hovorí zakladateľ Ryoshi vo Woofpaper:
„decentralizované spontánne budovanie komunity (…)“
Hovorí sa, že komunita má viac ako 300 000 členov, a hoci nie je úplne spontánna, v komunite kryptomien vyvoláva veľký rozruch.
Od 14. mája 2021 a aj po poklese o približne 50 % svojho historického maxima sa token SHIB sa navýšil o viac ako 1 200 000 %. Úprimne povedané, nepoznáme žiadnen iný coin s takýmto výnosom za menej ako rok. Skutočnou otázkou však je, čo robí projekt Shiba Inu, aby si zaslúžil taký masívny nárast ceny?
Úprimne povedané, veľmi málo. Zakladatelia Shiba Inu ho síce nazývajú potenciálnym „Dogecoin Killer“ na základe jeho schopnosti prekonať „hodnotu Dogecoinu, exponenciálne, bez toho, aby niekedy prekročil hodnotu 0,01 USD“, ale pod kapotou nie je nič, čo by tomúto coinu dodávalo hodnotu. Čo je veľmi podobné Dogecoinu, ktorý chce prekonať.
V čom je Shiba inu iný?
Tvorcovia Shiba Inu tvrdia, že ide o vylepšenú verziu Dogecoinu a zlepšenie by bolo veľmi vítané pre dlhú životnosť projektu, keďže Dogecoin bol vytvorený len ako meme coin. Odvtedy sa najprv používal ako tipovací coin na internetovom fóre Reddit a neskôr ho hojne využívali špekulanti na trhoch s kryptomenami.
Vyzerá to tak, že Shiba Inu zachovala špekulatívny aspekt Dogecoinu, čo bolo pravdepodobne zámerom tvorcov vzhľadom na to, že „Woofpaper“ sa číta skôr ako marketingová brožúra než technický dokument.
Jedným zo zaznamenaných rozdielov v Shiba Inu bolo rozhodnutie tvorcov „spáliť“ polovicu celkovej ponuky tým, že ju pošlú zakladateľovi Etherea Vitalikovi Buterinovi. Samozrejme, nejde o nič také ako spálenie, pretože mince stále existujú vo vlastníctve Vitalika. Takže na rozdiel od tradične spálených mincí sú tieto stále k dispozícii a ako uvidíme ďalej, stále celkom použiteľné.
Shiba inu a Vitalik Buterin
Tvorca Shiba Inu tvrdí, že „spálil“ polovicu celkovej zásoby SHIB tým, že ju poslal na adresu peňaženky kontrolovanej zakladateľom Etherea Vitalikom Buterinom. Nejde však o spálenie v tradičnom zmysle, keďže coiny sú stále k dispozícii. Pozoruhodné je, že hodnota tokenov SHIB zaslaných Vitalikovi bola v jednom momente až 15 miliárd USD, čo úplne zatienilo hodnotu 330 000 tokenov ETH, ktoré tiež vlastní.
Stúpenci Shiba Inu sa presne dozvedeli ako to nie je pravé pálenie coinov 12. mája 2021, keď Vitalik poslal viac ako 50 biliónov SHIB v hodnote 1 miliardy dolárov do fondu vedeného spoločnosťou Polygon na pomoc v boji proti šíreniu COVID-19 v Indii.
Zároveň stiahol 90 % likvidity SHIB z Uniswapu. Buterinove kroky spôsobili niekoľkodňový pohyb, ktorý poslal token SHIB o 50 % nižšie, hoci stojí za zmienku, že token za sedem dní pred poklesom vzrástol o 3 300 %.
Cena SHIB tokenu
Už sme spomenuli, že od svojho vzniku 1. augusta 2021 vzrástol SHIB o viac ako 1,2 milióna %. Existuje 1 kvadrilión tokenov, z ktorých polovica bola zaslaná tvorcovi Etherea Vitalikovi Buterinovi a polovica je uzamknutá v zmluve Uniswap. To je veľa tokenov, takže nie je divu, že Shiba Inu má takú malú hodnotu jedného coinu.
Od 14. mája 2021 sa token SHIB obchoduje za 0,00001997 USD, ale len niekoľko dní predtým bol na historickom maxime 0,0000388 USD. Pokles o zhruba 50 % v priebehu štyroch dní bol spôsobený predovšetkým širšou trhovou korekciou, pri ktorej sa celý trh prepadol po správe, že spoločnosť Tesla už nebude prijímať Bitcoin na platby.
Samozrejme, pred týmto 50 % poklesom sa token SHIB v priebehu týždňa vyšplhal zhruba o 3 300 % vyššie.
Získať tokeny SHIB nie je príliš ťažké. Môžete si ich kúpiť prostredníctvom služby Uniswap, ale môžete si ich vyzdvihnúť aj na desiatkach ďalších búrz. Nedávno token pridala burza Binance a vzhľadom na jeho obrovskú popularitu sa s jeho kótovaním poponáhľali aj ďalšie burzy CEX a DEX. A hoci Coinbase uviedla, že o niekoľko týždňov zaradí Dogecoin na burzu, nič nenasvedčuje tomu, že by táto burza zaradila token SHIB.
V čase písania tohto článku je SHIB na hondnote 0.00000827 USD.
Čo je ShibaSwap?
Nie je prekvapujúce, že vzhľadom na popularitu decentralizovaných búrz na spôsob Uniswapu, projekt Shiba Inu hovorí, že pracuje na vlastnej DEX, ktorá sa bude volať ShibaSwap. Dátum spustenia burzy nie je stanovený, ale zástancovia Shiba Inu tvrdia, že pôjde o bezpečnú decentralizovanú burzu.
Očakáva sa, že ShibaSwap DEX sa bude točiť okolo troch tokenov, ktoré projekt vytvára. Presne tak, povedali sme tri. Takže je tu token SHIB, o ktorom sme už hovorili, ale je tu aj token LEASH a bude tu aj token BONE.
Token LEASH je z hľadiska tokenomiky opakom tokenu SHIB. LEASH bol vytvorený s celkovou ponukou 107 647 tokenov. Pôvodne to mal byť rebase token s cenou naviazanou na Dogecoin, ale toto rozhodnutie bolo neskôr zmenené a funkcia rebase bola odstránená, pričom LEASH zostal ako bežný ERC-20 token.
Nízka ponuka LEASH sa odráža v jeho cene, ktorá k 14. máju 2021 predstavovala 5 467,68 USD. Všimnite si, že LEASH je tiež pomerne volatilný a 14. mája mal rozpätie od 3 404,83 do 6 575,68 USD. LEASH je v čase písania tejto recenzie dostupný len v obchodoch Uniswap a 1inche.
Nakoniec je tu token BONE, ktorý zatiaľ nebol vydaný. Zasiahne sladký bod medzi ostatnými dvoma tokeny s celkovou ponukou 250 miliónov tokenov. Woofpaper tvrdí, že bude k dispozícii len na ShibaSwap, ale nie sme si istí, ako môžu zabrániť tomu, aby sa s ním obchodovalo na Uniswap, ak je to token ERC-20.
BONE má byť tiež governance token, ktorý umožní členom komunity predkladať návrhy a hlasovať o týchto návrhoch.
Shiba Inu a NFTs
Projekt sa tiež zapája do oblasti NFT a bude ponúkať možnosť vytvárať, predávať a obchodovať s NFT na platforme ShibaSwap. Už teraz spustili vyhľadávací program pre svoj umelecký inkubátor.
Záchrana
Šiby je možno jedno z najroztomilejších plemien psov na svete, ale ich chov nie je najjednoduchší. To znamená, že na celom svete je potrebné zachrániť prekvapivo veľa šib. Z tohto dôvodu spoločnosť Shiba Inu token spustila komunitné úsilie s využitím zabudovanej funkcie Amazon Smile na darovanie na tento účel.
Táto metóda bez nákladov umožňuje každému členovi Shiba Inu pomôcť záchrane Shiba Inu jednoduchým použitím stránky smile.amazon.com pri objednávaní na Amazon a zadaním preferovanej neziskovej organizácie Shiba Inu Rescue Association a 501(c)3. Percento z vašich nákupov pôjde automaticky na podporu. Nevzniknú vám žiadne náklady! A tak sa ako komunita projekt snaží pomôcť záchranným shibám.
Záver Woof
Je ťažké ignorovať obrovské zisky, ktoré zaznamenal token SHIB, kým si neuvedomíte, že k nim došlo len vďaka podobnosti s Dogecoinom v kombinácii s oddaným shillingom zo strany ShibaArmy. Pre token Shiba Inu neexistuje žiadny prípad použitia a ani žiadne technické zázemie.
Nevideli sme žiadnu zmienku o vývojovom tíme a zakladateľ tokenu „Ryoshi“ vo svojom úvodnom príspevku na portáli Medium plne priznáva, že token ani nevalcoval on, ale namiesto toho ho vytvoril kamarát, ktorý polovicu zásoby zablokoval v zmluve Uniswap a zvyšok potom poslal do peňaženky Ryoshiho.
Hoci sa teraz pracuje na burze ShibaSwap, zdá sa, že bola zavedená ako druhá myšlienka alebo možno ďalší spôsob, ako zarobiť na kryptomenách, vzhľadom na popularitu DEX v poslednom čase.
Považovali sme za vážnu náhodu, že v auguste, keď bol token uvedený na trh, nebol vytvorený white paper, ale namiesto toho bola vydaná koncom apríla 2021. Zvážte tiež, že „Woofpaper“ (wihte paper) sa naozaj viac zaoberá pojednávaním o ShibaSwap, než rozoberaním čohokoľvek, čo súvisí s tokenonikou alebo užitočnosťou SHIB alebo niektorého z ďalších tokenov, ktoré spúšťa Shiba Inu.
Skrátka, ak chcete jednoducho špekulovať o cene tokenu SHIB, je to len na vás. Len si uvedomte, že projekt hádže viacero červených vlajok, od anonymnej povahy tvorcu, cez absenciu akejkoľvek technickej dokumentácie až po skutočnosť, že takmer všetko na projekte kričí shitcoin.